علی باقری: دستاورد مهم ایران در این دوران، شانگهای و زمینه سازی برای عضویت در بریکس است

«علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه صبح امروز (۱۴ آبان) در همایش قرن ۲۱ و جهان عاری از سلطه آمریکا در دانشگاه تربیت مدرس، با اشاره به اینکه تعامل نظام‌مند بین دانشگاه و عرصه علوم انسانی نیست، گفت: تعاطی و تعامل این دو نهاد موجب ارتقای دانشگاه و ایجاد ارزش افزوده‌ای برای حکمرانی و عرصه اجرا می‌شود و این جلسات بستری واقعی برای نیاز عینی حکمرانی و ایده جدیدی در عرصه مدیریت جامعه است و پایه‌های حکمرانی را براساس اقتضائات و باورها و اصول و ارزش‌های دین و انقلاب ترسیم می‌کند و عقب‌ماندگی ما در علوم انسانی مرهون نبود این سازوکار است.

علی باقری: دستاورد مهم ایران در این دوران، شانگهای و زمینه سازی برای عضویت در بریکس است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، علی باقری با بیان اینکه افول سلطه آمریکا را اندیشمندان و صاحب‌نظران مختلفی اذعان دارند و در داخل آمریکا هم بر سر عامل آن اختلاف دارند و جمهوری‌خواه و دموکرات همدیگر را مقصر می‌دانند، گفت: در دو عرصه اصلی وضعیت آمریکا می‌توان در عناصر درون‌زا و محیط بیرونی جستجو کرد. عوامل درونی در بسیاری از شاخص‌ها مسئله قطعی است و از فناوری تا اقتصاد، شاخص‌ها رو به افول است. در طرف مقابل، شاخص‌های کشورهای رقیب در حال افزایش است و در بسیاری از شاخص‌ها، بسیاری از بازیگران مطرح از آمریکا جلو می‌زنند.

وی افزود: در ارزش‌هایی که آمریکایی‌ها به آن معتقدند هم این کشور چشم‌انداز خوبی ندارد و در ارزش‌هایی مثل دموکراسی یا محیط زیست و توسعه روبه افول هستند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه در عرصه جهانی، قدرت‌ها و رقبای آمریکا به‌طور قابل توجهی، شاخص‌هایشان رو به رشد است و حرکت هم‌افزا دارند، گفت: در سه ساحت اراده، تصمیم و اقدام در چند دهه اخیر نه تنها اراده و تصمیمشان محقق نشد بلکه اقدامشان هم نتوانست هدفشان را محقق کند. در عراق و افغانستان، آمریکا با اقدام مستقیم این دو کشور را اشغال کرد اما آنچه محقق شد با آنچه انتظارش را داشتند مطابق نبود؛ ترامپ می‌گفت ۷ هزار میلیارد دلار هزینه کردند اما هدفشان محقق نشد و بعد ۲۰ سال ناامنی و تروریسم بیشتر شد و تولید مواد مخدر ۵۰ برابر بیشتر شد و خروج و مهاجرت افزایش یافت.

باقری با اشاره به اینکه امروز آمریکایی‌ها استفاده از زورشان بیشتر از قدرتشان است و قدرت این کشور نمی‌تواند هدفش را محقق کند و متوسل به زور می‌شود اما زور وی هم نمی‌تواند اهدافش را محقق کند و در مقابل، بازیگرانی همچون جمهوری اسلامی را می‌بینیم، اظهار داشت: امروز ایران در ساحت جهانی در حال فعالیت است. عضویت ایران در شانگهای و زمینه پیوستن به بریکس نشان‌دهنده این است که در عرصه جهانی نقش‌آفرینی می‌کنیم. مجموعه‌ای که جمعیت قابل توجهی را در خودش جای داده است، مثلاً چین از مصرف‌کنندگان بزرگ انرژی و روسیه و چین تولیدکنندگان بزرگ انرژی هستند و‌ ایران ظرفیت و اراده و بستر بین‌المللی برای نقش‌آفرینی دارد و این، دستاورد مهم جمهوری اسلامی در این دوران است.

وی افزود: این دو مجموعه می‌توانند نقش ایجابی هم در عرصه سیاسی ـ اقتصادی و هم نظامی و امنیتی ایفا کنند. آمریکایی‌ها می‌خواستند با اعمال زور به بی‌ثبات سازی دست بزنند و آن را ترویج کنند اما عضویت جمهوری اسلامی در این دو مجموعه، می‌تواند پیام ثبات‌بخش بدهد که ایران قدرت مؤثر، ثبات‌ساز و پایدار است و نقش مقطعی و موضعی ندارد و ثبات سیاست‌ها این را بر همه ثابت کرده است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در پایان گفت: تصمیم جمهوری اسلامی مبتنی بر عقلانیت است و خیلی از کشورها خواستند ایران بی‌ثبات شود اما نقش‌آفرینی مؤثر ما می‌تواند جلوی فراخواست‌های آمریکا را بگیرد.

منبع: فارس
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۳ ۰

    تو و دار ودسته ات برجام را به باد دادی روز قیامت باید پاسخگوی بلایی که بر سر ایران آوردید باشید