کد خبر 376075

ظریف برای شکستن بن بست دیپلماتیک وارد فرانسه شده است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در اقدامی غیرمنتظره و چشمگیر برای شکستن بن بست دیپلماتیک بر سر برنامه هسته‌ای مورد مناقشه تهران، وارد بیاریتز محل برگزاری اجلاس گروه - ۷ شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، حضور غیر منتظره ظریف در محل برگزاری اجلاس گروه-۷، حاکی از تلاش امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و میزبان این نشست، برای یافتن راه حلی به منظور کاهش مشکل پر پیچ و خم میان تهران و واشنگتن است.  

انتظار نمی رود مذاکرات مستقیم میان ظریف و مقامات آمریکایی صورت گیرد اما حضور وزیر خارجه ایران در جایی که دونالد ترامپ حضور دارد، حاکی از امیدهایی برای آب شدن کوه یخ بی اعتمادی میان ایران و آمریکایی است.  

کاخ ریاست جمهوری فرانسه ورود وی را تأیید کرد اما تأکید کرد که هیچ برنامه مذاکره با طرف آمریکا برنامه ریزی نشده است.

استیون منوچین  وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در واکنش به سفر وزیر خارجه ایران به بیاریتز، بصورت تلویحی از اعلام آمریکایی بدون شرط واشنتگن برای گفت و گو با ایران خبر داد.

مکرون در آستانه اجلاس گروه-۷ ، با وزیر خارجه ایران دیدار و گفت وگو کرد تا به گفته خودش بتواند تهران و واشنگتن را به پای میز مذاکره بکشاند.

سیاست ترامپ مبنی بر اعمال "حداکثر فشار" بر تهران از طریق تحریم ها توسط قدرتهای اروپایی مورد انتقاد قرار گرفته است و به عنوان افزایش خطر درگیری در خاورمیانه دیده می شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر