نشست هفتگی سخنگوی وزارتخارجه؛

کنعانی: آژانس باید رفتار حرفه‌ای خودش را در ارتباط با فعالیت های هسته ای صلح‌آمیز ایران داشته باشد

سخنگوی وزارتخارجه گفت: ایران متعد به ان.پی.تی و موافقتنامه جامع پادمان است و همکاری حرفه‌ای ایران با آژانس یک اصل مهم برای ایران در مناسبات و همکاری‌های خودش با آژانس است. البته به صورت متقابل انتظار داریم آژانس رفتار حرفه‌ای خودش را در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران داشته باشد و به اصول و چارچوب‌های همکاری حرفه‌ای و تخصصی با کشورهای عضو از جمله ایران پایبند باشد. استفاده سیاسی از آژانس جایگاه حرفه‌ای این سازمان مهم بین‌المللی را مخدوش می‌‌کند.

کنعانی: آژانس باید رفتار حرفه‌ای خودش را در ارتباط با فعالیت های هسته ای صلح‌آمیز ایران داشته باشد

اقتصادآنلاین _ پرستو بهرامی راد؛ ناصر کنعانی، سخنگو وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با حضور خبرنگاران شرکت کرد.

کنعانی در این نشست درباره کنفرانس امنیتی مونیخ و عدم دعوت از ایران و روسیه گفت: کنفرانس امنیتی مونیخ که به نام امنیت ولی به کام جنگ و جنگ طلبان تشکیل شده است. باید فرصت برابر و مساوی به همه اعضای جامعه جهانی بدهد که دیدگاه‌ها و ارزیابی‌های خود را نسبت به فرصت‌ها و چالش‌های مرتبط با امنیت بین‌المللی و نظم جهانی و سازوکارهایی که به تحکیم و تقویت ثبات و امنیت کمک می‌کند، بیان کنند. به ویژه در ارتباط با ایران که یکی از کشورهای مهم، تعیین کننده و بلامنازع در تامین و تحکیم امنیت منطقه‌ای و از کشورهای موثر و کمک کننده در تحکیم امنیت بین‌المللی است. کنفرانسی به نام امنیت بین‌المللی تشکیل و از ایران و روسیه دعوت نکنند این به معنای آن است که فرصت را برای طرح دیدگاه‌های مختلف و چندجانبه درباره نظم و امنیت بین‌المللی گرفتند و فرصت و تریبون را در اختیار یک طرف و یک جریان که به دنبال تحکیم یکجانبه گرایی در حوزه بین‌المللی است قرار دادند. اشتباه فاحشی است که برگزارکنندگان این کنفرانس مرتکب شدند و مانع طرح دیدگاه‌های متفاوت با دولت آمریکا که بدنبال یکجانبه گرایی است، شدند.

به اعتبار کنفرانس امنیتی مونیخ ضربه اساسی و جدی وارد کردند. اشتباه دیگر اینکه برگزار کنندگان این کنفرانس به جای دعوت از ایران تریبون را به افراد معلوم الحال و بی هویتی دادند که نگاه مردم ایران به آنها واضح است. فرزند یک دیکتاتور مخلوع و فراری از وطن به عنوان دعوت شده در کنفرانس دهن کجی به ملت ایران است. این بی اعتبار و رسوایی بزرگ برای کنفرانسی است که ادعای تاثیرگذاری در نظم و امنیت بین‌المللی دارد. دعوت از اینها مداخله فاحش در امور داخلی یک کشور بزرگ است.

کنعانی در ادامه مطرح کرد:‌ ایران متعد به ان.پی.تی و موافقتنامه جامع پادمان است و همکاری حرفه‌ای ایران با آژانس یک اصل مهم برای ایران در مناسبات و همکاری‌های خودش با آژانس است. البته به صورت متقابل انتظار داریم آژانس رفتار حرفه‌ای خودش را در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران داشته باشد و به اصول و چارچوب‌های همکاری حرفه‌ای و تخصصی با کشورهای عضو از جمله ایران پایبند باشد. استفاده سیاسی از آژانس جایگاه حرفه‌ای این سازمان مهم بین‌المللی را مخدوش می‌‌کند. طرح مواردی از این دست که باید در ارتباط‌های فنی و تخصصی و دیدارهای دوجانبه مورد تبادل نظر و بررسی قرار گیرد در رسانه‌ها نشانه فاصله گرفتن آژانس از رفتار حرفه‌ای و جایگاه تخصصی خودش است. استفاده ابزاری از آژانس را برای سوءاستفاده از آن در روند مذاکرات رفع تحریم‌ها قویا مردود می‌دانیم

سخنگوی در مورد مذاکرات برجامی گفت: چارچوب مذاکرات در ارتباط با رفع تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه علیه ایران و بازگشت مسؤولانه همه طرف‌ها به توافق روشن است و  باید در همان چارچوب استمرار یابد و امیدواریم آژانس در چارچوب وظایف حرفه‌ای و تخصصی در ارتباط با توافق هسته‌ای به آن محول شده وظایف حرفه‌ای و کمک کننده خود را ایفا کند.

کنعانی درباره ادعای اسراییلی‌ها درباره حمله ایران به نفتکش متعلق به این رژیم گفت: ما این ادعا را رد می‌کنیم. این رژیم به اتهام زنی همانند حامی اصلی خود دولت آمریکا عادت کرده است. در ارتباط با حفظ امنیت و آزادی کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی جزو کشورهای بسیار موثر هستیم. ایران به تلاش‌های خودش در ارتباط با حفظ امنیت و آزادی کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی ادامه خواهد داد و جزو کشورهایی است که در این زمینه تاکنون نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای ایفا کرده است. ما کشوری هستیم  که بر ضرورت ایجاد امنیت فراگیر برای همه کشورها به منظور استفاده از فرصت‌های کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی تاکید می‌کنیم ولی رژیمی که امنیت دیگران را به مخاطره می‌اندازد و به امنیت دیگران پایبند نیست خودش را در معرض تهدید متقابل قرار می‌دهد.

کنعانی بیان کرد: در طول چند ماهه گذشته سفارتخانه های ما در سخت‌ترین شرایط تحمیلی از سوی کشورهایی که خود را متعهد به کنوانسیون وین می‌دانند به رغم سختی شرایط فعالیت‌های دیپلماتیک و کنسولی خود را انجام دادند و از فرصت‌های موجود برای استفاده از دیپلماسی عمومی و تبیین مواضع و دیدگاه‌های ایران استفاده کردند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره لغو سفر امیرعبداللهیان به هند گفت: در ارتباط با برنامه‌های سفر وزیر خارجه برنامه‌های متراکمی را دارند و به دلیل اهمیت برخی از سفرهایی که مدنظر است حقیقت امر مجبور به اولویت بندی برای انتخاب برنامه‌ها و انجام سفرهای خودشان هستند. در رابطه با هند دو کشور روابط دوستانه خوبی را دارند و در حوزه‌های مختلف دوجانبه و چندجانبه ادامه دارد و مقامات عالی دو کشور در سطوح مختلف با هم تبادل نظر و گفت‌وگو دارند. حضور در اجلاس رایسینا یکی از برنامه‌های مدنظر و در حال بررسی برای حضور وزیر امور خارجه بود که در حال بررسی و زمانبندی منطبق با برنامه‌های فشرده وزیر بود. البته با کمال تاسف شاهد یک اقدام غیرحرفه‌ای از سوی برگزار کننده اجلاس که بنیاد خصوصی او.آر.اف بودیم در تنظیم کلیپی که انجام دادند و مورد انتقاد و اعتراض ایران و سفارت ایران در هند قرار گرفت. امیرعبداللهیان به زودی سفری به عراق خواهد داشت و احتمالاً سفر دیگری هم در پیش داشته باشد. 

کنعانی درباره آمار زندانیان ایرانی در خارج از کشور گفت: الان آمار دقیق در این جلسه ندارم که عنوان کنم ولی در مجموع به دلیل گستره حضور ایرانیان در کشورهای مختلف متاسفانه در کشورهای مختلف دارای شهروندانی هستیم که به دلایل مختلف در زندان‌ها به سر می‌برند و این موضوع یکی از ماموریت‌های محوله به وزارت خارجه است. با پاره‌ای از کشورها که موافقتنامه انتقال زندانیان و تبادل محکومان را داریم تلاش‌های خوبی انجام شده و با برخی کشورهایی که نداریم در قالب پیگیری‌های کنسولی گفت‌وگوهای کنسولی که با این کشورها داریم تلاش‌ها همواره ادامه یافته و موضوعات مورد توجه ایران بوده است.

کنعانی درباره ادعای یک رسانه آمریکایی مبنی بر اینکه دولت آمریکا در حال انجام مذاکرات غیرمستقیم با ایران در خصوص مبادله زندانیان با وساطت قطر و انگلیس است و بحث آزادی دارایی‌های ایران در کره جنوبی، گفت: مذاکرات غیر مستقیم وجود دارد و قبلاً هم تایید کردیم و تبادل زندانیان بین ایران و دولت آمریکا در چارچوب مذاکرات با واسطه‌ای که صورت گرفته بود در شرف انجام بود که با بدعهدی دولت آمریکا این مهم محقق نشد و اولویت‌های دولت ایران در رویکرد و سیاست خودش برای آزادی شهروندان ایرانی از زندان‌های دیگر کشورها از جمله آمریکاست به ویژه اغلب این زندانی‌ها در قالب اتهامات بی اساس آمریکا مبنی بر دور زدن تحریم‌ها بازداشت شده‌اند. نقش دولت قطر مثبت بوده و از این نقش تشکر می‌کنیم. این موضوع با برخی مسائل فنی و تکنیکی مرتبط است و امیدواریم زمینه تبادل زندانیان در کوتاه مدت فراهم شود.

در ادامه مطرح کرد: مطالبات مالی ایران جز خواسته‌های به حق ملت ایران است. دولت کره در این زمینه مدعی است که تحریم دولت آمریکا علیه ایران مانع بازپرداخت مطالبات مالی ایران است. البته استدلال دولت کره در این زمینه به هیچ وجه قابل قبول نیست. رابطه دوجانبه نباید به مناسبات ایران و آمریکا گره بخورد. دولت کره موظف است مطالبات ملت ایران را پس بدهد و اینکه ایران تلاش کند مطالبات مالی خود را از دولت کره پس بگیرد جز حقوق ملت ایران است و از روش‌‌های مختلفی استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادآنلاین درباره ادعای بلومبرگ و پاسخ آژانس به این ادعا و سفر گروسی به تهران نیز گفت: چرا اطلاعات آژانس وارد حوزه رسانه می‌شود را باید گروسی و آژانس پاسخگو باشند. طرح موضوعات فنی و تخصصی و موضوعات در حال بررسی در رسانه‌ نشانگر آن است که این مسائل از سوی یک مصدر گویا رسمی به رسانه درز می‌کند. این کمک به حل و فصل مسائل فنی نخواهد کرد و آژانس باید به وظایف فنی خود پایبند باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: گفت‌وگوها و ارتباطات ما با آژانس در حال انجام است. در مشکلی برای سفر هیأت آژانس به ایران از منظر سیاسی وجود ندارد. برنامه ریزی برای سفر هیأت آژانس در حال انجام است و به محض تکمیل مقدمات این سفر می‌تواند انجام شود.

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادآنلاین در خصوص متن توییت بورل و امیرعبداللهیان اظهار کرد: گفت‌وگوهای وزیر خارجه و بورل بخشی از استمرار تبادل و رایزنی‌ها بین ایران و مذاکره کننده ارشد اروپایی در روند مذاکرات رفع تحریم است و بورل مسئول انجام گفت‌وگو در خصوص مسائل مورد توجه و جاری بین ایران و اتحادیه اروپا است. در انعکاس مطالب می‌توان با رویکردهای متفاوتی مطالب را منطبق با گفت‌وگوها منعکس کرد. ایران ملتزم به حفظ فضای توأم با آرامش است و اینکه ادبیات بورل متفاوت است بستگی به رویکرد آنها دارد دعوت می‌کنیم به چارچوب‌های سیاسی و رفتار حرفه‌ای برای استمرار و ثمربخش بودن گفت‌وگوها پایبند باشند.

کنعانی درباره روابط ایران و عربستان گفت: ایران بارها اعلام کرده در صورت جدیت طرف عربستانی برای ادامه گفت‌وگوها، آماده استمرار گفت‌وگوها و انتقال گفت‌وگوها از سطح امنیتی به سطح سیاسی و وزارتخانه‌های امور خارجه است و همچنین آمادگی برای اینکه در تکمیل و نتیجه گیری از گفت‌و‌گوها نمایندگی‌های سیاسی و کنسولی دو کشور در خاک دو کشور به صورت متقابل بازگشایی شوند. این موضع رسمی ایران است. ایران حتما علاقه‌مند به بازگشت روابط به ریل طبیعی خودش است و این رخداد به نفع مناسبات دوجانبه و منافع ایران و عربستان خواهد بود. ایران بارها گفته از دستی که به سمت دوستی دراز شود به گرمی خواهد فشرد. از استمرار و ادامه نقش سازنده و دوستانه دولت عراق استقبال می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره موانع موجود بر سر مذاکرات ایران و عربستان عنوان کرد: چنانچه تمرکز اساسی بر منافع دو کشور باشد هیچ مانع اساسی برای بازگشت روابط سیاسی به حالت طبیعی خودش وجود دارد این نیازمند اراده سیاسی در طرف مقابل است که باید منتظر باشیم که آیا این اراده سیاسی در طرف مقابل شکل خواهد گرفت یا خیر. 

وی درباره سفر امیرعبداللهیان به عراق اظهار داشت: این سفر در ارتباط با موضوعات مختلف روابط دوجانبه ایران و عراق انجام خواهد شد و در تکمیل رایزنی‌های منطقه‌ای ایران با کشورهای دوست و همسایه خواهد بود. اینکه عراق اعلام کرده درباره موضوعات مورد اختلاف ایران و آمریکا و برجام با آمریکا گفت‌وگو می‌‌کند، ما از هر کشوری که با نگاه به حفظ چارچوب‌‌های عادلانه در بحث برجام و از سرگیری اجرای آن و بازگشت مسؤولانه طرف‌ها نقشی سازنده ایفا کند، ایران از این نقش قطعا استقبال می‌کند و چنانچه دولت عراق ایفای نقش کند چنین نقشی مورد استقبال ایران خواهد بود. امیدواریم اراده سیاسی در طرف آمریکایی برای بازگشت به برجام شکل بگیرد و شاهد این توافق باشیم.

ارسال نظر
ارسال نظر