کد خبر 271821

اتحادیه اروپا: دیدار موگرینی با ظریف بسیار سازنده بود

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار امروز (سه‌شنبه) «موگرینی» با وزیر خارجه ایران در بروکسل را «بسیار سازنده» توصیف کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «سابرینا بلوسی»، سخنگوی «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت‌وگوی امروز «موگرینی» با «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در بروکسل را «بسیار سازنده» توصیف کرد. 

«بلوسی» با انتشار عکسی از دیدار «موگرینی» و «ظریف» در توئیترش نوشت: «نشستی بسیار سازنده با وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف. ما با همکاری فرانسه، آلمان، انگلیس و اعضای اتحادیه اروپا در تلاش برای یافتن راه‌هایی جهت محافظت از توافق و  سرمایه‌گذاری‌های اتحادیه اروپا هستیم. نشست امروز را برای اولین گفت‌وگو درباره تدابیر لازم برگزار کردیم.»

موگیرینی و ظریف

محمد جواد ظریف پس از دیدار با موگرینی قرار است با وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه هم دیدار کند. یافتن راه‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای، محور اصلی این گفت‌وگوها است. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پیش از این هم با مقام‌های چین و روسیه درباره همین موضوع رایزنی کرده بود. 

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه هفته گذشته ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

«حسن روحانی» بعد از خروج آمریکا از برجام گفت در صورتی که ایران در هفته‌های آینده به این نتیجه برسد که با همکاری پنج کشور دیگر می‌تواند به خواسته‌های خود در برجام برسد اجرای این توافق هسته‌ای را ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر