{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 155270

سفرنامه کره جنوبی

یک سفرنامه به مقصد کشور کره جنوبی که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید حاوی مطالب جالبی از جمله قیمت رهن و اجاره در سئول، بررسی حقوق کارمندان شرکت‌های سامسونگ و هیوندای و مقایسه قیمت موبایل در ایران و کره است.

عصرایران نوشت: برنامه سفر روز شنبه (8 آبان 1395) : بازدید از رودکوچک "‌اینسادونگ" در مرکز شهر سئول ،‌ بازدید از موزه لباس و غذا و صنایع دستی کره در سئول، بازدید از مرکز سامسونگ لایت،‌ بازدید از خیابان تهران،

- حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان در کره جنوبی به گفته راهنمای تور:

معلم و کارمند دولت:

حداقل 1.5 میلیون وون ( واحد پول کره)

کارمند عالی رتبه دولت:

5 میلیون وون

کارگران و کارمندان سامسونگ (بخش خصوصی):

یک میلیون و 300 هزار وون تا 3.5 میلیون وون

کارگران و کارمندان شرکت هیوندای (بخش خصوصی):

3 تا 6 میلیون وون

- رقم بالای پرداختی به کارکنان در سامسونگ و هیوندای باعث برگزاری تجمعات اعتراض آمیز کارگران و کارمندان سایر بخش های دولتی و خصوصی شده است.

سفرنامه کره جنوبی -3 / سامسونگ و هیوندای چقدر حقوق می دهند / کره ایی ها چاق ندارند / صف طولانی نذری (+عکس و فیلم)

- قیمت رهن و خرید خانه در سئول دوباره پرسیده شد.

به گفته خانم میشل کیم راهنمای تور، قیمت رهن 2 ساله  یک واحد آپارتمانی 100 مترمربع در سئول، به طور متوسط 400 میلیون وون ( واحد پول کره) و معادل یک ملیارد و 200 میلیون تومان است. هر 1000 وون کره معادل 3 هزار تومان است. این رقم پس چند بار تشکیک و پرسش مورد تاکید چند باره وی بود.

- قیمت خرید یک واحد آپارتمانی 100 مترمربع در سئول، به طور متوسط 600 تا 700 میلیون وون ( واحد پول کره) معادل  یک ملیارد و 800 میلیون تا دو میلیارد و یکصد میلیون تومان است. هر 1000 وون کره معادل 3 هزار تومان است.

سیر قیمت مسکن در کره جنوبی ، نزولی است.

در دوره ای مردم با دریافت وام از بانک، واحدهای مسکونی خریداری کردند اما قیمت ها کاهش یافت و این موضوع مشکلاتی را برای مردم و بانک ها به وجود آورد.

- در کره جنوبی، کازینو ( قمارخانه) وجود دارد اما استفاده از آن برای شهروندان کره جنوبی ممنوع است و تنها شهروندان خارجی اجازه استفاده دارند. کره ایی برای قماربازی به کشورهای همسایه از جمله فیلیپین و ماکائو (چین) می روند.

- ساختمان مرکز اطلاع رسانی گردشگران در سئول شامل موزه های غذا،‌لباس و صنایع دستی است. در طبقات مختلف،‌ انواع غذاها، مواد غذایی، ظروف غذا، نحوه خوردن غذا، مواد تشکیل دهنده غذاها با شیوه های مختلف سمعی و بصری به نمایش درآمده است.

برنج، حبوبات و سبزیجات اساس غذاهای قدیم کره هستند.

همچنین لباس سنتی مردانه و زنانه هم در معرض دید بازدیدکنندگان است. علاوه بر این بازدیدکنندگان می توانند لباس های سنتی را بپوشند و عکس یادگاری بگیرند.

لباس سنتی کره ای هانبوک نام دارد . لباس های زنانه شامل لباس هایی شبیه مانتوی بسته که پایین آن دامن بزرگی است. لباس های زنانه در رنگ های روشن صورتی،‌قرمز و آبی و ... هستند. لباس سنتی زنان تا ساق دو دست پوشیده و از پایین هم کاملا پاها را می پوشاند. برخی زنان نیز کلاه های کوچک یا بزرگی را با این لباس ها بر سر می گذارند.

- موزه گروین سئول توسط یک فرانسوی به همین نام در سئول ساخته شده و شبیه موزه مادام تسو در لندن است. مجسمه های مومیامی از هنرمندان،‌ سیاستمداران و چهره های برجسته و معروف گذشته و حال جهان و کره جنوبی در بخش های مختلف قرار دارند. از مایکل جکسون و مسی و انیشتین و جابز تا گانگام استایل و اوباما و مکه الیزابت دوم

قیمت بلیط موزه:

افراد 19 تا 64 ساله: 18 هزار وون (واحد پول کره- هر 1000 وون کره معادل 3 هزار تومان)

افراد 5 تا 18 ساله و بیش از 65 سال : 15 هزار وون

3 خانواده باهم شامل حداکثر 2 میانسال: هر نفر 16 هزار وون

4 خانواده باهم شامل حداکر 2 میانسال: هر نفر 15 هزار وون

- رودخانه ای در شهر سئول قرار دارد که بخش های زیادی از آن خشک شده و هم اکنون تبدیل به جوی بزرگ آب شده است. آب آن از کوه های اطراف می اید. کف رودخانه خشک شده به جز وسط آن که محل عبور جوی بزرگ آب است سنگ کاری شده و مردم در آن قدم می زنند.

- در بخشی از برنامه، بازدید از نمایشگاه و فروشگاه برج سه قلوی سامسکونگ در سئول بود. در طبقه همکف و زیرهمکف این برج ، نمایشگاه و فورشگاهی از جدیدترین محصولات الکترونیک به ویژه گوشی موبایل قرار داشت. افراد مختلف به ویژه کودکان و البته  گردشگران می توانستند با جدیدترین محصولات و نرم افزارهای سامسونگ الکترونیک آشنا شوند. این نمایشگاه خود به شبکه بزرگ از بازار زیرزمینی متصل به ایستگاه های مترو و زیرگذرها متصل است.

در ابتدای ورود به همه بازدید کنندگان یک دستبند مغناطیسی داده می شود که با ثبت آن به نام خود می توانید در غرفه های مختلف برنامه ها را شخصی سازی کنید.

جالب اینکه قیمت گوشی های موبایل سامسونگ در کره از ایران گران تر است.

- خیابان تهران در سئول یکی از پررفت و آمدترین و مهمترین خیابان های این شهر است که به دنبال سفر شهردار وقت تهران به سئول در سال 1353 نام گذاری شد. خیابان تهران در منطقه  گانگنام سئول است و برج های سه گانه یا سه قلوی سامسونگ در  آن قرار دارد.

در خیابان تهران،‌ لوح بزرگی وجود دارد که نام خیابان به زبان های فارسی و کره ای در آن نوشته شده است.

همزمان با نام گذاری خیابان تهران در سئول،‌ خیابانی به نام سئول نیز در پایتخت ایران نام گذاری شد.

- سئول شهر برج های زیباست که با جانمایی مناسب هژمونی شهر را خراب نکرده اند و حس خوبی را در انسان منتقل می کنند.

- در سئول دفاتر فالگیری در شیوه های مختلف وجود دارد که مانند دفاتر املاک و مسکن، بخش بندی شده و هر فالگیر میز و صندلی جداگانه ای دارد و با استفاده از ابزارهای متنوع به مشتریان زن و مرد خدمات فالگیری ارائه می کند.

- رستوران های هندی و ترکی مهمترین رستوران های حلال در سئول هستند.

-  در خیابان ها دو لاین مجزای خط کشی عابر پیاده یکی برای رفت و دیگری برگشت وجود دارد.

- رانندگان خودروها به اندازه ای قانونمند و زیبا رانندگی می کنند که انسان تصور می کند خودروها به جای انسان توسط ماشین و ربات هدایت می شوند.

- هیچ کس از هیچ جای خیابان به جز خط کشی عابر پیاده عبور نمی کند.

- پلیس کره جنوبی دارای دو شماره تلفن تماس 110 برای گزارش و اعلام حوادث و 112 برای تماس و گزارش فوری حوادث است.

- اسم راهنمای تور ما Kim Kum Ryeoog است اما برای تلفظ آسان برای گردشگران خارجی، میشل کیم نام گرفته و در جدول برنامه ها نیز به همین اسم، نامش ثبت می شود.

- عدد 4 در فرهنگ کره نحس است. در برخی آسانسورها به جای عدد 4 از حرف F  استفاده می شود.

- در بخش هایی از شهر کیوسک های راهنمای توریست وجود دارد که ضمن راهنمایی گردشگران، نقشه و سایر اطلاعات مورد نیاز آنها را ارائه می کنند.

- شهر سئول منطقه بندی شده و هر منطقه دارای اینترنت وای فای مجانی است البته سرعت ان به شدت پایین است و قطع و وصل می شود. البته بیشتر وقت ها قطع است.

- در کره جنوبی برای سرویس بهداشتی از معادل انگلیسی WC  استفاده نمی شود بلکه کلمه  Toilet یا  REST ROOM  کاربرد دارد.

- در دو طرف خیابان های سئول جوی آب مشاهده نشد.

- در همه مراکز برای ارائه اطلاعات و خدمات از جمله کاتولوگ ها، نقشه ها و بروشورها به 4 زبان تهیه شده اند: کره ایی، چینی، ژاپنی و انگلیسی

- کره ای از ژاپنی ها بدشان می آید و معمولا ضرب المثل ها، جملات قصار و جوک هایی را درباره بدی های رفتار ژاپنی ها مطرح می کنند. کره ای ها نسبت به چینی ها حس مثبت دارند. از جمله اینکه می گویند ژاپنی ها همه چیز را برای خودشان می خواهند. خودخواه هستند و به سود دو طرف کار نمی کنند.

- در مدت اقامت 4 روزه در کره جنوبی تاکنون هیچ مرد کره ایی چاق و شکم گنده مشاهده نشد. هیچ کره ای که موهای سرش ریخته باشد نیز دیده نشد.

- در مدت اقامت در سئول مشخص شد این شهر دارای پل عابر پیاده نیست بلکه در اکثر تقاطع ها و خیابان ها علاوه بر خط کشی های عابر پیاده،‌ زیرگذر وجود دارد که عبور و مرور از خیابان ها از طریق انها انجام می شود.

زیرگذرها نه تنها دو سوی خیابان را به هم وصل می کند بلکه به ایستگاه های مترو هم متصل هستند و علاوه بر این به بازارهای بزرگی در زیرزمین راه دارند.

این بازارها هیچ تفاوتی با مراکز خرید معمولی در روی زمین ندارند نه به لحاظ تنوع و گوناگونی کالاها نه از نظر نوع کالاها. از کفش فروشی و بوتیک تا انواع رستوران ها.

برخی دلیل نبود پل عابر را زیبایی منظر شهری می دانند و برخی دیگر ساخت شبکه شهر زیرمینی را عامدانه با هدف مقابله با حمله هوایی احتمالی از سوی کره شمالی

- سئول دارای بیلبورد یا تابلوهای تبلیغاتی در خیابان ها نیست بلکه صفحات پخش فیلم های تبلیغاتی برروی ساختمان ها قرار دارد.

-  به نظر می رسد تاکسی های سئول درامد خوبی داشته باشند. اصراری برای سوار کردن مسافران ندارند و برای هیچ فرد کنار خیابان نه می ایستند نه علامتی برای سوار کردن آنها می دهند.

- تعداد گربه ها در شهر سئول به شدت کم است. شاید به این دلیل باشد که زباله یا سطل زباله روبازی در خیابان ها وجود ندارد. کلاغ هم ندارد.

- به نظر می رسد شهر سئول دارای امنیت بالایی در شب ها باشد. بسیاری از مغازه ها،‌ شب ها و پس از تعطیلی، بخشی از کالاهای خود را شب ها در بیرون از مغازه ها گذاشته اند.

- در ساعت های نیمه شب و بامداد،‌ می توان شماری از زنان و دختران را مشاهده کرد که در حال راه رفتن در خیابان ها هستند.

- خطوط مترو سئول تا ساعت 12 شب فعال هستند.

- اتوبوس های خط واحد / درون شهری در سئول تمام بامداد تا صبح فعال هستند.

- در شهر سئول ایستگاه های مخصوص برای سوار شدن به اتوبوس های فرودگاه وجود دارد.

- کره ایی ها چیزی به نام تعارف ندارند. در مکان های خدماتی همیشه لبخند می زنند. برای تشکر هم تعظیم می کنند.

- براساس آنچه که در اقامت چند روزه در کره جنوبی مشاهده شد امکانات زیادی برای سالمندان،‌ معلولان حرکتی و نابینایان وجود دارد. همه جا می توان اثری از امکانات ویژه برای این بخش های جامعه را مشاهده کرد. از سرویس های بهداشتی تا مراکز خرید و خیابان ها و ایستگاه های اتوبوس و ...

- همه در حال کار کردن هستند. به نظر می رسد فرهنگ کار کردن در مردم کره نهادینه شده باشد. این حس دریافت می شود که آنچه که به دست آمده حاصل دسترنج و تلاش و کوشش مردم کره جنوبی است.

- ظرف های غذا در کره کوچک است. کره ایی ها سعی می کنند از هر غذایی اندکی بخورند.

 - دو یک پیاده روی در بامداد ، 4 کارتن خواب در ورودی یک زیرگذر مترو مشاهده شدند.

- برخی افراد شب ها در زمینه جمع اوری کاغذ و کارتن باطله کار می کردند و آن را در سه چرخه قدیمی خود بار می زدند.

ارسال نظر

 • محمد شهیدی
  ۲ ۲

  ممنون از گزارش زیباتون ...اما باید بگم همه ی این شگفتی ها در مقابل شگفتی های پایتخت ما «تهران» صفرند. (البته به صورت وارونه). متاسفانه کره ای ها از چنین نعمت هایی که ما داریم بی بهره اند. حیف...

  • ناشناس
   ۴ ۰

   نمك ، نمكدون

 • حمزه
  ۱ ۱

  لازمه من تصحیح کنم. هشت روز کره بودم. سئول-دائگو و پوسان اینترنت مجانی همه جا پیدا می شد. قطعی هم نداشت. سرعتشم خیلی بالا بود.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری