کد خبر 313893

تحریم‌های ایران روابط اردوغان و ترامپ را وخیم‌تر می‌کند

اختلاف روز افزون بر سر ایران پس از پیچیده شدن روابط ترکیه با آمریکا به‌خاطر نزاع بر سر مسائل امنیتی و اقتصادی در سال‌های اخیر شرایط را سخت‌تر می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، تحریم های دولت ترامپ در ایران جدیدترین آزاردهنده روابط بین ترکیه و آمریکاست، حتی پس از اینکه این دو متحد ناتو بدترین بحران دیپلماتیک خود را پشت سر گذاشته اند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، گرچه ترکیه یکی از هشت کشوری است که معافیت موقت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران دریافت کرده و می‌تواند به خرید نفت ایران ادامه دهد، ولی این بزرگترین اقتصاد خاورمیانه هنوز خود را در فشار حس می‌کند.
فتیح دانمز، وزیر انرژی ترکیه گفت: «تحت شرایطی که آمریکا ایجاد کرده، معافیت ها فقط یک چهارم واردات نفت ترکیه از ایران را شامل می‌شوند. یعنی ترکیه باید واردات خود از ایران را به حدود 3 میلیون تن کاهش دهد، در حالی که سال گذشته 11.5 میلیون تن از ایران نفت خریده بود. پالایشگاه‌های ترکیه به دنبال جایگزینی برای نفت ایران هستند».
دانمز اظهار کرد:« تحریم های آمریکا بر ایران غیرمستقیم بر مردم ترکیه تاثیر می‌گذارد».
اختلاف روز افزون بر سر ایران پس از پیچیده شدن روابط ترکیه با آمریکا به خاطر نزاع بر سر مسائل امنیتی و اقتصادی در سال‌های اخیر شرایط را سخت تر می کند. اکنون مقامات ترکیه می ترسند تحریم های آمریکا علیه ایران فشار دیگر بر آنها وارد آورد.
مشخص نیست که رئیس جمهور ترکیه، طیب اردوغان فرصت داشته باشد مستقیماً با همتای آمریکایی خود، دونالد ترامپ در روز یکشنبه گفتگو کند. سران کشورهای جهان در روز یکشنبه در پاریس برای یادبود صدمین سال پایان جنگ جهانی اول گردهم می آیند. ترامپ و اردوغان آخرین بار خیلی کوتاه در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر دیدار کردند. در پشت صحنه با هم دست دادند ولی درگیر تنش های اصلی بین کشورهایشان نشدند.
هر چند، از آن زمان ترکیه اندرو برونسان، کشیش آمریکایی که دو سال بود به جرم نقش داشتن در کودتای ناموفق 2016 علیه اردوغان بازداشت شده بود را آزاد کرد. این مورد مانعی اصلی بر سر راه روابط دوجانبه بود. هفته گذشته وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های دو مقام ترکیه که به تلافی بازداشت کشیش اعمال شده بودند را برداشت.
حل اختلافات بر سر ایران سخت است. ترکیه مخالف تحریم‌های آمریکاست.اردوغان در 6 نوامبر گفت: «به عقیده ما این تحریم‌ها ثبات جهان را برهم می‌زند و از قانون و دیپلماسی بین‌المللی سرپیچی می کند».
اردوغان تنها منتقد تصمیم ترامپ برای بیرون رفتن از برجام نیست. سایر امضاکنندگان این معاهده مثل روسیه و اتحادیه اروپا هم قصد دارند این معاهده را حفظ کنند چون آن را برای امنیت جهانی لازم می‌دانند.
پس از اینکه دانمز اعلام کرد بزرگترین پالایشگاه ترکیه می‌تواند تنها حدود یک چهارم سال گذشته از ایران نفت بخرد، سهام توپراس افت کرد. بیانیه‌ای جدید انتظاری بین سرمایه‌گذاران این شرکت به وجود آورده که باید معافیت کامل دریافت کند.
روابط ترکیه با آمریکا از زمانی خراب شد که اجازه نداد سربازان آمریکایی در سال 2003 از طریق خاکش به عراق حمله کنند.
سایر چالشهای ترکیه علاوه بر ایران برنامه های آن برای خرید سیستم دفاع موشکی از روسیه و اتحاد آمریکا با یک نیروی شبه نظامی در سوریه است که ترکیه دشمن می‌داند. یک مسئله مورد بحث دیگر عدم تمایل آمریکا به استرداد فتح الله گولن کشیش ترکیه تبعید شده به پنسیلوانیاست. اردوغان او را مغز متفکر کودتای ناموفق 2016 می‌داند.
در حال حاضر معافیت های داده شده برای آرام کردن اقتصاد ترکیه کافیست و با مقامات آنکارا منتظر پیشنهاد های بعدی آمریکا پس از این 6 ماه هستند.
وزیر انرژی ترکیه گفت: «اولویت ما منافع ملی خودمان است.ما از منافع ملی خود کوتاه نمی‌آییم چون آمریکا کشورها را به هر دلیلی تحریم می‌کند».

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری