{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 336245

رییس جمهور ترکیه با انتقاد از مصوبه اخیر نسل کشی ارامنه در پارلمان فرانسه گفت: خودم مستقیم به ماکرون اعلام کردم که تو در حوزه سیاست تازه وارد هستی. ابتدا باید تاریخ را به خوبی یاد بگیری.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگویی تفصیلی با سایت خبری "هابر ترک" اعلام کرد: تاکنون ۳۱۰ هزار پناهجو از ترکیه به جرابلس، عفرین و الباب (در سوریه) بازگشته‌اند. اما این بازگشت کافی نیست. ما باید اسباب خشنودی این انسان‌ها را فراهم کنیم. مردم عفرین اعلام کردند که ارتش ترکیه چه زمانی می‌آید؟ در جرابلس و الباب نیز این گونه بود و این مساله ما را بسیار خوشحال کرد. ما مدارس، بیمارستان‌ها و زمین‌های فوتبال برای آنها تأسیس کردیم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به این که اروپا حرف می‌زند، اما آن را اجرایی نمی‌کند، گفت‌: ترکیه در کمک به کشورهای کمتر توسعه یافته همواره در رده اول قرار گرفته است. همه صداقت ترکیه را درک می‌کنند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه اظهاراتش درباره صحبت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: ترامپ نیاز به بودجه دارد و می‌خواهد این بودجه را از کنگره تأمین کند، اما تاکنون نتوانسته است این کار را انجام دهد. ترامپ مدعی شده است که داعش را به طور کامل پاکسازی کرده است. اکنون بازماندگان داعش در سوریه حضور دارند. ترامپ بر این باور است که با اعلام شکست کامل داعش بودجه لازم خود را به دست بیاورد. حتی او می‌تواند برای جلب رضایت دموکرات‌ها علیه داعش اعلام پیروزی کند.

وی ادامه داد: یک بار ترامپ با من تماس گرفت و گفت‌ به ما در مساله کوبانی کمک کنید و بیایید کردها را نجات دهید. سپس آنها با هلی کوپتر به آنها سلاح دادند و یک کریدور تروریستی ایجاد کردند و بیشتر مردم کوبانی در ترکیه پناهنده شدند. برخی با اصرار و بدون خستگی اعلام می‌کنند که ترکیه دشمن کردها است، اما ما چه دشمنی کرده‌ایم؟ ما هر گونه کمکی که نیاز باشد به کردها ارائه داده‌ایم. ما تنها مخالف تروریست‌ها هستیم. کردها برادر و هموطن من هستند. برخی از اعضای حزب حاکم کرد هستند.

اردوغان درباره استرداد فتح‌الله گولن از آمریکا به ترکیه، گفت‌: آمریکا با صداقت رفتار نمی‌کند. ما در برابر آنها صادقانه رفتار کردیم. در آخرین مساله ما برانسون، کشیش آمریکایی را به آنها تحویل دادیم. اما تاکنون در آمریکا هیچ کسی از اعضای فتو محاکمه نشده است. ما ۸۵ پرونده به آن جا ارسال کردیم. ما از آنها خواسته‌ایم که افراد درخواست شده را باز گردانند و به این ترتیب دوستی میان دو کشور ثابت شود. همین مساله باعث می‌شود که تنش‌ها میان دو کشور افزایش یابد.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه درباره پرونده جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست، گفت‌: سعودی‌ها ناراحتی خود را اعلام کردند، اما سوال ما کاملاً آشکار و صریح است؛ جسد خاشقجی کجاست؟ هنوز دستگاه قضائی عربستان سعودی نتایج تحقیقات خود را اعلام نکرده است. در جریان این پرونده صحبت از یک واسطه محلی می‌کنند، اما نمی‌گویند وی چه کسی است. مگر ممکن است که ۱۵ نفر بازداشت شده در این باره چیزی ندانند؟!

وی ادامه داد: اگر حادثه دیگری بود، همگان به خوبی این را می‌دانند که عربستان سعودی آنها را به حرف می‌آورد. ما صداهای ضبط شده را به هر کسی که می‌خواست ارائه کردیم. سعودی‌ها نیز این نوارهای ضبط شده را شنیدند. حتی نیروهای اطلاعاتی سعودی نیز اعلام کردند که این مساله یک فاجعه است.

اردوغان در بخش دیگری از اظهاراتش خطاب به امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفت‌: تو در سیاست تازه وارد هستی. باید مسائلی را یاد بگیری. ماکرون اطلاعات کافی درباره تاریخ از جمله اشغال الجزایر توسط فرانسوی‌ها ندارد. باید ماکرون مسائل تاریخی را به طور کامل یاد بگیرد.

وی با اشاره به تصویب مساله "نسل کشی ارامنه" توسط فرانسه، افزود: به افراد مسئول در نسل کشی آموزش‌های نظامی، سلاح و حمایت ارائه می‌شود. از کلمه "نسل کشی" با دقت و حساسیت استفاده کن! ابتدا تاریخ را یاد بگیر. در حال حاضر در کشور ما ۱۰۰ هزار شهروند ارامنه حضور دارند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری