{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 270641

درتماس با روحانی:

صدراعظم آلمان در تماس با روحانی گفته که تا زمان پایبند ماندن ایران به تعهدات برجامی، اروپا هم متعهد خواهد ماند؛ وی همچنین خواستار برگزاری مذاکرات به راه افتادن گفت‌وگوهای موشکی با ایران شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در تماس تلفنی با «حسن روحانی» رئیس‌جمهور اسلامی ایران، بر پایبندی تروئیکای اروپایی به برجام تأکید کرد؛ تروئیکا متکشل از آلمان، فرانسه و انگلیس است.

آنطور که دفتر صدراعظم آلمان گزارش داده، مرکل در این تماس تلفنی به طرف ایرانی گوشزد کرده که تا زمان پایبند ماندن ایرانیان به تعهدات برجامی، تروئیکای اروپایی هم به این توافق پایبند خواهند ماند؛ وی همچنین بر پیشبرد یکی از خواسته‌های آمریکا یعنی محدود شدن برنامه موشکی ایران تأکید کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه سه‌شنبه با ادعای اینکه ایران به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده و سعی در ساخت بمب اتمی داشته، از برجام خارج شد و تحریم‌های آمریکایی علیه ایران را مجدداً زنده کرد؛ فروش بوئینگ و ایرباس‌های برجامی به ایران هم لغو شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب پس از این اقدام آمریکا، فرمودند که تنها در صورت ارائه تضامین کافی از سوی اروپایی‌ها، ایران حاضر به ماندن در برجام بدون آمریکا خواهد بود.

ترامپ علاوه بر بهانه ساخت مخفیانه سلاح هسته‌ای در تهران، بارها گفته بود که موضوع برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران هم باید بر سر میز مذاکرات برجام حل می‌شد و چون این اتفاق رخ نداده، پس برجام توافق ناقصی است.

حالا مرکل هم چند روز بعد از خروج ترامپ از برجام، دوباره همین درخواست را در تماس با رئیس‌جمهور ایران مطرح کرده است. مرکل به حسن روحانی گفته آلمان خواهان گفت‌وگو با ایران بر سر این دو موضوع است.

صدراعظم آلمان، حملات تلافی‌جویانه دیشب ارتش سوریه به جولان اشغالی را هم به ایران منتسب کرده و آن را «محکوم» کرده است؛ مرکل از ایران خواسته که گام در مسیر افزایش تنش‌ها نگذارد.

بامداد امروز (پنجشنبه) جنگنده‌های رژیم صهیونیستی تجاوز هوایی گسترده‌ای به خاک سوریه کردند. وزارت دفاع روسیه شمار این جنگنده‌ها را 28 فروند اعلام کرد که حداقل 60 موشک شلیک کرده‌اند.

ارتش رژیم صهیونیستی این حمله را پس از آن آغاز کرد که در پی شلیک خمپاره از جولان اشغالی به مواضع ارتش سوریه، با واکنش راکتی روبه‌رو شد. رژیم صهیونیستی مدعی شد که راکت‌ها از سوی نیروهای حامی ایران شلیک شده و در پاسخ به آن، پایگاه‌هایی را که مدعی حضور ایران در آن بودند هدف قرار دادند.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری