{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 266205

وزیر امور خارجه ایران می گوید سعودی ها رویارویی نظامی را بر مذاکره ترجیح داده اند در حالی که تسلیحات زیبای آمریکایی ها،نتوانسته است مردم یمن را به زانو درآورد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف که از پنج شنبه برای حضور در اجلاس صلح پایدار سازمان ملل به نیویورک آمده است، با شبکه تلویزیونی المانیتور گفت و گو کرد.
خبرنگار المانیتور در سوالی مربوط به یمن پرسید: شما ملاقات هایی با طرف های اروپایی در مورد یمن داشته اید. می توانید در مورد این ملاقات ها به ما توضیحاتی بدهید؟ 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: چند روز پس از شروع بحران در یمن که با بمباران این کشور آغاز شد ما درخواست مذاکره برای آتش بس سریع، رساندن کمک های انسانی و مذاکره داخلی بین یمنی ها برای داشتن دولتی که همگی را در بر بگیرد، دادیم. ظریف افزود: این همچنان موضع ماست و این خطی است که با اروپایی ها، روسی ها و هر که علاقمند به این روش است و همچنین نماینده دبیرکل سازمان ملل دنبال می کنیم. ما به درخواست برای توقف جنگ از سوی همه طرف های درگیر ادامه خواهیم داد تا آتش بسی سریع اتفاق بیفتد و حرکت به سمت مذاکره آغاز شود.
در پاسخ به سوالی در مورد حضور یا عدم حضور سعودی ها در این مذاکرات هم رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: متاسفانه به نظر می رسد که سعودی ها با همان توهمی که در سوریه داشتند که می توان پیروزی نظامی داشت در یمن هم عمل می کنند و به همین دلیل است که درگیری در یمن ادامه پیدا کرده است. 
ظریف ادامه داد: این ما نبودیم که کسی را در یمن بمباران می کردیم و در یمن حضوری نداریم، اما قدرت نفوذ محدودی در یمن داریم که می توانیم از آن برای رسیدن به مذاکرات سیاسی استفاده کنیم. ما از روز اول آمادگی ایفای این نقش را داشته ایم.
وی اضافه کرد: ما حتی در سپتامبر 2013 به عربستان سعودی گفتیم که حاضریم با آنها برای آماده کردن زمینه مذاکرات همکاری کنیم و جلوی فاجعه ای که امروز می بینیم را بگیریم. متاسفانه آن زمان سعودی ها تصمیم گرفتند که پیشنهاد ما را رد کنند و از آن روز هر بار ما این پیشنهاد را دادیم آنها رویارویی نظامی را ترجیح دادند.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: متاسفانه می بینیم که موفق نشده اند جنگ را متوقف کنند. با وجود تسلیحات زیبایی که آنها از آمریکا خریداری کرده اند و با توجه به عدم توازن فاحش نظامی بین آنها و یمنی ها، آنها نتوانسته اند مردم را به زانو دربیاورند. 
ظریف یادآور شد: من فکر نمی کنم آنها هرگز بتوانند این کار را بکنند. به همین دلیل هرچه سریعتر آنها متوجه شوند که راه حل سیاسی در یمن ضرورت دارد، این کابوس در یمن سریعتر به پایان خود نزدیک خواهد شد. 
وی در مورد سوریه و احتمال تشکیل نیروی ائتلافی عرب گفت:‌به نظر من لازم است همگی از ذهنیت استراتژی نظامی در سوریه فاصله گرفته و به راه حل سیاسی توجه کنند. من فکر می کنم این افراد هرگز توهم برداشتن دولت بشار اسد به وسیله اعمال نظامی را از خود دور نکرده اند و حرف های اخیر آنها حاکی از ادامه همین توهم است. هر چه بیشتر بر این طرز تفکر پافشاری کنند در سوریه شکست ها و خسارت های بیشتری خواهند داشت. 
ظریف افزود: آنها می توانستند پیشنهادی که ما پنج سال پیش و زمانی که دولت سوریه تنها 35٪ از خاک کشورش را تحت کنترل داشت دادیم را بپذیرند و توهم برد نظامی را کنار گذاشته و برای رسیدن به راه حل سیاسی بر اساسا طرح چهار بخشی که ما پنج سال پیش در ماه سپتامبر دادیم مذاکره کنند. اما انها تصمیم گرفتند که به آرزوی پیروزی نظامی فکر کنند و حالا دولت سوریه هفتاد درصد خاک کشور را در اختیار دارد. 
وزیر امورد خارجه گفت: ما همچنان باور داریم که همان نتیجه سیاسی بهترین نتیجه است و همگی باید از فکر کردن به جنگ دست برداشته و به فکر راه حل سیاسی برای پایان دادن به این خونریزی و کابوس در سوریه باشند،‌ حقیقت را بپذیرند و به فکر اتحاد در سوریه باشند. 
ظریف در پاسخ به سوالی در مورد حضور نظامی ایران در سوریه گفت: ما مشاوران خود را به سوریه فرستادیم که مانع سقوط دولت سوریه به دست تروریست ها شوند. ما در بغداد هم دقیقا همین کار را کردیم و در اربیل هم عمل ما دقیقا همین بود. اربیلی که دیگر توهم های ساختن فلان موجودیت شیعه اساسا وجود نداشت. اما چون موضوع اربیل برای آنها قابل هضم نیست آن را نادیده گرفته و برای دفاع از طرز تفکرشان حقایق و واقعیات را دستکاری می کنند. 
ما در سوریه هستیم تا به مساله ای برسیم که برای جامعه بین الملل اهمیت دارد و آن جلوگیری از برد تروریست هاست و هر آن این موضوع برطرف شود ما بدون چشم داشت به خاک هیچ کشوری خارج می شویم. این حقیقت که ما در هیچ جایی که پیروز شده ایم پرچم خود را نیفراشته ایم نشان می دهد که ما نظری به خاک جایی نداریم. 
ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر حمایت ایران از خروج حزب الله از سوریه در صورت توافق بر خروج تمامی نیروهای خارجی از این کشور گفت:‌ نیازی نیست ما حمایتی بکنیم. اگر نیازی به حضور حزب الله در سوریه نباشد آنها دلیلی برای ماندن ندارند. آنها کشور خود و خانه خود را برای دفاع و ساختن دارند. 
وی افزود: همانطور که آنها علنا گفته اند، حضور آنها به خاطر موضوع امنیت ملی لبنان است. لبنان بیش از هر کشور دیگری توسط این تندروها تهدید شده است و حزب الله توانسته است این تندروها را در مرزها و در خاک لبنان شکست دهد و هر انسان عاقلی می داند که زمانی که نیاز به این دفاع نیست، نیازی به ماندن هم نیست.
در رابطه با گزارش های حمله نیروهای رژیم صهیونیستی به نیروهای ایرانی در سوریه،‌ظریف گفت: اسراییلی ها به صورت مداوم حق حاکمیت سوریه را نقض کرده اند و به خاطر همین اخیرا و با مقاومت سوری ها در چند جا خسارت هایی دیدند. ما معتقدیم سیاستی که اسراییل پیگیری می کند همواره ایجاد نیروی مقاومت خواهد کرد. 
وزیر امور خارجه درباره فرآیند آستانه در مورد موضوع سوریه هم افزود:‌ آستانه با توهم توافق بر سر همه چیز شروع نشد و با حقیقتی که بر سر آن توافق نشود هم پایان نخواهد یافت. بنابراین ما تفاوت هایی داریم و درعین حال اهداف مشترکی نیز داریم و همگی نگران وضعیت سوریه هستیم. 
ظریف خاطرنشان کرد: همگی معتقدند که تنش ها در سوریه باید کاهش یابد و به همین دلیل است که در حال مذاکره و تلاشیم و در سطوح مختلف ملاقات هایی خواهیم داشت که از ادامه فرایند، کاهش خونریزی و افزایش صلح اطمینان پیدا کنیم. در عین حال ما تفاوت های خود را خواهیم داشت. اگر تفاوت نگاه نداشتیم که این همه ملاقات نمی کردیم تا به مکانیزم های مورد توافق همگی برسیم. 

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری