کد خبر 322799

موگرینی: بدون برجام مذاکره با ایران سخت‌تر است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که بدون برجام مذاکره با ایران درباره موضوعات دیگر سخت‌تر خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) در کنفرانس عدم اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا در سخنرانی آغازین خود گفت: امنیت باعث نمی‌شود که دستاوردهای گذشته را نابود کنیم، به‌ویژه وقتی به دلایل سیاسی حاصل شده باشد، بلکه باید با صبوری و اشتیاق بر اساس آن (دستاورد) ساخت.

موگرینی ادامه داد: من بر این باورم که امنیت امروز، بیش از هر زمان دیگری نیازمند خلع سلاح و عدم اشاعه است. ما ساده و بی‌تجربه نیستیم. گاهی اوقات اروپایی‌ها بی‌تجربه و ساده تلقی می‌شوند اما برعکس، ما عملگرا و واقع بین هستیم.

وی تصریح کرد: من معتقدم که ما خودمان زخم جنگ و نابودی را روی پوستمان حس کرده‌ایم و به همین دلیل است که می‌دانیم در شرایط دشوار عملگرایانه‌ترین کاری که می‌توان انجام داد این است که سرسختانه به تلاش ادامه دهیم تا به بلند پروازانه‌ترین اهداف دست یابیم. امروز این هدف، جهانی عاری از سلاح هسته‌ای است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: می‌دانم که این کار ممکن به نظر نمی‌آید و حتی غیرممکن به نظر می‌رسد اما توافق هسته‌ای با ایران نیز غیرممکن به نظر می‌آمد.

موگرینی گفت: تنها راه تضمین عدم اشاعه در بلند مدت و به شکلی پایدار و ماندگار از طریق توافق‌های چندجانبه خواهد بود که توسط همه مورد توافق قرار گرفته و توسط سازمان‌های بین‌المللی به تصویب و تایید رسیده است. درست مثل توافق هسته‌ای با ایران که اجرای آن تاکنون ۱۳ بار از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید شده است. من در اینجا از کار خوب و حرفه‌ای آژانس در این زمینه قدردانی می‌کنم.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌دانیم که توافق با ایران تنها درباره عدم اشاعه هسته‌ای است و این وظیفه‌ای بود که شورای امنیت سازمان ملل در آن زمان به ما محول کرد. هرچند تقریبا تمام ما نسبت به سیاست‌های ایران نگرانی‌هایی داریم، ازجمله برنامه موشکی بالستیک ایران که از نظر من تاثیری بی‌ثبات کننده بر خاورمیانه دارد که منطقه‌ای پر تنش است.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا با ادعای اینکه برنامه موشکی ایران دیگر کشورها (در منطقه) را به سمت رقابت تسلیحاتی خطرناک سوق داده است، گفت: ما به عنوان اتحادیه اروپا قطعا خواهان رسیدگی به موضوع برنامه موشکی بالستیک ایران هستیم اما توافق هسته‌ای با ایران نیز باید حفظ شود.

وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه با وجود توافق هسته‌ای ما کانال‌های ارتباطی با ایران داریم تا درباره مسائل منطقه‌ای و موضوعات امنیتی با ایران رایزنی کنیم، همان‌طور که در مذاکرات اخیر یمن نیز نتیجه داد.

موگرینی با تاکید بر اینکه بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌اش سخت‌تر خواهد بود نه راحت‌تر، اظهار داشت: نابود کردن توافق هسته‌ای با ایران موجب امن‌تر شدن ما نمی‌شود و من می‌دانم که حصول یک توافق چقدر سخت است. ما ۱۲ سال زمان صرف کردیم تا به توافق با ایران دست یابیم و در این ۱۲ سال شب‌های بی‌شماری را بدون خوابیدن زمان هزینه کردیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرد: این توافق همچنین به جسارت زیادی نیاز داشت و من معتقدم که دستیابی به یک توافق در دنیای امروز حتی سخت‌تر است. باز هم می‌گویم که بسیاری توافق با ایران را غیرممکن می‌دانستند اما ممکن شد. بسیاری فکر می‌کردند که اجرای آن شدنی نیست اما شد. اکنون دو سال و نیم است که توافق امضا شده و آژانس نیز ۱۳ بار تایید کرده که ایران به‌طور کامل به تعهدات هسته‌ای‌اش عمل می‌کند.

وی تاکید کرد که توافق با ایران نتیجه جسارت و تلاش زیاد مذاکره‌کنندگان بود و پایتخت‌های متعددی با استقامت در آن دخیل بودند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر