{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 275671

منابع امنیتی رژیم صهیونیستی پذیرش توافق کاهش تنش در جنوب سوریه و استقرار ارتش سوریه در این منطقه از سوی مقامات این رژیم را اعتراف تلویحی به شکست اهداف تل آویو در سوریه توصیف کردند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «ایهود یعاری» مستشرق صهیونیستی که به عنوان تحلیلگر مسائل عربی در کانال‌های 12 و 13 تلویزیون این رژیم کار می‌کند در محافل اسرائیلی به عنوان فرزند لوس دستگاه امنیتی در تل آویو خوانده می‌شود، چرا که در گزارش‌ها و تحلیل‌هایش تنفر خود را از هر کسی که حرفی مخالف او بزند، کتمان نمی‌کند.

علاوه بر این، اسرائیلی‌ها یعاری را مرجعی موثق برای واکاوی واقعی مسائل خاورمیانه می‌بینند و به نظر می‌رسد حرف روز گذشته او با این ضرب المثل همخوانی دارد که «فریاد به اندازه درد کشیده می‌شود».

این شرق شناس صهیونیست چهارشنبه شب در تحلیلی توافق کاهش تنش درباره جنوب سوریه را شکست راهبردی کامل سیاست اسرائیل در سوریه توصیف کرد.

به گزارش «رأی الیوم»، وی افزود، سران اسرائیل قصد براندازی بشار اسد و بیرون راندن شرکای ایرانی وی از جنوب سوریه داشتند اما دولت و  ستاد مشترک ارتش، آنگاه که امکانش فراهم بود آماده نبودند و نتوانستند انگیزه لازم را به افراد مسلح بدهند. از زمان ورود نیروی هوایی روسیه در سپتامبر 2015 هم ارتش سوریه با پشتیبانی ایران و حزب الله توانست ابتکار عمل در جنگ را به دست بگیرد.

این شرق شناس صهیونیست گفت که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل دست از سخنان بیهوده و تکراری خود برنداشته و می‌گوید که از کرملین خواسته اجازه ندهد نیروهای سوریه منطقه نفوذی را که اسرائیل در پشت مرزها با گروه‌های مسلح ایجاد کرده تحت سلطه خود بگیرد.

یعاری ادامه داد، روسیه هم وعده مبهمی داده درباره اینکه ایرانی‌ها به خط فاصل در جولان نزدیک نشوند و یک وعده مبهم دیگری هم داده درباره اینکه ولادمیر پوتین رئیس جمهور سوریه ایرانی‌ها و متحدانش را از سوریه خارج کند.

این شرق شناس اسرائیلی به نقل از منابع امنیتی ارشد تل آویو گفت: چنین وعده‌هایی هرگز عملی نمی‌شود، ایران و حزب الله هزار راه برای ادامه فعالیت خود پیدا خواهند کرد تا جولان سوریه را به تدریج به خط رویارویی مبدل کرده و در عمق سوریه استقرار نظامی داشته باشند.

یعاری به نقل از همین منابع تصریح کرد، اینکه اسرائیل حمله به اهدافی ایرانی در سوریه را متوقف کند به افزایش موج استقرار میدانی آنها در سوریه منجر خواهد شد و پوتین هم نیروهای پلیس چچنی را که به سوریه فرستاده وادار به کنترل جاده‌ها و محموله های خودروهای عبوری در آنجا نمی‌کند.

این شرق شناس صهیونیست ادامه داد، اسرائیل به هشدار شدید آمریکا به اسد درباره نفرستادن ارتش خود به مرزهای جنوبی سوریه اعتماد نکرد و در پی توافقی برآمد که خود را به عنوان یک متحد وفادار به اهل تسنن در منطقه خاورمیانه نشان دهد.

در همین حال الکس فیشمن، تحلیلگر مسائل نظامی روزنامه «یدیعوت آحارونوت » به نقل از مقامات عالی رتبه نهاد امنیتی رژیم صهیونیستی فاش کرد که هدف اصلی سفر آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع این رژیم به مسکو و دیدارش با سرگئی شویگو همتای روس وی هماهنگی بین روسیه و اسرائیل درباره عملیات ارتش سوریه برای بازپسگیری بخش اشغالی جولان از گروه‌های مسلح است.

این تروریست‌ها که تحت حمایت کامل رژیم صهیونیستی هستند از قنیطره تا درعا در جنوب سوریه را در اشغال خود گرفته‌اند.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دیروز چهارشنبه در راس هیات بلندپایه امنیتی از این رژیم و در راس آن ژنرال «تایمر هایمان» رئیس بخش اطلاعات نظامی ارتش و «زوهر بالتی» رئیس بخش سیاسی و امنیتی وزارت امنیت صهیونیستی به روسیه رفت.

فیشمن به نقل از منابع صهیونیستی افزود: لیبرمن از روسیه می‌خواهد که سوریه را برای بازگشت به توافق توقف درگیری‌هایی ترغیب کند که در پی جنگ اکتبر 1973 بین دو طرف به امضا رسید و در سال 1974 اجرایی شد.

وی تاکید کرد: اسرائیل همچنین خواهان بازگشت نیروهای سازمان ملل در جولان است و از روسیه می‌خواهد به آن اجازه داده شود به روابطی که با روستاهای جولان آزاد شده که از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 برقرار کرده است، ادامه دهد.

روزنامه عرب زبان «رای الیوم» با انتشار این گزارش از رسانه‌های صهیونیستی آورده است: چنین تحولاتی شکست محاسبات اسرائیل برای تقسیم سوریه به چند اقلیم طائفه‌ای، قومی و مذهبی و براندازی نظام بشار اسد از قدرت را ثابت و اعتراف تلویحی به ورشکستگی در سوریه است و همین که اسرائیل برای اجرای مجدد توافق سال 74 بین سوریه و اسرائیل درباره قطع درگیری‌ها درخواست داده است، خود بزرگ‌ترین گواه شکست سیاست رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

در سایه ارسال تجهیزات ارتش سوریه به جنوب این کشور (درعا) ظاهرا سناریوی آزادسازی غوطه شرقی دمشق احتمالا در مناطق مرزی جنوب سوریه که تروریست‌ها در نزدیکی مرز با فلسطین اشغالی اشغال کرده‌اند، بزودی اجرا می‌شود.

پر واضح است که توافق میان روسیه و آمریکا در درجه نخست و پس از آن توافق بازیگران بین‌المللی فیما بین خود دیگری مجالی برای مانور تروریست‌ها در جنوب سوریه باقی نمی‌گذارد؛ تروریست‌هایی که یا با توافق یا با استفاده از گزینه نظامی مجبور به ترک این منطقه می‌شوند.

روزنامه الاخبار با اشاره به اینکه اسرائیل در تلاش است چنین وانمود کند که «تلاشهای سیاسی‌اش» به بار نشسته و به معادله دور کردن نیروهای ایرانی از مرزهای سوریه در جولان اشغالی منتهی شده، روز چهارشنبه (دیروز) گزارش داد که واقعیت میدانی، عکس این ادعا را نشان می‌دهد و اخبار حاکی از این است که توافق مذکور زمانی حاصل شده که همه بازیگران بین‌المللی از جمله اسرائیل، اردن و آمریکا به این نتیجه تن داده‌اند که براندازی حکومت سوریه دیگر در توان آنان نیست.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری