{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 270591

با اینکه مقامات سوری خود تاکید کرده‌اند که راکت‌های شلیک شده به سمت رژیم صهیونیستی، متعلق به پدافند هوایی آنها بوده، اما مقامات غربی و عبری تلاش می‌کنند مسئله را ایرانی اسرائیلی جلوه دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، بامداد امروز (پنجشنبه) جنگنده‌ها و توپخانه‌های رژیم صهیونیستی در واکنش به حملات خمپاره‌ای ادعایی به بلندی‌های جولان اشغالی، تجاوز هوایی گسترده‌ای را به خاک سوریه شروع کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی است این خمپاره‌ها از سوی نیروهای حامی ایران شلیک شده و در پاسخ به آن، پایگاه‌هایی که مدعی حضور ایران در آن بودند را هدف قرار دادند.

در حالی که ارتش سوریه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پدافند این کشور با بیش از نیمی از موشک‌های شلیک‌شده رژیم صهیونیستی مقابله کرده و همچنین مقامات دولتی و پارلمانی سوریه مثل فارس شهاب تاکید می‌کنند این نیروهای آنها بودند که راکت‌ها را به سمت جولان اشغالی شلیک کردند اما مقامات نظامی اسرائیل و مقامات غربی متحد تل‌آویو اصرار دارند تا مسئله را ایرانی اسرائیلی جلوه دهند و بگویند ایران عامل و هدایت‌کننده این حمله بوده است.

دفتر رسانه‌ای این ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: «ما اجازه نمی‌دهیم ایران حضور نظامی خود را در سوریه ثبیت کند. نیروهای قدس شب گذشته بهای سنگینی را پرداختند و برای اقدام دیگری که به اسرائیل صدمه بزند، بازهم هزینه باید بپردازند».

به نوشته نشریه «یدیعوت آحرونوت» ارتش این رژیم با ادعای اینکه تمام پایگاه‌های ایران در سوریه را هدف قرار داده، افزود: «زمان و منابع زیادی نیاز خواهد بود تا ایران دوباره بتواند زیرساخت‌های عملیاتی، نظامی و اطلاعاتی خود را در سوریه بازسازی کند».

«رونِن مانلیس» یکی از سخنگوهای ارتش رژیم صهیونیستی، تجاوز نظامی شب گذشته به سوریه را عملیاتی «بسیار موفق» توصیف کرده و مدعی شد: «ما با موفقیت اهدافی از نیروهای قدس و سپاه ایران در سوریه را از بین بردیم».

تصویری از عبور موشک‌های پدافند هوایی سوریه

سوریه

به نوشته وبگاه «عروتص شوع» وی با ادعای اینکه ایران در ساعات آینده متوجه خواهد شد چه مقدار خسارت دیده، اضافه کرد: «این حمله هوایی، یکی بزرگترین‌ها در نوع خودش بود که نیروی هوایی اسرائیل در سال‌های اخیر انجام داد. کاری که ما انجام دادیم تنها یک چشمه از توانایی ارتش اسرائیل بود و ایرانی‌ها باید این را درک کنند».

در حالی که خمپاره‌های ادعایی که به جولان اشغالی برخورد کردند، از جنوب و استان قنیطره شلیک شدند – جایی که بخشی از آن در اختیار معارضان و تروریست‌ها و بخش دیگری از آن در اختیار نیروهای مردمی و ارتش سوریه است – اما رسانه‌ها و تحلیلگران صهیونیست با متهم کردن ایران به انجام حمله، قصد توجیه تجاوز نظامی به بیش از 50 نقطه در خاک سوریه را دارند.

راکت

از طرفی «جاناتان کانریکاس» دیگر سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی به خبرنگاران گفت که پیش از حملات هوایی گسترده به خاک سوریه، روسیه را از طریق کانال‌های ارتباطی در جریان جزئیات این حمله از پیش برنامه‌ریزی شده قرار داده بودند.

این جمله نشان می‌دهد که ابتدا رژیم صهیونیستی حمله به سوریه را آغاز کرده و سپس پاسخ راکتی سوریه را دستمایه متهم کردن ایران قرار دادند.

همزمان غربی‌ها نیز برای کمک به این پروپاگاندای اسرائیلی وارد میدان شده و با متهم کردن ایران به تنش‌زایی و تحریک نیروهای حاضر در جنوب سوریه به حمله راکتی، حضور ایران در سوریه را محکوم کردند.

وزیر خارجه آلمان با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اقدامات تحریک‌کننده ایران در بلندی‌های جولان، خواستار کاهش تنش‌ها شد.

سخنگوی دولت انگلیس اما پا را فراتر گذاشته و با محکوم کردن آنچه که «حمله ایران به اسرائیل» نامیده، از تهران خواست از حملات انتقام‌جویانه بعدی صرف‌نظر کند تا اوضاع آرام شود.

راکت

این در حالی است که شبکه المیادین پیشتر به نقل از منابع نظامی سوری گزارش داده بود این پدافند هوایی سوریه بوده که به سمت جنگنده‌های رژیم صهیونیستی شلیک و سه فروند از آنها را ساقط کرده است.

المیادین به نقل از منابع میدانی می‌گوید که «پدافند هوایی سوریه، موفق شده حدود هفتاد درصد موشک‌های اسرائیلی را رهگیری و منهدم کند». 

پیشتر وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که 28 جنگنده اسرائیلی در حملات امروز به نقاطی از سوریه که شامل اف-15 و اف-16 است، مشارکت داشته‌اند و مجموعا 60 موشک شلیک کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه نیز گفته است که پدافند هوایی سوریه، بیشتر از نصف موشک‌های شلیک شده را منهدم کرده است. این موشک‌ها به گفته وزارت دفاع روسیه، نقاطی که ایرانی‌ها در آن هستند و همچنین سامانه‌های پدافند هوایی و جنوب سوریه را هدف گرفته بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری