{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 300306

یک منبع رسمی اردن روز پنجشنبه اعلام کرد، نخستین دور مذاکرات فنی امان و دمشق برای بازگشایی گذرگاه مرزی «نصیب» در جنوب سوریه برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، ارتش سوریه ژوئیه (تیر/ مرداد 97) موفق شد، گذرگاه مرزی نصیب را از ترویست ها باز پس گیرد.

دولت سوریه امیدوار است، گذرگاه نصیب دوباره بازگشایی شود، گذرگاهی که اهمیت بسزایی برای بهبودی اقتصاد این کشور و بازسازی مناطق مختلف آن خواهد داشت.

این منبع اردنی که خواست نامش فاش نشود، افزود، یک کمیته فنی از دو کشور روز چهارشنبه نخستین نشست خود درباره گذرگاه مرزی را برگزار کردند تا گفت و گو برای اقدامات عملی مناسب در این زمینه به ویژه مسائل گمرکی و تامین امنیت آن شروع شود.

یک مسئول اردنی دیگر نیز در این باره اعلام کرد که گذرگاه نصیب، تا پایان سال جاری میلادی بازگشایی می شود.

بازگشایی گذرگاه نصیب خبر نویدبخشی برای صادرکنندگان لبنانی و بخش خصوصی اردن خواهد بود.

بازرگانان لبنانی و اردنی پیش از بحران سوریه از طریق این گذرگاه، سالانه میلیون ها دلار کالا به بازارهای سودآور کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می کردند.

«علی حمود» وزیر حمل و نقل سوریه پیش از این به رویترز گفته بود: مسیر منتهی گذرگاه نصیب به اردن آماده بهره برداری است و دمشق در حال بررسی بازگشایی و فعال کردن این گذرگاه است.

این معبر در بخش سوری با نام نصیب و در طرف اردن با نام 'جابر' شناخته می شود.

گذرگاه نصیب به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس فعال ترین گذرگاه های مرزی سوریه و اردن است.

پیش از آغاز بحران سوریه روزانه حدود 6 هزار و 300 دستگاه کامیون از هر طرف این گذرگاه عبور می کرد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری