کد خبر 371044

وزیر دفاع آمریکا؛

شماری از متحدان آمریکا به ائتلاف دریایی در خلیج فارس می‌پیوندند

وزیر دفاع آمریکا مدعی شده است که شماری از کشورهای متحد واشنگتن به‌زودی متعهد ‌می‌شوند به ائتلاف گشت‌زنی در تنگه هرمز ملحق شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا مدعی شد شماری از کشورهای متحد واشنگتن به‌زودی متعهد ‌می‌شوند به ائتلاف گشت‌زنی در تنگه هرمز ملحق شوند.

به نوشته روزنامه «هیل»، اسپر روز شنبه در جمع خبرنگاران مدعی شد نمایندگان بیش از ۳۰ کشور، این هفته در کنفرانسی در مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا در فلوریدا گرد آمدند تا درباره عملیات «سنتینل» به بحث و تبادل نظر بپردازند.

او گفت همواره هدف دولت آمریکا در عملیات سنتینل «جهانی کردن آن بود» اما جدا از تعهد دیگر کشورها، آمریکا به فراهم کردن نظارت هوایی و دریایی در منطقه ادامه خواهد داد.

اسپر در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای آسیایی هم در این زمینه تعهدی داده‌اند یا خیر گفت: «زمان مشخص خواهد  کرد».

وی در ادامه اتهام‌زنی‌هایش علیه ایران گفت: «فکر می‌کنم همه ما می‌دانیم رفتار بد ایران در خلیج [فارس] ادامه دارد. در حالت ایده‌آل همه ما با یکدیگر تلاش می‌کنیم، اگر ما همگی شانه به شانه یکدیگر تلاش کنیم خوب خواهد بود».

اسپر ادعا کرد: «آنچه می‌خواهیم انجام دهیم، ماندن در مسیر دیپلماتیک است و می‌خواهیم ائتلافی ایجاد کنیم که در این راستا به ما کمک کند. هیچ‌کس نمی‌خواهد به درگیری با ایران کشیده شود، به‌همین دلیل است که ما اول ایده ائتلافی را پیشنهاد کردیم که شامل متحدان هم‌فکر و شرکای ما هستند».

وی افزود: «فکر می‌کنم [نکته]کلید این است که اگر بخواهید، اتحاد در اقدام و تعهدی مشترک وجود خواهد داشت، تا از آزادی ناوبری در تنگه‌ها و در خلیج [فارس] حفاظت کند و از رفتار تحریک‌آمیزی که می‌تواند به خطای محاسباتی منجر شده و به درگیری تبدیل شود جلوگیری کند. [چیزی که] ما می‌خواهیم از آن اجتناب کنیم».

«جان ریگسبی»، یکی از سخنگوهای سازمان تروریستی سنت‌کام در گفت‌وگو با نشنال تأیید کرد که «آمریکا روز ۲۵ جولای در پایگاه هوایی مک‌دیل در فلوریدا میزبان نمایندگان ارشد کشورهای متحد و شریک برای رایزنی درباره طرح جدیدی در خصوص امنیت تردد دریایی بود».

ریگسبی از ارائه جزئیات درباره میزان پیشرفت‌های حاصل‌شده در این نشست یا نمایندگان کشورهای حاضر در آن خودداری کرد. 

اما پایگاه نشنال گزارش داد نمایندگان امارات و چند کشور دیگر از جمله انگلیس و کشورهای اروپایی در این نشست در شهر «تامپا» در ایالت فلوریدا حاضر شده و درباره برنامه دولت آمریکا موسوم به «عملیات سنتینل» که ادعا می‌کند برای محافظت از تردد کشتی‌ها در خلیج فارس طراحی شده رایزنی کردند. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری