به روز رسانی مذاکرات؛

آیا توافق هسته ای در وین به ثمر می رسد؟

بازگشت طرفین مذاکرات به وین بار دیگر تبدیل به تیتر اخبار داخلی و خارجی شده و مذاکره کنندگان ایران و آمریکا عازم وین شده‌اند. این بار با راه حل جدیدی که مسئول سیاست خارجی اروپا بر روی میز گذاشته، دو طرف به وین بازمی‌گردند و برخی معتقدند این آخرین دور از مذاکرات هسته ای خواهد بود.

آیا توافق هسته ای در وین به ثمر می رسد؟

اقتصادآنلاین - پرستو بهرامی راد؛ روز چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۴۰۱ انریکه مورا، هماهنگ کننده ارشد مذاکرات هسته‌ای، علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد ایران و راب مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکا بار دیگر برای از سرگیری مذاکرات راهی وین شدند. بیش از یک سال است که مذاکرات برای احیای برجام ادامه دارد و هنوز با قطعیت نمی‌توان از شکل‌گیری توافق صحبت کرد.

هفته گذشته نیز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا متنی برای احیای برجام در اختیار تهران و واشنگتن قرار داد. انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره این راه حل جدید گفته است: بهترین توافق برای تمامی طرف‌ها روی میز قرار گرفته است و همه طرف‌های برجام باید گام آخر را بردارند.

طبق اعلام مقامات ایران و آمریکا دو طرف متن بورل را مورد بررسی قرار دادند و امروز پس از گذشت یک هفته نمایندگان دو کشور عازم وین شدند.

هفته‌ پرتنش تهران و واشنگتن

البته در یک هفته گذشته شاهد روابط پرتنش تهران و واشنگتن بوده‌ایم و تحریم‌های جدیدی علیه ایران از سوی آمریکا وضع شده است. از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران راه‌اندازی و تزریق گاز به صدها ماشین سانتریفیوژ را پاسخ تحریم‌های جدید آمریکا دانست و هشدار داد، آمریکایی‌ها تصور نکنند با این اقدامات می‌توانند در میز مذاکرات امتیاز بگیرند. همچنین کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی اعلام کرد که ایران توانایی ساخت بمب اتم را دارد.

همچنین نمایندگان ایالات متحده، فرانسه و انگلیس در کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح اتمی (ان پی تی) درباره برنامه هسته‌ای ایران بیانیه منفی صادر کردند. از طرف دیگر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده که سرعت پیشروی برنامه هسته‌ای ایران بسیار بالاست.

در واقع کری‌خوانی‌های دو طرف در یک هفته اخیر به اوج خود رسیده است.

آخرین فرصت

با پیشرفت هسته‌ای ایران و کاهش زمان کمی گریز هسته‌ای – به زعم آمریکا – بدون شک این مذاکرات را باید آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای تلقی کرد. در مذاکرات وین توقع می‌رفت پیشرفتی حاصل شود با این حال این مذاکرات نتیجه مطلوبی به همراه نداشت.

اما این بار به نظر می‌رسد اروپا که به دلیل جنگ اوکراین به بازار انرژی ایران نیاز دارد و خواستار اتمی نشدن ایران است، آخرین گزینه خود را روی میز قرار داده است. بر همین اساس وین احتمالاً شاهد پایان کشمکش‌ها بر روی میز مذاکرات برای احیای برجام است.

با این حال میز مذاکرات هنوز با قطعیت نشان نمی‌دهد که چه پایانی برای این پرونده قطور در نظر گرفته است.

روز نهم مذاکرات

ساعت ۲۰:۰۰

معاون دفتر رئیس‌جمهور: بررسی پیشنهادها درباره مذاکرات وین ادامه دارد

محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در توئیتی نوشت: طبعا من نمی توانم درباره محتوا یا صحت متن منتشر شده اخیر در رسانه‌ها درباره مسائل پادمانی اظهارنظر کنم اما اینگونه درزهای خبری هماهنگ کننده نشان می دهد که کدام طرف تحت فشار است و نیازمند به توافق فوری است. بررسی ها ادامه دارد.

گفتنی است اخیرا در برخی رسانه ها و فضای مجازی اخباری درباره مسائل پادمانی و متن پیشنهادی توافق منتشر شد.

در همین رابطه روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده پیش نویس متن مذاکرات هسته ای را دیده که در آن دیپلمات‌های اروپایی در آخرین دور گفتگوهای وین، امتیازات جدیدی را به تهران پیشنهاد کرده‌اند تا طرفین بتوانند با یکدیگر به توافق برسند. 

این روزنامه همچنین ادعا کرده در پیش‌نویس از ایران خواسته شده تا به پرسش‌های آژانس با هدف شفاف‌سازی پاسخ دهد و به «پرداختن به نگرانی‌های آژانس، پیش از اجرایی شدن برجام» موافقت کند. 

در برخی رسانه ها نیز گفته شده  این پیش نویس متن نهایی توافق هسته‌ای بوده و درباره تمام موضوعات قابل مذاکره، گفتگو شده است. 

ساعت ۱۶:۵۸

یک دیپلمات ایرانی: پیشنهاد‌های اروپا در صورتی قابل قبول است که در موضوعات مختلف از جمله مسایل پادمانی، تحریم‌ها و تضمین، برای ایران اطمینان ایجاد کند

یک دیپلمات ایرانی مطلع از روند مذاکرات در گفت‌وگو با خبرگزاری دولت گفت: پیشنهادهای اروپا در صورتی قابل قبول است که در موضوعات مختلف از جمله ادعاهای سیاسی مرتبط با مسایل پادمانی، تحریم‌ها و تضمین، برای ایران اطمینان ایجاد کند

این دیپلمات ایرانی گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال بررسی پیشنهادهای دریافتی است تا نسبت به تامین خواسته‌های خود اطمینان حاصل کند.

وی ادامه داد: ایران باید بررسی کند که آیا این پیشنهادها تضمین کننده خواسته‌های ایران در حوزه‌های مختلف از جمله ادعاهای سیاسی مرتبط با مسائل پادمانی، تحریم و تضمین‌ برای پایداری توافق هست و آیا می‌تواند در این موضوعات اطمینان آور باشد یا خیر.

روزنامه وال استریت ژورنال ساعاتی قبل به نقل از یک دیپلمات اروپایی مدعی شده بود که اتحادیه اروپا در مورد موضوع پادمان پیشنهاداتی ارائه کرده است، اما آنچنان که از گفته دیپلمات ایرانی بر می‌آید، این پیشنهاد باید برای ایران از یک سو باید اطمینان آور باشد و از سوی دیگر همه موضوعات مورد بحث در وین را در بر بگیرد.

ساعت ۱۳:۰۰

آمریکایی ‌ها اراده لازم را برای احیای برجام ندارند

با گذشت چند روز از توقف مذاکرات در وین، جواب ایران به پیش‌نویس ارائه شده در وین مشخص نیست؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اعلام کرده که ایران نظر خود را در خصوص پیش‌نویس توافق احتمالی به انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات اطلاع داده است.

محسن پاک آیین، دیپلمات سابق ایرانی در خصوص پیش‌نویس ارائه شده از سوی اروپایی‌ها گفت: من اعتقاد دارم که پیش‌نویس ارائه شده چنانچه نظرات ایران مبنی بر لغو کلیه تحریم‌ها و ارائه تضمین برای ادامه بدون مشکل فعالیت اقتصادی شرکت‌های ایرانی باشد و کشورهای جهان بتوانند همکاری‌های اقتصادی با ایران آغاز کنند، قابل قبول است. 

وی در ادامه توضیح داد: اگر این موارد در پیش‌نویس ذکر شده باشد می‌تواند به طور مثبت توسط دولت ایران مورد بررسی قرار بگیرد. چنانچه ما از لغو کلیه تحریم‌ها مطمئن شویم، می‌توانیم تعهدات برجامی خود را انجام دهیم. 

این دیپلمات سابق در خصوص اظهارات مقامات اروپایی که متن ارائه شده تنها راه باقیمانده است و دیگر مذاکره‌ای نخواهد بود، تاکید کرد: اما لحن صحبت آقای بورل مبنی بر اینکه این متن، نهایی است و بعد از این متنی تهیه نخواهد شد، به نظر می‌رسد نوعی اعمال فشار بر ایران است. تا ایران این متن را بپذیرد و در بطن این موضع آقای بورل به نوعی تهدیدگونه به نظر می‌رسد به خصوص که تاکید کرده اگر ایران این متن را نپذیرد متن و مذاکرات دیگری نخواهد بود. 

وی تصریح کرد: از دیدگاه من این اقدام و نظر آقای بورل یک موضع غیر سازنده است. قطعا اگر منافع جمهوری اسلامی ایران تامین شود و هدف اصلی که لغو تحریم‌ها بود برای ورود به مذاکرات تامین شود، از آن استقبال خواهیم کرد. اگر غیر از این باشد این قبیل تهدیدها و فضاسازی‌های رسانه‌ای علیه ایران نمی‌تواند تصمیم ایران را تغییر دهد و از حق مسلم خود که لغو تحریم‌ها است عبور کند.

پاک آیین در ادامه با بیان اینکه متن پیش‌نویس هنوز علنی نشده و صحبت‌هایی که در خصوص متن مطرح می‌شود فقط گمانه‌زنی است، توضیح داد: به نظر می‌رسد آن تعهداتی که برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نظر گرفته شده، در صورت لغو تحریم‌ها برای ایران مشکلی ندارد. ایران هیچگاه از برجام خارج نشده و در عین حال اعلام کرده در صورتی که طرف مقابل تعهدات برجامی خود را انجام دهد ایران هم متقابلا تعهدات خود را از سر خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اینکه از طرف ایران مشکلی برای رسیدن به یک توافق خوب وجود ندارد، بیان کرد: طرف مقابل مذاکرات در این مسیر مانع تراشی می‌کند. در آمریکا اراده‌ای برای بازگشت به برجام و لغو کلیه تحریم‌ها و ارائه تضمین‌های لازم حتی تضمین برای تکمیل دوره آقای بایدن وجود ندارد. اگر این اراده وجود داشت ضرورتی نداشت آقای بورل بخواهد مواضعی را بگیرد که لحن تهدید آمیز داشته باشد. آمریکا باید در چارچوبی منطقی و عقلایی مجددا وارد برجام می‌شد و تحریم‌های برجامی و پسابرجامی را لغو می‌کرد و به طور طبیعی ما هم تعهدات خودمان را انجام می‌دادیم.

این دیپلمات سابق با بیان اینکه ما تابع نظرات اروپایی‌ها نیستیم و یک کشور مستقل هستیم، عنوان کرد: ما به خوبی تشخیص می‌دهیم که چه موضعی بگیریم. من فکر نمی‌کنم که ما برای خروج از برجام پیش قدم شویم. همواره ایران نشان داده به تعهدات خودش پایبند است. اینکه اروپایی‌ها انتظار دارند ما بله یا خیر بگوییم، انتظار غیرمنطقی و غیراصولی است. ما پیش‌نویس را بررسی می‌کنیم و نظرات خود را به اتحادیه اروپا اعلام می‌کنیم.

در خصوص روند پرونده برجام قبل جلسه شورای حکام، پاک آیین اعلام کرد: آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای وظیفه دارد عدول کشورها را از مسیر مباحث هسته‌ای راستی آزمایی کند. ما هم هیچگاه از مسیر مشخص عدول نکرده و در واقع دلیلی ندارد قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود و وظیفه آژانس ورود در موضوع برجام نیست. 

وی در پایان با تاکید بر اینکه آژانس نمی‌تواند به فرض اینکه برجام به نتیجه نرسیده و اروپایی‌ها ادعا کنند ایران متن نهایی را نپذیرفته، قطعنامه‌ای علیه ایران صادر کند، خاطرنشان کرد: به نظر من صدور قطعنامه علیه ایران اقدام موجهی نیست و هیچ توجیه منطقی ندارد. ما همواره اعلام کرده‌ایم در مسیر صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای استفاده می‌کنیم و همواره اقداماتی که در این ‌مورد انجام دادیم به آژانس انتقال داده‌ایم. لذا دلیلی ندارد قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود، اگر چنین قطعنامه‌ای صادر شود قطعاً با انگیزه‌های سیاسی تهیه شده و ارزش فنی ندارد.

 

ساعت ۱۲:۵۴

اولیانوف: متن توافق هسته‌ای تقریبا مورد موافقت قرار گرفته‌است

میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی وین دریک نشست خبری گفت متن سند احیای برجام تقریبا به طور کامل مورد توافق قرار گرفته و می توان گفت که تقریبا به طور کامل مورد توافق قرار گرفته است.

وی افزود: ایران تنها در مورد چند کلمه از متن، سؤالاتی را مطرح کرده و در مورد بقیه متن می توان گفت توافق صورت گرفته است.

وی در عین حال تاکید کرد که همین چند کلمه می تواند به مانعی برای توافق بدل شود، همانگونه که پیش از این هم در جریان مذاکرات وین رخ داده بود.

اولیانوف اضافه کرد: امیدوارم این اتفاق نیفتد، متن بد نیست و یک سازش بسیار معقول است. این گزینه ای است که اصولا همه طرف ها راضی هستند و در عین حال همه نارضایتی خاصی از برخی مفاد پروژه را تجربه می کنند.

«واسیلی نبنزیا» معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز تشریح کرد که این بدان معناست توافق خوب و مناسب است، همانطور که باید در جریان مذاکرات چند جانبه باشد.

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی نیز در ادامه گفت و گوی خود تشریح کرد که طرفین به پایان مذاکرات رسیده اند؛ یا شکست یا توافق. اولیانوف با بیان اینکه در آینده هیچ مذاکره طولانی مدتی وجود نخواهد داشت، تصریح کرد که ایران ممکن است اصلاحاتی را برای متن نهایی به غرب پیشنهاد کند.

نماینده روسیه گفت: این سومین یا چهارمین متن نهایی توافق است که از ماه مارس (اسفند) به این سو به یاد دارم. وضعیت قابل درک نیست و ممکن است هفته آینده، حتی اوایل همین هفته ایده بهتری به ذهن طرفین برسد.

بر اساس این گزارش روزنامه وال استریت ژورنال ساعاتی قبل به نقل از یک دیپلمات اروپایی مدعی شده بود که اتحادیه اروپا در مورد موضوع پادمان پیشنهاداتی ارائه کرده است، اما آنچنان که از گفته دیپلمات ایرانی بر می‌آید، این پیشنهاد باید برای ایران از یک سو باید اطمینان آور باشد و از سوی دیگر همه موضوعات مورد بحث در وین را در بر بگیرد.

آخرین دور از گفتگوها برای رفع تحریم‌ها، در حالی هفته گذشته در وین به پایان رسید که ایران اعلام کرده بود در مورد ادعاهای سیاسی مرتبط با مسایل پادمانی، تحریم‌ها و همچنین تضمین معتبر، گفتگو خواهد کرد.

در همین حال محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور نیز در توئیتر با اشاره گفتگوهای اخیر رئیس جمهور با چند تن از رهبران ۱+۴ اعلام کرد: «در همه گفتگوهای تلفنی آقای رئیسی با رؤسای جمهور فرانسه، روسیه و چین، موضع قاطع ایشان این بود که فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود، توافق نهایی قابل دست یافتن است.»

ساعت ۱۱:۴۵

انتقاد چین از تحریم‌های دولت ترامپ بر ایران

 لیجیان ژائو، سخنگوی وزارت امور خارجه چین با انتشار پیامی در صفحه توییترش گفت، تحریم‌های اعمال شده توسط دولت دونالد ترامپ بر ایران، حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار خسارت اقتصادی به بار آورده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا مدتی پس از روی کار آمدن، با ادعای ناقص بودن توافق هسته‌ای، به طور یک‌جانبه در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و ضمن بازگرداندن تحریم‌های پیشین آمریکا، تحریم‌های جدیدی نیز بر ایران اعمال کرد.

اعمال این تحریم‌ها که در قالب سیاست «فشارحداکثری» دولت ترامپ انجام می‌شد، علاوه بر خسارات مالی بر اقتصاد ایران، موجب درد و رنج بسیاری برای بیماران و گروه‌های حساس از جامعه ایران شد که به داروهای خاص نیاز دارند.

دولت وقت آمریکا با وجود اتخاذ این رویکرد قهری، مدعی بود مایل است با دولت ایران گفت‌وگو کند تا به توافقی جدید با ایران دست پیدا کند

ساعت ۱۱:۰۰

امتیازات چشمگیر اروپا برای احیای برجام

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» طی گزارشی نوشت که اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای با ایران به این کشور امتیازهای چشمگیر جدیدی داده است.

وال استریت ژورنال اعلام کرده است که مبنای این گزارش، دستیابی به  متن پیش‌نویس ارائه‌شده توسط «جوسپ بوررل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

در این گزارش آمده است که هدف از امتیاز‌دهی جدید اتحادیه اروپا به ایران، «پایان سریع» تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های گذشته هسته‌ای این کشور است.

بر اساس این گزارش، اتحادیه اروپا در این متن پیشنهادی، با هماهنگی آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا اعلام کرده است که در ازای پاسخ‌دهی سریع ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذرات اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام نشده این کشور، پرونده این مسأله در شورای حکام بسته خواهد شد.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، اتحادیه اروپا تا ۱۵ آگوست به ایران فرصت داده تا به این متن پیشنهادی، پاسخ مثبت یا منفی بدهد.

ساعت ۱۰:۳۰

لندن: ایران نباید به تسلیحات هسته‌ای دسترسی داشته باشد

«لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس که برای احراز سمت نخست‌وزیری انگلیس تلاش می‌کند به روزنامه «جوئیش کرونیکل» ادعاهایی که دیگر شرکای غربی وی درباره ایران مطرح می‌کنند، تکرار کرد.

وی تصریح کرد که انگلیس و جامعه بین‌الملل باید از دستیابی ایران و جامعه بین‌الملل به تسلیحات اتمی جلوگیری کند و توضیح داد: «ما باید ایران را از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای متوقف کنیم. این بسیار بسیار واضح است».

لفاظی‌های وزیر خارجه انگلیس درباره تسلیحات اتمی در حالی مطرح شده است که ایران بارها تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای کاملاً صلح آمیز دارد و به دنبال تسلیحات اتمی نیست.

انگلیس، روسیه، چین،‌آلمان، ایالات متحده، فرانسه و اتحادیه اروپا و ایران در سال 2015 توافق هسته‌ای موسوم به برجام را امضا کردند اما «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌های جامعی را مجدداً‌ علیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرد و سیاست «فشار حداکثری» را علیه ایران در پیش گرفت به امید آن که ایران با توافق مورد قبول آمریکا موافقت کند اما این سیاست نه تنها نتیجه‌ای در برنداشت بلکه ایران پس از یکسال عمل به تعهدات برجامی، کاهش تعهدات خود را آغاز کرد.

این اولین بار نیست که کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی متهم می‌کنند، پیش از این نیز ایالات متحده، فرانسه و انگلیس برای دهمین کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی)، در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بیانیه صادر کردند.

طبق این گزارش، دو عضو برجام و ایالات متحده که به صورت یکجانبه این توافق هسته‌ای را ترک کرده است،‌ بار دیگر ادعاهای تکراری علیه برنامه هسته‌ای را تکرار کردند و گفتند که موضع آن‌ها این است که جمهوری اسلامی ایران نباید به توانمندی ساخت سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

ساعت ۹:۱۴

آمریکا: آماده بازگشت فوری به توافق هسته‌ای با ایران هستیم

 وزارت امورخارجه آمریکا پنجشنبه شب مدعی شد: آماده بازگشت فوری به توافق هسته‌ای با ایران هستیم که در وین بر سر آن مذاکره شد.

این وزارتخانه با نادیده گرفتن خروج غیر قانونی ایالات متحده در دوران زمامداری دونالد ترامپ رییس جمهوری اسبق این کشور از توافق هسته‌ای ادعا کرد: ایران باید موضوعاتی را کنار بگذارد که فراتر از موارد توافق شده است.

ادعای وزارت خارجه آمریکا درحالی بیان می شود که مقامات ایران اعلام کردند که مطالب خواسته شده خارج از توافق هسته‌ای نیست.

در همین راستا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پیشتر گفته بود: آنچه هیات ایرانی به عنوان متن مکتوب به طرف‌های مقابل ارائه داده، ‌کاملاً در چهارچوب برجام هست و هیچ چیزی فراتر از آنچه در برجام مورد توافق قرار گرفته، در این متون، مورد درخواست طرف ایرانی قرار نگرفته است.وزارت امورخارجه آمریکا در ادامه اعلام کرد: هیچ توافقی با ایران را در صورتی که در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده نباشد، امضا نخواهیم کرد.

ادعای وزارت امورخارجه آمریکا درخصوص این که ایران موضوعات فرا برجامی را مطرح می‌کند، درحالی مطرح می شود که وزارت امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه از موضع اتحادیه اروپا در تعیین تکلیف برای طرف های مذاکرات وین در پذیرش متن پیشنهادی یا قبول شکست مذاکرات به شدت انتقاد کرد.

درحالیکه نمایندگان کشورهای طرفین برجام که اخیرا دور تازه‌ای از مذاکرات را در وین انجام داده، اکنون برای تصمیم گیری به پایتخت‌های خود بازگشتند. در این دور از مذاکره چند پیشنهاد از سوی انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین مطرح شده که از سوی رسانه‌های غربی به عنوان متن نهایی از آن یاد شده است.

 اخبار رسانه‌های غربی به طور ویژه بر «نهایی و غیرقابل مذاکره» بودن متن مذکور تاکید داشته و ادعا می‌کند پیش‌نویس مذکور مبنای تصمیم‌گیری طرف‌های گفت‌وگو است. 

در آغاز این دور از گفت‌وگوها، مواضع و دیدگاه‌های اصولی جمهوری اسلامی در خصوص موضوعات مورد اختلاف از جمله رفع پایدار تحریم، تضمین‌های لازم در حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل مورد ادعای آژانس به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارائه شده و انریکه مورا در روز دوشنبه برخی پیشنهادات خود را در مورد موضوعات اختلافی ارائه کرده است. 

وزیر امور خارجه ایران دیروز چهارشنبه در جریان تماس تلفنی با همتای ترکیه ای خود درباره مذاکرات برای رفع تحریم‌ها در وین گفت: پیام خود را از طریق اروپایی‌ها به آمریکا منتقل کرده‌ایم و امیدواریم طرف امریکایی با نگاه واقع بینانه و عملگرایانه و پذیرش خواسته‌های برحق و قانونی ایران، زمینه برای توافق پیرامون متن نهایی را فراهم آورد.

روز هشتم مذاکرات

ساعت ۲۲:۱۰

 جان بولتون: آمریکا عملاً در وین مقابل ایران به زانو درآمده است

«جان بولتون»، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا گفته که آمریکا «عملاً در وین»، در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای برجام به زانو درآمده است.

بولتون در مصاحبه با شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی درباره تلاش دولت «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا برای بازگشت به برجام گفت: «من فکر می‌کنم بازگشت به این توافق امنیت آمریکا را به خطر می‌اندازد.»

بولتون درباره سناریوسازی جدید دولت بایدن در بحبوحه مذاکرات برجام هم اظهارنظر کرد.عصر چهارشنبه وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد یک تبعه ایران که عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را به تلاش برای ترور «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید متهم کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا مدعی شده متهم که ۴۵ سال سن دارد قصد داشته با پرداخت ۳۰۰ هزار دلار افرادی را برای انجام این قتل اجیر کند. در این بیانیه ادعا شده انگیزه این فرد احتمالاً گرفتن انتقام بابت ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است.

بولتون در واکنش به این ادعاها گفت: «این مسئله به من کمک می‌کند درک بیشتری به دست بیاورم که رژیم مستقر در تهران قادر به انجام چه کارهایی است.»

ادعای وزارت دادگستری آمریکا در شرایطی مطرح شده که طرف‌های غربی بعد از ترک مذاکرات وین ادعا کردند که اتحادیه اروپا یک «متن نهایی» در اختیار طرف‌ها قرار داده و گفته لازم است ایران «هر چه سریعتر» در خصوص آن تصمیم بگیرد. بر خلاف ادعای طرف‌های غربی، مقام‌های ایران تأکید کرده‌اند که ایده‌های ارائه‌شده از سوی طرف اروپایی به هیچ عنوان متن نهایی نیست و قرار است در پایتخت‌ها در خصوص آن تصمیم‌های لازم گرفته شود.

جمهوری اسلامی ایران، همانند چند ماه گذشته تأکید کرده تنها توافقی را خواهد پذیرفت که تأمین‌ کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد و رفع پایدار و موثر تحریم‌ها را تضمین کند.

بر اساس سابقه رفتارهای آمریکا قابل پیش‌بینی بود که واشنگتن، با توجه به آنکه از یک طرف حاضر به تضمین منافع ملت ایران در مذاکرات نیست و از طرف دیگر گزینه‌ جایگزینی برای برجام ندارد، طبق عادت مألوف به فضاسازی و تلاش برای فشار روانی بر ایران روی خواهد آورد.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیئت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی شده بود بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که حاوی راهکارهای به‌روز‌شده‌ای در خصوص رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

جان بولتون در مصاحبه‌ای دیگر با پایگاه هیل ادامه مذاکرات با ایران را اشتباه خواند. او گفت تلاش برای بازگشت به این توافق به منزله مماشات با تهران است. او گفت: «فکر می‌کنم که انجام این توافق در سال ۲۰۱۵ اشتباه بود.»

وی اضافه کرد: «این توافق با گذشت زمان بهتر نشده است. دولت، در وین به زانو در آمده و در حال التماس برای بازگشت به توافق است. این باعث ارسال پیام ضعف نه فقط به تهران بلکه به سراسر دنیا می‌شود.»

ادعای بولتون در حالی مطرح شده که برخی تحلیلگران دیگر می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود.  این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران منجر شده بود.

جمهوری اسلامی ایران دو مقوله «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها» و «اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام» را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

ساعت ۲۰:۳۵

انتقاد روسیه از لحن زورگویانه اتحادیه اروپا در مذاکرات وین

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با استناد به بیانیه‌ای از وزارت خارجه روسیه از لحن روزگویانه مقام‌های اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌های ایران انتقاد کرد.

اولیانوف در توییتر نوشت: «وزارت خارجه روسیه: طبق گفته سخنگوی اتحادیه اروپا طرف‌های مشارکت‌کننده در گفت‌وگوهای وین با این انتخاب مواجه هستند که یا متن فعلی را بپذیرند و یا اینکه بدانند که گفت‌وگوها شکست خورده است. کمیسیون مشترک برجام به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا اجازه نداده اظهارات اینچنینی مطرح کند.»

خبرگزاری ایتارتاس هم به نقل از «ایوان نیچایف»، معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه نوشته روسیه بارها هشدار داده است که لحن اولتیماتوم در موضوعی با این درجه از حساسیت کارساز نخواهد بود.

این مقام وزارت خارجه روسیه در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرده مسکو شاهد تعهد همه طرف‌های برجام برای احیای این توافق هسته‌ای است.

نیچایف گفت: «ما می‌توانیم تعهد همه طرف‌های برجام از جمله ایالات متحده برای هماهنگ کردن تصمیم‌های کمیسیون مشترک جهت بازگرداندن برجام به چارچوب‌های زمانی اصلی را مشاهده کنیم.»

وی گفت که دور جدید مذاکرت غیرمستقیم میان هیئت‌های ایران و آمریکا به ارائه بسته جدیدی از تصمیم‌های کمیسیون مشترک منتهی شد که پیش‌نویس آن توسط هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا تهیه شد. وی تصریح کرد: «این سند در حال بررسی دقیق در پایتخت‌ها است.»

نیچایف اضافه کرد: «کار بر روی بسته این پیش‌نویس که هدفش احیای برجام است هنگامی به پایان خواهد رسید که منافع همه طرف‌های درگیر در این فرایند به نحو شایسته در نظر گرفته شوند. فرض ما این است که واشنگتن، بروکسل و سایر طرف‌های اروپایی درک می‌کنند که نظر ما این است که گشایش در گفت‌وگوها کاملاً ممکن است. هیچ اختلاف لاینحل میان بازیگران اصلی وجود ندارد.»

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه از پنجشنبه گذشته، ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه داشت و روز دوشنبه ۱۷ مرداد با پرواز هیئت‌های شرکت‌کننده به پایتخت‌ها به پایان رسید.

برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی شده بود بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که حاوی راهکارهای به‌روز‌شده‌ای در خصوص رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

بعد از اتمام دور جدید مذاکرات، مقام‌های آمریکا و اتحادیه اروپا مدعی شدند که یک «متن نهایی» به همه طرف‌ها ارائه شده که قابل تغییر نخواهد بود و بایستی یا پذیرفته شود و یا شکست مذاکرات اعلام شود. این ادعا از سوی یک مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد: «با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم».

این مقام ایرانی افزود: «در چهار روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و‌ نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفت‌وگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد. بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است. احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده است. »

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود.  این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران منجر شده بود.

جمهوری اسلامی ایران دو مقوله «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها» و «اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام» را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

ساعت ۱۹:۲۰

جبران کاستی‎های اساسی توافق ۲۰۱۵ نیازمند اقدامات حرفه‎ای، حساب شده و صبورانه است

 معاون سیاسی دفتر رییس‎جمهور در توییتر نوشت: جبران کاستی‎های اساسی توافق ۲۰۱۵ نیازمند اقدامات حرفه‎ای، حساب شده و صبورانه‎ای بوده که تیم سیاست خارجی دولت با جدیت پیگیری میکند.

جبران کاستی‎های اساسی توافق ۲۰۱۵ نیازمند اقدامات حرفه‎ای، حساب شده و صبورانه است

ساعت ۱۸:۰۰

روسیه: هیچ طرح جایگزینی برای احیای برجام وجود ندارد زیرا با قطعنامه شورای امنیت در تناقض خواهد بود

معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه با ممکن دانستن دستیابی به نتیجه مثبت در مذاکرات وین، گفت که هیچ طرح جایگزینی برای احیای برجام وجود ندارد چون با تصمیم‌های شورای امنیت سازمان ملل در تناقض است.

«ایوان نِچایف» معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «از دیدگاه مسکو، همه تناقضات در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای [ایران] قابل حل بوده و دستیابی به یک نتیجه مثبت، کاملا ممکن است».

به نوشته فارس به نقل از وبگاه «ریانووستی»، نچایف با بیان اینکه هیچ طرح جایگزینی برای احیای برجام نمی‌تواند وجود داشته باشد، اظهار داشت: «زیرا این امر با تصمیم‌ها و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تناقض است».

وی طی نشست خبری در مسکو با بیان اینکه پیش‌نویس ارائه شده توسط اتحادیه اروپا برای احیای برجام و توافق در مذاکرات وین هنوز در دست بررسی است؛ تاکید کرد درخواست غرب برای تصویب آن در اسرع وقت، هنوز زودهنگام است.

ساعت ۱۴:۵۶

مزایای احیای برجام از نگاه شبکه سی‌ان‌ان

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارش خود با عنوان "سایه ترامپ بر تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای با ایران" تصریح کرد: پس از دور دیگری از مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران در هفته گذشته، اکنون مذاکره کنندگان ایران در حال رایزنی  درخصوص چگونگی ادامه آن هستند. مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که متن «نهایی» را ارائه کرده‌اند و از آمریکا و ایران خواسته‌اند تا آن را بررسی کنند.

سی‌ان‌ان با تاکید بر اینکه "این پیش نویس در ایران با خوش‌بینی محتاطانه‌ای مواجه شده است" افزود: محمد مرندی، مشاور مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین به سی‌ان‌ان گفت که متن احیای توافقی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد در ماه‌های اخیر "به‌طور قابل توجهی تکامل یافته است" اما او همچنین تاکید کرد که هنوز مذاکرات تکمیلی بر سر یک مساله اصلی که اوایل تابستان امسال ظاهر شد، مورد نیاز است.

مرندی در ادامه گفت: برای اینکه ایران توافق به روز شده را امضا کند، سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (علیه ایران) می‌بایست یک بار برای همیشه بسته شود.

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در ماه ژوئن از ایران به دلیل وجود آثار اورانیوم که در سه سایت هسته‌ای اصلی آن یافت شد، سوالاتی مطرح کرد.

به گزارش سی‌ان‌ان، ایران سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را سیاسی دانسته است و سپس با خاموش کردن دوربین‌های نظارتی در سایت‌های هسته‌ای کلیدی خود به آن پاسخ داد. اقدامی که مذاکره‌کنندگان سایر کشورهای عضو برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را از اطلاعات به روز درباره برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران محروم کرده است.

این رسانه با ادعای اینکه "ایران پیش‌نویس ارائه شده را در مذاکرات اخیر در وین به‌طور محرمانه تائید کرده است" ادامه داد: از این‌رو، هنگامی که مذاکره‌کنندگان هفته گذشته به وین بازگشتند، ناظران شگفت زده شدند. تایید محرمانه تهران از آخرین پیش نویس توافق، امکان بازگشت قریب الوقوع به برجام را با وجود موانع باقیمانده افزایش داده است. حتی تندروهای کشور - که سرسختانه با این توافق مخالف بودند - این پیش نویس را به عنوان نسخه‌ای بهبود یافته نسبت به نسخه‌های قبلی دانسته‌اند.

سی‌ان‌ان همچنین گزارش داد که با این حال، ایران همچنان برای گرفتن تضمین عدم خروج دوباره واشنگتن از توافق پافشاری می‌کند چراکه به گفته تحلیل‌گران، جانشین بایدن طبق محاسبات تهران ممکن است بار دیگر از توافق هسته‌ای خارج شود و سیل جدیدی از تحریم‌ها را علیه این کشور به راه بیندازد.

محمدعلی شعبانی یک کارشناس سیاسی در حوزه ایران، عراق و شبه جزیره عربستان در این باره به سی‌ان‌ان گفت: سایه ترامپ بر سر این مذاکرات در یک سال گذشته سنگینی می‌کند، زیرا ایران تمرکز زیادی بر تامین تضمین‌های اقتصادی داشته است.

وی خاطر نشان کرد: در صورت بازگشت تحریم‌های ثانویه آمریکا و خروج مجدد شرکت‌های بخش خصوصی از ایران، چگونه می‌خواهید از آن جلوگیری کنید؟ چه نوع مکانیسم‌هایی را می‌توانید برای جلوگیری از تکرار آن به کار بگیرید؟

به گزارش سی‌ان‌ان، تحریم های ثانویه یک مکانیسم ایالات متحده است که هر دولت یا سازمانی را که با نهادهای تحریم شده معامله مالی داشته باشد، مجازات می‌کند.

این شبکه خبری افزود: در اقدامی جدید که خطر ایجاد مانع دیگری بر مذاکرات را در پی دارد، وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه بیانیه‌ای را علیه یکی از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به اتهام تلاش برای سازماندهی طرح ترور جان بولتون، مشاور امنیت ملی در دوران ریاست جمهوری ترامپ  منتشر کرد.

سی‌ان‌ان تاکید کرد: با این حال، ایرانی‌ها با بازگرداندن این توافق حتی برای کوتاه مدت، چیزهای زیادی برای به دست آوردن دارند.

به گفته محمدعلی شعبانی، کاهش تحریم‌ها می‌تواند ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای نفت و گاز ایرن را طی دو سال آینده آزاد کند و به اقتصاد تحت فشار ایران کمک کند و محبوبیت ابراهیم رییسی، رییس جمهور این کشور را نیز تقویت کند.

در مقابل، اگر مذاکرات ادامه یابد، خطراتی را برای جامعه بین الملل به همراه دارد. از زمانی که ترامپ از توافق خارج شد و رژیم تحریم‌های سخت را در ماه مه ۲۰۱۸ علیه ایران اعمال کرد، تهران اورانیوم را در سطوح بالاتر و با سرعت فزاینده غنی سازی کرده است. دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در ژوئن اعلام کرد که ایران هفته‌ها با داشتن مقدار قابل توجهی اورانیوم غنی‌شده فاصله دارد، اما تاکید که " این به معنای داشتن بمب نیست".

سی‌ان‌ان افزود: ایران غرب را متهم می‌کند که تلاش می‌کند تا از سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به‌عنوان بهانه‌ای قانونی برای خروج از توافق آتی استفاده کند. محمد مرندی در این باره گفت که لغو این پیشنهاد، پیش شرط احیای توافق است.

مرندی همچنین تصریح کرد: در غیر این صورت، ایرانی‌ها تردیدی ندارند که آمریکایی‌ها از این موضوع استفاده خواهند کرد یا از آن به عنوان ابزاری برای تضعیف توافق در عرض چند هفته یا حداکثر ماه‌ها استفاده خواهند کرد. این پیش‌شرط اجرای توافق است.

به گزارش سی‌ان‌ان، با این حال، دلایلی برای خوش بینی وجود دارد و حتی به تعویق انداختن تصمیم‌گیری درباره این موضوع دشوار می‌تواند مزایای خود را داشته باشد.

محمدعلی شعبانی نیزمعتقد است که حتی اگر این توافق دوباره در سال ۲۰۲۵ لغو شود، بازگشت قریب‌الوقوع به توافق "به هر دو طرف فضای تنفسی می دهد."

 

ساعت ۱۳:۵۳

مسکو: اختلاف غیرقابل حلی در مذاکرات وین وجود ندارد

 بعد از ادعاهای آمریکا مبنی بر وجود برخی نقاط اصطکاک در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، مسکو اما بر قابل حل بودن این اختلافات تاکید کرد.

«ایوان نِچایف» معاون سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) گفت: «از دیدگاه مسکو، همه تناقضات در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای [ایران] قابل حل بوده و دستیابی به یک نتیجه مثبت، کاملا ممکن است».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، نچایف با بیان اینکه هیچ طرح جایگزینی برای احیای برجام نمی‌تواند وجود داشته باشد، اظهار داشت: «زیرا این امر با تصمیم‌ها و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در تناقض است».

وی طی نشست خبری در مسکو با بیان اینکه پیش‌نویس ارائه شده توسط اتحادیه اروپا برای احیای برجام و توافق در مذاکرات وین هنوز در دست بررسی است؛ تاکید کرد درخواست غرب برای تصویب آن در اسرع وقت، هنوز زودهنگام است.

پیش از این، «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای با ایران تقریباً کامل شده، اما ادعا کرد که زمان برای تهران جهت پذیرش توافق در حال سپری شدن است.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین نیز تصریح کرد که گزارش‌ها درباره مخالفت پکن و مسکو با پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای توافق در مذاکرات وین درست نیست.

 دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌‌ پس از وقفه‌ای پنج ماهه پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه در شهر وین آغاز شد و عصر دوشنبه ۱۷ دی‌ ماه بعد از رایزنی‌ها در سطوح مختلف بین هیأت‌های حاضر از جمله هیأت مذاکره کننده ایران به ریاست علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعات باقیمانده پایان یافت و هیأت‌ها وین را به مقاصد پایتخت‌هایشان ترک کردند. این مذاکرات پس از آن صورت گرفت که بورل اعلام کرد که پیشنهادی را روی میز گذاشته که در آن، رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای برای احیای برجام به تفصیل شرح داده شده‌ است.

در این پنج روز هیأت‌های ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا و همچنین هیأت آمریکا به ریاست رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران در وین حضور داشتند و همچون سابق رایزنی‌های غیرمستقیم بین ایران و آمریکا به واسطه انریکه مورا در جریان بود. مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور اروپایی در وین حضور نداشتند و کارشناسان آن‌ها گفت‌وگوها را دنبال کردند.

دوشنبه ۱۷ مرداد ماه و در پنجمین روز این مذاکرات، ادعاهایی از سوی برخی رسانه‌های غربی از جمله «وال استریت ژورنال» مطرح شد مبنی بر اینکه متن توافق تا چند ساعت دیگر نهایی می‌شود و البته این ادعا از سوی یک مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد که «با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم».

این مقام ایرانی افزود: در چهار روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و‌ نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفت‌وگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد. بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است. احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده است. 

ساعت ۱۳:۱۷

بلینکن: پیام ما به ایران روشن است

بعد از داستان‌سرایی جدید مقامات قضایی آمریکا و متهم کردن یک تبعه ایرانی به تلاش برای ترور «جان بولتون» مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور هم به جوسازی و لفاظی علیه ایران پرداخت.

وی در توییتی مدعی شد: «پیام ما به ایران روشن است: ما تهدید به خشونت علیه آمریکایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد - و این قطعاً شامل مقامات دولتی سابق نیز می‌شود. هر حمله‌ای با عواقب شدید روبرو خواهد شد».

عصر چهارشنبه وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد یک تبعه ایران که عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را به تلاش برای ترور جان بولتون مشاور امنیت ملی اسبق کاخ سفید متهم کرده است. وزارت دادگستری آمریکا مدعی شده متهم که ۴۵ سال سن دارد قصد داشته با پرداخت ۳۰۰ هزار دلار افرادی را برای انجام این قتل اجیر کند. در این بیانیه ادعا شده انگیزه این فرد احتمالاً گرفتن انتقام بابت ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید بعد از صدور این بیانیه مدعی شد: «دولت بایدن بر سر محافظت از همه آمریکایی‌ها در برابر تهدیدهای خشونت و تروریسم مصالحه به خرج نخواهد داد.»

وبگاه خبری «آکسیوس» هم در همین خصوص ادعا کرده که وزارت دادگستری آمریکا به «مایک پامپئو» وزیر خارجه سابق این کشور گفته بود که او دومین هدف توطئه‌ ادعایی مطرح شده از سوی این وزارتخانه، بعد از جان بولتون مشاور  امنیت ملی اسبق کاخ سفید بوده است.

سناریوی جدید ضد ایرانی آمریکا در بحبوحه مذاکرات رفع تحریم با هدف فشار بر ایران، با واکنش تند سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مواجه شد و او نسبت به هرگونه اقدام علیه اتباع ایرانی به بهانه این اتهامات مضحک هشدار داد‌.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به داستان سرایی جدید آمریکا گفت: اینگونه ادعاهای بی پایه و اساس با اهداف و انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته و در حقیقت فرار به جلو، جوسازی تبلیغاتی و خصوصا فرار از مسؤولیت پاسخگویی به جنایات متعدد تروریستی است که دولت آمریکا یا مانند ترور بزدلانه سردار شهید سلیمانی مستقیما در آن دست داشته و یا مانند جنایات تروریستی رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی مانند داعش با حمایت و پشتیبانی آمریکا مرتکب شده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: بافتن این افسانه‌های نخ‌نما و بی اساس در حال تبدیل شدن به یک رویه تکراری در سیستم قضایی و تبلیغاتی آمریکا است و این بار، از سناریوسازی در ارتباط با عناصر ورشکسته سیاسی و بی ارزش مانند بولتون برای پیش بردن این روند استفاده شده است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به هرگونه اقدام علیه اتباع ایرانی به بهانه این اتهامات مضحک قویا هشدار می‌دهد و تاکید می‌کند حق هرگونه اقدام در چارچوب مقررات حقوق بین‌الملل برای دفاع از حقوق دولت و اتباع جمهوری اسلامی ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

ساعت ۱۳:۱۴

آغاز بررسی ایده‌های انریکه مورا در تهران

بلافاصله پس از بازگشت هیئت مذاکره‌کننده ایران از وین، فرآیند بررسی ایده‌های طرح شده از سوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در سطح کارشناسی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

پیشتر اعلام شده بود که هیئت‌های مذاکره‌کننده کشورهای حاضر در وین قرار است ایده‌های ارائه شده از سوی «انریکه مورا» در مورد برخی موضوعات را در پایتخت‌ها بررسی کنند.

بر اساس گزارش‌های دریافت شده هنوز هیچ جلسه‌ای در سطح عالی برای بررسی ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی در تهران تشکیل نشده و بر اساس روال معمول پس از اتمام فرآیند بررسی‌های کارشناسی، نتایج اولیه برای جمع‌بندی نهایی به سطوح تصمیم‌گیری ذیربط ارائه خواهد شد.

ساعت ۱۲:۳۰

نایب‌ رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: علی باقری برای ارائه گزارش به مجلس می‌رود

با گذشت سه روز از پایان دور اخیر مذاکرات وین، اروپایی‌ها در بیانیه‌ای از ایران و آمریکا خواستند تا فورا به متن نهایی آماده شده پاسخ دهند. سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده که دیگر فضایی برای مذاکره وجود ندارد. موضعی که اروپایی در جریان پنج روز مذاکره در وین نیز بر آن اصرار داشتند و مدعی بودند که باید هرچه سریع‌تر به توافق نهایی رسید. با این همه حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه پس از پایان گفت‌وگوها، دور از فضاسازی‌های اروپایی‌ها در گفت‌وگو با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که ایران همچنان به دنبال توافقی پایدار است که منافع کشور را تامین کند و ضمانت‌های لازم در آن در نظر گرفته شده باشد. در چنین شرایطی متن نهایی همچنان در تهران و واشنگتن در دست بررسی و نایب رییس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس نیز از تشکیل جلسه مجلس با علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین خبر داد.

عباس مقتدای خوراسگانی در این گفت‌وگو تاکید کرد که آمریکا باید تصمیمات سیاسی لازم برای بازگشت به توافق یعنی رفع‌ تحریم‌ها و دادن ضمانت به ایران را بگیرد. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

روند فعلی مذاکرات را چطور می‌بینید؟ با توجه به مواضع طرف‌های مذاکره این روند به کجا خواهد رسید؟

آمریکایی‌های و اروپایی‌ها هنوز دچار خودبزرگ‌بینی هستند و فکر می‌کنند که در قرن نوزدهم به سر می‌برند. آمریکا باور نکرده که مجبور به فرار از منطقه ما شده و اروپایی‌ها هم هنوز باور نکردند که چند ماه دیگر با سرد شدن هوا برخی از دولت‌های آن‌ها با چه مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. چرا که برخی از این دولت‌ها نمی‌توانند در زمینه انرژی پاسخ‌گوی مردم خود باشند و احتمالا سقوط خواهند کرد. عدم تامین انرژی از سوی دولت برای مردمی که توانمندی مقاومت حتی چند هفته‌ای را ندارند و نمونه آن را در جریان روسیه و اوکراین دیدیم قابل تحمل نیست. بنابراین به نظر می‌رسد نوعی خودبرتربینی کاذب همچنان در رفتار غربی‌ها باقی مانده و آن‌ها شرایط خود را درک نکرده‌اند. غربی‌ها باید توجه کنند که ایران در بحبوهه تحریم‌هایی که آمریکا آن را فلج‌کننده می‌داند ایران ماهواره به فضا می‌فرستد و دانشمندان ایرانی در حال حرکت در لبه مرزهای دانش حرکت می‌کنند.

گفته شده که برخی اختلافات ایران با آژانس و مسائل پادمانی یکی از موانع توافق شده است. آیا این موضوع درست است؟

ما در طول ماه‌ها وسال‌های گذشته بیشترین حد همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را داشتیم و اکنون نیز بر اساس حقوق بین‌الملل عمل می‌کنیم. در چنین شرایطی توقع می‌رود که اروپایی‌ها که مجتاح انرژی هستند متوجه باشند که آمریکا از آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند. ما همواره با آژانس همکاری‌های لازم را داشتیم. بنابراین  اگر منافع و خواسته‌های ما در توافق در نظر گرفته نشود هرگز تحت چنین فشارهایی تن به توافق نخواهیم داد. چرا که ایران در ادوار گذشته نیز در عمل نشان داده که زیر بار زورگویی‌ها نخواهد رفت.

فکر می‌کنید امروز رسیدن به توافق مستلزم چه رویکردی از سوی غرب است؟

ما منافع ملت را دنبال می‌کنیم و حاضر به همکاری هستیم اما کسی نباید توقع داشته باشد که ایران به غرب باج بدهد. تصمیمی که آمریکایی‌ها باید اکنون بگیرند تصمیمی سیاسی است. برای این تصمیم نیز باید به این سوال پاسخ دهند که فکر می‌کنند همچنان می‌توانند منافع ملت ایران را نادیده بگیرند و بدعهدی و بدپیمانی کنند؟ یا اینکه می‌خواهند به حقوق ملت ایران احترام بگذارند. آنچه غربی‌ها ارائه کردند در عمل نتوانسته رضایت مردم ایران را حادث کند و این موضوعی جدی است که باید در خصوص آن تصمیمات سیاسی غرب اعلام شود. از سوی دیگر آمریکا باید الزاما تضمین‌های لازم را بدهد. چرا که با کشوری که یک بار پیمان‌شکنی کرده نمی‌تواند برخورد عادی داشت. نمایندگان مجلس و مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی نیز به این مسئله وقوف دارند. بنابراین راستی‌آزمایی و تضمین گرفتن در حدی که منافع ایران به شکل کامل پوشش داده شود باید در متن توافق در نظر گرفته شود. در غیر این صورت آش همان آش و کاسه همان کاسه است.

مجلس تا چه اندازه در جریان جزییات روند مذاکرات قرار دارد؟ آیا در آینده نزدیک با آقای باقری جلسه خواهید داشت؟

کمیسیون امنیت ملی بر رعایت حداکثری قانون مصوب مجلس تاکید دارد و در اولین فرصت جلسه استماع گزارش مذاکره‌کننده ارشد ایران برگزار خواهد شد. آقای باقری اخیر از سفر برگشته و مجلس در هفته آینده جلساتی خواهد داشت و بنابراین در اولین فرصت جلسه مشترک مسئول ارشد مذاکره‌کننده برگزار می‌شود تا نمایندگان در جریان آخرین جزییات و روند مذاکرات وین قرار بگیرند.

  ساعت ۱۱:۳۰

مرندی: پیشرفت های زیادی به دست آوردیم؛ برخی ناراضی اند!

محمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای، استاد و تحلیلگر مسائل سیاست خارجی توضیحات مهمی درباره نتایج آخرین دور مذاکرات وین داده است:

* متنی که الان وجود دارد نتیجه ماه ها مذاکره و فشار مذاکره کنندگان ایرانی با استفاده از منطق است. به بیانی دیگر آخرین متنی که الان در پایتخت‌هاست و مورد مطالعه قرار می‌گیرد تفاوت‌های بسیاری با گذشته دارد. در این دور ایران توانست امتیازات بسیاری را چه در مذاکرات وین در اواخر سال گذشته و چه در دوران پس از آن بگیرد.

* ایران در تمام حوزه ها توانست پیشرفت‌های بسزایی را به دست بیاورد که البته در زمان خود حتما اعلام خواهد شد. خبرنگاران غربی که با من در تعامل بودند، می‌گفتند بسیاری از نخبگان حکومتی کشورهای غربی و همچنین افراد رسانه های فارسی زبان مستقر در خارج کشور، از روند مذاکرات و امتیازگیری ایران ناراضی بودند.

* {متن توافق نهایی شده است؟} در این متن عملا طرف غربی می‌گوید یا ادعا می کند که بیش از این توان عقب نشینی ندارد. حالا مسئولین باید بررسی کنند و ببینند آیا این متن به اندازه کافی تأمین کننده منافع مردم هست یا خیر. در هر حال، پرونده اتهامات دروغین علیه ایران در آژانس باید حل شود. پرونده اتهامات بی اساسی که شورای حکام با فشار حکومت های غربی به ایران مطرح می کند نیز باید کاملا حل بشود تا بتوان توافق هسته‌ای را احیا کرد. اگر این پرونده ها بسته نشود آمریکا با استناد بر اتهامات دروغین مجددا ایران را تحت فشار قرار می دهد و عملا نتیجه مذاکرات را از بین می برد. با توجه به اینکه شورای حکام یک شورای تخصصی و علمی نیست و صرفا یک شورای سیاسی است و اعضای آن نمایندگان کشورها هستند و غربی ها در این شورا تسلط بالایی دارد، از همین رو برای اینکه ما بتوانیم توافقی را اجرا کنیم باید اول تکلیف این اتهامات دروغین را روشن کنیم. فراموش نکنیم که قبل از اجلاس قبلی شورای حکام رییس آژانس یعنی گروسی به اسرائیل سفر کرد و این سند دیگری است که آژانس سیاسی عمل می کند.

* ایران تجربه تلخی از گذشته دارد زیرا آمریکایی‌ها در زمان اوباما از همان روز اول توافق، تخلف را شروع کردند. ترامپ توافقنامه را پاره کرد و بایدن سیاست ترامپ را دنبال کرد. آمریکایی ها هیچ هزینه ای برای این تخلف پرداخت نکردند و صرفا ایران هزینه داد و در حال حاضر ایران می‌خواهد مطمئن شود که دیگر آمریکا بدون پرداخت هزینه سنگین جایی برای تکرار چنین اقدامی نداشته باشد. بنابراین باید متن دقیق بررسی شود. ولی علاوه بر موضوع متن همانطور که گفتم موضوع پرونده ایران در آژانس باید حل شود تا دیگر توافق ایران در آینده مورد تهدید طرف مقابل قرار نگیرد، وگرنه اگر آمریکایی‌ها ابزاری از طریق آژانس داشته باشند در هر زمان که بخواهند می‌توانند به ما فشار بیاورند و توافق را زیر پا بگذارند.

ساعت ۱۰:۳۰

خبرگزاری دولت: در صورت پیروزی جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره، بازگشت به برجام دشوارتر می‌شود​

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت در گزارشی پیرامون وضعیت مذاکرات احیای برجام در وین نوشت: درحالی‌که این دور از مذاکرات با هدف جمع بندی گفت‌ وگوها و عبور از موانع باقی‌مانده برای رسیدن به متن نهایی پیش نویس توافق برگزار شد، اعلام پایان مذاکرات با ادعای رسیدن به متن نهایی، اقدامی شتابزده از سوی هماهنگ‌کننده مذاکرات بود که به پیچیده‌تر شدن روند حصول توافق نهایی دامن می‌زند.

گفت‌ وگوها بر سر اجرای کامل برجام پس از ماه‌ها مذاکرات صورت گرفته به نقطه‌ای رسیده که همه نگاه‌ها به رفتار ایالات متحده آمریکا و ایران دوخته شده است. در نتیجه مذاکرات صورت گرفته میان گروه ۱+۴، ایران و اتحادیه اروپا به عنوان طرف‌های عضو برجام و ایالات متحده، چند موضوع مهم باقی‌مانده که حل‌وفصل آن‌ها به تصمیم‌گیری‌های سیاسی نیاز دارد.

این تصمیم‌ها از نگاه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ باید از سوی ایران اتخاذ شود اما از نگاه تهران توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی آمریکاست و این کشور باید سخت تلاش کند تا اعتماد ایران را که در نتیجه رفتارهای غیرقانونی چهارسال گذشته مورد خیانت قرار گرفته است، جلب کند.

در مذاکرات دور اخیر مذاکره کنندگان ارشد سه کشور اروپایی در گفت‌ وگوها حضور نداشته و با صدور بیانیه‌ای مواضع ایالات متحده آمریکا را در مقصر جلوه دادن ایران تائید و تکرار کردند. در بیانیه یادشده ادعا شده است: متن (پیش‌نویس توافق) روی میز است و [...] ایران اکنون باید تصمیم بگیرد تا توافق را در حالی که هنوز امکان پذیر است، امضاء کند.

در این بیانیه مطالبات منطقی ایران که ناظر بر ۴ سال بدعهدی طرف مقابل است فرابرجامی و خارج از محدوده توافق هسته‌ای عنوان و از ایران خواسته شده که از پیگیری آن صرف‌نظر کند. آن‌طور که گفته می‌شود یکی از گره‌های اصلی کار بر سر مسائل پادمانی است. برای جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نیست که برجام از طرف غرب گروگان مسائل و ادعاهایی باشد که اساسا با هدف اعمال فشار بر ایران مطرح شده‌اند.

طرف‌های غربی اسفند ماه گذشته در ارتباط با مسائل پادمانی تعهداتی دادند که اکنون با گذشت بیش از پنج ماه، نه تنها اجرا نکردند که مسیری کاملا متضاد با تعهدات خود در پیش گرفتند. این کشورها هم در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ پیشنهاد کرده و هم با نادیده گرفتن ابتکارات ایران، این قطعنامه را به تصویب رساندند. عدم عمل به تعهداتی که در جریان همین مذاکرات مورد تفاهم قرار گرفته بود، گمانه عدم جدیت و عدم حسن نیت طرف مقابل را تقویت می‌کند.

در واقع مسائل پادمانی آزمون حسن نیت و جدیت طرف مقابل است و آن‌ها نمی‌توانند با بیان این بهانه که موضوعات پادمانی امری فنی است، از حل و فصل این موضوعات شانه خالی کنند.

در وین بهروز کمال‌وندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان آمده بود تا گره مذاکرات در این زمینه را باز کند. او عصر شنبه پیش از ورود به داخل هتل کوبورگ ساختمان محل مذاکرات به خبرنگاران گفت که روند مذاکرات «بد نیست و رایزنی‌ها ادامه دارد».

در جلسه روز شنبه رضا نجفی معاون حقوقی وزارت امور خارجه کشورمان هم حضور داشت. در کل هیات جمهوری اسلامی ایران به وین سفر کرده بود تا در سایه بی‌اعتمادی به ایالات متحده، قفل موانع باقی‌مانده را از مسیر دیپلماسی باز کند اما اعلام پایان روند گفت‌ وگوها از سوی اتحادیه اروپا، اقدامی شتابزده بود و این گمانه را تقویت می‌کند که هماهنگ کننده، به مواضع مقصر وضعیت فعلی برجام نزدیک شده است.

نا گفته پیداست دولت ضعیف «جو بایدن» که قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به برجام را ندارد، بعد از انتخابات کنگره و احتمال پیروزی جمهوری‌خواهان، از قدرت به مراتب ضعیف‌تری برخوردار خواهد بود و بازگشت به توافق با ایران دشوارتر می‌شود. از این رو تاکتیک مقصرجلوه دادن ایران و تبلیغات گسترده رسانه‌ای علیه ایران تا پیش از انتخابات کنگره امری قابل پیش بینی است، اما نکته در اینجاست که اتحادیه اروپا قرار نیست نقش تسهیل‌گری سیاست‌های واشنگتن را برای حفظ توافق هسته‌ای ایفا کند.

از روز شنبه، سرعت تحولات گفت‌ وگوها شدت گرفت و در یک مقطع علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد به فاصله کمی پس از دیدار با انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌ وگوها به ساختمان محل مذاکرات بازگشت. روز بعد مورا پس از دیدار جداگانه با مذاکره کنندگان ارشد ایران و روسیه راهی هتل ریتز شد تا با راب مالی مذاکره‌کننده ارشد ایالات متحده ملاقات کند.

این دیدار زیاد طول نکشید و او هنگام خروج از هتل محل اقامت هیات آمریکایی، گفت؛ مذاکرات رو به جلو جریان دارد و به نتیجه‌کار خوش بین است. وی ادامه داد که انتظار دارد مذاکرات زود به پایان برسد.

قرار بود مورا ایده‌های طرفین را جمع‌بندی و پیشنهادهای خود را ارائه کند. پیش از آغاز مذاکرات، هیات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که در روز عاشورای حسینی (دوشنبه) بنا به مسائل مذهبی مذاکره نخواهد کرد. با این حال به محض دریافت ایده‌های مورا، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را منتقل کرد.

اما اتحادیه اروپا در اقدامی یکجانبه تصمیم گرفت که پیشنهادهای مطرح را شده را به عنوان متن نهایی توصیف و پایان مذاکرات را اعلام کند. بر همین اساس یک مقام ارشد اتحادیه اروپا عصر دوشنبه در جلسه توجیهی با خبرنگاران اعلام کرد که مذاکرات درباره متن پیش‌نویس توافق به پایان رسیده و هیات‌های مذاکره کننده تا ساعاتی دیگر پایتخت اتریش را ترک می‌کنند.

او با بیان اینکه مذاکرات برای دست یافتن به متن نهایی پایان یافته است ادعا کرد که متن تولید شده و «آنچه اکنون اتفاق می‌افتد بستگی به پاسخ مشارکت کنندگان دارد.» نامبرده درباره ادامه روند گفت‌ وگوها تکرار کرد: چون ما به متن دست‌ یافته‌ایم مذاکرات به پایان رسیده است. ما اینجا بودیم که متن (نهایی) را تولید کنیم و اکنون پایتخت‌ها باید تصمیم‌گیری کنند.

هرچند در متن پیشنهادی انریکه مورا پیشرفت‌هایی حاصل شده اما قطعا متن ارائه شده از نظر جمهوری اسلامی ایران نهایی تلقی نمی‌شود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دوشنبه شب در تماس تلفنی با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده برجام، با تأکید بر اینکه هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت برای دستیابی به توافق در وین حضور داشته و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده ارائه داد، اظهار داشت: دیدگاه‌ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران درباره ایده‌های ارائه‌شده از سوی انریکه مورا به وی‌ منتقل شده است و انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند.

وی تصریح کرد که توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران بوده و رفع پایدار موثر تحریم‌ها را تضمین کند.

بورل هم در این تماس گفت که به تلاش‌های خود برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب برای همه طرف‌ها ادامه خواهد داد. اما یک روز بعد «پیتر استانو» سخنگوی او در جمع خبرنگاران مستقر در بروکسل ادعا کرد که دیگر فضایی برای مذاکرات باقی نمانده است. «ما متن نهایی را در اختیار داریم و این‌بار باید تصمیم‌گیری شود. پاسخ "آره یا نه" است. ما از تمامی طرفین انتظار داریم تا بسیار سریع در این‌باره تصمیم‌گیری کنند.»

به‌نظر می‌رسد که این اظهارات و پافشاری بر نهایی بودن متن، اسم رمز جدیدی است که بعد از شکست تاکتیک ضرب‌الاجل‌های تصنعی، برای اعمال فشار علیه ایران بکار گرفته شده است. در این میان اتحادیه اروپا باید مراقبت کند که از اصل بی‌طرفی در گفت‌ وگوها خارج نشود.

هرچند جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق نهایی همواره اعلام آمادگی کرده اما پای سندی را امضاء خواهد کرد که ضمن تامین منافع ملت، از شاخص پایداری و قابل ‌اتکاء بودن برخوردار باشد. برای ایران اصل بر حراست از حقوق ملت بوده و بدیهی است که تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا یک دغدغه جدی بشمار می‌رود.

جمهوری اسلامی ایران فارغ از فشارهای ساختگی به رایزنی با هماهنگ‌کننده گفت‌ وگوها و سایر طرف‌ها برای رسیدن به توافق ادامه خواهد داد؛ اما پرده آخر به تصمیم‌های سیاسی ایالات متحده آمریکا بستگی دارد.

روز هفتم مذاکرات 

MSNBC: بایدن الان هم دو بحران در سیاست خارجی دارد، سومی هم فروپاشی برجام است

ساعت ۲۴:۰۰

 

شبکه آمریکایی MSNBC در مطلبی به قلم تریتا پارسی نوشت: آمریکایی‌ها خسته و سردرگم هستند و نمی‌توانند از پس درگیری‌های خارجی بیشتری برآیند – چه برسد به فاجعه سه‌جانبه‌ای که پیش روی ما قرار دارد. با این حال، ایالات متحده در آستانه یک جنگ طولانی در اوکراین است که خطر تبدیل شدن به رویارویی مستقیم ایالات متحده و روسیه را دارد، فروپاشی توافق هسته‌ای ایران که شاید به جنگ با قدرت خلیج فارس برسد و اکنون هم یک بحران غیرضروری با پکن بر سر تایوان، که دلیل ان سفر نادرست نانسی پلوسی به تایپه بود.

در ادامه این مطلب آمده است: در نهایت، این سه گانه بحران، تهدید واقعی علیه موجودیت بشر در عصر ما، یعنی تغییرات اقلیمی را از اولویت خارج می کند. اما این داستان دیگری است. در حال حاضر، دولت بایدن هنوز این فرصت را دارد که از یکی از این بحران های بالقوه یعنی مناقشه هسته‌ای با ایران جلوگیری کند.

در اوکراین در کوتاه مدت و میان مدت نه پیروزی و نه حتی یک نتیجه مشخص وجود ندارد. ایالات متحده و متحدانش و همچنین روس ها برای درگیری طولانی مدت آماده می شوند. استقامت و تعهد نتیجه آن جنگ را تعیین خواهد کرد. با این حال، طبق گفته بری پوزن، استاد دانشگاه MIT، حتی پس از سرازیر شدن منابع بیشتر به جنگ، محتمل ترین نتیجه همچنان "یک جنگ طولانی، خونین و در نهایت بلاتکلیفی" خواهد بود.

جدا از 50 میلیارد دلاری که دولت بایدن به عنوان کمک نظامی به اوکراین ارسال کرده (دولت اوکراین قبلاً 40 میلیارد دلار دیگر درخواست کرده) و اگرچه به نظر نمی رسد کاخ سفید کمک دیگری را قبل از انتخابات میان دوره ای تایید کند، اما درگیری ادامه دارد و خطر تشدید آن هم حس می‌شود. این نه تنها شامل استفاده بالقوه از تسلیحات هسته‌ای، بلکه دخالت مستقیم تر ایالات متحده در جنگ نیز می شود. (البته باید از دولت بایدن به خاطر دور نگه داشتن نیروهای آمریکایی از جنگ تقدیر کرد.)

درست است که ایالات متحده نمی تواند و نباید شرایط راه حل دیپلماتیک را برای جنگ آغاز شده توسط روسیه دیکته کند. اما می‌تواند و باید به ایجاد شرایط دیپلماسی کمک کند. تاکنون، و به ویژه با توجه به ضرورت اجتناب از درگیری مستقیم آمریکا و روسیه، دیپلماسی فرصت بسیار کمی داشته است. به عنوان مثال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، برای اولین بار از زمان تهاجم روسیه تنها پنج روز پیش، با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، صحبت کرد.

بحران تایوان، همانطور که در بالا ذکر کردم، کاملا غیر ضروری بود. دولت بایدن می توانست در وهله اول از پلوسی بخواهد با به تعویق انداختن سفر خود از از فوران این بحران جلوگیری کند. بله، پلوسی "حق" سفر به تایپه را دارد. اما سوال این نیست. بلکه سوال این است که آیا چنین سفری از نظر استراتژیک عاقلانه است و آیا منافع ایالات متحده را پیش می برد یا خیر.

ابعاد این بحران هنوز به طور کامل درک نشده است. اما همانطور که همکار من مایکل سوین می‌گوید، «این وضعیت با توجه به وضعیت نامطلوب روابط کنونی ایالات متحده و چین و توانایی‌های نظامی بسیار بهبود یافته چین، پتانسیل تبدیل شدن به نسخه‌ای بدتر از بحران تایوان را در سال‌های 1995-96 دارد».

اگرچه بایدن در وهله اول این فرصت را برای جلوگیری از بروز بحران از دست داد، اما همچنان می تواند در مکانیسم های کاهش تنش برای خنثی کردن درگیری و جلوگیری از رویارویی با پکن سرمایه گذاری کند.

گویی درگیری‌های بالقوه با این دو قدرت هسته‌ای به اندازه کافی بد نبوده که دیپلماسی بر سر برنامه هسته‌ای ایران هم به نفس نفس افتاده است. دور تازه و احتمالاً نهایی مذاکرات در حال حاضر در وین پایتخت اتریش در حال برگزاری است. با این حال، هیچ نشانه روشنی وجود ندارد که دو طرف شجاعت لازم را برای توافق به دست آورده باشند. یک دیپلمات ارشد آگاه از مذاکرات به من گفت: «ما هرگز تا این حد به توافق نزدیک نبودیم. اما این هنوز به این معنی نیست که ما توافقی خواهیم داشت.»

شکی نیست که اگر توافق از بین برود و هر دو طرف تصمیم به تشدید آن بگیرند، فاجعه رخ خواهد داد. بایدن و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل ماه گذشته در جریان سفر بایدن به اسرائیل، «اعلامیه بیت‌المقدس» را امضا کردند که یک تعهد مشترک برای جلوگیری از دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای است. روز قبل، بایدن به تلویزیون اسرائیل گفته بود که از نیروی نظامی برای جلوگیری از هسته ای ایران به عنوان «آخرین راه حل» استفاده خواهد کرد. اگرچه ایالات متحده مدت‌هاست که اعلام می‌کند برای جلوگیری از ساخت بمب هسته‌ای ایران وارد جنگ خواهد شد، اما تکرار این تهدید در بحبوحه مذاکرات جاری و در هنگام بازدید از اسرائیل - بزرگترین مخالف توافق هسته‌ای با ایران - یادآور این موضوع بود که ما چقدر به چنین رویارویی نزدیک هستیم.

تنها در دو ماه گذشته، آمریکا تحریم‌های فشار حداکثری ترامپ را دوبرابر و تحریم‌های جدیدی را به آن اضافه کرده و وعده فشار اقتصادی بیشتری را داده است. ایران نیز به نوبه خود با فعال کردن 500 سانتریفیوژ پیشرفته جدید پاسخ داده و به طور قابل توجهی توانایی های هسته ای خود را افزایش داده است. اگر این روند ادامه پیدا کند، فقدان توافق هسته ای به معنای نزدیک شدن ایران به بمب و نزدیک شدن آمریکا به جنگ است.

تیم بایدن ممکن است محاسبه کرده باشد که در چنین سناریویی، مردم آمریکا ایران و ترامپ را مقصر می دانند، زیرا او در وهله اول از توافق هسته ای خارج شد. اما نظرسنجی اخیر Data for Progress آب پاکی را روی دست آنها ریخته و نشان داد رای‌دهندگان یکدست فکر نمی‌کنند و 33 درصد بایدن و 34 درصد ترامپ را مقصر می‌دانند.

رأی دهندگان کاملاً بی انصاف نیستند. ترامپ به خاطر خروج از توافق و انجام هر کاری که می توانست برای از بین بردن توافق انجام دهد، سزاوار تقصیر اصلی است. اما بایدن فرصت طلایی برای پیوستن مجدد به این توافق از طریق فرمان اجرایی در اولین هفته ریاست جمهوری خود را داشت، همانطور که با توافق پاریس در مورد تغییرات آب و هوایی و سازمان بهداشت جهانی انجام داد. در عوض، او تصمیم گرفت تحریم‌های ترامپ را حفظ کرده و تنها پس از صرف ماه‌ها با سه کشوری که ترامپ را برای خروج از این توافق تحت فشار قرار داده بودند، یعنی اسرائیل، عربستان و امارات، برای بازگشت به برجام مذاکره کند.

اسرائیل، امارات متحده عربی و عربستان سعودی همگی به بایدن فشار آوردند تا در «بازگشت به توافق» عجله نکند. تهران این اقدامات اولیه دولت بایدن را با چشم بی اعتماد نگاه کرد. ایرانی ها بر این باور بودند که بایدن قصد دارد با طولانی کردن رنج ایران تحت تحریم های ترامپ، تهران را مجبور به پذیرش شرایط سخت گیرانه تر کند. پاسخ ایران به همان اندازه که خطرناک، اما قابل پیش بینی بود: اگر بایدن با تحریم‌های ترامپ بر ایران فشار بیاورد، ایران با گسترش بیشتر فعالیت‌های هسته‌ای خود، آمریکا را تحت فشار قرار خواهد داد. و برخی از مشکل‌سازترین اقدامات ایران، مانند افزایش غنی‌سازی اورانیوم به 60 درصد، در زمان نظارت بایدن اتفاق افتاد.

به طور خلاصه، دستپاچگی بایدن در دیپلماسی در ماه‌های اولیه‌ ریاست جمهوری، فضا را مسموم و وضعیت بد را بدتر کرد. سپس ایرانی‌ها هم با امتناع از تعامل مستقیم با ایالات متحده و هم با اتلاف وقت بر مشکلات افزودند. اما نظرسنجی‌ها باید به کاخ سفید یادآوری کنند که اگر مذاکرات با شکست مواجه شود، آنها هم به اندازه ترامپ و ایران در این شکست مقصر دیده خواهند شد.

با این حال، اخبار خوب زیادی در نظرسنجی ها وجود دارد. رأی دهندگان آمریکایی اکثراً ترجیح می دهند موضوع هسته‌ای به صورت دیپلماتیک و نه اقدام نظامی - 78 درصد در مقابل 12 درصد – حل شود و 67 درصد از رای دهندگان از تمدید برجام یعنی توافق ایران حمایت می کنند و تنها 20 درصد با آن مخالف هستند. در میان دموکرات‌ها، حمایت حتی قوی‌تر است: 82 درصد از دموکرات‌ها خواهان تجدید برجام هستند.

البته احیای برجام تنها به بایدن بستگی ندارد. رسیدن به آری نیازمند انعطاف و اراده سیاسی از هر دو طرف است. اما رییس جمهور کنترل قابل توجهی بر این موضوع دارد. بایدن باید تمام تلاش خود را برای احیای توافق انجام دهد، نه تنها به دلیل سرزنش احتمالی در صورت شکست، یا به دلیل حمایت مردمی در صورت موفقیت، یا نه حتی به دلیل مزایای امنیتی آشکار این توافق برای ایالات متحده، بلکه برای جلوگیری از یک بحران فاجعه بار سه جانبه که آمریکا نمی تواند آن را تحمل کند.

ساعت ۲۲:۲۲

گفت و گوی وزیر امور خارجه ایران و عمان درباره آخرین تحولات مذاکرات هسته ای

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) ۱۹ مرداد ماه با «بدر البوسعیدی» وزیر امور خارجه سلطنت عمان در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه طرفین تلفنی گفت‌وگو کرد. 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابلاغ سلام آیت‌الله رییسی به هیثم بن طارق سلطان عمان، از دیدگاه‌ها و تلاش‌ عمان در زمینه مذاکرات رفع تحریم‌ها قدردانی کرد.

طرفین درباره آخرین تحولات مذاکرات وین رایزنی کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در مورد تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه، ضمن اشاره به رایزنی‌های گسترده خود با طرف‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، این تجاوز را محکوم کرد.

بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، با تاکید بر نقش سازنده ایران در مذاکرات رفع تحریم‌ها، تصریح کرد: عمان اعتقاد دارد موفقیت مذاکرات، به نفع همه طرف‌ها است. 

وزیر امور خارجه عمان در مورد حقوق مردم فلسطین نیز خاطرنشان کرد: عمان همواره از تحقق حقوق و آرمان‌های مردم فلسطین حمایت کرده و در کنار آنها خواهد ماند.

طرفین در این گفت‌وگوی تلفنی برخی موضوعات دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.

ساعت ۱۷:۰۰

واشنگتن معافیت برخی از تحریم‌های ایران را اعلام کرد

تارنمای المانیتور گزارش داد: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، کاخ سفید به کنگره اطلاع داده که معافیت برخی از تحریم‌های ایران را تمدید کرده است که به موجب آن امکان همکاری بین المللی در برخی پروژه‌های هسته ای صلح‌آمیز ایران فراهم می‌شود.

این معافیت که موعد آن ماه جاری به سر می آید، شرکت های خارجی را مجاز می کند تا بدون اینکه مشمول تحریم های آمریکا شوند، فعالیتهای خاص مرتبط با عدم اشاعه را در سایت های هسته ای ایران انجام دهند.

مشاوران کنگره گفتند که تمدید این معافیت مورد انتظار بود و وزارت امور خارجه آمریکا به قانونگذاران این کشور در مورد آن اطلاع داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن معافیت از تحریم ها را تمدید کرد تا شرایط مشارکت کشور ثالث در پروژه های خاص مرتبط با منع اشاعه هسته ای و ایمنی هسته ای در ایران تسهیل شود. 

با این حال این سخنگوی اخاطر نشان کرد: این سیگنالی نیست که ما در شرف دستیابی به تفاهم در مورد بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام هستیم.

وی به این مساله اشاره داشت که آمریکا از هر گونه معامله خاص که طبق معافیت قبلی تسهیل شده، بی اطلاع است، اما در عین حال گفت: این معافیت، امکان اجرای پروژه های مرتبط با ایمنی و منع اشاعه هسته ای را که منطبق با منافع ملی ما باشد، فراهم می کند.

المانیتور در ادامه این گزارش عنوان کرد: این معافیت شامل فعالیت در سایت هایی چون نیروگاه هسته ای بوشهر، راکتور آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران است.

المانیتور عنوان کرد: به نظر می رسد سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا در دولت کنونی واشنگتن نیز دنبال می شود، به طوری که  کاخ سفید در ماه های اخیر چند دور تحریم هایی را در زمینه فروش نفت ایران و محصولات پتروشیمی اعمال کرده است تا به زعم خود تهران را برای بازگشت به تعهداتش طبق توافق هسته ای تحت فشار قرار دهد.

هفته گذشته، وزارتخانه های امور خارجه و خزانه داری آمریکا چند شرکت را به دلیل نقش ادعایی در تجارت بین المللی نفت ایران در لیست سیاه قرار دادند.

 آمریکا در حالی این معافیت های تحریمی علیه ایران را تمدید کرد که دولت بایدن همچنان سیاستهای دوگانه را در قبال توافق هسته‌ای در پیش گرفته و ذر عین حالی که صحبت از احیای توافق هسته ای می کند اما بر تحت فشار گذاشتن جمهوری اسلامی ایران با تحریم ها تاکید دارد.

دور جدید مذاکرت وین نیز در حالی پایان یافت که برای جمهوری اسلامی ایران اصل بر حراست از حقوق و تأمین منافع ملت است. احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده است.

از این حیث، هرچند در متن پیشنهادی انریکه مورا  هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات وین پیشرفت‌هایی حاصل شده اما واقعیت این است که عدم اعتماد به غرب پاشنه‌ آشیل مذاکرات و رسیدن به خط پایان است؛ بنابراین آن‌ها باید سخت تلاش کنند تا اعتماد ایران را که در نتیجه رفتار غیرقانونی ایالات متحده و همدستی تروئیکا، به شدت مورد خیانت قرار گرفته است، جلب کنند.

ساعت ۱۱:۴۵

سخنگوی بورل: هیچ موضوع قابل مذاکره ای در گفت و گوهای هسته ای با ایران نمانده است

سخنگوی هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که هیچ چیز قابل مذاکره‌ای در مذاکرات هسته‌ای با ایران به جا نمانده و نوبت به تصمیمات سیاسی رسیده است.

«پیتر استانو»، سخنگوی جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «النهار» گفت که ۴ روز پایانی مذاکرات در وین به گفت‌وگوهای غیرمستقیم هیئت‌های ایرانی و آمریکایی برای بهبود و حل و فصل چند مسئله اندک باقی‌مانده و برخی تعدیلات در طرح پیشنهادی بورل گذشت.

وی گفت که این گفت‌وگوها اکنون تمام شده و دیگر چیز قابل مذاکره‌ای وجود ندارد و همه چیز در متن نهایی که روز دوشنبه به مشارکت‌کنندگان در مذاکرات وین تقدیم شد، مشخص شده است.

استانو از بیان هرگونه جزئیات درباره این متن خودداری کرد اما گفت که «این بهترین پیشنهاد ممکن است که در آن ملاحظات همه طرف‌ها لحاظ شده و می‌توان درباره آن به توافق رسید».

وی افزود که اکنون همه طرف‌های مذاکره باید تصمیم سیاسی خود را بگیرند و تأکید کرد که بورل در انتظار گرفتن تصمیمات سیاسی سرنوشت‌ساز برای امضای توافق است.

روز گذشته یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرد که دولت جو بایدن آماده امضای هرچه سریع‌تر توافق است و افزود که از نظر آمریکا متن ارائه‌شده از جانب اتحادیه اروپا تنها مبنای ممکن برای احیای توافق هسته‌ای (برجام) است.

روز دوشنبه، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با بورل، با تأکید بر اینکه هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت برای دستیابی به توافق در وین حضور داشته و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده ارائه داد، اظهار داشت: دیدگاه‌ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران درباره ایده‌های ارائه‌شده از سوی انریکه مورا به وی‌ منتقل شده است و انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند.

امیرعبداللهیان ضمن تمجید از تلاش‌های هماهنگ‌کننده برای تسهیل دستیابی به توافق، تصریح کرد که توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد و رفع پایدار موثر تحریم‌ها را تضمین کند.

مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی اظهار داشت: معتقدم در دور اخیر گفت‌وگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده و افزود که ارزیابی‌اش از این مرحله مذاکرات مثبت است.

امیرعبداللهیان همچنین ابراز امیدواری کرد که با واقع‌بینی و اجتناب از اتخاذ مواضع غیرسازنده، به خصوص از سوی آمریکا، مسیر دستیابی به توافق هموار شود.

روز ششم مذاکرات

ساعت ۱۹:۰۵

بارها به تهدیدها و ضرب‌الاجل های توخالی بی اعتنایی شد تا امتیازات کلیدی به دست آوریم

سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران و مشاور تیم مذاکره کننده دقایقی قبل پیش از ترک وین تصریح کرد: مذاکره کنندگان ایرانی چه در وین و چه در مدتی که از طریق مکاتبات گفت‌وگو بین طرفین مذاکره در جریان بود، بارها دولت های آمریکا و اروپا را وادار کردند تا از مواضع غیرمنطقی خود عقب‌نشینی کنند.

‌مشاور تیم مذاکره کننده کشورمان تأکید کرده است: بارها به‌ خاطر حقوق مردم و منافع بلند مدت کشور به تهدیدها و ضرب‌الاجل های توخالی بی اعتنایی شد تا امتیازات کلیدی به دست آوریم.

‌مرندی خاطر نشان کرد: تا زمانی که متن حاصل از مذاکرات مورد بررسی دقیق در تهران قرار نگیرد، مسئولین مذاکره کنند نمی تواند در مورد آن هیچ گونه اظهاری داشته باشند.

استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران یادآور شد: در حال حاضر اظهار نظرهای رسانه ای فقط حدس و گمان هستند

ساعت ۱۹:۰۰

اتحادیه اروپا: از طرفین مذاکرات وین انتظار داریم فورا به متن پیشنهادی پاسخ دهند

به گزارش روزنامه بیزینس ریکوردر، پیتر استانو، سخنگوی سرویس اقدامات خارجی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به مذاکرات وین گفت: دیگر فضایی برای مذاکرات باقی نمانده است.

وی ادامه داد: ما متن نهایی را در اختیار داریم. حال باید اینباره تصمیم‌گیری شود. پاسخ "آره یا نه" است. ما از تمامی طرفین انتظار داریم تا بسیار سریع در اینباره تصمیم‌گیری کنند.

با پایان این دور از گفتگوها در وین با وجود اینکه اتحادیه اروپا تاکید دارد که متن نهایی مذاکرات را به طرفین ارائه کرده است اما مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی ایران تاکید کردند که هیچ چیز تاکنون نهایی نشده است و رایزنی‌ها و تماس‌ها باهماهنگ‌کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در این باره تاکید کرد: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد.

او بعد از اعلام نظر اتحادیه اروپا گفت: با توجه به مباحث صورت گرفته طی سه روز گذشته، انریکه مورا چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد و ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد

ساعت ۱۶:۰۰

حدادی: توپ در زمین طرف های غربی است

علی حدادی با اشاره به روند مذاکرات هسته ای بیان کرد: آنچه که در مذاکرات قبل بوده و در مذاکرات این روزها نیز مشخص است این بوده که همواره ایالات متحده آمریکا به دنبال منافع ملی خود بوده و به هیچ وجه احترام متقابل در مذاکرات نداشته و امروز هم ندارد. آنها امروز می بینند که ایران با تمام توان پیش می رود و ارتباط با شرق برقرار کرده است. حال صرفا می خواهند برجام را  حفظ کنند.

اعتماد به دشمن  ۴۰ ساله و عهدشکن سخت است

وی در ادامه اظهار کرد: جمهوری اسلامی به دنبال حفظ منافع ملی خود بوده و ما صرفا حق و حقوق ملت ایران را دنبال می کنیم. ایران هیچ موقع از مذاکرات دست نکشیده است اما آمریکایی ها باید تضمین دهند که تهدات خود را اجرایی خواهند کرد. آنچه که آمریکایی ها در حرف و شعار می گویند با آنچه که در عمل انجام می دهند متفاوت است. اعتماد به دشمنی که بیش از ۴۰ سال دشمنی کرده و حتی امروز نیز پذیرای قدرت و اقتدار ایران نبوده و به مردم ایران نیز احترام نمی گذارد کار ساده ای نیست.

نماینده مردم طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد و چهارباغ در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید حق و حقوق ملت ایران در موارد مختلف به ویژه در بحث تحریم ها احیا شود. ما شاهد بودیم که در حین مذاکرات مجددا تحریم علیه ما تعیین می کنند. چه تضمینی وجود دارد که آمریکا و کشورهای اروپایی تعهدات و مسائلی را که به زبان می آورند در عمل اجرایی کنند. باید در این زمینه تعهد بدهند.

توپ در زمین طرف های غربی است

وی در ادامه تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی از مذاکرات عقب نشینی نکرده است و امروز توپ در زمین آمریکا و کشورهای اروپایی است. ایران آنچه را که باید انجام داده است. سیاستگذاری های نظام جمهوری اسلامی مدافع بشریت است. از آنجا که امروز کشورهای اروپایی مشکل انرژی پیدا کرده اند و از سوی دیگر قدرت ایران اسلامی و ارتباط آن را با شرق می بینند مواردی را مطرح می کنند اما هیچ تضمینی هم ارائه نمی کنند. بعضا بهانه هایی نیز مطرح می کنند که اصلا موضوعیت ندارد.فشارهایی که امروز بر مردم فلسطین وارد شده و کشتار هایی که رژیم غاصب صهیونیستی علیه کودکان و مادران مظلوم انجام می دهد حاکی از تلاش ایالات متحده برای حفظ منافع رژیم صهیونیستی است.

ایران هیچ گاه با ارتباطات جهانی مشکلی نداشته اما...

وی افزود: ما در گذشته به آنها اعتماد کردیم اما امروز دیگر امضای آنها نمی تواند اعتماد ما را جلب کند بلکه ما تضمین عملیاتی می‌خواهیم. مباحثی که امروز جمهوری اسلامی روی میز گذاشته است کاملا منطقی و متقن بوده و ما به دنبال احیای حقوق ملت هستیم. امروز ایران با کشورهای غرب آسیا و کشورهای اوراسیا ارتباط برقرار کرده و ایران هیچ گاه با ارتباط جهانی مشکلی نداشته است. ما با نظام سلطه، زور، تزویر و نفاق مشکل داریم. با افرادی که مدعی حقوق بشر هستند اما دقیقا بر علیه بشریت گام برمی دارند مشکل داریم.

وی در پایان بیان کرد: سیاست چماق و هویج دیگر جواب نمی دهد. اینکه گاهی تهدید کنند و بر اساس همین تهدید ما را تحریم کنند و سپس بخواهند در مذاکرات پیش برنده باشند دیگر جوابگو نیست. دوره گذشته تمام شده است و ملت ایران تمام قد ایستاده است.

ساعت ۱۱:۵۰

وال‌استریت ژورنال: بایدن باید برجام را نجات دهد

وال‌استریت ژورنال نوشته که در شرایطی که پوتین و شی، روسای جمهور روسیه و چین معتقدند که قدرت جهانی آمریکا دچار تزلزل شده؛ امتحانی که جو بایدن باید پشت سر بگذارد، شبیه هیچ‌کدام از آزمایش‌های دوران کاری روسای جمهور دیگر آمریکا نیست. به عبارت بهتر؛ در شرایطی که خود بایدن هم می‌داند که شعله‌ور شدن بحران هسته‌ای میان آمریکا و ایران در رقابت رهبری جهان در نهایت به نفع روسیه و چین تمام خواهد شد؛ بنابراین در مواجهه با این وضعیت با شرایط دشواری روبروست و باید تصمیم مهمی اتخاذ کرده و برجام را نجات دهد.

در این مطلب که به قلم والتر راسل‌مید در وال‌استریت ژورنال به رشته تحریر درآمده؛ می‌خوانیم:

مهم نیست که آن را برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام بنامید یا توافق هسته‌ای با ایران؛ مهم این است که این توافق با هر نامی به دردسر افتاده و به عبارت بهتر به مشکل خورده است. از وقتی که دونالد ترامپ باعث خروج آمریکا از توافقی شد که باراک اوباما منعقد کرده و در واقع تعهد کرده بود که تحریم‌های اقتصادی ایران را در ازای محدودیت موقتی بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای این کشور لغو کند، برجام به نوعی بدل شده به یک جور گربه شرودینگر دیپلماسی- که در وضعیت نه زنده و نه مرده، در حالتی نامشخص در جعبه‌ای دربسته اسیر شده است.

با این حال، فارغ از وضعیت گربه شرودینگر دیپلماسی آمریکا، این روزها کار به جایی رسیده که دیگر نمی‌توان بوی تعفن این جعبه را کتمان کرد و نادیده گرفت. در واقع با نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به آستانه هسته‌ای، به نظر می‌رسد حماسه در حال رسیدن به نقطه پایان است.

در ماه دسامبر، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت که «اجازه نخواهیم داد ایران در مذاکرات زمان بخرد و برنامه خود را پیش ببرد». ایران اما مذاکرات را رها نکرده و آن را ادامه داده و هم‌زمان با آن برنامه هسته‌ای خود را نیز پیش برده است.

به تازگی رییس اطلاعات بریتانیا خبر از تصمیم ایران مبنی بر رد شروط آمریکا برای ورود دوباره به برجام داده- و البته افزوده که ایران از ادامه یافتن مذاکرات خوشحال است. در این راستا؛ حوالی هفته گذشته نیز رافائل گروسی رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر از ادامه پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران داد. وضعیتی که موجب شده حتی خوشبین‌ترین مقامات واشنگتن نیز در حال از دست دادن امیدواری‌هاشان برای احیای برجام باشند. در واقع در شرایطی که رابرت مالی، مذاکره‌کننده اصلی آمریکا هم گفته که «نمی‌توان یک جسد مرده را زنده کرد»؛ یکی از دلایلی که باعث شده آمریکا مذاکرات را برای مدت طولانی ادامه دهد این است که نمی‌خواهد با تبعات ناخوشایند پذیرش شکست در احیای برجام روبرو شود. چون پذیرش پایان قطعی توافق هسته‌ای باعث خواهد شد که دولت آمریکا مجبور شود با صراحت بین دو گزینه پذیرش یک ایران هسته‌ای و آغاز درگیری مستقیم- که آمریکا را احتمالاَ درگیر جنگی دیگر در خاورمیانه خواهد کرد- دست به انتخاب بزند. مسیرهایی که هر دو خطرات و هزینه‌های پیش‌بینی‌ناپذیر اما بزرگی با خود دارند- و هدف دولت بایدن به نحوی قابل درک بر این راستا بوده که از این انتخاب بد اجتناب کند.

ولی متأسفانه زمان به نفع پرزیدنت بایدن پیش نمی‌رود. مذاکرات هسته‌ای ایران به این دلیل به سمت شکست پیش رفته که آشکارا شاهد تزلزل و ناایمن شدن جایگاه و موقعیت بین‌المللی آمریکا هستیم. در حقیقت فروپاشی توافق را می‌توان تا حد زیادی یکی از تبعات بحران جهانی قدرت آمریکا دانست.

در شرایطی که روسیه موشک‌هایش را روانه اودسا می‌کند و چین هم ایالات متحده را به خاطر سفر نانسی پلوسی به تایوان تهدید به عواقب عظیمی کرده؛ وضعیت بین‌المللی دولت بایدن در حال حاضر دشوارتر از حد انتظار و البته آمادگی آمریکاست. به نظر؛ شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین بیش و پیش از نگرانی درباره ایران هسته‌ای، خواهان تشدید تعهد ایران به اتحاد ضدآمریکایی هستند، تا رسیدن به توافقی که فشار را بر رییس‌جمهور آمریکا کاهش دهد.

فعالیت‌های هسته‌ای ایران اما از سوی آمریکایی‌ها باید در چارچوب جهانی تحلیل شود. در واقع بحران بین واشنگتن و تهران برای روسیه و چین بسیار سودمند می‌تواند باشد- و رقبا و مخالفان ایالات متحده امیدوارند بحران‌های هم‌زمان ژئوپلیتیکی در اروپا، خاورمیانه و شرق آسیا باعث شوند آمریکای مات و خسته تحت تأثیر قرار گیرد و به خصوص در اثر تبعات اقتصادی این بحران‌ها انسجام آمریکا در داخل و خارج تضعیف شود.

ساعت ۱۰:۲۵

مرندی: مذاکره‌کنندان ایرانی تهدیدهای غربی و ضرب‌الاجل‌های ساختگی را نادیده گرفته‌اند

در پی پایان یافتن مذاکرات ایران با قدرت‌های جهانی در وین درباره طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا در زمینه احیای توافق هسته‌ای، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به المانیتور گفت که دولت این کشور آماده است که به سرعت توافقی در زمینه طرح اتحادیه اروپا انجام دهد اما از گمانه‌زنی درباره موضع ایران خودداری کرد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد: آن‌ها[ایران] مدام می‌گویند آماده بازگشت به اجرای دوجانبه برجام[توافق هسته‌ای] هستند. همان‌طور که هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا روشن ساخته است، این متن تنها مبنای کاری است که باید انجام شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه با پایان‌یافتن این دور از مذاکرات، در تماسی تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین گفت که رسیدن به یک توافق «با موضعی واقع‌بینانه و پرهیز از مواضع غیرسازنده، به ویژه از سوی آمریکا» امکان‌پذیر است.

در حال حاضر، اصلی‌ترین موضوع مورد بحث، پافشاری تهران بر این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازرسی چندین ساله‌اش از فعالیت‌های هسته‌ای در سه محل اعلام‌نشده در ایران را پایان دهد.

ایران همواره تلاش برای دست‌یابی به یک سلاح اتمی را رد کرده است اما رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در ماه ژوئن گفت که ایران پاسخ موثقی درباره وجود اورانیوم در این محل‌ها ارائه نداده است.

علی واعظ، مدیر پروژه ایران گروه بین‌المللی بحران در این باره هشدار داد که اختلافات بر سر تحقیقات و بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ممکن است مشکلی باشد که امکان برطرف شدن آن وجود نداشته باشد.

او در این راستا بیان کرد: ترک کردن وین با امید این که زمان این مسئله را حل کرده است، قمار خطرناکی است. هر بار که مذاکرات متوقف شده، شکاف‌ها بازتر و موانع جدیدتری پدیدار شده‌اند.

با این وجود، محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده ایران می‌گوید، گزارش‌ها درباره جزئیات چیزی که پیشنهد شده «صرفا گمانه‌زنی‌اند.»

مرندی مطرح کرد: تیم مذاکره‌کننده تا زمانی که متن حاصله، با دقت در تهران مطالعه و بررسی نشود، نمی‌تواند درباره چیزی که تا الان به دست آمده نظری ارائه دهد. در چند ماه اخیر، چه در وین و چه زمانی که مذاکره‌کنندگان در پایتخت‌هایشان هستند، مذاکره‌کنندگان ایران تهدیدهای غربی و ضرب‌الاجل‌های ساختگی را برای حفظ حقوق ایرانیان و دست یافتن به امتیازات مهم، نادیده گرفته‌اند. تفاوت آن موقع با الان بسیار زیاد است.

 روز گذشته، با پایان این دور از گفتگوها، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به تهران بازگشت. رایزنی‌ها و تماس‌ها باهماهنگ‌کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در این باره تاکید کرد: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد.

او گفت: با توجه به مباحث صورت گرفته طی سه روز گذشته، امروز انریکه مورا چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد و ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه افزود: بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است.

وی در ادامه تاکید کرد: احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده است.

توییتر رسمی خبرگزاری فرانسه شب گذشته به نقل از یک مقام اروپایی نوشت که اتحادیه اروپا «متن نهایی» مذاکرات هسته‌ای با ایران را به طرف‌های مذاکرات ارائه داده است.

شبکه الجزیره نیز در این باره به نقل از یک مقام اروپایی نوشت: پیشنهاد اروپا آخرین و بهترین متن برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران است. اتحادیه اروپا متن نهایی توافق هسته ای با ایران را ارائه کرد.

علاوه بر این، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز گذشته در  این باره در صفحه توییترش نوشت: مذاکره‌کنندگان از این مذاکرات و گفت‌وگوهای نزدیک میان ایران و آمریکا برای تنظیم و رسیدگی به برخی مشکلات باقی مانده در متن توافقی که من به هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای برجام در بیست و یکم جولای ارائه کرده بودم، استفاده کردند.

او همچنین بیان کرد: بر سر هر آنچه که می‌توانست مذاکره انجام گیرد، مذاکره شد و حال در متن نهایی قرار دارد. با این حال پشت هر مشکل فنی یا پاراگرافی، یک تصمیم سیاسی قرار دارد که پایتخت‌ها باید درخصوص آن‌ها تصمیم‌گیری کنند. اگر این پاسخ‌ها مثبت باشند، آن وقت می‌توانیم توافق را امضا کنیم.

ساعت ۱۰:۲۴

توضیح امیرعبداللهیان درباره گفتگوی تلفنی با بورل

وزیر امور خارجه با انتشار پستی اینستاگرامی به جزئیات گفتگوی تلفنی دیشب خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد.

امیرعبداللهیان نوشت: در تماس تلفنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد تحولات دور تازه گفت‌وگوهای رفع تحریم در وین گفتگو کردم.

به آقای بورل تاکید کردم هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت برای دستیابی به توافق در وین حضور داشته و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده ارائه داده است. دیدگاه‌ها و ملاحظات ایران درباره ایده‌های ارائه ‌شده از سوی انریکه مورا، به وی‌ منتقل شده است و انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند.

همچنین ضمن تمجید از تلاش‌های هماهنگ‌کننده جهت تسهیل دستیابی به توافق، به ایشان یادآوری کردم که توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران بوده و رفع پایدار موثر تحریم‌ها را تضمین نماید.

آقای بورل معتقد بود در دور اخیر گفتگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده‌است و ارزیابی اش از این مرحله مذاکرات مثبت بود.

آقای بورل گفت بعنوان هماهنگ کننده به تلاش های خود برای نزدیک تر کردن دیدگاه‌ها تا رسیدن به نتیجه خوب برای همه طرفها ادامه خواهد داد.

در پایان به ایشان گفتم امیدوارم که با واقع‌بینی و اجتناب از اتخاذ مواضع غیرسازنده، به خصوص از سوی آمریکا، مسیر دستیابی به توافق هموار شود.

ساعت ۱۰:۱۵

چین: آمریکا فورا تصمیمات سیاسی لازم را برای احیای توافق هسته‌ای اتخاذ کند

وانگ کوان، نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین در پی مذاکرات انجام شده در چند روز اخیر در وین درباره طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای[برجام]، از آمریکا خواست تصمیمات سیاسی فوری را برای کمک به دست یافتن به یک توافق در مذاکرات در اسرع وقت اتخاذ کند.

وانگ همچنین بیان کرد، ازسرگیری مذاکرات وین نشان‌ می‌دهد که فائق آمدن بر اختلافات از طریق گفتمان و مذاکرات تنها راه حل‌وفصل مسئله هسته‌ای ایران است.

او در ادامه گفت: به لطف تلاش‌های مداوم تمامی طرفین مذاکره‌کننده برای مدت بیش از یک سال، حالا چشم‌انداز رسیدن به یک توافق در دیدرس است. اما اگر از این فرصت استفاده نشود، از بین خواهد رفت.

او از تمامی طرفین خواست از فرصت موجود استفاده کنند، رویکردی واقع‌بینانه و منعطف اتخاذ کرده، به نگرانی‌ها و منافع یک‌دیگر احترام بگذارند، فضایی مطلوب ایجاد کنند و مسائل باقی‌مانده را با راهکاری واحد حل کنند.

مذاکره‌کننده چین اشاره کرد که آمریکا اخیرا لفاظی‌های تهدیدآمیزی در قبال ایران به کار می‌برد و تحریم‌های جدیدی علیه چندین نهاد از جمله در چین اعمال کرده است. او هشدار داد که اقدامات آمریکا «به مذاکرات کمکی نخواهد کرد اما موجب گسترش تنش وضع موجود خواهد شد.»

وانگ در این راستا افزود: آمریکا منشا اصلی بحران هسته‌ای ایران است و باید وضعیت موجود را درک کند، صداقت نشان دهد، سیاسی‌کاری را کنار بگذارد و از به کار بستن استانداردهای دوگانه در زمینه مسائل عدم اشاعه تسلیحات اتمی دست بکشد. آمریکا باید تصمیمات سیاسی فوری را برای انجام شدن توافقی در اسرع وقت اتخاذ کند.

این دیپلمات ارشد چینی تاکید کرد که چین با پیش‌برد صلح و گفتمان سعی داشته است به حصول توافق در مذاکرات وین کمک کند.

به گفته او، «چین تنها به این شرط این کار را انجام داده است که حقوق و منافع مشروع آن حفظ شود و هرگونه تلاشی برای تضعیف منافع چین غیرقابل قبول است؛ هیچ کشوری نباید توهمات غیرواقع‌بینانه‌ای در این باره داشته باشد.»

 روز گذشته، با پایان این دور از گفتگوها، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به تهران بازگشت. رایزنی‌ها و تماس‌ها باهماهنگ‌کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در این باره تاکید کرد: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد.

او گفت: با توجه به مباحث صورت گرفته طی سه روز گذشته، امروز انریکه مورا چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد و ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه افزود: بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است.

وی در ادامه تاکید کرد: احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده است.

توییتر رسمی خبرگزاری فرانسه شب گذشته به نقل از یک مقام اروپایی نوشت که اتحادیه اروپا «متن نهایی» مذاکرات هسته‌ای با ایران را به طرف‌های مذاکرات ارائه داده است.

شبکه الجزیره نیز در این باره به نقل از یک مقام اروپایی نوشت: پیشنهاد اروپا آخرین و بهترین متن برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران است. اتحادیه اروپا متن نهایی توافق هسته ای با ایران را ارائه کرد.

علاوه بر این، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز گذشته در  این باره در صفحه توییترش نوشت: مذاکره‌کنندگان از این مذاکرات و گفت‌وگوهای نزدیک میان ایران و آمریکا برای تنظیم و رسیدگی به برخی مشکلات باقی مانده در متن توافقی که من به هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای برجام در بیست و یکم جولای ارائه کرده بودم، استفاده کردند.

او همچنین بیان کرد: بر سر هر آنچه که می‌توانست مذاکره انجام گیرد، مذاکره شد و حال در متن نهایی قرار دارد. با این حال پشت هر مشکل فنی یا پاراگرافی، یک تصمیم سیاسی قرار دارد که پایتخت‌ها باید درخصوص آن‌ها تصمیم‌گیری کنند. اگر این پاسخ‌ها مثبت باشند، آن وقت می‌توانیم توافق را امضا کنیم.

ساعت ۹:۰۰

اولیانوف: هنوز دلیلی برای احیای برجام وجود دارد، جزئیات دشوار است

 «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در «وین» در خصوص روند مذاکرات گفت که گرچه دلایلی برای احیای برجام وجود دارد اما جزئیات دشوار است.

وی در صفحه توییتری خود در این خصوص نوشت: «در حقیقت منظورم این است که تمام دلایل با احترام به تمامی طرف‌های توافق هسته‌ای از جمله در وهله اول ایران، برای احیای برجام وجود دارد و مثل همیشه دشواری‌هایی در جزئیات وجود دارد».

اولیانوف همچنین در توییت دیگری در خصوص دور فعلی مذاکرات وین گفت: «این حرف‌ها به نظر حرف‌های نهایی نمی‌آیند. تصمیمات در پایتخت‌های طرف‌های برجام گرفته می‌شود. آن‌ها تصمیم می‌گیرند».

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه در پایتخت اتریش آغاز شد و روز گذشته (دوشنبه) با پایان این دور از گفت‌وگوها، هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به تهران بازگشتند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (دوشنبه)، در گفت‌وگوی تلفنی با «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: توافق نهایی باید تأمین‌ کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد و رفع پایدار و موثر تحریم‌ها را تضمین کند.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌‌ها ۲۰ اسفند ماه در وین دچار وقفه شد و پس از سفری که بورل در اوایل تیرماه به تهران انجام داد توافق شد که مذاکرات از سر گرفته شود که بر همین اساس روزهای هفتم و هشتم تیر ماه این مذاکرات در دوحه به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا و به واسطه انریکه مورا برگزار شد. ایران این مذاکرات را مثبت خواند و آمریکا مدعی شد که ایران درخواست‌های فرابرجامی مطرح کرده که این ادعا از سوی حسین امیرعبداللهیان رد شد.

روز پنجم مذاکرات

ساعت ۲۲:۰۰

تماس تلفنی امیرعبداللهیان و بورل پس از پایان مذاکرات در وین

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی با «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با وی در مورد تحولات دور جدید گفت‌وگوهای رفع تحریم در وین به بحث و تبادل نظر پرداخت.

 دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه در پایتخت اتریش آغاز شد و با پایان این دور از گفت‌وگوها، هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران امشب به تهران بازمی‌گردد. همچنین اعلام شد رایزنی‌ها و تماس‌ها با هماهنگ کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس با بورل با تأکید بر اینکه هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت برای دستیابی به توافق در وین حضور داشته و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده ارائه داد، اظهار داشت: دیدگاه‌ها و ملاحظات جمهوری اسلامی ایران درباره ایده‌های ارائه‌ شده از سوی انریکه مورا به وی‌ منتقل شده است و انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند. 

امیرعبداللهیان ضمن تمجید از تلاش‌های هماهنگ‌کننده جهت تسهیل دستیابی به توافق، تصریح کرد که توافق نهایی باید تأمین‌کننده حقوق و منافع ملت ایران بوده و رفع پایدار و موثر تحریم‌ها را تضمین کند. 

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این گفتگوی تلفنی اظهار داشت :معتقدم در دور اخیر گفتگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده است. ارزیابی من از این مرحله مذاکرات مثبت است. ما بعنوان هماهنگ کننده به تلاش های خود برای نزدیک تر کردن دیدگاه‌ها  تا رسیدن به نتیجه خوب برای همه طرف‌ها ادامه خواهیم داد.

ساعت ۲۱:۵۰

مقام ارشد اتحادیه اروپا: یا باید بگویید بله یا خیر! این یک بسته پیشنهادی ست

لارنس نورمن، خبرنگار وال‌ استریت ژورنال درباره مذاکرات احیای برجام و متن نهایی پیش‌نویس توافق به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشت: این بک بسته پیشنهادی است.  شما نمی توانید بگویید من با صفحه 20 موافق هستم و با صفحه 50 مخالفم. یا باید بگویید بله یا خیر.

ساعت ۲۱:۴۲

براساس ادعای یک مقام آمریکایی: "واشنگتن آماده حصول سریع توافق بر سر احیای برجام است"

رویترز گزارش داد، یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده، واشنگتن آماده حصول سریع توافق بر سر احیای برجام است.

یک مقام ارشد غربی نیز به پالیتیکو گفت: شانس واقعی برای حصول توافق وجود دارد، اما همانند همیشه برخی شبهه‌ها باقی است.

وی افزود: حال بر عهده پایتخت‌هاست تا این متن را مدنظر قرار دهند. این بهترین تلاش ممکن است. ما درباره تمام جوانب مذاکره کرده‌ایم.

ساعت ۲۱:۰۰

توضیحات جوزپ بورل درباره مذاکرات وین

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:  مذاکره‌کنندگان در این چند روز از رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای غیرمسقیم بین ایران و آمریکا تلاش کردند اصلاحاتی انجام داده و به مسائلی بپردازند که در متنی که من ۲۱ ژوئیه به عنوان هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای روی میز باقی گذاشتم باقی مانده بودند.  

آنچه قابل مذاکره‌ است مورد مذاکره قرار گرفته و اکنون یک متن نهایی به دست آمده است.  با وجود این، پشت هر مسئله فنی و هر پاراگراف یک تصمیم سیاسی وجود دارد که باید در پایتخت‌ها گرفته شود.  اگر پاسخ‌ها مثبت باشد می‌توانیم این توافق را امضا کنیم.

ساعت ۲۰:۵۸

متن اتحادیه اروپا تنها مبنای احیای برجام است

وزارت خارجه آمریکا: متن اتحادیه اروپا تنها مبنای ممکن برای احیای توافق هسته ای با ایران است.

آمریکا آماده است تا بر اساس پیشنهادات اتحادیه اروپا به سرعت به توافق برسد.

ساعت ۲۰:۳۷

گمانه‌زنی اولیانوف درباره توزیع یک متن در مذاکرات وین

 میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران از توزیع پیش‌نویس سندی که در آن مسیر از سرگیری اجرای کامل برجام تشریح شده خبر داد.

اولیانوف در توییتر نوشت: «خبر فوری! هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا «متن نهایی» پیش‌نویس توافق احیای برجام را توزیع کرد. شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای وین اکنون باید تصمیم بگیرند این پیش‌نویس مورد پذیرش آنها هست یا خیر. چنانچه مخالفتی وجود نداشته باشد توافق هسته‌ای احیا خواهد شد.»

ساعت ۲۰:۲۵

مذاکره ایران و غرب در وین برای یک توافق سیاسی بر سر مسئله پادمان

مقامات غربی روز دوشنبه به پولتیکو گفتند که مذاکره درباره مسائل فنی را که در متن پیش‌نویس نهایی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ۲۱ ژوئیه باز مانده بود، به پایان رسانده‌اند.

 در ادامه این مطلب آمده است: با وجود نهایی شدن پیش نویس توافق توسط مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا، هنوز یک نقطه اختلاف بزرگ وجود دارد که مانع از پیشرفت در مذاکرات می شود.

ایران از آژانس خواسته است که تحقیقات درباره منشأ آثار چندین مواد هسته‌ای را که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سایت‌های مختلف ایران در چند سال گذشته یافته‌اند، ببندد. تهران اصرار دارد که توافق تنها در صورتی امکان پذیر است که این تحقیقات توسط آژانس یک بار برای همیشه بسته شود.

دیپلمات‌های غربی درگیر در مذاکرات وین گفتند که طی پنج روز گذشته، طرف‌ها بر سر یک توافق سیاسی جداگانه با ایران مذاکره کردند که می‌تواند به بسته شدن این تحقیقات کمک کند - مشروط بر اینکه ایران همکاری کند.

ساعت: 19:30

مرندی: طرف‌های مذاکره باید تصمیم نهایی را در باره متن توافق بگیرند

مرندی در پیامی توئیتری در پایان دور اخیر مذاکرات وین افزود: ایران به تعامل سازنده با بررسی پیشنهادهای تازه، ادامه خواهد داد.

به نوشته مرندی؛ هر چند نقش هماهنگ کنننده (انریکه مورا) از اهمیت بسیاری برخوردار است، اما طرف ها باید در باره متن نهایی آتی تصمیم بگیرند.

مقام ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که مذاکرات وین درباره متن پیش‌نویس توافق بازگشت به برجام به پایان رسید.

این مقام که طبق رویه مرسوم خواست نامش فاش نشود، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا گفت: هیات ها وین را ترک می کنند. مذاکرات برای دست یافتن به یک متن پایان یافته است و ما متنی را تولید کرده ایم.

وی اضافه کرد: آنچه الان اتفاق می افتد بستگی به پاسخ مشارکت کنندگان دارد.

او گفت که اتحادیه اروپا منتظر پاسخ گروه ۱+۴ و ایالات متحده آمریکا درباره متن پیش‌رو است و جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره با وزرای امور خارجه کشورهای مشارکت کننده در تماس خواهد بود.

ساعت ۱۹:۰۰

انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام هتل کوبورگ را ترک کرد.

ساعت: ۱۸:۵۵

باقری به تهران بازمی‌گردد

با پایان این دور از گفتگوها، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران ساعاتی دیگر به تهران بازخواهد گشت.

رایزنی‌ها و تماس‌ها باهماهنگ‌کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد داشت.

ساعت: ۱۸:۴۶

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا: مذاکرات به اتمام رسید

 استفانی لیختشنتاین خبرنگار پولتیکو نوشت: دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا می گوید که طرفین مذاکره وین را طی چند ساعت آینده ترک می کنند. مذاکرات به اتمام رسید.

وی افزود: بهترین توافق ممکن را مذاکره کردیم، اکنون این طرفین مذاکرات هستند که باید توافق را بپذیرند.

در همین حال یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امروز گفت: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و‌ نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد.

این مقام وزارت خارجه بیان کرد: با توجه به مباحث صورت گرفته طی سه روز گذشته، امروز انریکه مورا هماهنگ کننده گفت‌وگوها چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد. ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به وی منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع این و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد.

ساعت ۱۵:۰۰

هنوز در مرحله‌ای نیستیم که از نهایی شدن متن توافق سخن بگوییم

یک مقام وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد ادعای نشریه وال استریت ژورنال مبنی بر احتمال آماده شدن متن نهایی توافق در وین ظرف چند ساعت آینده، گفت: با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم.

این مقام وزارت امور خارجه افزود: هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران نظرات سازنده خود را با هدف پیشبرد مذاکرات به طرف مقابل ارائه کرده است و نتیجه گفت‌وگوها به اراده طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم بستگی دارد. همچنان معتقدیم در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.

 یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در مورد این دور از مذاکرات وین گفت: در ۴ روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در خصوص چند موضوع باقی‌مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و‌ نگرانی‌های کشورمان برگزار شد. در جریان این گفتگوها ما مواضع خود را با طرف‌های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت‌های نسبی حاصل شد؛

- با توجه به مباحث صورت گرفته طی چهار روز گذشته، امروز انریکه مورا چند ایده در مورد برخی موضوعات باقی‌مانده به طرف‌ها ارائه داد؛

- ما به محض دریافت این ایده‌ها، پاسخ و ملاحظات اولیه خود را به ایشان منتقل کردیم، اما طبیعتا این موارد نیازمند بررسی جامع هستند و ما نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به هماهنگ‌کننده و سایر طرف‌ها منتقل خواهیم کرد؛

- بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است. 

احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره‌کننده است.

ساعت ۹:۱۲

وال استریت ژورنال:

هدف این است که پیش نویس نهایی توافق احیای برجام برای آخرین تصمیم گیری در روز‌های آینده آماده شود

روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال نوشت: مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا عصر یکشنبه در این مذاکرات گفت که مذاکرات ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نزدیک به اتمام است. با این وجود، هنوز مشخص نیست که آیا تهران توافق نهایی را می‌پذیرد یا خیر.

این روزنامه در ادامه آورده است: انریکه مورا، هماهنگ کننده این مذاکرات گفت که متن توافق ممکن است در ساعات آینده نهایی شود. با این حال، ایران باید تصمیم بگیرد که آیا مطالبه اش مبنی بر احیای برجام تنها در صورت بستن پرونده تحقیقات آژانس را کنار می‌گذارد یا نه.

با این حال، ایران در مذاکرات اصرار دارد که برای احیای برجام، پرونده تحقیقات آژانس انرزی اتمی در مورد پیدا شدن مواد هسته‌ای اعلام نشده در این کشور باید بسته شود. چند دیپلمات غربی روز یکشنبه گفتند که تهران در مذاکرات چند روز گذشته این شرط را مورد تاکید قرار داده، اما توافقی در این زمینه وجود ندارد.

با این حال، مقامات غربی گفته‌اند که ایران باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و تاکید کرده‌اند که برای خاتمه دادن تحقیقات یا تعیین ضرب‌الاجل مشخص برای کار آژانس مداخله نمی‌کنند.

یکی از دیپلمات‌های غربی گفت که در متن توافقی که روی آن کار می‌شود، هیچ اشاره‌ای به درخواست‌های ایران برای بستن تحقیقات آژانس وجود نخواهد داشت.

روز دوشنبه به دلیل روز عاشورا، هیچ مذاکره رسمی صورت نخواهد گرفت. با این حال، هدف این است که متن نهایی برای تصمیم گیری نهایی در روز‌های آینده آماده باشد. مشخص نیست که مذاکره کننده ارشد ایرانی، علی باقری کنی، ابتدا برای رایزنی به تهران باز می‌گردد یا نه.

ساعت ۸:۰۰

نهایی شدن توافق بستگی به بحث پادمان دارد

لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال در توئیتی نهایی شدن احیای برجام را در گرو توافق در بحث پادمان دانست.

لارنس نورمن در توئیتی نوشت: تفاوت قائل شدن بین نهایی شدن متن و به نتیجه رسیدن توافق بسیار مهم است.

وی افزود: متن همانطور که انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام گفت، نزدیک به نهایی شدن است و ممکن است تا چند ساعت آینده نهایی شود، اما نهایی شدن توافق به مسائل پادمانی بستگی دارد.

گفتنی است که معاون دبیر کل اقدام خارجی اتحادیه اروپا ساعاتی پیش درباره روند گفت‌وگوها اظهار داشت: ما در حال حرکت رو به جلو هستیم انتظار دارم که گفت‌وگوها را زود به پایان خواهیم رساند.

روز چهارم مذاکرات

ساعت ۲۲:۰۰

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه قطر

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز (یکشنبه) ۱۶ مرداد ماه در گفت‌وگوی تلفنی با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در خصوص آخرین تحولات غزه و شرایط منطقه به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن محکوم کردن تجاوزات ددمنشانه رژیم غاصب صهیونیستی در به شهادت رساندن ده‌ها زن و کودک فلسطینی، اقدام این رژیم به‌عنوان شروع کننده حملات نظامی اخیر را نشأت گرفته از خوی تجاوزگری خواند.

امیرعبداللهیان اقدام رژیم صهیونیستی در فراخوان به مسجدالاقصی را تحریک آمیز خواند و با اشاره به تماس شب گذشته خود با دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین اظهار داشت: براساس آنچه دبیرکل در گفت‌وگوی تلفنی اعلام کرده است، مقاومت برنامه جامعی برای پاسخ قوی و موثر به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در دست دارد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با محکوم کردن اقدام اخیر رژیم اشغالگر قدس، تلا‌ش‌ها برای برقراری آتش بس را مورد اشاره قرار داد.

وی نیز اقدام تحریک آمیز رژیم اسرائیل در مسجدالاقصی را عامل تشدید درگیرهای نظامی اخیر خواند.

ساعت ۲۱:۳۴

مورا: در حال پیشرفت هستیم، به نتیجه مذاکرات وین خوش‌بین هستم

«انریکه مورا» این مطلب را عصر یکشنبه مطرح کرد که درباره آخرین وضعیت مذاکرات پرسید. او گفت مذاکرات در چهار روز گذشته پیشرفت‌هایی داشته است. این مقام اروپایی درباره اختلافات باقی‌مانده برای رسیدن به توافق نهایی گفت: نمی‌توانم وارد جزئیات شوم.

مورا بیان داشت: ما در خصوص برخی مسائل فنی در متن ارائه شده توسط آقای بورل مذاکره می‌کردیم. 

وی درباره روند گفت‌وگوها اظهار داشت: ما در حال حرکت رو به جلو هستیم انتظار دارم که گفت‌وگوها را زود به پایان خواهیم رساند.

او در پاسخ به سوال مبنی براین که آیا آمریکایی‌ها آماده رفع تحریم‌ها هستند گفت: این شرط توافق است که آن‌ها تحریم‌ها را رفع کنند و ایرانی‌ها به تعهدات هسته‌ای خود عمل‌ کنند. این توافقی است که ما در حال مذاکره درباره ان هستیم.

مورا در پاسخ به سووال دیگری مبنی بر اینکه ایا هنوز خوش‌بین هستید گفت: بله مطمئنا.

این اظهارات مورا در حالی مطرح شده است که میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه نیز امروز پس از دیدار با نماینده اتحادیه اروپا در وین عنوان کرد که مذاکرات رفع تحریم‌ها در حال پیشرفت است.

دور تازه مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از نزدیک به پنج ماه وقفه، از پنجشنبه  گذشته در پایتخت اتریش آغاز شده است. دقایقی پیش علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران برای گفت‌وگو با انریکه مورا وارد هتل کوبورگ شد.

گفت‌وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌ساز رسیده که رسیدن به خط پایان و توافق نهایی معطل تصمیم‌های سیاسی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا، بعنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ است.

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند.

ساعت ۲۰:۳۰

آخرین جزئیات از مذاکرات وین

دقایقی پیش هیئت اتحادیه اروپا به ریاست انریکه مورا مسئول هماهنگ کننده گفت‌وگوها با هیئت آمریکایی دیدار کرد.

همچنین صبح امروز مورا با علی باقری، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران و اولیانوف، رییس تیم مذاکره کننده روسیه دیدار و گفت‎وگو کرد.

عدم اعتماد ناشی از اقدام غیرقانونی آمریکا در سال ۲۰۱۸ باعث احتیاط بیشتر طرفین شده است. 

ساعت ۱۹:۰۰ 

تلاش برای حل ادعاهای پادمانی و رفع تحریم ها ادامه دارد

اتاق مذاکرات هتل کوبورگ روزهای شلوغی را سپری می‌کند. حتی روز گذشته علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران بعد از دیدار با انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات و خروج از هتل، با فاصله چند دقیقه به محل مذاکرات بازگشت، اما این‌بار صحبت ها بیش از ۱۰ دقیقه طول نکشید و سپس هتل را ترک کرد.

از سوی دیگر بهروز کمال‌وندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی به همراه تیم کارشناسی ایران در هتل کوبورگ حضور یافت، مشخصه روز چهارم رفت و آمد چشمگیر در هتل بود. کمالوندی نیز در همین رفت و آمدها در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه ارزیابی او از پیشرفت مذاکرات چیست، گفت: بد نیست. او در خصوص موضوعات پادمانی هم اظهار داشت که گفت‌وگوها جریان دارد.

دیگر موضوعی که این روزها قابل توجه است حضور پر رنگ نماینده روسیه و چین در این دور از مذاکرات است. تا جایی که بار دیگر میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین با توییت‌های خود جنجال آفرین شد. او ساعتی قبل هم در توییتی نوشت: امروز بار دیگر با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در گفتگوهای وین در مورد برجام ملاقات کردم. به نظر می‌رسد در حال پیشرفت هستیم. ادامه این روند منجر به دستیابی به توافق نهایی شود.

مذاکرات در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

نماینده روسیه خبر از پیشرفت در مذاکرات داده است، اما هنوز خبر دیگری از پشت درهای کوبورگ شنیده نمی‌شود. براساس خبرهایی که هنوز به طور رسمی تایید نشده ایران دو موضوع را در این دور از مذاکرات دنبال می‌کند. نخست حل و فصل ادعای پادمانی علیه ایران و‌ دیگری تضمین‌های اقتصادی است.

البته برخی کارشناسان بحث حل و فصل ادعای پادمانی علیه ایران را گره این دور از مذاکرات معرفی می‌کنند. علی واعظ، تحلیلگر ارشد گروه بین‌المللی بحران در امور ایران با طرح اینکه خواسته ایران در این خصوص از نگاه غربی‌ها  فرا برجامی است، در توییتی نوشت: اختلاف ایران و طرف‌های مذاکره درباره نحوه رسیدگی به کشف ذرات اورانیوم دست ساخت بشر در تورقوزآباد، مریوان و ورامین است.

با این حال با خبری که اولیانوف در توییتر خود داده است، به نظر می‌رسد مذاکرات در وین آهسته آهسته به مرحله جمع بندی نزدیک می‌شود. به نظر می‌رسد ایران دو خواسته خود را روی میز گذاشته است و حالا واشنگتن است که باید تصمیم بگیرد. 

روز چهارم مذاکرات نیز با دیدار باقری و مورا آغاز شد و احتمالاً تا شب این روند ادامه خواهد داشت و باید دید که واشنگتن در ادامه این دیدارها چه تصمیمی خواهد گرفت. بدون شک تهران و واشنگتن به خوبی می‌دانند که برجام در حال حاضر بهترین گزینه روی میز است و می‌تواند این تنش چندین ساله را کمی کاهش دهد.

با این حال باید دید که کشمکش روی میز مذاکرات برای احیای برجام به کدام نقطه خواهد رسید.

ساعت ۱۸:۴۵

امیرعبداللهیان: آژانس با فاصله گرفتن از موضوعات انحرافی موضوعات باقیمانده پادمانی را به طور کامل حل و فصل کند

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله تحولات غزه و مذاکره احیای برجام گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی در پاسخ به تاکید گوترش مبنی بر ضرورت توافق هسته ای ، با اشاره به نشست سالانه (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) NPT در نیویورک و حضور فعال تیم اعزامی ایران ، گفت: فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت کاربرد سلاح هسته ای برهمگان حجت و روشن است.

امیرعبداللهیان افزود: سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد و مغایر با سیاست ها و اعتقادات ما است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: امروز جهان از نظر صلح و امنیت بین المللی در شرایط حساس و شکننده ای قرار دارد. معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای حاصل یک توازن است و همواره نیز بر جنبه های مختلف این توازن تاکید شده است، اما برخی از کشورها به طور گزینشی با آن برخورد می کنند.

امیرعبداللهیان افزود: ما معتقدیم که جنبه های اجرا نشده این معاهده باید مورد توجه جدی قرار گیرد، از جمله خلع سلاح هسته ای و ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه. جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتکر ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه ، آمادگی خود را برای تداوم همکاری سازنده در این مسیر اعلام می دارد.

وزیر امور خارجه ایران در خصوص مذاکرات احیای برجام گفت: ما برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار جدی هستیم. اکنون نیز مذاکرات در مسیر خود در وین با جدیت دنبال می شود، البته نتیجه این موضوع بستگی دارد به اینکه آیا آمریکا می خواهد توافقی صورت بگیرد؟ آیا آمریکا انعطاف و واقع بینی لازم را در عمل از خود نشان خواهد داد؟ ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار را داریم و آنرا نشان داده ایم.

امیرعبداللهیان گفت: همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی استمرار دارد. اما معتقدیم آژانس باید با فاصله گرفتن از موضوعات انحرافی و غیرسازنده سیاسی و از مسیر فنی موضوعات باقیمانده پادمانی را به طور کامل حل و فصل نماید.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به شروع تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت دهها تن از شهروندان ، کودکان و زنان فلسطینی تاکید کرد: در مکالمه تلفنی دبیرکل جهاد اسلامی اینگونه دریافتم که مقاومت فلسطین در ادامه دفاع از سرزمین و امنیت خود ، پاسخی قوی تر به رژیم صهیونیستی خواهد داد.

امیرعبداللهیان افزود: ضروری است جامعه جهانی به وظیفه خود در برابر حمایت از مردم غزه و توقف فوری تجاوزات رژیم صهیونیستی عمل نماید.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در این گفتگوی تلفنی با ابراز حمایت از تداوم آتش بس در یمن، بر ضرورت رفع کامل محاصره انسانی در این کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به سیاست خارجی دولت رییسی ، تقویت روند گفتگو و همکاری منطقه ای را مهم ارزیابی و از ابتکار منطقه ای دبیرکل استقبال کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این گفتگوی تلفنی، ضمن تاکید بر لزوم امحای سلاح های هسته ای در جهان و ضرورت عاری شدن خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی تاکید کرد: گفتگوهای برجام برای ما اهمیت زیادی دارد و ما در ارتباط با طرف های گفتگو بر مصالحه و انعطاف پذیری بیشتر در این مرحله تاکید داشته ایم.

آنتونیو گوترش درباره سالگرد وقوع فاجعه هیروشیما و ناکازاکی اظهار داشت: ما باید اطمینان پیدا کنیم که چنین اتفاقات وحشتناکی دیگر رخ نمی دهد و در این راستا موضوع خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه بسیار مهم است.

گوترش گفت: ما خواستار تلاش برای بسته شدن پرونده هسته ای ایران هستیم و به طرف های اروپایی و آمریکا نیز تاکید کرده ایم.

آنتونیو گوترش ابراز امیدواری کرد با ارائه یک پلتفرم جدید از سوی دبیرکل ، گام نوینی برای همگرایی بیشتر در منطقه خلیج فارس برداشته شود.

دبیرکل سازمان ملل همچنین ضمن ابراز نگرانی از وضعیت غزه تاکید کرد: ما در تماس با همکاران خود در غزه برای شروع اقداماتی سازنده و توقف فوی حملات هستیم.

دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص بحران یمن، از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش بس تقدیر کرد و خواستار تداوم نقش موثر ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن شد.

ساعت ۱۸:۳۵

عدم حضور مذاکره کنندگان ارشد اروپایی برایم عجیب بود

میخائیل اولیانوف در جمع خبرنگاران گفت: پنج ثانیه تا خط پایان فاصله داریم. رییس تیم مذاکره کننده روسیه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص عدم حضور مذاکره کنندگان ارشد اروپایی در مذاکرات جاری وین گفت: آنها حق دارند. اما این عجیب بود و بنظرم [نیامدن انها] مفید نبود.

اولیانوف افزود: آن مسائل به ویژه برای طرف‌های ایرانی و آمریکایی مسائل حساسی هستند اما ظاهرا پیشرفت‌هایی صورت گرفته و من شاهد رویکرد جدی از سوی دو طرف بودم.

وی تاکید کرد: ایرانی‌ها درصدد یافتن راه‌حل هستند.

اولیانوف درخصوص حل موضوعات پادمانی بین ایران و آژانس افزود: موضوعات باقیمانده باید هر چه زودتر حل شود و ما از موضع ایران در این خصوص حمایت می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هدف مذاکرات این است که برجام به طور کامل آنچه را در سال ۲۰۱۵ به دست آوردیم احیا کنیم. اینکه توافق هسته‌ای را احیا کنیم و تحریم‌های ایران را رفع کنیم. 

رییس تیم مذاکره کننده روسیه همچنین احتمال دست‌یابی را امکانپذیر توصیف کرد.

اولیانوف درباره فضای مذاکرات هم گفت: در وین تمام مشارکت‌کنندگان تمایل دارند تا به یک نتیجه مثبت در گفت‌وگوها دست پیدا کنند و آن‌ها در همین زمینه تلاش می‌کنند.

این دیپلمات روس اظهار داشت: در مجموع ۴ موضوع باقی‌مانده که برخی از آن‌ها شامل زیرمجموعه‌ای از مسائل هستند.

او درباره فاصله مانده تا رسیدن به خط پایان گفت: بگذارید منتظر بمانیم. من همواره به همکاران غربی‌ام می‌گویم صبر پیشه کنیم. قطعا فردا درک بهتری از شرایط کنونی خواهیم داشت.

مذاکره کننده ارشد روسیه ادامه داد که گفت‌وگوها در مسیر درستی حرکت می‌کند، اما افزود کسی نمی‌داند دقیقا چند روز دیگر توافق امضاء می‌شود. وی عنوان کرد که بحث بر سر یک فاصله زمانی کوتاه است.

او در پاسخ به سوالی درباره پیش‌نویس اتحادیه اروپا هم گفت: از اینکه عبارت طرح اتحادیه اروپا، متن اتحادیه اروپا و یا پیش‌نویس اتحادیه اروپا استفاده می‌شود، احساس حسادت می‌کنم چون عادلانه نیست چون متن روی میز نتیجه تلاش مشترک تمام مشارکت کنندگان در یک سال گذشته است.

وی افزود: تمام کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، سه کشور اروپایی و امریکا در ویرایش این متن سهیم هستند. وظیفه اتحادیه اروپا به عنوان تسهیل کنننده این است که ایده‌های مختلف را ترکیب کند تا مبنای تصمیم‌نهایی قرار گیرد. 

وی ادامه داد: همکاران ما در اتحادیه اروپا سرگرم این کار هستند اما عادلانه نیست که گفته شود طرح اتحادیه اروپا چون نقش سایر مشارکت کنندگان نادیده گرفته می‌شود.

او درباره مسائل مورد اختلاف در حوزه پادمان هم گفت که به طور کامل حل نشده اما در حال پیشرفت است.

اولیانوف گفت که برداشت کلی او نسبت به روند مذاکرات مثبت است. وی با بیان اینکه اصولا دیدگاه مثبتی نسبت به مذاکرات دارد تکرار کرد که گفت‌وگوها در مسیر درستی حرکت می‌کند. 

وی ابراز امیدواری کرد: گفت‌وگوها در کوتاه‌ترین زمان به پایان برسد اما افزود که هیچ تضمینی نسبت به نتیجه مذاکرات وجود ندارد. چون تا زمانی که همه‌چیز توافق نشود هیچ‌ چیز توافق نشده است.

اولیانوف گفت که برداشت کلی او نسبت به روند مذاکرات مثبت است. وی با بیان اینکه اصولا دیدگاه مثبتی نسبت به روند مذاکرات دارد تکرار کرد که گفت‌وگوها در مسیر درستی حرکت می‌کند. 

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در کوتاه‌ترین زمان به پایان برسد اما افزود که هیچ تضمینی نسبت به نتیجه گفت‌وگوها وجود ندارد. چون تا زمانی که همه‌چیز توافق نشود هیچ‌ چیز توافق نشده است.

دیپلمات روس درباره اینکه آیا مذاکرات این هفته ادامه پیدا می‌کند گفت نمی‌تواند به این پرسش پاسخ دهد.

او با این حال گفت: ما درباره چند روز صحبت می‌کنیم نه چند هفته.

ساعت ۱۶:۱۴

روسیه از پیشرفت در روند مذاکرات وین خبر داد

میخاییل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه در توییتر خود نوشته است: امروز بار دیگر با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در گفتگوهای وین در مورد برجام ملاقات کردم. به نظر می رسد در حال پیشرفت هستیم. ادامه این روند منجر به دستیابی به توافق نهایی شود.

ساعت ۱۶:۱۲

روز چهارم مذاکرات برای احیای برجام در وین

در ادامه رایزنی‌ها در وین، صبح امروز جلسه دوجانبه‌ای میان دکتر علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

برخی منابع گفتند: نمایندگان ایران، آمریکا، چین و روسیه حاضرند و سه کشور اروپایی غایب. اولیانوف کمی پیش وارد کوبورگ شد تا با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات دیدار کند.

ساعت ۹:۱۵

اولیانوف: پیش‌نویس توافق وین توسط همه طرف‌ها به‌دقت بحث شده است

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بامداد یکشنبه ادعاها درباره رد پیش‌نویس توافق در مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های ایران را توسط پکن و مسکو را تکذیب کرد.

اولیانوف در پاسخ به سوال یکی از کاربران در شبکه اجتماعی توئیتر مبنی بر اینکه آیا روسیه و چین پیش‌نویس اتحادیه اروپا برای توافق وین را رد کرده‌اند، تاکید داشت: «البته که این درست نیست».

وی در صفحه توئیتر خود توضیح داد: «زیرا پیش نویس تصمیم در مورد احیای برجام به طور جمعی توسط همه شرکت‌کنندگان در گفتگوهای وین از جمله روسیه و چین مورد بحث قرار گرفته است».

این دیپلمات روس اضافه کرد:‌«اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات، اخیراً فقط چند اصلاحیه مفید ارائه کرده است که ما کاملاً از آنها حمایت می‌کنیم».

اولیانوف پیش از این نیز گفته بود: «مطمئنا هیچ موضوع لاینحلی در دستور کار قرار ندارد. علیرغم چند اختلاف باقی مانده، همه مذاکره کنندگان فرصت دارند تا وظایف خود را با موفقیت انجام دهند». 

 دور جدید مذاکرات از روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه در شهر وین آغاز شد. به همین منظور «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران  صبح پنجشنبه در رأس هیاتی برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع‌ تحریم‌ها وارد شهر وین شد و در دو روز گذشته رایزنی‌هایی را با هیأت‌های روسیه، چین و اتحادیه اروپا در وین انجام داد.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه  ایران چهارشنبه  گذشته ضمن اعلام خبر سفر هیات ایرانی به وین برای شرکت در این مذاکرات گفت: «در این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت. »

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند.

علی باقری چهارشنبه گذشته در توییتی درباره سفرش به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها نوشت: «برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسؤولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث منحوس گذشته ناکام مانده‌اند.»

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: «آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است. توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسؤولانه عمل کنند.»

ساعت ۹:۰۰

تکرار ادعای ضد ایرانی آمریکا درباره تاخیر در بازگشت به برجام

کالین کال، معاون سیاسی وزیر دفاع آمریکا گفت که جلوگیری از یک رقابت تسلیحات هسته ای از زمان پایان جنگ سرد تاکنون به یک چالش بسیار بزرگ تبدیل شده است.

او روسیه را متهم به لفاظی در پی جنگ اوکراین کرد و آن را به عنوان نمونه ای از موانع در مسیر نابودی سلاح های هسته ای نام برد.

به گزارش رسانه های آمریکا، این مقام پنتاگون همچنین مدعی شد گسترش سریع توانایی‌های تسلیحات هسته‌ای چین و واکنش این کشور به سفر نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان و رزمایش های بزرگ نظامی در تنگه تایوان، مانع دیگری بر سر راه تحقق اهداف ان پی تی است.

وی همچنین در مورد آزمایش های هسته ای کره شمالی و عدم بازگشت به برجام هشدار داد و بدون اشاره به عدم تصمیم گیری سیاسی دولت بایدن تاکنون برای بازگشت به به این توافق، تهران را متهم به امتناع از بازگشت کرد.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که آمریکا تایید می کند که در یک جنگ هسته ای هیچ پیروزی وجود ندارد و  نباید در آن جنگید.

معاون پنتاگون رکه کشورش بعنوان دارنده زراد خانه هسته ای نه تنها از کاهش و امحاء تسلیحات اتمی خود سرباز زده بلکه در حال نوسازی آن بوده، ایران، روسیه، چین و کره  شمالی را متهم به ممانعت از نابودی این سلاح ها کرد.

ادعاهای این مقام پنتاگون در حالی است که در کنفرانس بازنگری ان پی تی در سال ۲۰۰۰، کشورهای هسته ای با ۱۳ گام عملی برای اجرای ماده ۶ معاهده درباره خلع سلاح هسته ای موافقت کردند که گام ۶ آن شامل تعهد واضح و بدون ابهام این کشورها به امحاء کامل زرادخانه هسته ای شان در نیل به خلع سلاح هسته ای بوده است.

در طرح اقدام سال ۲۰۱۰ نیز، این کشورها متعهد شدند همه انواع سلاح های هسته ای خود را کاهش داده و نهایتا امحاء کنند.

با وجود این، نیم قرن پس از لازم الاجرا شدن این تعهد حقوقی الزام آور، هنوز هزاران سلاح هسته ای آماده به پرتاب در انبارها وجود دارد، صدها میلیارد دلار برای جایگزینی و ارتقاء زرادخانه های هسته ای هزینه می شود و یک مسابقه تسلیحات هسته ای کمی و کیفی مداوم همچنان در جریان است.

از زمان آخرین کنفرانس بازنگری در سال ۲۰۱۵، مذاکره ای میان کشورهای هسته ای جهت کاهش یا امحاء سلاح های هسته ای شروع نشده و کاهش جدیدی در نیروهای هسته ای رخ نداده است.

در حالی که دیوان بین المللی دادگستری در سال ۱۹۹۶ بر این تعهد حقوقی کشورهای هسته ای صحه گذاشته است، با توجه به اقدامات و سیاست های برخی کشورهای هسته ای این طور به نظر می رسد که آنها در عمل تعهدات خلع سلاح هسته ای خود را رها کرده و دیگر قصد ندارند آنها را محترم بشمارند بلکه این کشورها از جمله بطور مثال، آمریکا با صرف بودجه ای بالغ بر یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار در حال نوسازی زرادخانه هسته ای خود بوده و طی سال های اخیر تعداد و نقش سلاح های هسته ای را افزایش داده است.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از نزدیک به پنج ماه وقفه از ۱۳ مرداد ماه در وین پایتخت اتریش آغاز شده است. گفت‌ وگوها در حالی به مراحل سرنوشت‌سازی رسیده و توافق نهایی در انتظار تصمیم‌ سیاسی ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده توافق سال ۹۴ است.

هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند.

«محمد جمشیدی» معاون امور سیاسی دفتر رییس جمهوری اعلام کرده است: «در تمامی گفت و گوهای تلفنی آیت الله سید ابراهیم رییسی با روسای جمهور فرانسه روسیه و چین، موضع قاطع رییس جمهور این بود فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود توافق نهایی قابل دست یافتن است.»

یک دیپلمات ایرانی نیز به ایرنا گفت: پایداری توافق در توازن آن است؛ اطمینان در مقابل اطمینان. مسائل ادعایی پادمانی با فشار سیاسی ایجاد شدند و با فشار سیاسی ادامه پیدا کرده‌اند و ماهیت سیاسی دارند و نباید دستاویزی برای سواستفاده علیه ایران در آینده باشند.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و تلاش برای بازگشت به برجام است، تاکنون گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته بلکه در راستای سیاست فشار حداکثری شکست خورده دولت دونالد ترامپ حرکت کرده است.

مقامات و رسانه های آمریکایی و غربی در ادامه بازی مقصر نمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند. این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران خواسته هایش را با رویکردی واقع‌گرایانه منطبق با ملزومات توافق سال ۹۴ و در تناسب با تجریبات بدست آمده از عملکرد طرف‌های غربی تنظیم کرده است.

تحلیلگران و کارشناسان مسایل بین المللی  می‌گویند عواملی مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره، قرار داشتن در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره (که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد) و مشکلات داخلی در آمریکا در زمره دلایل بی رغبتی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماههای گذشته به رغم شعار رویکرد دیپلماسی در قبال ایران، بوده  و این دور از مذاکرات پس از وقفه پنج ماهه آزمون دیگری برای دولت بایدن است تا حسن نیت خود را نشان دهد.

روز سوم مذاکرات

ساعت ۲۳:۱۵

مرندی: اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در تحمیل خواسته‌های خود بر ایران شکست خوردند

«محمد مرندی» مشاور هیأت مذاکره‌کننده ایران گفت که پیشرفت‌هایی حاصل شده اما باید احتیاط کرد.

مرندی در مصاحبه با شبکه المیادین گفت که پیشرفت کلی در مذاکرات حاصل شده اما برخی مسائل همچنان نیاز به حل‌وفصل دارد.

وی با اشاره به بدعهدی‌های آمریکا در خصوص توافقنامه‌ها در طول تاریخ افزود: آمریکا بایستی تصمیماتی اتخاذ کند که دغدغه‌های ایران را برطرف سازد.

مشاور هیأت مذاکره‌کننده ایران تصریح کرد که مهم برای ایران این است که پیشرفت‌ها را ببیند و تا جایی که پیشرفت ادامه دارد، مذاکرات نیز ادامه خواهد داشت و آنچه برای ما اهمیت دارد دستیابی به یک توافق عادلانه است.

وی تأکید کرد: نمی‌دانم که به توافق می‌رسیم یا خیر و شانس دستیابی به توافق ۵۰ درصد است.

مرندی همچنین گفت که از برخی منابع اروپایی شنیده‌ایم که آمریکایی‌ها در برخی مسائل مربوط به توافق، تجدیدنظر کرده‌اند.

وی گفت که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در تحمیل خواسته‌ها و تصمیمات خود بر ایران در خصوص توافق هسته‌ای شکست خوردند و موضوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز شرطی در مذاکرات نبوده بلکه رسانه‌های غربی درباره آن بزرگنمایی کرده‌اند.

مرندی تصریح کرد که تمام خواسته‌های ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و چیزی خارج از آن نبوده است و آنچه باقی مانده اختلافات بین ایران و آمریکا بر سر برخی مسائل است و بین ایران با اروپایی‌ها و روسیه اختلافی وجود ندارد.

ساعت ۲۳:۰۰

 دیپلمات ارشد روس: چند اختلاف کم در وین باقی مانده است

نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در «وین» پایتخت اتریش گفت، همه مذاکره کنندگان فرصت دارند تا وظایف خود را با موفقیت انجام دهند.

به گزارش منابع خبری، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرت رفع تحریم‌ها در وین در توییتی در این زمینه نوشت، مطمئنا هیچ موضوع لاینحلی در دستور کار قرار ندارد. علیرغم چند اختلاف باقی مانده، همه مذاکره کنندگان فرصت دارند تا وظایف خود را با موفقیت انجام دهند.

بر اساس این گزارش، دور جدید مذاکرات از روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه در شهر وین آغاز شد. به همین منظور «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران  صبح پنجشنبه در رأس هیاتی برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع‌ تحریم‌ها وارد شهر وین شد و در دو روز گذشته رایزنی‌هایی را با هیأت‌های روسیه، چین و اتحادیه اروپا در وین انجام داد.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه  ایران چهارشنبه  گذشته ضمن اعلام خبر سفر هیات ایرانی به وین برای شرکت در این مذاکرات گفت: «در این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت. »

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند.

علی باقری چهارشنبه گذشته در توییتی درباره سفرش به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها نوشت: «برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسؤولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث منحوس گذشته ناکام مانده‌اند.»

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: «آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است. توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسؤولانه عمل کنند.»

ساعت ۲۲:۱۵

مهمترین گره مذاکرات

براساس توییت علی واعظ خواسته فرا برجامی که طرف‌های غربی ادعا می‌کنند و در حال حاضر آن را به عنوان مهم‌ترین گره مذاکرات می‌دانند، اختلاف ایران و طرف‌های مذاکره درباره نحوه رسیدگی به کشف ذرات اورانیوم دست ساخت بشر در تورقوزآباد، مریوان و ورامین است.

با این حال اقتصادآنلاین صحت این اطلاعات را تایید نمی کند و منبع رسمی این موضوع را تایید نکرده است.

مهمترین گره مذاکرات

ساعت ۲۲:۱۲

روز شلوغ کوبورگ

امروز (شنبه) عصر هتل کوبورگ شاهد جلسات پی‌درپی هیات‌های مشارکت کننده در گفت‌وگوها بود. حوالی ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران برای دیدار و گفت‌وگو با انریکه مورا هماهنگ کننده گفت‌وگوها وارد هتل کوبورگ شد.

این جلسه حدود یک ساعت و نیم به طول انجامید و آقای باقری حوالی ساعت ۱۸، درحالی که برای خبرنگارانی که مقابل هتل کوبورگ برای انتشار آخرین خبرها انتظار می‌کشند، دست تکان می‌داد محل را ترک کرد. دقایقی بعد خودروی حامل هیات کارشناسی جمهوری اسلامی ایران مقابل هتل کوبورگ ظاهر شد و بهروز کمال‌وندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سووال خبرنگاران درباره اینکه مذاکرات چطور پیش‌ می‌رود، گفت: بد نیست. او در خصوص موضوعات پادمانی هم اظهار داشت که گفت‌وگوها جریان دارد.

کمتر از ده دقیقه بعد، علی باقری دوباره به محل مذاکرات بازگشت، اما این‌بار کار وی ۱۰ دقیقه طول نکشید و سپس هتل را ترک کرد.

هم زمان کارشناسان هیات چین و روسیه نیز وارد هتل کوبورگ شدند تا در گفت‌وگوها شرکت کنند. «وانگ کوان» مذاکره کننده ارشد چین نیز، هم زمان با انتشار این خبر وارد ساختمان محل مذاکرات شد تا با انریکه مورا دیدار کند.

ساعت ۲۱:۵۶

المیادین: بر سر موضوعات باقی‌مانده در وین، توافق نهایی نشده

گفت‌وگوهای احیای برجام امروز (شنبه) ۱۵ مرداد ماه، برای سومین روز متوالی و با برگزاری جلسات در سطوح‌ مختلف، از جمله رایزنی‌های فنی و کارشناسی در جریان است.

شبکه خبری المیادین به نقل از خبرنگار خود در وین گزارش داد، طی دو روز گذشته، درباره پیشنهاد اروپا و ایده‌های تهران، تبادل نظر شد.

وی تأکید کرد در مذاکرات احیای برجام، پیشرفت‌هایی صورت گرفته است، ولی هنور بر روی موضوعاتی که تا کنون باقی مانده است، توافق نهایی صورت نگرفته است.

خبرنگار المیادین همچنین خبر داد که آنچه درباره عقب‌نشینی ایران در مذاکرات گفته می‌شود، بازی رسانه‌ای غربی است و با واقعیت همخوانی ندارد.

ساعت ۲۱:۰۰

کمالوندی: در مورد پادمان در حال گفت‌وگو هستیم

کمالوندی در بین خبرنگاران روبروی هتل کوبورگ ‌گفت مذاکرات بد نیست.

در خصوص موضوعات مربوط به پادمان نیز بیان کرد: در حال گفت‌وگو هستیم.

ساعت ۲۰:۰۰

در روز دوم و سوم مذاکرات چه گذشت؟

در وین، مذاکرات همچنان پشت درهای بسته انجام می‌شود. اخبار ضد و نقیضی از شرایط به گوش می‌رسد، اما هنوز با قطعیت نمی‌توان درباره نتیجه قاطع میز مذاکرات صحبت کرد و حاضران در اطراف هتل کوبورگ هم به حدس و گمان‌ها و یا نقل قول از منابعی که نمی‌خواهند نامشان فاش شود، بسنده کرده‌اند. امروز شنبه ۱۵ مرداد جلسات جلسات در سطوح‌ مختلف، از جمله رایزنی‌های فنی و کارشناسی، ادامه دارد.

روز گذشته (جمعه ۱۴ مرداد ماه) نیز علی باقری‌کنی، مذاکره کننده ارشد ایران دو بار برای ادامه روند مذاکرات هسته‌ای با طرفین حاضر، راهی هتل کوبورگ شد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی از برطرف شدن بعضی موانع باقی مانده در مذاکرات خبر داده و گفته است: تضمین‌های قابل توجه در رابطه با درخواست ایران مبنی بر عدم خروج مجدد آمریکا از توافق هسته‌ای بدست آمد. ایران از محتوای پیش‌نویس تهیه شده راضی است.

 همزمان آمریکا معتقد است مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تا حد زیادی کامل شده و فرصت برای رسیدن به یک توافق بسیار کوتاه است.

با این حال از گوشه و کنار هم اخبار منفی در خصوص مذاکرات شنیده می‌شود.

این موضوع خصوصا در بیانه روز گذشته سه کشور اروپایی عضو برجام به خوبی نمایان شد. روز جمعه ۱۴ مرداد تروئیکای اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک بار دیگر از ایران خواستند تا «خواسته‌های غیرواقعی» و «فرابرجامی» خود از جمله مسائل نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کنار بگذارد و اکنون تصمیم نهایی را بگیرد و در عین حال تاکید کردند که «گفت‌وگوهای امروز در وین به معنای دور جدیدی از مذاکرات نیست.»

در حقیقت اروپایی ها سعی دارند ایران و آمریکا را به قبول متن جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات برای احیای برجام متقاعد کنند.

با این حال ایران طبق اخبار منتشر شده خواهان دو گزینه است: اولین موضوع بحث تضمین قابل قبول از سوی آمریکاست و دیگری طبق گفته محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری، توافق هسته‌ای فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود قابل دسترس خواهد بود.

بدون شک تا زمانی که ایران به خواسته‌های خود نرسد توافقی در کار نخواهد بود.

مخالفین دست به کار شده‌اند

در حالی که مذاکرات در جریان است، مخالفین برجام در داخل ایران و آمریکا دست به کار شده‌اند. حتی رژیم صهیونیستی هم از انجام اقدامات تنش‌‌زا در منطقه کوتاهی نکرده است.

برخی در داخل کشور معتقد هستند که اقتصاد ما با تحریم سازگار است و برجام کارآیی لازم را ندارد و با چنین نتیجه‌گیری دست به مخالفت با برجام زده و عدم توافق را گزینه مطلوب‌تر می‌دانند.

در داخل آمریکا نیز برجام مخالفین جدی دارد که معتقد به سودمندبودن تطویل مذاکرات تا پس از انتخابات کنگره با عدم توافق با ایران هستند.

هر دو گروه جوابی برای شرایط بعد از بن‌بست مذاکرات ندارند. اکر اقتصاد ایران با تحریم اوضاع بهتری پیدا نکرد یا غرب بدون توافق با زمستان سردی به دلیل جنگ اوکراین روبرو شود، چگونه عدم توافق می‌تواند پاسخگو باشد؟!

در هر حال هتل کوبورگ در وین روزهای شلوغی را می‌گذراند و چشمان بسیاری به درهای این هتل دوخته شده است.

ساعت ۱۹:۲۴

آخرین جزییات از مذاکرات وین

دقایقی پیش علی باقری، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران برای دیدار با انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راهی هتل کوبورگ شد.

به گفته یک مقام ارشد اتحادیه اروپا شانس دستیابی به توافق نهایی در وین واقعی اما مسیر دشواری است.

ساعت ۱۵:۳۶

وزیر خارجه چین: مواضع ایران در مذاکرات منطقی است

وزیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه طرفین از جمله افزایش روابط اقتصادی و تجاری و مذاکرات رفع‌ تحریم‌ها گفت‌وگو کردند.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان ضمن مفید و سازنده توصیف کردن گفت‌وگوی تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور و ابلاغ سلام ابراهیم رییسی به همتای چینی ایشان، بر هم‌افزایی تلاش مسئولان ایران و چین برای پیگیری و اجرایی‌کردن توافقات دوجانبه تأکید و از همتای چینی خود برای سفر به تهران دعوت کرد.

وی همچنین با اشاره به تحولات منطقه آسیای جنوب‌شرقی و محکوم کردن رفتار آمریکا در قبال پکن، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک تعهد حقوقی، با توجه به سوابق تاریخی و ‌به‌دلیل حمایت از ثبات منطقه، به اصل چین واحد پایبند است.

امیرعبداللهیان در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها، ضمن اشاره به تلاش فعالانه طرف ایرانی برای نیل به یک توافق پایدار و قوی، بر لزوم واکنش واقع‌بینانه آمریکا به پیشنهادهای سازنده جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل مختلف برای انجام توافق، تاکید کرد.

وزیر امور خارجه چین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن ابلاغ سلام گرم رییس جمهور چین به دکتر رییسی ، توسعه روابط دوجانبه را منطبق با منافع دو کشور توصیف و بر رد یکجانبه‌گرایی در فضای بین‌المللی و حمایت از منافع کشورهای در حال توسعه تأکید کرد.

وانگ‌ ایی ضمن قدردانی از مواضع ایران در خصوص تمامیت ارضی چین، به مخالفت بخش بزرگی از جامعه جهانی با مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها اشاره کرد.

وزیر خارجه چین همچنین با اعلام حمایت از تداوم مذاکرات هسته‌ای و رویکرد جمهوری اسلامی ایران به گفت‌وگوها، ابراز امیدواری کرد مسیر دیپلماسی به حصول توافق منجر شود.

وی همچنین بر اهمیت ادامه رایزنی مستمر و نزدیک مقامات دو کشور تاکید کرد.

وانگ ایی مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات را منطقی و حکیمانه خواند.

ساعت ۱۴:۰۰

ادامه گفتگوها در‌ وین برای سومین روز

گفت‌وگوهای رفع تحریم‌های ظالمانه امروز، شنبه، برای سومین روز متوالی و با برگزاری جلسات در سطوح‌ مختلف، از جمله رایزنی‌های فنی و کارشناسی، ادامه دارد.

در دو روز گذشته نیز طرف‌ها در گفتگوها و جلساتی که در فرمت‌های مختلف برگزار شد، در مورد چند موضوع باقی‌مانده به ارائه دیدگاه‌ها، تبادل نظر و بحث پرداختند.

ساعت ۱۳:۳۰

ادامه مذاکرات برای دومین بار در سطح کارشناسی

کارشناسان جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار در دو روز گذشته، دقایقی پیش به منظور ادامه مذاکراتی که با محور رفع تحریم‌ها در وین جریان دارد، وارد هتل کوبورگ شدند.

هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه به ریاست علی باقری جهت ادامه مذاکرات رفع تحریم وارد وین پایتخت اتریش شده است.

یک دیپلمات ایرانی  گفت: پایداری توافق در توازن آن است؛ اطمینان در مقابل اطمینان. مسائل ادعایی پادمانی با فشار سیاسی ایجاد شدند و با فشار سیاسی ادامه پیدا کرده‌اند و ماهیت سیاسی دارند و نباید دستاویزی برای سواستفاده علیه ایران در آینده باشند.

وی در خصوص فضای گفتگوها در وین گفت: اکنون ساعات در وین تعیین کننده است و هرچه زودتر باید اطمینان طرف ایرانی باید جلب شود.

ساعت ۱۱:۴۵

خبرگزاری فرانسه: بعضی موانع باقی مانده در مذاکرات احیای برجام برطرف شد/ تضمین‌ های قابل توجه در رابطه با درخواست ایران به دست آمد

دیپلمات ارشد اروپایی از برطرف شدن بعضی موانع باقی مانده در مذاکرات خبر داد و گفت: تضمین‌ های قابل توجه در رابطه با درخواست ایران مبنی بر عدم خروج مجدد آمریکا از توافق هسته‌ای بدست آمد. ایران از محتوای پیش‌نویس تهیه شده راضی است.

 همزمان آمریکا معتقد است مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تا حد زیادی کامل شده و فرصت برای رسیدن به یک توافق بسیار کوتاه است.

ساعت ۱۰:۴۳

واشنگتن: همچنان در نقطه مشابه چند ماه گذشته هستیم

باربارا لیف، دستیار وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات جاری در وین با ادعای اینکه ما همچنان در نقطه مشابه چند ماه گذشته خود هستیم، گفت: ظرف یکی دو روز آینده درک بهتری از مذاکرات بدست خواهیم آورد.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک این مطلب را در نشست استماع سنای آمریکا درخصوص نقش فزاینده چین در غرب آسیا بیان کرد و به تشریح مواضع دولت جو بایدن درباره موضوع نشست پرداخت.

در این نشست سنای آمریکا، سناتورآمریکایی تد یانگ از دستیار وزیر خارجه آمریکا پرسید: نقش چین در مذاکرات برای بازگشت به برجام چیست؟ آیا روابط چین با ایران مانعی در برابر دولت بایدن برای رسیدن به یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر خواهد بود؟

باربارا لیف دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک پاسخ داد: چین آشکارا بیان کرده است که مایل است ایران و آمریکا به برجام بازگردند یا حداقل در میز مذاکره درباره برجام حاضر شوند.

وی ادعا کرد آنچه برای من نگران کننده است عدم اقدام چین در تحت فشار قرار دادن ایران در بخش‌هایی است که شواهد ارائه کمک‌های تسلیحاتی، منابع لازم و ... از سوی تهران به نیرو‌های وابسته به خود در منطقه است که فوق العاده مخرب هستند.

وی اضافه کرد:، اما در حوزه گروه ۱+۵ چینی‌ها نسبتا سازنده عمل کرده اند.

سناتور آمریکایی ادامه داد که چین و ایران، اخیرا تفاهم نامه همکاری ۲۵ ساله را اعلام کردند که برای تعمیق روابط راهبردی دو کشور طراحی شده است. وضعیت این تفاهم نامه چیست؟ آیا از نظر ما افزایش همکاری بین چین و ایران تهدیدی فزاینده برای سربازان آمریکایی یا متحدان آمریکایی در خاورمیانه است؟

مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ ادعا کرد: فکر می‌کنم بسیاری از عناصر این تفاهم نامه به دلیل محدودیت‌های تحریم‌ها قابل اجرا نیستند. اما این تفاهم نامه مطمئنا ایران را درمیان پنج کشوری قرار می‌دهد که برای نفوذ چین در منطقه کلیدی هستند.

وی مدعی شد: درحال حاضر این تفاهم نامه هیچ تهدید مستقیمی برای نیرو‌های آمریکا ندارد، اما قطعاً این همکاری برای منطقه خوب نیست.

بیل هاگرتی دیگر سناتور آمریکایی در این نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک پرسید که آیا تفاهم نامه همکاری بلند مدت ایران و چین تهدیدی برای آمریکا یا منافع امنیت ملی این کشور محسوب می‌شود که لیف پاسخ داد: مسلما رویداد خوشایندی نیست.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: ایران منزوی است، نه تنها به خاطر تحریم‌های آمریکا بلکه به خاطر اقدامات و رفتار مخرب خود در منطقه؛ بنابراین مقامات ایران مدت‌ها بر این عقیده بوده اند که با چرخش به سمت شرق می‌توانند مشکلات را دور بزنند بنابراین این منطق پشت روابط ایران با چین است.

وی مدعی شد: این همکاری نگران کننده است و آمریکا باید برای مقابله با آن همکاری‌های دفاعی و امنیتی را با تمام کشور‌های همسایه ایران در حوزه خلیج فارس و فراتر از آن ترغیب کند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا اذعان کرد: این هدف سفر رییس جمهوری آمریکا به اسرائیل و دیدار با کشور‌های حوزه خلیج فارس بعلاوه عراق و مصر بود.

سناتور دموکرات کریس مورفی نیز از دستیار وزیر خارجه آمریکا در مورد وضعیت مذاکرات برجام در وین پرسید که او پاسخ داد: همانطور که می‌دانید رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به وین رفته است. وی به دعوت جوزپ بورل در وین حاضر شده است.

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: بسته پیشنهادی بورل به صورت عمده پیشنهادی است که در ماه مارس مطرح شده بود بنابراین راب مالی منتظر پیشنهاد ایران در این زمینه است.

وی افزود: ما همچنان در نقطه مشابه چند ماه گذشته خود هستیم و علاقه‌ای به گفتگو در مورد مسایل خارج از برجام نداریم؛ بنابراین ظرف یک یا دو روز آینده درک بهتری از مذاکرات بدست خواهیم آورد.

سناتور یانگ در بخش دیگری از اظهارات خود از لیف در مورد آخرین وضعیت روابط نفتی ایران و چین پرسید که دستیار وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد: در مورد این مساله ما اخیرا سومین مجموعه تحریم‌ها علیه چند شرکت که این محصولات ایران را منتقل می‌کنند، وضع کردیم.

این عضو دولت بایدن، اذعان کرد: در ماه‌های اوت و جولای نیز تحریم‌های مشابهی وضع کرده بودیم. شما شاهد روند افزایشی تحریم‌ها در این زمینه خواهید بود.

باربارا لیف دستیار وزیر خارجه آمریکا در مورد تمهیدات واشنگتن برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران نیز گفت: وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی مشغول کار بر روی این امر هستند. کار زیادی برای روشن شدن طرح و اقدام علیه اهداف درحال انجام است.

ساعت ۱۰:۳۴

سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا: زمان برداشتن آخرین گام فرا رسیده است

«پیتر استانو» سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مذاکراتی که برای احیای برجام در وین در حال برگزاری است، گفت که زمان برداشتن آخرین گام فرا رسیده است.

وی که در کنفرانسی خبری در بروکسل صحبت می‌کرد، افزود که اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات، ماه گذشته متن پیشنهادی جدیدی ارائه کرد،‌ چرا که دیگر جایی برای «مانور اضافی» نمانده است.

استانو گفت که پایتخت‌های کشورهای عضو  برجام باید تصمیم‌هایی دقیق و شفاف اتخاذ کنند.

این مقام اروپایی با بیان این‌که روند احیای برجام در وین ادامه دارد، ابراز امیدواری کرد که این روند به نتیجه برسد.

روز دوم مذاکرات

ساعت ۲۴:۰۰

ظرف یکی دو روز آینده درک بهتری از مذاکرات وین به دست خواهیم آورد 

دستیار وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات جاری در وین با ادعای اینکه ما همچنان در نقطه مشابه چند ماه گذشته خود هستیم، گفت: ظرف یکی دو روز آینده درک بهتری از مذاکرات بدست خواهیم آورد.

ساعت ۲۳:۴۹

باقری با مورا دیدار کرد​

علی باقری عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان به همراه تیم ایرانی با انریکه مورا مسئول هماهنگ کننده برجام دیدار و گفت‌وگو کرد.

باقری کنی

ساعت ۲۲:۱۷

تروئیکای اروپایی: ایران هم اکنون تصمیم بگیرد

بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی عضو برجام، روز جمعه ۱۴ مرداد با صدور بیانیه‌ای مشترک بار دیگر از ایران بار خواستند تا «خواسته‌های غیرواقعی» و «فرابرجامی» خود از جمله مسائل نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کنار بگذارد و اکنون تصمیم نهایی را بگیرد.

این بیانیه که هم‌زمان با دومین روز از بازگشت هیئت‌های مذاکره‌کننده به پایتخت اتریش منتشر شده است، تاکید دارد که «گفت‌وگوهای امروز در وین به معنای دور جدیدی از مذاکرات نیست».

بیانیه مورداشاره می‌افزاید که «این‌ها (صرفا) بحث‌های فنی درباره واکنش ایرانی‌ها به متنی است که جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده ارشد مذاکرات احیای برجام، برای تصمیم‌گیری نهایی روی میز گذاشته و مسئله اصلی بین ایران و آمریکاست».

تروئیکای اروپایی تاکید کرده‌اند که «متن توافق روی میز است» و «دور جدیدی از مذاکرات در کار نخواهد بود. ایران باید همین حالا و در حالی که هنوز امکان‌پذیر است، تکلیف انعقاد توافق را مشخص کند».

ساعت ۲۲:۱۲

توافق نهایی مشروط به حل و فصل ادعاهای پادمانی

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رییس جمهور در توییتی نوشت: در تمامی گفت‎وگوهای تلفنی آیت‎الله رییسی با روسای جمهور فرانسه، روسیه و چین، موضع قاطع ایشان این بود که فقط زمانی که ادعاهای پادمانی حل و فصل و بسته شود توافق نهایی قابل دست یافتن است.

جمشیدی

ساعت ۲۰:۴۸

مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای: بحث ارائه تضمین به ایران هنوز روی میز است

سید محمد مرندی روز جمعه طی پیامی در توئیتر نوشت: اتهام های سیاسی علیه برنامه هسته ای ایران قرار بود بعد از گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای حل شوند اما آمریکا و سه کشور اروپایی برعکس عمل کردند. این رویکرد باید اصلاح شود.

وی تصریح کرد: پیشرفت هایی حاصل شده است اما همه مسائل دیگر از جمله ارائه تضمین به ایران هنوز روی میز هستند.

ساعت ۲۰:۲۳

آخرین جزئیات از مذاکرات وین

خبرنگار اعزامی به وین در مورد آخرین وضعیت مذاکرات گفت: هیات‎ها عمدتا به صورت دوجانبه مشورت‌‎های خود را ادامه می‎دهند. چند موضوع در مذاکرات باقی مانده است. از جمله‎ مهمترین این موارد می‎توان به موضوعات پادمانی ایران و آژانس انرژی اتمی اشاره کرد.

ساعت۱۹:۳۷

کارشناسان ایران دقایقی پیش برای ادامه مذاکراتی که با محور رفع تحریم‌ها در وین جریان دارد وارد هتل کوبورگ شدند

ساعت ۱۷:۲۰

خبر ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته کذب است

مطلبی که در برخی رسانه‌ها تحت عنوان «ضرب‌الاجل ۷۲ ساعته» منتشر شده است، برداشت نادرستی از مطلب پایگاه بلومبرگ است.

در مطلب مورد اشاره، عنوان شده است که در صورت اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم، از لحاظ فنی این امکان وجود دارد که ظرف ۷۲ ساعت توافق نهایی شود.

این عبارت، به معنای تعیین ضرب‌الاجل نبوده و اتفاقا ایران نیز بارها تاکید کرده است که اگر تصمیمات سیاسی لازم اتخاذ شود، می‌توان ظرف مدت کوتاهی به توافق رسید.

ساعت ۱۶:۵۲

امیرعبداللهیان: در مذاکرات به ۳ اصل مهم توجه داریم

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با حضور در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، به سوالات و ابهامات مطروحه در خصوص نحوه اجرای قانون راهبردی مجلس و مذاکره برای لغو تحریم‌ها پاسخ داد.

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین پژمان فر رییس کمیسیون و آقایان نبویان، خضریان و بیگی نژاد به تشریح ابهامات خود در خصوص پیش نویس توافق وین پرداختند.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با ارائه گزارشی از روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، تاکید کرد: برای تیم مذاکره کننده انتفاع اقتصادی ایران از توافق، رعایت خطوط قرمز و حفظ توان و دانش و فناوری بومی صلح آمیز هسته‌ای مورد توجه جدی است.

ساعت ۱۵:۴۰

اولیانوف: نشست سازنده دیگری با هیأت ایرانی داشتم

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین جمعه (پنجم اوت) در توییتی اعلام کرد بار دیگر با هیأت ایرانی حاضر در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین دیدار کرده است. 

وی در این خصوص با انتشار تصویری نوشت: یک نشست سازنده دیگر با همتایان ایرانی در مذاکرات وین درباره برجام.

مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به ریاست علی باقری و میخائیل اولیانوف پیش از ظهر پنجشنبه (چهارم اوت به وقت وین) هم در آستانه دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین به گفت‌وگو نشسته بودند.

رییس هیأت مذاکره‌کننده روسیه همچنین در توییتی دیگر از دیدار با «انریکه مورا» نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات خبر داد و اعلام کرد: یک بار دیگر با تیم اتحادیه اروپا در گفت‌وگوهای وین درباره برجام دیدار کردم.

«سرگئی لاروف» وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود در نشست آسه‌آن درباره مذاکرات هسته‌ای در وین گفت موضع ایران درباره برجام که ایالات متحده از آن خارج شده است مشروع است. وی تاکید کرد آمریکا قصد دارد اصلاحیه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را موضوع یک توافق جدید قرار دهد و این غیرقابل قبول است. 

گفت‌وگوهای رفع تحریم امروز جمعه در وین پایتخت اتریش ادامه دارد. این گفت‌وگوها از دیروز آغاز شد. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه ضمن اعلام خبر سفر هیأت ایرانی به وین برای شرکت در این مذاکرات گفت: در این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند.

ساعت ۱۴:۴۰

ادامه مذاکرات در وین

گفت‌وگوهای رفع تحریم امروز (جمعه) ۱۴ مرداد ماه نیز در وین پایتخت اتریش ادامه دارد. این گفت‌وگوها از دیروز در وین آغاز شد. تیم مذاکره کننده ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران صبح دیروز وارد پایتخت اتریش شد.

در همین راستا صبح امروز دیدار دوجانبه‌ای بین علی باقری مذاکره‌ کننده ارشد جمهوری اسلامی و میخائیل اولیانوف رییس هیأت مذاکره‌کننده فدراسیون روسیه برگزار شد. رایزنی با هیأت‌های دیگر نیز در دستور کار امروز قرار دارد.

دیروز (پنجشنبه) همچنین هیأت‌ مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری و هیأت اتحادیه اروپا به ریاست انریکه مورا در هتل کوبورگ دیدار و گفت‌وگو کردند. قبل از آن هم جلسه‌ای دوجانبه بین هیأت‌های مذاکره کننده ایران و چین و همچنین ایران و روسیه برگزار شد و علی باقری و انریکه مورا نیز دیداری دوجانبه داشتند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه ضمن اعلام خبر سفر هیأت ایرانی به وین برای شرکت در این مذاکرات گفت: در این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند.

علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب ۱۲ مرداد ماه در توئیتی درباره سفرش به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها نوشت: برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسؤولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث منحوس گذشته ناکام مانده‌اند.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است. توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسؤولانه عمل کنند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین روز چهارشنبه در دیدار دیپلمات ایتالیایی با بیان این‌که آمریکا نمی‌تواند برای ایران که عضو برجام است، قید و شرط تعیین کند، گفت:‌ در مذاکرات پیش رو، اراده جدی و واقعی آمریکا برای دستیابی به توافق راستی آزمایی می‌شود.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌‌ها ۲۰ اسفند ماه در وین دچار وقفه شد و پس از سفری که بورل در اوایل تیرماه به تهران انجام داد توافق شد که مذاکرات از سر گرفته شود که بر همین اساس روزهای هفتم و هشتم تیر ماه این مذاکرات در دوحه به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا و به واسطه انریکه مورا برگزار شد. ایران این مذاکرات را مثبت خواند و آمریکا مدعی شد که ایران درخواست‌های فرابرجامی مطرح کرده که این ادعا از سوی حسین امیرعبداللهیان رد شد.

ساعت ۱۳:۴۵

لاوروف: موضع ایران در مذاکرات هسته ای کاملا مشروع است، آمریکا باید به تعهداتش عمل کند

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف که برای شرکت در نشست وزیران خارجه «آسه‌آن» در کامبوج به سر می‌برد، در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: اکنون آمریکایی‌ها دنبال این هستند که یک طرح متفاوت را در یک توافق جدید بگنجانند در حالی که ایرانی ها بر مفاد توافق حاصل شده در سال ۲۰۱۵ تاکید دارند. من معتقدم موضع ایران کاملا مشروع است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون موضوع این است که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند یک طرح تغییر یافته را موضوع یک توافق جدید قرار دهند در حالی که ایرانی‌ها بر توافق‌های مصوب ۲۰۱۵ پافشاری می‌کنند.

دیپلمات ارشد روسیه گفت: آمریکایی ها از طرحی خارج شدند که همه طرف‌های دیگر و خود آمریکایی‌ها آنرا تایید کرده بودند. باتوجه به اینکه واشنگتن تلاش کرد این توافق را از بین ببرد خودش هم باید با تجدیدنظر در موضعش به آن برگردد. امروز مشکل این است.

لاوروف افزود: موضع روسیه نیز درباره امضای توافقی برای احیای برجام کاملا روشن و غیرقابل تغییر است؛ این طرح باید به همان شکلی که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده احیا و مشمول هیچ گونه اصلاح یا استثنایی نشود.

به گزارش ایرنا، مذاکرات رفع تحریم‌ها علیه ایران پس از نزدیک به پنج ماه وقفه، روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه در وین اتریش بار دیگر از سر گرفته شد.

تارنمای پولیتیکوی اروپا  نیز به نقل از سه منبع آگاه در این باره نوشت که اتحادیه اروپا آخرین تلاش را برای نجات توافق هسته ای ایران انجام می دهد و همه مذاکره کنندگان را برای از سرگیری غیرمنتظره و ناگهانی مذاکرات در روز پنجشنبه فرا خوانده است.

در این گزارش آمده است که هدف این مذاکرات مانند گذشته احیای برجام است که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید. مذاکره کنندگان درحال سفر به وین هستند تا برای دستیای به توافق یک بار دیگر تلاش کنند.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و تلاش برای بازگشت به برجام است، تاکنون گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته بلکه در راستای سیاست فشار حداکثری شکست خورده دولت دونالد ترامپ حرکت کرده است.

مقام ها و رسانه های آمریکایی و غربی در ادامه بازی مقصر نمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند. این درحالی‌ است که جمهوری اسلامی ایران خواسته هایش را با رویکردی واقع‌گرایانه منطبق با ملزومات توافق سال ۹۴ و در تناسب با تجریبات بدست آمده از عملکرد طرف‌های غربی تنظیم کرده است.

تحلیلگران و کارشناسان مسایل بین المللی می‌گویند عواملی مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره، قرار داشتن در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره (که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد) و مشکلات داخلی در آمریکا در زمره دلایل بی رغبتی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته به رغم شعار رویکرد دیپلماسی در قبال ایران، بوده  و این دور از مذاکرات پس از وقفه پنج ماهه آزمون دیگری برای دولت بایدن است تا حسن نیت خود را نشان دهد.

ساعت ۱۳:۴۰

اولیانوف: فضای مذاکرات جدی است

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که ریاست هیات این کشور در مذاکرات جاری درباره رفع تحریم‌ها را برعهده دارد پیش از دیدار با علی باقری کنی گفت: وضعیت برای من کاملاً روشن نیست، اما ظاهراً همه طرف ها در مورد متن نهایی در حال رسیدن به اجماع هستند.

وی افزود که رسیدن به خط پایان «ممکن است خیلی آسان نباشد و زمان نشان خواهد داد که آیا ما موفق می شویم یا خیر. اما در کل فضای گفت‌وگوها جدی است.»

دور تازه مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از نزدیک به پنج ماه وقفه، از دیروز پنجشنبه در پایتخت اتریش آغاز شده است. گفت‌وگوها پس از آن آغاز شد که جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادعا کرد که برای نجات توافق هسته‌ای، پیش‌نویس جدیدی را ارائه کرده که به تعبیر او بهترین نوع پیشنهاد است و با جزئیات دقیق به لغو تحریم ها و همچنین گام های هسته ای مورد نیاز برای بازگرداندن برجام می پردازد.

بعد از آن انریکه مورا معاون بورل در توئیتی اعلام کرد که گفت‌وگوها را با محور متن پیشنهادی اتحادیه اروپا پیگیری می‌کند.

اما میخائیل اولیانوف می‌گوید که متن پیش‌رو متعلق به اتحادیه اروپا نیست و سندی است که اسفندماه گذشته در آخرین دور مذاکرات وین تنظیم شد با این تفاوت که برخی از بندهای آن اصلاح شده است.

او در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: «من معتقدم که این یک تفسیر نادرست است،چرا که متن اتحادیه اروپا وجود ندارد، بلکه یک متن مشترک است که هماهنگ کنندگان اتحادیه اروپا تعدادی اصلاحات را در آن پیشنهاد کرده‌اند. بنابراین متن متعلق به اتحادیه اروپا نیست، بلکه یک میراث مشترک است که روی میز باقی مانده و روی آن بحث می‌شود.»

اولیانوف ادامه داد؛ طرف ایرانی نیز پیشنهادات خود را ارائه کرده که فراتر از اصلاحات اروپایی‌ها است.

علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران پیش از آغاز مذاکرات گفته بود: ما ایده‌های پیشنهادی شکلی و محتوایی خود را به‌منظور هموار ساختن مسیر برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین، که با هدف اصلاح یک‌ شرایط پیچیده خسارت‌بار ناشی از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا آغار شده، به طرف‌های مقابل ارائه دادیم.

باقری تصریح کرد: ایران‌ آماده جمع‌بندی مذاکرات در مدت زمان کوتاهی است، اگر طرف مقابل نیز آماده اقدام مشابه باشد.

هیات جمهوری اسلامی ایران با اراده و اختیارات لازم برای دست یابی به توافق نهایی در مذاکرات حضور دارد و اگر طرف غربی تعصبات نادرستی را که در تضاد با مذاکرات حرفه‌ای است کنار گذاشته و رفتار مسئولانه‌ای نشان دهد می‌توان در کوتاه‌ترین زمان به توافق نهایی دست یافت.

ساعت ۱۳:۳۸

اولیانوف با علی باقری دیدار کرد

علی باقری عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان با میخائیل اولیانوف عضو تیم مذاکره‌کننده روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران روز گذشته به ریاست علی باقری جهت ادامه مذاکرات رفع تحریم وارد وین پایتخت اتریش شده است.

باقری روز گذشته دوبار بصورت جداگانه با انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نیز «پیتر لاونسکی تیفنتهال» قائم مقام وزارت خارجه اتریش دیدار و گفت وگو کرده بود.

همچنین انریکه مورا روز گذشته یکبار با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرده است.

گفت‌وگوها میان نمایندگان ایران و دیگر طرف‌ها از امروز در فرمت‌های مختلف پیگیری خواهد شد.

یک منبع آگاه هم در تیم مذاکره کننده به ایرنا گفت که جمهوری اسلامی ایران، درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار نگذاشته و ادعاهای رسانه‌ای در این رابطه فاقد اعتبار است.

علی باقری همچنین هفتم تیر امسال پس از وقفه‌ای سه ماهه، در قطر با انریکه مورا هماهنگ‌کننده مذاکرات رفع تحریم به گفت‌وگو نشست.

ساعت ۱۳:۳۳

یک مقام اروپایی: برای نهایی کردن متن توافق در وین هستیم

به نوشته تایمز اسرائیل به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد که پس از ازسرگیری مذاکرات در وین پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا عنوان کرد که این پیشرفت‌ها شامل تضمین‌هایی است که در آن آمریکا با زیرپا گذاشتن قول‌هایش در آینده نتواند توافق را مختل کند.

وی ادعا کرد: ما حال تضمین‌هایی اساسی در اختیار داریم. آن جایی که من دریافته‌ام ایران خوشحال است و در رابطه با آنچه که در متن توافق است، احساس خرسندی می‌کند.

این مقام اروپایی همچنین مدعی شد که درخواست ایران مبنی بر خروج نام سپاه از لیست گروهک‌های ترویستی آمریکا رها شده است.

به گفته این مقام، به این مسئله «در آینده» و پس از حصول توافق پرداخته خواهد شد.

وی همچنین بیان کرد که همچنان «مسائلی در رابطه با رفع تحریم‌ها وجود دارد و چندین سوال هسته‌ای عنوان شده که در ماه مارس مطرح نشده بود؛ چراکه از آن زمان برنامه (هسته‌ای) ایرانیان پیشرفت کرده است».

این منبع اتحادیه اروپا در ادامه گفت: ما کمی خسته هستیم. نمی‌توانم تصور کنم که چهار هفته در اینجا بمانم. این دیگر مذاکرات نیست. ما برای نهایی کردن متن توافق اینجا هستیم. به نظر من احتمالی واقعی (برای حصول توافق) وجود دارد اما قرار نیست آسان باشد.

مذاکرات ایران و ۱+۴ در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه از روز پنجشنبه در وین پس از یک دوره طولانی وقفه در گفت‌وگوهای مستقیم از سر گرفته شد.

آخرین بار ایران و آمریکا با حضور نماینده اتحادیه اروپا در دوحه با یکدیگر مذاکره کردند اما نتیجه ملموسی از این مذاکرات به دست نیامد.

رایزنی‌ها و تماس‌ها در این مدت به صورت تلفنی و مکتوب میان ایران و آمریکا با هماهنگی نماینده اتحادیه اروپا انحام شده است و گفته می‌شود در این دور از مذاکرات پیشنهاد و ایده‌ای از نماینده اتحادیه اروپا به ویژه روی میز قرار دارد.

بر خلاف ادعای طرف آمریکایی مبنی بر اینکه ایران تمایلی جهت نهایی کردن توافق نشان نداده است، اما در ماه‌های گذشته، چه در مکاتبات و تماس‌های غیرحضوری با هماهنگ‌کننده و چه در سفرهای وی به تهران و چه در جریان نشست دوحه، هیأت ایرانی در مورد موضوعات باقی‌مانده با رویکردی سازنده و رو به جلو حاضر بوده است.

در واقع حل‌نشدن برخی موضوعات ناشی از عدم تصمیم‌گیری آمریکا و اصرار دولت این کشور بر مواضعی بوده است که خواسته‌های اصولی ایران را که مبتنی بر برجام است، تأمین نمی‌کند.

ساعت ۱۲:۳۶

بلومبرگ: دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند ۷۲ ساعت برای شکست مذاکرات یا احیای برجام فرصت وجود دارد

دیپلمات‌های اروپایی حاضر در مذاکرات احیای برجام در پایتخت اتریش می‌گویند: فاصله میان ایران و آمریکا در مذاکرات- از زمان برگزاری آخرین دور در وین- بیشتر شده و اگر قرار باشد توافقی حاصل شود یا ظرف سه روز آینده خواهد بود یا دیگر توافق بر سر احیای برجام حاصل نخواهد شد.

این دو مقام اروپایی گفتند: در مذاکراتی که از روز پنجشنبه در وین شروع شده، دستکم دو موضوع جدید مرتبط با مسائل هسته‌‌ای در ماه‌های اخیر مطرح شده که فهرست موانع موجود بر سر احیای برجام را به ۶ یا ۷ مورد افزایش داده است.

این دیپلمات‌های ناشناس به بلومبرگ گفتند: از نظر فنی این موانع می‌توانند در کمتر از ۷۲ ساعت حل شوند اما این مسائل مستلزم تصمیم‌گیری سیاسی سطح بالا در تهران و واشنگتن است.

ساعت ۱۱:۰۰

لاوروف: طرح آمریکا برای اصلاح برجام غیرقابل قبول است

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود در نشست آسه آن گفت، ما آماده هستیم تا از طریق مجاری دیپلماتیک درباره پرونده تبادل زندانیان با واشنگتن گفتگو کنیم.

وزیر خارجه روسیه درباره مذاکرات هسته ای در وین نیز گفت، موضع ایران درباره برجام که ایالات متحده از آن خارج شده است مشروع است.

وی تاکید کرد، آمریکا قصد دارد اصلاحیه برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) را موضوع یک توافق جدید قرار دهد و این غیرقابل قبول است.

ساعت ۱۰:۱۰

واشنگتن: زمان برای تهران در حال سپری‌ شدن است

علی‌رغم حضور تیم‌های ایرانی و کشورهای ۱+۴ به همراه تیم آمریکایی در وین جهت از سر گرفتن مذاکرات رفع تحریم‌های ایران، واشنگتن اما هنوز به بیانیه‌های دوپهلو ادامه می‌دهد.

«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد جمعه مدعی شد که زمان برای تهران جهت بازگشت به توافق هسته‌ای در حال تمام شدن است.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، کربی طی نشست خبری در کاخ سفید، مدعی شد: «مذاکرات هسته‌ای با ایران تقریباً کامل شده اما زمان برای تهران جهت پذیرش توافق در حال سپری شدن است».

 هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها امروز (پنجشنبه) وارد شهر وین پایتخت اتریش شدند.

روز چهارشنبه نیز «انریکه مورا» در توئیتی اعلام کرده بود که در مسیر وین است و نوشت: «در راه سفر به وین هستم تا بازگشت به اجرای کامل برجام بر اساس متنی که هماهنگ‌کننده بیستم جولای روی میز گذاشت را به بحث بگذارم. از مقامات اتریشی بسیار قدردانی می‌کنم».

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌‌ها ۲۰ اسفند ماه در وین دچار وقفه شد و پس از سفری که بورل در اوایل تیرماه به تهران انجام داد توافق شد که مذاکرات از سر گرفته شود که بر همین اساس روزهای هفتم و هشتم تیر ماه این مذاکرات در دوحه به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا و به واسطه انریکه مورا برگزار شد. ایران این مذاکرات را مثبت خواند و آمریکا مدعی شد که ایران درخواست‌های فرابرجامی مطرح کرده که این ادعا از سوی حسین امیرعبداللهیان رد شد.

متعاقباً چهارم مرداد ماه بورل در یادداشتی در فایننشال تایمز از پیشنهادی که روی میز گذاشته خبر داد و نوشت: «بعد از ۱۵ ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات بی‌شمار با طرف‌های برجام و آمریکا من به این جمع‌بندی رسیده‌ام که فضای برای مصالحه‌های مهم اضافی به پایان رسیده است».

جان کربی پیش از این نیز با تکرار ادعای آماده بودن توافق در مذاکرات وین، گفت مسئولیت اینکه بخواهند توافق را بپذیرند یا نه، با ایران است.

ساعت ۹:۵۲

 ادعای تازه مقام اروپایی درباره مذاکرات

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا مدعی شد در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها که در وین در حال برگزاری است، پیشرفت حاصل شده که شامل تضمین‌هایی است که ایالات متحده با عقب‌نشینی از قول خود در آینده، باعث مختل کردن توافق نمی‌شود.

به نوشته روزنامه «تایمز اسرائیل» به نقل از خبرگزاری فرانسه، مشخص نیست که چگونه این امر امکان‌پذیر است و تعدادی از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا قبلاً متعهد شده‌اند که در صورت پیروزی در سال ۲۰۲۴، بار دیگر ایالات متحده را از توافق خارج کنند.

طبق این گزارش، این مقام اروپایی مدعی شد: «ما در حال حاضر تضمین‌های کاملاً قابل توجه داریم. درک من این است که ایران خوشحال است و از آنچه در متن است احساس رضایت می‌کند».

او همچنین در ادامه ادعا کرد «درخواست تهران مبنی بر حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» آمریکا، از مذاکرات خارج شده است. در عوض در آینده - پس از توافق- به آن رسیدگی خواهد شد».

به ادعای این مقام اروپایی، تهران و واشنگتن هنوز باید در مورد «مسائل مربوط به برداشته شدن تحریم‌ها و چند سؤال هسته‌ای که در ماه مارس و همزمان با پیشبرد برنامه (هسته‌ای) ایرانی‌ها وجود نداشت» به توافق برسند.

این منبع اتحادیه اروپا گفت: ما کمی خسته شده‌ایم، نمی‌توانم خودم را برای چهار هفته دیگر اینجا تصور کنم. این دور دیگری نیست، ما اینجا هستیم تا متن را نهایی کنیم. فکر می‌کنم احتمال واقعی وجود دارد، اما آسان نخواهد بود.

«جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید بامداد جمعه با این ادعا که «مذاکرات هسته‌ای با ایران تقریباً کامل شده»، بار دیگر با انداختن توپ در زمین ایران گفت: اما زمان برای تهران جهت پذیرش توافق در حال سپری شدن است.

پیش‌تر و در پی اعلام خبر ازسرگیری دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، یک مقام آمریکایی مدعی شد واشنگتن با انتظارات کم از مذاکرات در آن شرکت می‌کند. وی همچنین با بیان اینکه «همه می‌دانند توافق باید چه شکلی داشته باشند»، مدعی شد که لازم است برای حصول توافق، ایران مطالبات در خصوص موضوعاتی که خارج از حیطه برجام هستند (مانند بازرسی‌های آژانس و خروج سپاه از فهرست FTO) را کنار بگذارد.

 هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها پنجشنبه (چهرام اوت) وارد شهر وین پایتخت اتریش شد.

روز چهارشنبه نیز «انریکه مورا» در توئیتی اعلام کرده بود که در مسیر وین است و نوشت: در راه سفر به وین هستم تا بازگشت به اجرای کامل برجام بر اساس متنی که هماهنگ‌کننده بیستم ژوئیه روی میز گذاشت را به بحث بگذارم.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌‌ها ۲۰ اسفند ماه در وین دچار وقفه شد و پس از سفری که بورل در اوایل تیرماه به تهران انجام داد توافق شد که مذاکرات از سر گرفته شود که بر همین اساس روزهای هفتم و هشتم تیر ماه این مذاکرات در دوحه به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا و به واسطه انریکه مورا برگزار شد. ایران این مذاکرات را مثبت خواند و آمریکا مدعی شد که ایران درخواست‌های فرابرجامی مطرح کرده که این ادعا از سوی حسین امیرعبداللهیان رد شد.

«ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه چهارشنبه ۱۲ مردادماه گفت در این دور از مذاکرات در وین در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند.

ساعت ۹:۵۲

جزییاتی از دور جدید مذاکرات از زبان رییس سازمان انرژی اتمی

محمد اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با شبکه العالم اظهار داشت: نصب هزار ماشین IR۶ و سایر ماشین ها، طراحی راکتور اراک و تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد از جمله موارد مورد تاکید مجلس بود، که همه آنها مطابق قانون انجام شد و می توان گفت قانون اقدام راهبردی تا این تاریخ به نسبت زمان صددرصد اجرا شده است.

متن کامل این گفت‌وگو بدین شرح است:

العالم: در روزهای اخیر به ۵۰۰ سانتریفیوژ گاز رسانی شد، این اقدام در چه راستایی بود؟

اسلامی: گازدهی به ماشین های جدید در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هاست، متاسفانه طرفی که برجام را امضا کرد، تعهدات خود را انجام نداد و تحریم‌های مضاعفی را بر کشور ما تحمیل کرد.

آنها به ویروس «تحریم کردن» گرفتار هستند این در حالی است که اقدامات ما در راستای لغو تحریم‌هاست، تا آنها بدانند که با این اتهامات نخ نما شده و با این مدارک و مکان‌های ادعایی که سالیان سال است مطرح می‌کنند به جایی نخواهند رسید.

همین اتهامات موجب بروز و ظهور برجام شده است و برجام پرونده این اتهامات را در قالب PMD با شرح و بسطی که نوشته شده، بست، اگر اراده‌ای برای بازگشت به برجام و انجام تعهدات دارند دلیلی برای اعمال تحریم‌های مضاعف وجود ندارد.

اقدام ما و گسترش ظرفیت‌هایمان تا زمان بازگشت طرف مقابل به تعهدات‌ و لغو تحریم و کنار گذاشتن موارد ادعایی که اساسا، اتهامی علیه جمهوری اسلامی است، ادامه خواهد داشت.

العالم: پس اقدامات ایران مابه  ازاء سیاسی دارد یعنی در مقابل تحریم هایی که انجام می شود، جمهوری اسلامی ایران اقدامات متقابل را انجام می دهد، آیا این درست است؟!

اسلامی: براساس قانون ابلاغی باید ظرفیت غنی سازی را با تاکید بر ماشین‌های پیشرفته IR۶ به ۱۹۰ هزار سو برسانیم، این ماشین های پیشرفته امروز در خط تولید با بهترین راندمان و کیفیت در حال کار هستند.

العالم: درخصوص وضعیت و حجم غنی سازی و نیاز کشور بیشتر توضیح دهید؟

اسلامی: هدف تعریف شده ۱۹۰ هزار سو است و طراحی زیرساخت‌ها، ماشین‌ها و نصب ماشین‌ها در چارچوب همین میزان است است.

پیش از پیروزی انقلاب بر اساس مطالعات غربی ها، کشور به ۲۳ هزار مگاوات برق هسته ای نیاز دارد، براساس قانون باید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای ایجاد کنیم و برای تولید رادیو دارو نیز به ظرفیت‌های فناوری هسته ای نیاز دارید، به عبارتی برای پرتودهی و تولید برق به صورت همزمان ما نیاز به سوخت اورانیوم داریم و سوخت را در قالب هدف ۱۹۰ هزار سو دنبال و گسترش می‌دهیم.

العالم: تعرض‌های گاه و بی گاه به تاسیسات هسته‌ای مدتی است فروکش کرده است و نزدیک به صفر رسیده، این نشان دهنده چیست؟ آیا پاسخ به اقدامی است یا تمهیدات ایران تغییر کرده است؟

اسلامی: تمهیدات امنیتی اتخاذ شده مثبت بوده است و هوشیاری امنیتی هم موجب شده است که عملیات خراب‌کارانه و اقدامات تخریبی-تروریستی که صهیونیست‌ها داشتند در نطفه خفه شود و نیروهای آنها توسط نیروهای امنیتی شناسایی شوند.

العالم: اخیرا با استناد به نقل قول‌هایی از مقامات، منابع غربی ادعا دارند، ایران به ساخت بمب هسته ای نزدیک شده است و این توانایی را دارد، حقیقت ماجرا چیست؟!

اسلامی: آنها بیش از ۲۰ سال است که این ادعا را مطرح می کنند، یک بار می گویند در لویزان، یک روز می گویند در جنوب غرب تهران، یک روز می گویند در تورقوزآباد، یک روز می گویند در پارچین!

هر مقطعی را در ۲۰ سال گذشته نگاه می کنیم، همین ادعا را مطرح کرده اند که ایران در این یک مکان ادعایی به فعالیت هسته ای نظامی مشغول است، تمام این موارد ساخته و پرداخته خود آنها، دشمنان ما و ضد انقلاب که مزدورانی برای آنها علیه منافع کشور هستند، می‌باشد.

بارها تمام مکان های ادعایی بازرسی و بازدید شده است و آژانس مکرر اعلام کرده است که هیچ گونه انحرافی در برنامه هسته ای ایران وجود ندارد ما متعهد به پادمان هستیم،در حال حاضر فعالیت‌های ما طبق ضوابط پادمان توسط آژانس در دست نظارت دائمی قرار دارد و متعهد به ان پی تی و منع اشاعه هسته‌ای هستیم.

در دکترین دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران هیچ احساس نیازی [به تسلیحات هسته‌ای] نیست چون با باورها و اعتقاد جمهوری اسلامی مغایرت دارد و در همین رابطه فتوای شرعی هم وجود دارد.

موارد مطرح شده تنها اتهامی است برای فریب افکار عمومی اما در حقیقت بیشتر خود را فریب می‌دهند چرا که افکار عمومی دنیا در حال حاضر آگاه است، غربی‌ها به طور کل با دستیابی ایران به فناوری پیشرفته و اقتدار مخالف هستند، حتی قبل از پیروزی انقلاب، آنها با دولت شاه برای تکمیل ظرفیت‌ها همراهی نمی‌کردند، حرف و نیت آنها یکی نیست.

طبق اساسنامه؛ آژانس بین المللی انرژی اتمی موظف است از تجهیز همه کشورها به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت کند، همین امروز یکی از اساسی ترین رویکردهای دنیا برای مقابله با تغییرات اقلیم و به هم خوردن اکوسیستم روی آوردن به فناوری هسته‌ای و انرژی پاک و پایدار است، بنابراین این راهی که دنیا در حال حرکت به سمت آن است اجتناب ناپذیر است.

در کنوانسیون پاریس تصویب کردند که تا سال ۲۰۵۰ هیچ گونه آلاینده زیست محیطی وجود نداشته باشد و گازهای گلخانه‌ای را به صفر برسانند، چگونه کشورها می توانند از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و با دوام، بدون سرمایه گذاری استفاده کنند؟

العالم: روند بروز رسانی تجهیزات ایران سرعت بخشیده شده، آیا پیامی در این تجهیز و بروز رسانی است؟

اسلامی: نکته مهم اراده ماست، در بحث پرتودهی به محصولات کشاورزی، مواد غذایی و حتی صنعتی با یک عقب ماندگی تاریخی روبرو هستیم و آنها هرگز به ما این تجهیزات را نفروخته‌اند.

برای نمونه در همین سال و در همین دولت، ساخت و تولید سامانه‌های پرتودهی و شتاب‌دهنده ها را شروع کرده‌ایم در چند هفته آینده از این سامانه‌های تمام ایرانی رونمایی خواهیم کرد، یعنی اگر که ما با این اراده به سمت گسترش فناوری هسته‌ای در زندگی مردم و در اقتصاد ملی‌مان حرکت نکنیم به آیندگان خودمان و به نسل حاضر کمک نکرده ایم.

این شتاب دهی به این خاطر است که ما بتوانیم فناوری هسته‌ای را به زندگی مردم برسانیم و تولید رادیوداروها را گسترش بدیم، بهره‌مند کردن مردم از خواص فناوری هسته‌ای را افزایش دهیم.

آنها در عملیات روانی و تبلیغاتی سو، اعلام می‌کنند که استفاده از ظرفیت آب سنگین برای تسلیحات است در صورتی که آب سنگین امروز یک ظرفیت فاخر در جهت تولید داروهایی هست که می تواند با شرایط جدیدی که در قالب دوتره تولید می‌شود یک تحول اساسی برای مقابله با بیماری‌های وخیمی مانند سرطان به کار گرفته شود.

ما در این راه فقط و فقط اراده مستحکم خودمان را با عنایت خداوند متعال فعال کرده ایم که بتوانیم هرچه گسترده‌تر برای خدمت به مردم از فناوری هسته‌ای استفاده کنیم.

العالم: گویا در یکی دو مورد مذاکرات منجمد شده است، این موارد اختلافات چیست؟ آیا فنی است یا موارد دیگری است؟ به طور مشخص افق مذاکرات را چگونه می‌بیند؟

اسلامی: مذاکرات همیشه برقرار بوده و کسی که بانی و مسبب این وضعیت است نمی تواند در موضع شاکی و طلبکار قرار بگیرد، شاکی و طلبکار جمهوری اسلامی است، سند توافق شده بین ۱ + ۵ و ایران سندی است که طرفین در آن تعهداتی داشته اند، ایران یکطرفه بدون ذره ای کوتاهی و مانند یک تکلیف شرعی نسبت به اجرای تعهدات خود اقدام کرد، با آنکه آنها بیش از یکسال از آن معاهده خارج شده بودند و آن را اجرا نکردند و حتی مانع دیگران شدند اما جمهوری اسلامی پایبند ماند.

اگر امروز هم حسن نیت دارند به مذاکرات برگردند، جمهوری اسلامی پایبند به تعهداتش بوده و خواهد بود مشروط بر اینکه صادق باشند و مجددا نخواهند فرصتی ایجاد کنند که به منافع ملت ایران آسیب بزنند، چرا که اینبار مانند دفعات گذشته نخواهد و با کوچکترین کوتاهی و لغزشی در اجرای تعهداتشان با اقدام متقابل جمهوری اسلامی مواجه خواهند شد.

العالم: در آخرین توافق آمده است که ۸ نفر از مذاکره کنندگان ایران در یکی دو روز آینده به وین سفر خواهند کرد، آیا در این برهه درباره موارد فنی هم مذاکره خواهد شد؟ (مصاحبه در زمان قبل از اعزام تیم ایران به وین انجام شده است).

اسلامی: یک طرح ترکیبی شامل مباحث فنی و تحریمی است، در مباحث فنی گفتگو صورت گرفته است و یک سری مباحث تکمیلی وجود دارد که مهمترین آن همین بحث اسناد و مکان های ادعایی است که مجددا مانند دوره قبل که بسته شده بود همچنان با همان ترکیب و با همان شرایط بسته شود.

چرا که باز ماندن این موارد به معنای تکرار حرکت مخرب آنها می باشد، اما پایان این ادعاها به معنای داشتن یک اراده مثبت است، پس باید بهانه های واهی را کنار بگذارند و بیش از این به حقوق حقه مردم ایران لطمه نزنند.

العالم: چرا مذاکرات در قطر تشکیل شد، گفته شده بود که فقط در وین مذاکرات صورت می‌گیرد و در کشورهای منطقه هیچ مذاکره‌ای نخواهیم داشت اما شاهد این بودیم که جلسه ای در قطر شکل گرفت؟

اسلامی: مذاکره صورت گرفته در قطر، یک جلسه خاص بود ولی مذاکرات در وین انجام خواهد شد، امیدواریم نتیجه آن به نفع ملت ایران باشد و مزاحمت آمریکایی ها از سر سایر کشورها هم برای تعاملات با ایران برداشته شود.

العالم: درخصوص ابهامات آژانس، سال گذشته پس از دیدار با گروسی، شما رویکردی را مطرح کردید و قرار شد که مسئله پایان باید اما پس از آن گروسی مسائل دیگری را مطرح کرد، حقیقت ماجرا چیست؟

اسلامی: جمهوری اسلامی انتظار دارد که مدیرکل آژانس انرژی اتمی از رفتار سیاسی و استفاده از ادبیاتی که در چارچوب نیست و به ضوابط و شیوه های آژانس ارتباطی ندارد، پرهیز کند، آنچه که با آژانس تفاهم شده بود، همین موارد ادعایی بود که مربوط به گذشته است و تحت عنوان (پی ام دی ام) بسته شده است.

آنها می‌دانند که هیچ‌گونه تاسیسات هسته‌ای وجود ندارد که ایران اعلام نکرده باشد و این موارد و مدارک ادعایی را اسراییل در اختیار آنها قرار داده است، با ادبیات اسرائیل صحبت کردن در شان یک سازمان وابسته به سازمان ملل است نیست.

قرار بود به سوالاتی که ایشان مطرح می‌کند پاسخ داده شود و انها هم پاسخ‌ها را بررسی کنند و موضوع را ببندند اما آنها قبل از دریافت پاسخ‌ها اعلام کردند که قانع کننده نیست! این نشان می دهد که اراده انها بر قانع نشدن است، در این صورت تا ابد و دهر هم قانع نخواهند شد.

در میان موضوعات مطرح شده، موارد اتهامی و ادعایی است، که در آن اقدامات تروریستی اسرائیل نیز وجود دارد و خود اسرائیل هم مدعی این خرابکاری‌های تروریستی است، بنابراین اگر یک صحنه سازی صورت بگیرد و اتهامی را به گردن ایران بیندازد و افکار عمومی، دنیا و آژانس را فریب دهد، جمهوری اسلامی این کار را دون شان آژانس می‌داند و انتظار دارد که آژانس به این مسیر وارد نشود و اجازه دهد کارهای نظارتی بصورت روتین در چارچوب پادمان انجام شود و وارد عرصه تاخت و تاز صهیونیستی که صرفا دشمنی با ملت ایران است نشود.

العالم: درخصوص نشست آینده آژانس با توجه به رایرنی ها و دیدارها، انتظار دارید که رویکرد آژانس به لحاظ فنی تغییر یابد؟

اسلامی: آژانس هیچ رویکرد فنی نداشته است بلکه اینها رویکردهای سیاسی است که آژانس از آنها استفاده کرده است و امیدواریم که در این مقطع یک بار برای همیشه این موارد بسته شود.

العالم: آخرین روند اجرای قانون مجلس را بفرمایید

اسلامی: مجلس، برای ما، نصب هزار ماشین IR۶ و سایر ماشین ها، طراحی راکتور اراک و تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تاکید کرده بود، که هم انها مطابق قانون انجام شد و می توان گفت قانون اقدام راهبردی تا این تاریخ به نسبت زمان صددرصد اجرا شده است.

روز اول شروع مجدد مذاکرات وین

ساعت ۲۳:۵۱

رایزنی مورا و باقری ادامه دارد

جلسه دوجانبه هیأت‌ مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر علی باقری و هیأت اتحادیه اروپا به ریاست انریکه مورا در هتل کوبورگ وین در حال برگزاری است.

اروپا: مسیر دست‌یابی به توافق نهایی در وین، دشوار اما واقعی است 

یک مقام اروپایی هم زمان با آغاز دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین تصریح کرد که مسیر دست‌یابی به توافق نهایی دشوار اما واقعی است.

ساعت ۲۲:۳۹

آمریکا تصمیم درست بگیرد، اقدامات جبرانی خود را متوقف می‌کنیم

 بعد از قریب به دو سال و نیم تعویق، دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای با حضور نمایندگان ۱۸۸ کشور عضو در محل دبیرخانه سازمان ملل آغاز به کار کرد.  

مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل طی سخنانی در این نشست ضمن حمایت از بیانیه عدم تعهد، با تاکید بر سه رکن اصلی معاهده شامل خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز، با اشاره به سابقه امر، تصریح کرد که در کنفرانس بازنگری سال ۲۰۰۰، کشورهای هسته‌ای با ۱۳ گام عملی برای اجرای ماده ۶ معاهده درباره خلع سلاح هسته‌ای موافقت کردند که گام ۶ آن شامل تعهد واضح و بدون ابهام این کشورها به امحاء کامل زرادخانه هسته‌ای خود در نیل به خلع سلاح هسته‌ای بوده است. در طرح اقدام سال ۲۰۱۰ نیز، این کشورها متعهد شدند همه انواع سلاح‌های هسته‌ای خود را کاهش داده و نهایتا امحاء کنند. با وجود این، نیم قرن پس از لازم الاجرا شدن این تعهد حقوقی الزام آور، هنوز هزاران سلاح هسته‌ای آماده به پرتاب در انبارها وجود دارد، صدها میلیارد دلار برای جایگزینی و ارتقاء زرادخانه‌های هسته‌ای هزینه می‌شود و یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای کمی و کیفی مداوم همچنان در جریان است.  

نماینده دائم کشورمان با اشاره به این که از زمان آخرین کنفرانس بازنگری در سال ۲۰۱۵، مذاکره‌ای بین کشورهای هسته‌ای جهت کاهش یا امحاء سلاح‌های هسته‌ای شروع نشده و کاهش جدیدی در نیروهای هسته‌ای رخ نداده است، نسبت به تداوم سیاست کشورهای هسته‌ای به صورت کاملا ناسازگار با معاهده و خلاف هدف دستیابی به دنیای عاری از سلاح هسته‌ای ابراز نگرانی کرد. 

وی تصریح کرد که در حالی که دیوان بین‌المللی دادگستری در سال ۱۹۹۶ بر این تعهد حقوقی کشورهای هسته‌ای صحه گذاشته است، با توجه به اقدامات و سیاست‌های برخی کشورهای هسته‌ای این طور به نظر میرسد که آنها در عمل تعهدات خلع سلاح هسته‌ای خود را رها کرده و دیگر قصد ندارند آنها را محترم بشمارند. به عنوان مثال در یک اقدام اشاعهای، آمریکا با صرف بودجه ای بالغ بر یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار در حال نوسازی زرادخانه هسته‌ای خود بوده و طی سال‌های اخیر تعداد و نقش سلاح‌های هسته‌ای را افزایش داده است. انگلستان قصد خود را برای توسعه و ساخت ۸۰ کلاهک هسته‌ای جدید اعلام کرده و بدین ترتیب سقف فعلی سلاح‌های هسته‌ای خود را بالا می‌برد. فرانسه با صرف میلیاردها یورو به تدریج در حال تقویت و ارتقاء سلاح‌های هسته‌ای خود و سامانه‌های پرتاب آنهاست. 

دیپلمات ارشد کشورمان یادآوری کرد که پیامدهای بحران عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاحی بسیار نگران کننده است و ما معتقدیم این بحران، اعتماد به معاهده را به طور جدی تضعیف کرده است. این معاهده توازنی ظریف بین خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز برقرار کرده و ماده ۶ بخش محوری معامله‌ای است که ان.پی.تی بر آن مبتنی است یعنی: عدم اشاعه در عوض خلع سلاح هسته‌ای. 

تخت روانچی با تاکید بر این که اگر هدف این کنفرانس بازنگری، همانگونه که برخی کشورها اخیرا پیشنهاد کرده‌اند،  فقط مدیریت ریسک‌های هسته‌ای باشد، به جایی نخواهیم رسید. 

وی اضافه کرد که هدف و اولویت اصلی این کنفرانس بازنگری باید تعریف مسیری رو به جلو برای تغییر وضع موجود و از بین بردن ریسک‌های ناشی از سلاح‌های هسته‌ای باشد؛ در این راستا، ما معتقدیم که توافق در مورد شروع فوری مذاکره برای تدوین کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای به منظور امحاء کامل این تسلیحات در یک چارچوب زمانی مشخص مسیر واقعی برای تغییر وضع موجود را فراهم خواهد ساخت. 

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: کشورهای غیرهسته‌ای به استثنای چند کشور اروپایی از جمله آلمان که  با نقض روح و نص معاهده میزبان تعداد زیادی از سلاح‌های هسته‌ای در قلمرو خود هستند، به تعهد عدم اشاعه‌ای خود پایبند بوده‌اند. جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته‌ای است، به عدم اشاعه نیز متعهد است و از اجرای غیر تبعیض آمیز و بی طرفانه نظام پادمانهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند. ایران تاکید می‌کند که آژانس وظایف خود را به صورت حرفه‌ای و فارغ از فشار طرف‌های ثالث و بخصوص اتهامات بی اساس سازمان‌های جاسوسی انجام دهد.

وی در راستای مواضع اصولی کشورمان یادآوری کرد که مفاد عدم اشاعه باید به طور جهانشمول و بدون استثنا اجرا شود و افزود: متاسفانه در نتیجه استانداردهای دوگانه در اعمال مفاد عدم اشاعه، سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی که با حمایت و کمک آمریکا تولید شده، همچنان تهدیدی جدی علیه امنیت کشورهای خاورمیانه‌ای عضو معاهده محسوب می‌شود. این رژیم تروریستی چندین دانشمند هسته‌ای بیگناه را ترور کرده است.این رژیم اشغالگر و متجاوز، در تلاشی باج خواهانه، اخیرا تهدید کرده به تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز  تحت پادمان‌های آژانس در جمهوری اسلامی ایران حمله می‌کند. به منظور جلوگیری از وقوع یک بحران جدی برای معاهده، کشورهای عضو علاوه بر محکومیت این تهدید به استفاده از زور، لازم است یک اقدام بازدارنده مناسب علیه این رژیم قانون شکن اتخاذ کنند. بدون تردید، در صورت ارتکاب چنین تجاوز احمقانه‌ای، این رژیم بهای سنگینی پرداخت خواهد  کرد. بعلاوه، منافع عالیه ما به عنوان یک عضو معاهده به خطر خواهد افتاد. کنفرانس بازنگری بایستی سریعا با تهدید رژیم اسرائیل برخورد کند.

نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه قویا حمایت می‌کند و نگرانی عمیق خود را نسبت به تاخیر مستمر و طولانی در قطعنامه ۱۹۹۵ و برنامه اقدام ۲۰۱۰ در خصوص خاورمیانه ابراز می‌کند. بدون شک تا زمانی که به خطر برنامه سلاح‌های هسته‌ای مخفیانه رژیم صهیونیستی رسیدگی نشود، خطر اشاعه بیشتر سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه باقی خواهد بود. 

تخت روانچی در پایان با اشاره به مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد که در حالی که ایران به گواهی ۱۵ گزارش صریح آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال اجرای تعهدات هسته‌ای خود طبق توافق هسته‌ای بود، آمریکا در می ۲۰۱۸ از آن خارج شد و به اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه و راه اندازی یک کارزار فشار حداکثری علیه ایران دست زد تا مانع از انتفاع ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق شود. جمهوری اسلامی ایران مسئولانه رفتار کرده و با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری خود توانست این توافق را حفظ کند. از آوریل ۲۰۲۱، ایران با حسن نیت مشغول مذاکره با طرف‌های دیگر برای از سرگیری اجرای کامل توافق است. حصول این هدف به تاخیر افتاده زیرا دولت آمریکا هنوز تصمیم نگرفته است تا بهره مندی ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق را تضمین کند. 

وی افزود: وقتی آمریکا تصمیم درست بگیرد، در مقابل، ایران اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد و اجرای کامل تدابیر هسته‌ای منطبق با توافق ۲۰۱۵ را از سر خواهد گرفت.

ساعت ۲۲:۳۷

وزارت خارجه: اعضای اروپایی برجام از آمریکا طرفداری می‌کنند؛ این، مایه تاسف است

اسدالله اشراق جهرمی، مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی وزارت امور خارجه در پاسخ به اتهامات مطرح‌شده علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام و فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز، در جریان دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، ضمن رد این اتهامات بی‌اساس، مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران و موارد عدم پایبندی کشورهای غربی به تعهداتشان را توضیح داد.

این دیپلمات ارشد اظهار کرد: استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق بی‌چون و چرای کشورهای عضو معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است و ایران نیز به عنوان کشور عضو این معاهده از این حق برخوردار است.

وی تاکید کرد: در حالی که آمریکا، انگلیس و فرانسه فعالانه در حال تقویت و نوسازی زرادخانه‌های هسته‌ای خود هستند و آلمان به عنوان یک کشور غیرهسته‌ای برخلاف تعهدات خود میزبان تعداد زیادی از تسلیحات هسته‌ای در خاک خود است و همزمان همه این کشورها چشم خود را نسبت به تهدیدات ناشی از برنامه و زرادخانه هسته‌ای مخفی رژیم صهیونیستی می‌بندند و از آن حمایت می‌کنند، آنها هیچ جایگاه اخلاقی برای بیان این اظهارات ریاکارانه در مورد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ندارند. در واقع، علاوه بر سیاست‌های دوگانه و تظاهر به داشتن یک موضع سازنده، آنچه باعث نگرانی شدید جامعه بین‌المللی است، عدم پایبندی دولت‌های مزبور به تعهدات الزام‌آور حقوقی خود طبق معاهده ان‌پی‌تی است.

اشراق جهرمی با اشاره به برجام به عنوان راه حلی برای حل و فصل بحرانی غیرضروری و تصنعی در مورد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بر اساس عمل متقابل تصریح کرد: واقعیت غیرقابل انکار در این زمینه پایبندی ایران به برجام در عین خروج آمریکا و اعمال مجدد تحریم‌ها و نیز بی‌عملی شرکای اروپایی برجام بوده و در پاسخ به این وضعیت، ایران ناگزیر از توسل به اقدامات جبرانی خاصی مطابق با مفاد برجام، از جمله بندهای ۲۶ و ۳۶ بود. با وجود این، در صورت پایبندی سایر اعضا، ایران آمادگی دارد تعهدات برجامی خود را به طور کامل اجرا خواهد کرد.

مدیرکل صلح و امنیت بین‌المللی افزود: مایه تاسف است که دولت کنونی آمریکا ضمن انتقاد از سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران، در عمل به اجرای تحریم‌ها ادامه داده و حتی تحریم های بیشتری وضع کرده است. مایه تاسف بیشتر آن است که اعضای اروپایی برجام نه‌تنها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، بلکه از ایالات متحده که تعهدات برجامی خود را نقض کرده، طرفداری می‌کنند. نمایندگان این کشورها باید بدانند که استفاده از اهرم تحریم‌ها یا اتخاذ رویکرد طلبکارانه علیه ایران هیچ تاثیری نخواهد داشت و مسئولیت آمریکا و سایر شرکت‌کنندگان برجام است که انتفاع ایران از مزایای اجرای برجام را تضمین کنند. در این شرایط، مذاکرات جاری در وین فرصتی مناسب در اختیار آمریکا برای اثبات جدیت آن کشور برای بازگشت به تعهدات خود ذیل برجام فراهم می‌سازد.

عضو هیات جمهوری اسلامی ایرن در کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، در پایان تاکید کرد: با وجود تمام لفاظی‌ها و اتهامات علیه ایران، ما به توافقنامه پادمانی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان تنها سند الزام‌آور در این زمینه پایبند هستیم.

ساعت ۲۰:۰۰

آمریکا در تلاش برای بازگشت متقابل به برجام، «صادق و ثابت‌قدم» است

ند پرایس روز پنجشنبه درباره دیدار بلینکن و بورل گفت: وزیر خارجه آنتونی بلینکن با جوزپ بورل - نماینده عالی اتحادیه اروپا - در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در پنوم‌پن کامبوج دیدار کرد. وزیر خارجه و نماینده عالی اتحادیه اتحادیه اروپا در رابطه با تعهد مشترکمان نسبت به حمایت از اوکراین و مسئول دانستن روسیه در رابطه با جنگ غیرقابل‌ توجیهش - که تاثیراتی بر بازار انرژی و امنیت غذایی گذاشته است - گفت‌وگو کردند.

وی ادامه داد: وزیر خارجه از نماینده عالی اتحادیه اروپا به دلیل تلاش‌هایش برای حصول بازگشت متقابل به پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک قدردانی کرد و اشاره داشت که ایالات متحده در تلاش‌هایش برای رسیدن به این هدف صادق و ثابت‌قدم است. آن‌ها همچنین در رابطه با اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان برای هند-آرام و جهان به صحبت پرداختند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا ساعاتی پیش در صفحه توییترش از دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین خبر داده و نوشت: با جوزپ بورل در کامبوج دیدار کردم و در آن‌جا بر تعهدمان نسبت به مرکزیت اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا تاکید کردیم. ما به اتفاق هم برای حمایت از اوکراین، در حالی که روسیه را پاسخگو می‌دانیم، همکاری می‌کنیم.

بلینکن ادامه داد: ما همچنین درباره برنامه هسته‌ای ایران و گسترش صلح و امنیت در منطقه هندو-پاسیفیک صحبت کردیم.

دیدار و گفت‌وگوی بلینکن با بورل درباره برنامه هسته‌ای ایران هم‌زمان با از سرگیری مذاکرات وین درباره بسته پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام انجام شده است.

هم‌اکنون هیات‌های دیپلماتیک کشورهای عضو توافق، آمریکا و اتحادیه اروپا برای دیدارهای برجامی در وین حضور دارند.

ساعت ۱۹:۳۵

بلینکن: در بازگشت به پایبندی متقابل به برجام ثابت قدم هستیم

​آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه آسه آن در پنوم پن پایتخت کامبوج با جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، بلینکن از تلاش‌های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای دستیابی به بازگشت متقابل به پایبندی به برجام قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است: وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا در تمایل به بازگشت متقابل به پایبندی به برجام صادق و ثابت قدم است.

در این بیانیه آمده است: بلینکن و بورل در مورد تعهد مشترک به حمایت از اوکراین و پاسخگو ساختن روسیه به دلیل جنگ غیرموجه این کشور در اوکراین و تأثیرات جهانی ناشی از آن بر بازارهای انرژی و امنیت غذایی گفتگوکردند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف همچنین در مورد اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان برای منطقه هند و اقیانوسیه و جهان گفتگو کردند.

مذاکرات احیای برجام پس از نزدیک به پنج ماه وقفه، روز پنجشنبه 13 مرداد ماه در وین اتریش بار دیگر از سر گرفته شد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت ملی در مورد دور جدیدی مذاکرات احیای برجام در وین گفت: ما از تلاش های جوسپ بورل برای پایان موفقیت آمیز مذاکرات قدردانی می کنیم.

وی ادعا کرد: ما آماده نهایی کردن یک توافق و اجرای فوری آن بر اساس توافقی بوده‌ایم که از ماه مارس تاکنون روی میز است. پیشنهاد جدید بورل که او آن را بهترین نتیجه ممکن توصیف کرده است، بر اساس متن توافق ماه مارس است.

این مقام آمریکایی مدعی شد: او از ما دعوت کرده است که این هفته به وین بیاییم تا ببینیم آیا امکان دستیابی به توافق بر این اساس وجود دارد یا خیر. برای دستیابی به توافق، ایران باید خواسته‌های خارج از برجام خود را کنار بگذارد. امیدواریم که چنین باشد، اگرچه هم اکنون انتظارات کلی ما پایین است. با این وجود، ما برای حمایت از تلاش های بورل، به دعوت او پاسخ مثبت داده ایم.

پیش از این، تارنمای آکسیوس روز چهارشنبه به وقت محلی به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش را بیان نکرده است، ادعا کرد: ما با انتظارات کم به وین برمی گردیم، اما تلاش می کنیم حسن نیت داشته باشیم.

آکسیوس مدعی شد که مقامات آمریکایی نگران هستند که به دلیل اقدامات ایران برای پیشبرد برنامه هسته ای خود و محدود کردن فعالیت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، توافق هسته ای در آستانه از دست دادن تاثیر خود است.

تارنمای پولیتیکوی اروپا نیز به نقل از سه منبع آگاه در این باره نوشت که اتحادیه اروپا آخرین تلاش را برای نجات توافق هسته ای ایران انجام می دهد و همه مذاکره کنندگان را برای از سرگیری غیرمنتظره و ناگهانی مذاکرات در روز پنجشنبه فرا خوانده است.

در این گزارش آمده است که هدف این مذاکرات مانند گذشته احیای برجام است که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید. مذاکره کنندگان درحال سفر به وین هستند تا برای دستیای به توافق یک بار دیگر تلاش کنند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که هنوز مشخص نیست مقامات حاضر در این مذاکرات در چه سطحی قرار دارند و مذاکرات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. مانند ماههای گذشته، جلسات عمدتا در هتل مجلل کوبورگ واقع در منطقه تاریخی وین برگزار می شود. نصب مجدد چادر رسانه ها در خارج از هتل نیز از امروز آغاز می شود.

در این گزارش ادعا شده است که منابع آگاه از مذاکرات اعلام کردند که نباید انتظار زیادی داشت و هشدار دادند که هنوز برای نتیجه گیری در مورد موفق بودن مذاکرات زود است. هنوز تعدادی از اختلافات وجود دارد که باید حل و فصل شوند و مشخص نیست که آیا ایران موضع خود را پس از دور قبلی مذاکرات در ماه مارس تغییر داده است یا خیر.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و تلاش برای بازگشت به برجام است، تاکنون گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته بلکه در راستای سیاست فشار حداکثری شکست خورده دولت دونالد ترامپ حرکت کرده است.

مقامات و رسانه های آمریکایی و غربی در ادامه بازی مقصر نمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند. این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران خواسته هایش را با رویکردی واقع‌گرایانه منطبق با ملزومات توافق سال ۹۴ و در تناسب با تجریبات بدست آمده از عملکرد طرف‌های غربی تنظیم کرده است.

تحلیلگران و کارشناسان مسایل بین المللی می‌گویند عواملی مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره، قرار داشتن در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره (که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد) و مشکلات داخلی در آمریکا در زمره دلایل بی رغبتی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماههای گذشته به رغم شعار رویکرد دیپلماسی در قبال ایران، بوده و این دور از مذاکرات پس از وقفه پنج ماهه آزمون دیگری برای دولت بایدن است تا حسن نیت خود را نشان دهد.

ساعت ۱۹:۲۰

بازگشت به وین؛ روز اول دور جدید مذاکرات در وین

پس از حدود ۵ ماه وقفه از انجام مذاکرات در وین، بار دیگر تیم‌های مذاکره‌کننده عازم اتریش شدند.

امروز پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ روز اول دور جدید مذاکرات در هتل کوبورگ آغاز شد. در دیدارهای روز اول نقش میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات، علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران و انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات به شدت پررنگ بود و دیدارهای مختلفی در کوبورگ میان این سه نفر برگزار شد. در حالی که اعلام شده بود روند مذاکرات مانند روند دیدارها در دوحه است و مذاکرات غیرمستقیم تیم ایران و آمریکا با واسطه‌گری اروپا ادامه می‌یابد.

اما اینطور به نظر می‌رسد که همه چیز به آنچه در وین می‌بینیم محدود نمی‌شود. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در صفحه توییتر خود از دیدار با جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین در کامبوج خبر داد. این در حالی است که تیم‌های مذاکره‌کننده در وین بر روی متن پیشنهادی جوزپ بورل در حال رایزنی هستند.

همچنین محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر خبر داد که با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود در کامبوج گفت‌و‌گو کرده است. این دیدار در حالی رقم خورده است که قطر در ماه‌های اخیر تلاش بسیاری برای احیای برجام انجام داده است.

در هر دو دیدار مذاکرات هسته‌ای مورد توجه قرار گرفته و بدون شک روند توافق مورد بررسی قرار گرفته است.

سرانجام پرونده احیای برجام چه می‌شود؟

به نظر می‌رسد پیشنهاد روی میز بورل و روند مذاکرات در این دور، آخرین تلاش‌ها برای رسیدن به توافق باشد. در حقیقت شمارش معکوس برای مرگ یا احیای برجام شروع شده و فرصتی برای تعیین و تکلیف این پرونده قطور رو به پایان است.

در حالی که چند ساعت قبل شروع مذاکرات رابرت مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا گفته است: من به وین می‌روم، اما انتظار پیشرفت زیادی ندارم. اما هنوز امید برای احیای برجام وجود دارد. در حالی که برخی روسیه و جنگ ا‌وکراین را عامل عدم توافق مذاکرات برجامی می‌دانند. اما مقامات روسیه و حتی ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه نیز بارها اعلام کردند که خواهان احیای برجام هستند. از سوی دیگر ۱+۵ هیچ کدام مایل به دستیابی به بمب اتم برای هیچ کشور جدیدی نیستند. 

هتل کوبورگ این روزها شاهد آخرین تلاش‌ها برای تعیین و تکلیف پرونده برجام است و هنوز مشخص نیست که پایان این داستان چه خواهد بود.

ساعت ۱۹:۱۵

دیدار تیم مذاکره کننده ایران و چین

هیأت‌های مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در وین دیدار و گفت‌وگو کردند.

مذاکرات

ساعت ۱۸:۴۴

قائم مقام وزارت خارجه اتریش با «علی باقری» دیدار کرد

 «پیتر لاونسکی تیفنتهال» قائم مقام وزارت خارجه اتریش با «علی باقری» معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

گفتنی است، در جریان سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان به وین، وی با معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار دوجانبه‌ای برگزار کرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته از عزیمت هیئت مذاکره‌کننده کشورمان به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خبر داد و گفت: در چارچوب سیاست رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران تا ساعاتی دیگر عازم وین خواهد شد.

ساعت ۱۵:۵۹

اولیانوف: مذاکرات سازنده ای با باقری درباره موضوعات باقی مانده داشتم

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر کرد، از دیدار امروز (پنجشنبه) خود با «علی باقری» مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در مذاکرات وین خبر داد.

وی در این پیام توییتری خود نوشت: «امروز (پنجشنبه) با رییس هیأت ایران در مذاکرات وین درباره برجام دکتر باقری کنی دیدار کردم. مثل همیشه، تبادل نظر صریح، عمل‌گرایانه و سازنده‌ای درباره راههای غلبه بر موضوعات باقی‌ مانده داشتیم».

اولیانوف در توییت دیگری در خصوص دیدار با «انریکه مورا» هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین نوشت: «امروز صبح با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین انریکه مورا دیدار کردم. ما درباره راههایی که باید برای احیای برجام برداریم، تبادل نظر کردیم».

در ادامه رایزنی‌های هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در وین، دقایقی قبل علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌وگوها در هتل پله کوبورگ شهر وین به صورت دوجانبه به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌‌ها ۲۰ اسفند ماه در وین دچار وقفه شد و پس از سفری که بورل در اوایل تیرماه به تهران انجام داد توافق شد که مذاکرات از سر گرفته شود که بر همین اساس روزهای هفتم و هشتم تیر ماه این مذاکرات در دوحه به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا و به واسطه انریکه مورا برگزار شد. ایران این مذاکرات را مثبت خواند و آمریکا مدعی شد که ایران درخواست‌های فرابرجامی مطرح کرده که این ادعا از سوی حسین امیرعبداللهیان رد شد.

ساعت ۱۵:۱۷

دیدار بلینکن و بورل

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در صفحه توییترش از دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین خبر داده و نوشت: با جوزپ بورل در کامبوج دیدار کردم و در آن‌جا بر تعهدمان نسبت به مرکزیت اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا تاکید کردیم. ما به اتفاق هم برای حمایت از اوکراین، در حالی که روسیه را پاسخگو می‌دانیم، همکاری می‌کنیم.

بلینکن ادامه داد: ما همچنین درباره برنامه هسته‌ای ایران و گسترش صلح و امنیت در منطقه هندو-پاسیفیک صحبت کردیم.

دیدار و گفت‌وگوی بلینکن با بورل درباره برنامه هسته‌ای ایران هم‌زمان با از سرگیری مذاکرات وین درباره بسته پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام انجام شده است.

هم‌اکنون هیات‌های دیپلماتیک کشورهای عضو توافق، آمریکا و اتحادیه اروپا برای دیدارهای برجامی در وین حضور دارند.

ساعت ۱۴:۵۹

دیدار علی باقری و انریکه مورا در وین

علی باقری عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان دقایقی پیش با انریکه مورا مسئول هماهنگ کننده برجام دیدار و گفت‌وگو کرد.

ساعتی پیش،مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران با روسیه هم دیدار و گفت‌وگو کردند.

هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران امروز به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه جهت ادامه مذاکرات رفع تحریم وارد وین پایتخت اتریش شده است.

گفت‌وگوها میان نمایندگان ایران و دیگر طرف‌ها از امروز در فرمت‌های مختلف پیگیری خواهد شد.

یک منبع آگاه هم در تیم مذاکره کننده به ایرنا گفت که جمهوری اسلامی ایران، درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار نگذاشته و ادعاهای رسانه‌ای در این رابطه فاقد اعتبار است.

ساعت ۱۴:۵۲

دیدار برجامی اولیانوف و مورا در وین

نماینده روسیه در مذاکرات وین از دیدار و تبادل نظر برجامی با هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در این مذاکرات خبر داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین در صفحه توییترش نوشت: امروز صبح با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین دیدار کردم. درباره اقدامات لازم برای احیای برجام تبادل نظر کردیم.

دیدار اولیانوف با نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در پی این انجام شده است که انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات اعلام کرد که برای ازسرگیری مذاکرات برجامی درباره طرح ارائه شده از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به وین می‌رود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، دیروز از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده کشورمان به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عصر امروز در این رابطه گفت: در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

او با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا نیز برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای به وین سفر کرده‌ است.

ساعت ۱۴:۰۰

اسلامی: دوربین ها به شرط کنار گذاشتن موارد اتهامی علیه ایران روشن می شود

محمد اسلامی در پاسخ به اینکه آیا با تکرار رفتار آژانس، جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای خاموش کردن سایر دوربین‌ها دارد، گفت: خیر، دوربین‌هایی که جمع کرده‌ایم برجامی یا طبق واژه حقوقی آن فرا پادمانی بود، این دوربین‌ها همراه با توافقنامه برجام به این منظور نصب شد تا محدودیت، ظرفیت و فعالیت هسته‌ای ایران را با آن اندازه گیری کنند.

وی خطاب به طرف‌های مقابل برجام تاکید کرد: وقتی در برجام باقی نماندید و به تعهدات خود عمل نکرده و از آن خارج شده‌اید دلیلی وجود ندارد که ما همچنان یک طرفه با یک قرارداد شبه منسوخ آن را ادامه دهیم.

اسلامی درباره اینکه آیا اگر در برجام به توافق برسیم دوربین‌ها از نو روشن و فعال می‌شود گفت شرط برداشته شدن آن این است که همه موارد ادعایی را کنار بگذارند و امروز هم اعلام می‌کنیم تا وقتی که آنها به تعهدات خود بازنگردند و این موارد ادعایی و کذب را  کنار نگذارند، دوربینی نصب نخواهد شد.

معاون رییس‌جمهور موارد ادعایی را بهانه ای دانست که سالیان سال است با فشار حداکثری علیه ایران دنبال می شود و تصریح کرد: موضع ما همواره این است که موارد اتهامی کنار گذاشته شود.

وی درباره مذاکرات وین هم گفت: وقفه‌ای در مذاکرات روی داده بود که البته مذاکرات فقط حضوری انجام نمی‌شد اما به شکل غیرحضوری در جریان بود. 

اسلامی با بیان اینکه مذاکرات در حال پیگیری است، ابراز امیدواری کرد طرف مقابل برای به سرانجام رسیدن آن حسن نیت و اراده کافی داشته باشد و بدعهدی نکند.

معاون رییس جمهور افزود: جمهوری اسلامی به دنبال توافق خوب است و توافق خوب هم یعنی رعایت منافع ملت ایران چراکه آنها از این طریق به منافع ایران ضربات زیادی وارد کردند.

ساعت ۱۳:۳۵

گفت‌و‌گوی وزرای خارجه قطر و آمریکا درباره مذاکرات وین

 «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر امروز (پنجشنبه) خبر داد که با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود در کامبوج گفت‌و‌گو کرده است.

وزیر خارجه قطر در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر در این باره نوشت: «از دیدار دوستم وزیر خارجه آمریکا در کامبوج در حاشیه نشست‌های آسه‌آن خرسند شدم.»

بن‌عبدالرحمن اضافه کرد: «ما گفت‌وگوی ثمربخشی درباره راه‌های توسعه روابط دوجانبه داشتم و در نشستمان به آخرین تحولات توافق هسته‌ای و اوضاع افغانستان پرداختیم.»

این در حالی است که هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها ساعاتی پیش وارد شهر وین پایتخت اتریش شد.

گفت‌وگوها بین نمایندگان ایران و دیگر طرف‌ها از امروز (۱۳ مردادماه) در فرمت‌های مختلف برگزار خواهد شد. علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه‌شب، در توئیتی درباره سفرش به وین برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها نوشت: «برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسؤولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث منحوس گذشته ناکام مانده‌اند.»

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: «آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است. توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسؤولانه عمل کنند.»

پیش از این، «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر هیأت مذاکره کننده ایران به ریاست علی باقری به وین خبر داد و اعلام کرده بود: «در این دور از گفت‌وگوها درباره ایده‌های همه طرف‌ها از جمله ایده‌های هفته جاری ایران بحث می‌شود.»

به گفته کنعانی، در این دور از گفت‌وگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت. 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند. 

ساعت ۱۳:۲۲

دیدار باقری و اولیانوف در وین

دیدار و گفتگوی مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حال برگزاری است.

ساعت ۱۳:۰۵

رابرت مالی: انتظار پیشرفت در مذاکرات آتی برجام در وین را ندارم

در حالی که چند ساعت دیگر دور جدید مذاکرات میان ایران و کشور‌های امضا کننده توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ در وین آغاز خواهد شد، رابرت مالی گفت: من به وین می‌روم، اما انتظار پیشرفت زیادی ندارم.

وی در توییتر نوشت: انتظارات ما قابل کنترل است، اما ایالات متحده از تلاش‌های اتحادیه اروپا استقبال می‌کند و برای تلاشی با حسن نیت برای دستیابی به توافق آماده است. به زودی مشخص خواهد شد که آیا ایران برای همین کار آماده است یا خیر.

مالی گفت که مذاکرات بر اساس متنی که اخیرا توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای توافقنامه ۲۰۱۵ پیشنهاد شده، ادامه خواهد یافت.

در همین حال یک مقام ایرانی به رویترز گفت که مذاکرات در وین در قالب نشست دوحه خواهد بود، در مذاکرات قطر گفتگوی میان ایران و آمریکا غیرمستقیم بود.

ساعت ۱۳:۰۰

یک منبع آگاه در تیم مذاکره‌کننده: ادعای وال استریت ژورنال فاقد اعتبار است/ ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار نگذاشته است

یک منبع آگاه در تیم مذاکره کننده در مورد ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه ایران شرط خود را برای حذف سپاه پاسداران از گروه‌های تروریستی کنار گذاشت، گفت: جمهوری اسلامی ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار نگذاشته است و ادعاهای رسانه‌ای در این رابطه فاقد اعتبار است.

این منبع آگاه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حسن‌نیت خود در مذاکرات را نشان داده است و و اراده جدی خود را برای رسیدن به توافق دارد.

وی ادامه داد: اکنون توپ در زمین آمریکا است و اگر آن‌ها خواهان به نتیجه رسیدن توافق با ایران هستند، باید از فرصتی که اعضای برجام در اختیارشان گذاشته استفاده کرده و مسولانه عمل کنند.

وال استریت ژورنال مدعی شده بود که ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار گذاشته، اما همچنان خواستار تضمین های قوی‌تر از امریکاست.

ساعت ۱۲:۲۰

وال استریت جورنال : ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار گذاشته و خواهان تضمین های قوی‌تر است

وال استریت ژورنال مدعی شد که ایران درخواست حذف سپاه از لیست تروریسم را کنار گذاشته، اما خواستار تضمین های قوی‌تر از امریکا شده است.

به گفته افرادی که نسبت به مذاکرات مطلع هستند، ایران در حال حاضر موافقت کرده است که درخواست خود برای حذف سپاه از فهرست تروریستی ایالات متحده را کنار بگذارد. اما همچنان خواستار تضمین‌های قوی‌تر است مبنی بر اینکه واشنگتن از برجام خارج نشود یا تحریم‌ها را دوباره علیه تهران اعمال نکند.

دیپلمات ها می گویند که مهمتر از همه، تهران همچنین خواستار پایان دادن به تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد مواد هسته ای یافت شده در ایران است، خواسته ای که ایالات متحده و متحدان اروپایی اش مکرراً با آن مخالفت کرده اند.

این کشورها گفته‌اند که تحقیقات تنها زمانی پایان می‌یابد که آژانس قانع شود ایران به سؤالات خود درباره منشأ آن مواد هسته‌ای و اینکه برای چه چیزی استفاده شده را پاسخ داده است.

ایران و آژانس سازمان ملل در فوریه بر سر چارچوبی برای تلاش برای پایان دادن به تحقیقات هسته‌ای با جدول زمانی برای پاسخگویی تهران به سؤالاتش توافق کردند، اما ایران نتوانست به آن عمل کند.

با نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر و پیشرفت سریع برنامه هسته ای ایران، دیپلمات های غربی می گویند شکست توافق بر سر احیای برجام می تواند احیای توافق هسته ای را غیرممکن کند.

ساعت ۱۲:۰۵

ورود هیات مذاکره کننده ایرانی به وین

هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه ساعاتی پیش جهت ادامه مذاکرات رفع تحریم وارد وین پایتخت اتریش شد.

گفتگوها میان نمایندگان ایران و دیگر طرف‌ها از امروز در فرمت‌های مختلف پیگیری خواهد شد.

ساعت ۱۲:۰۰

چادر خبرنگاران جلوی کوبورگ

احداث چادر برای هیئت‌های رسانه‌ای در بیرون هتل «پاله کوبورگ» در وین که قرار است میزبان دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها علیه ایران باشد.

ساعت ۱۱:۰۰

واکنش آلمان به ازسرگیری مذاکرات وین

در پی اعلام خبر از سرگیری مذاکرات وین، وزارت امور خارجه آلمان گفت که برلیت « در سطح کارشناسان» در مذاکرات شرکت می‌کند.

وزارت خارجه آلمان همچنین با گفتن این که از تلاش‌ها برای احیای کامل توافق هسته‌ای حمایت می‌کند؛  «اگرچه امید کمی نسبت به آن وجود دارد.»

آلمان در ادامه از ایران خواست که توافق را نهایی کند و گفت که این به معنای «صرف‌نظر کردن از مواضع بیشنه‌گرایانه در زمینه‌هایی است که فراتر از توافقند.»

واکنش وزارت امور خارجه آلمان به ازسرگیری مذاکرات وین در پی این مطرح می‌شود که روز گذشته، انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات اعلام کرد که برای ازسرگیری مذاکرات برجامی درباره طرح ارائه شده از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به وین می‌رود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، دیروز از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده کشورمان به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عصر امروز در این رابطه گفت: در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

او با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا نیز برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای به وین سفر کرده‌ است.

ساعت ۹:۲۵

واشنگتن: آماده نهایی کردن توافق وین در اسرع وقت هستیم

در پی اعلام خبر ازسرگیری مذاکرات وین در روزهای آتی از سوی تحادیه اروپا، ایران و آمریکا، یک مقام ارشد دولت بایدن در واکنش به این موضوع تاکید کرد که آن‌ها(آمریکا) چندان امیدوار نیستند که دور بعدی دیدارها درباره احیای توافق هسته‌ای گشایشی در تلاش‌های با بن بست رو به رو شده برای احیای این توافق ایجاد کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گقت که این کشور قدردان تلاش‌های جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین لست و اشاره کرد که آمریکا «آماده نهایی کردن یک توافق در این زمینه و اجرای دوباره(برجام) در سریع‌ترین زمان ممکن بر اساس طرحی بوده است که از ماه مارس روی میز مذاکرات قرار داشته.»

او در ادامه با تکرار سیاست آمریکا در مذاکرات برجامی مبنی بر مقصر جلوه دادن ایران، گفت: ایران برای رسیدن به یک‌ توافق، باید از درخواست‌های فرابرجامی صرف‌نظر کند. ما امیدواریم این طور باشد، اگرچه در این مرحله، انتظارات کلی پایین است.

اظهارات این مقام آمریکایی در پی این مطرح می‌شود که انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، روز گذشته راهی وین شد و در صفحه توییترش نوشت: در راه وین برای مذاکره درباره اجرایی شدن کامل برجام بر مبنای متن ارائه شده هماهنگ‌کننده مذاکرات [جوزپ بورل] در ۲۰ ژوئیه.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، روز گذشته از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده کشورمان به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عصر امروز در این رابطه گفت: در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

او با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.

رابرت مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا نیز برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای، به وین رفته‌ است.

 

ساعت ۸:۵۹

تخت‌روانچی: وقتی آمریکا درست تصمیم بگیرد، ایران اجرای تدابیر هسته‌ای را از سرخواهد گرفت

 مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل عصر چهارشنبه به وقت محلی در دهمین کنفرانس بین المللی بازنگری ان پی تی در مقر سازمان ملل در نیویورک اظهار داشت: در حالی که ایران به گواهی  ۱۵ گزارش صریح آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال اجرای تعهدات هسته ای خود طبق توافق هسته ای بود، آمریکا در می ۲۰۱۸ از آن خارج شد و به اعمال مجدد تحریم های یکجانبه و راه اندازی یک کارزار فشار حداکثری علیه ایران دست زد تا مانع از انتفاع ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق گردد.

 دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مسئولانه رفتار نموده و با صبر راهبردی و مقاومت حداکثری خود توانست این توافق را حفظ کند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: از آوریل ۲۰۲۱، ایران با حسن نیت مشغول مذاکره با طرف های دیگر برای از سرگیری اجرای کامل توافق است. حصول این هدف به تاخیر افتاده زیرا دولت آمریکا هنوز تصمیم نگرفته است تا بهره مندی ایران از منافع اقتصادی وعده داده شده طبق توافق را تضمین کند.

وی تاکید کرد: وقتی آمریکا تصمیم درست بگیرد، در مقابل، ایران اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهد کرد و اجرای کامل تدابیر هسته ای منطبق با توافق ۲۰۱۵ را از سر خواهد گرفت.

کنفرانس ان پی تی فرصتی برای تحقق جهان عاری از سلاح هسته‌ای

تخت روانچی ادامه داد: دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای فرصتی برای تحقق جهان و خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با حمایت از بیانیه عدم تعهد، با تاکید بر سه رکن اصلی معاهده شامل خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز، با اشاره به سابقه امر، تصریح کرد که در کنفرانس بازنگری سال ۲۰۰۰، کشورهای هسته ای با ۱۳ گام عملی برای اجرای ماده ۶ معاهده درباره خلع سلاح هسته ای موافقت کردند که گام ۶ آن شامل تعهد واضح و بدون ابهام این کشورها به امحاء کامل زرادخانه هسته ای شان در نیل به خلع سلاح هسته ای بوده است.

انتقاد از کشورهای دارای سلاح هسته ای برای رها کردن تعهدات خود

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: در طرح اقدام سال ۲۰۱۰ نیز، این کشورها متعهد شدند همه انواع سلاح های هسته ای خود را کاهش داده و نهایتا امحاء کنند.

تخت روانچی اظهار داشت: با وجود این، نیم قرن پس از لازم الاجرا شدن این تعهد حقوقی الزام آور، هنوز هزاران سلاح هسته ای آماده به پرتاب در انبارها وجود دارد، صدها میلیارد دلار برای جایگزینی و ارتقاء زرادخانه های هسته ای هزینه می شود و یک مسابقه تسلیحات هسته ای کمی و کیفی مداوم همچنان در جریان است. 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به این که از زمان آخرین کنفرانس بازنگری در سال ۲۰۱۵، مذاکره ای میان کشورهای هسته ای جهت کاهش یا امحاء سلاح های هسته ای شروع نشده و کاهش جدیدی در نیروهای هسته ای رخ نداده است، نسبت به تداوم سیاست کشورهای هسته ای به صورت کاملا ناسازگار با معاهده و خلاف هدف دستیابی به دنیای عاری از سلاح هسته ای ابراز نگرانی کرد.

 وی تصریح کرد که در حالی که دیوان بین المللی دادگستری در سال ۱۹۹۶ بر این تعهد حقوقی کشورهای هسته ای صحه گذاشته است، با توجه به اقدامات و سیاست های برخی کشورهای هسته ای این طور به نظر می رسد که آنها در عمل تعهدات خلع سلاح هسته ای خود را رها کرده و دیگر قصد ندارند آنها را محترم بشمارند.

 پیامدهای بحران عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاح بسیار نگران کننده است

تخت روانچی ادامه داد: به عنوان مثال در یک اقدام اشاعه ای، آمریکا با صرف بودجه ای بالغ بر یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار در حال نوسازی زرادخانه هسته ای خود بوده و طی سال های اخیر تعداد و نقش سلاح های هسته ای را افزایش داده است. انگلستان قصد خود را برای توسعه و ساخت ۸۰ کلاهک هسته ای جدید اعلام کرده و بدین ترتیب سقف فعلی سلاح های هسته ای خود را بالا می برد. فرانسه نیز با صرف میلیاردها یورو به تدریج در حال تقویت و ارتقاء سلاح های هسته ای خود و سامانه های پرتاب آنهاست.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران یادآوری کرد که پیامدهای بحران عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاحی بسیار نگران کننده است و ما معتقدیم این بحران، اعتماد به معاهده را به طور جدی تضعیف کرده است. این معاهده توازنی ظریف بین خلع سلاح، عدم اشاعه و استفاده صلح آمیز برقرار کرده و ماده ۶ بخش محوری معامله ای است که ان پی تی بر آن مبتنی می باشد یعنی: عدم اشاعه در ازای خلع سلاح هسته ای.

تخت روانچی با تاکید بر این که اگر هدف این کنفرانس بازنگری، همانگونه که برخی کشورها اخیرا پیشنهاد کرده اند،  فقط مدیریت ریسک های هسته ای باشد، به جایی نخواهیم رسید.

وی اضافه کرد که هدف و اولویت اصلی این کنفرانس بازنگری باید تعریف مسیری رو به جلو برای تغییر وضع موجود و از بین بردن ریسک های ناشی از سلاح های هسته ای باشد؛ در این راستا، ما معتقدیم که توافق در مورد شروع فوری مذاکره برای تدوین کنوانسیون جامع سلاح های هسته ای به منظور امحاء کامل این تسلیحات در یک چارچوب زمانی مشخص مسیر واقعی برای تغییر وضع موجود را فراهم خواهد ساخت.

بنا به اظهار نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، کشورهای غیرهسته ای به استثنای چند کشور اروپایی از جمله آلمان که  با نقض روح و نص معاهده میزبان تعداد زیادی از سلاح های هسته ای در قلمرو خود هستند، به تعهد عدم اشاعه ای خود پایبند بوده اند.

آژانس به وظایف خود عمل کند

 تخت روانچی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به همان اندازه که حامی ثابت قدم خلع سلاح هسته ای است، به عدم اشاعه نیز متعهد است و از اجرای غیر تبعیض آمیز و بیطرفانه نظام پادمان‌های توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند.

 سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: ایران تاکید می کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی وظایف خود را به صورت حرفه ای و فارغ از فشار طرفهای ثالث و بخصوص اتهامات بی اساس سازمانهای جاسوسی انجام دهد.

انتقاد از استانداردهای دوگانه 

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران  در راستای مواضع اصولی کشورمان یادآوری کرد که مفاد عدم اشاعه باید به طور جهانشمول و بدون استثنا اجرا گردد.

تخت روانچی تصریح کرد: متاسفانه در نتیجه استانداردهای دوگانه در اعمال مفاد عدم اشاعه، سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی که با حمایت و کمک آمریکا تولید شده اند، همچنان تهدیدی جدی علیه امنیت کشورهای خاورمیانه ای عضو معاهده محسوب می شوند.

وی اظهار داشت: این رژیم تروریستی چندین دانشمند هسته ای بیگناه را ترور کرده است. این رژیم اشغالگر و متجاوز، در تلاشی باج خواهانه، اخیرا تهدید کرده به تاسیسات هسته ای صلح آمیز  تحت پادمانهای آژانس در جمهوری اسلامی ایران حمله می کند.

هشدار به رژیم صهیونیستی 

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: به منظور جلوگیری از وقوع یک بحران جدی برای معاهده، کشورهای عضو علاوه بر محکومیت این تهدید به استفاده از زور، لازم است یک اقدام بازدارنده مناسب علیه این رژیم قانون شکن اتخاذ نمایند.

وی تاکید کرد: بدون تردید، در صورت ارتکاب چنین تجاوز احمقانه ای، این رژیم بهای سنگینی پرداخت خواهد  کرد. بعلاوه، منافع عالی ما به عنوان یک عضو معاهده به خطر خواهد افتاد و کنفرانس بازنگری باید سریعا با تهدید رژیم اسرائیل برخورد کند.

  تخت روانچی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه قویا حمایت می کند و نگرانی عمیق خود را نسبت به تاخیر مستمر و طولانی در قطعنامه ۱۹۹۵ و برنامه اقدام ۲۰۱۰ در خصوص خاورمیانه ابراز می دارد.

وی تصریح کرد: بدون شک تا زمانی که به خطر برنامه سلاح های هسته ای مخفیانه رژیم صهیونیستی رسیدگی نشود، خطر اشاعه بیشتر سلاح های هسته ای در خاورمیانه باقی خواهد بود.

پس از قریب به دو سال و نیم تعویق، دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای -۱ لغایت ۲۶ آگوست ۲۰۲۲ - با حضور نمایندگان ۱۸۸ کشور عضو در محل دبیرخانه سازمان ملل آغاز بکار کرد. 

ساعت ۲۳:۴۵

وال استریت ژورنال: ایران به دنبال تضمین قوی تر از سوی ایالات متحده است

این رسانه آمریکایی به نقل از یک مقام بلندپایه غربی اعلام کرد: مذاکرات وین فرصتی است که بر روی نقاط نهایی احیای توافق هسته‌ای توافق شود.

 این مقام غربی که به نام وی اشاره‌ای نشده است، در این باره گفت: باید تا پایان هفته جاری توافق حاصل شود.

براساس گزارش این مقام غربی، در صورتی که توافق حاصل شود، وزیران امورخارجه کشورهای عضو راهی وین خواهند شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه اعلام کرد، هیأت مذاکره‌کننده ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده جمهوری اسلامی در چارچوب سیاست رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان عازم وین می‌شود تا در گفت‌وگو با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا درباره ایده‌های مطرح‌شده از سوی  طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت گیرد.  

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران ساعاتی پیش در توئیتی نوشت: آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است؛ توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل کنند.

میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و رییس هیات این کشور در مذاکرات رفع تحریم‌ها روز چهارشنبه در توئیتی نوشت:نمایندگان روسیه آماده مذاکرات سازنده به منظور نهایی کردن توافقنامه ازسرگیری پایبندی همه طرف ها به برجام هستند.

انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت که برای انجام مذاکرات برجامی راهی وین است.

مورا در این پیام نوشت: در راه وین برای رایزنی درباره اجرا شدن کامل برجام بر پایه متن ارائه شده توسط هماهنگ‌کننده مذاکرات در ۲۰ ژوئیه هستم.  

این توئیت مورا در حالی منتشر شده است که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان اخیرا گفت: جوسپ بورل از مجموعه دیدگاه‌های طرف‌های مختلف مذاکرات پیش‌نویسی تهیه کرده و به عنوان پیشنهاد هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا به همه طرف‌ها ارائه داده و در پایتخت‌ها در حال بررسی این پیشنهاد هستیم.

پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان در سال ۲۰۱۵ به توافقی با ایران در زمینه هسته ای دست یافتند، اما ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ به طور یکجانبه از این توافق خارج و تحریم های ضد ایرانی از سر گرفته شد.

در حالیکه واشنگتن بارها مدعی تمایل به احیای برجام بوده اما زیاده‌خواهی‌های مغایر با چارچوب اصلی برجام داشته و جمهوری اسلامی ایران به طور قاطع در برابر این زیاده‌خواهی‌های واشنگتن ایستاده است.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا نیز چند روز پیش مدعی شده بود که واشنگتن و متحدانش طرحی را برای بازگشت به برجام به منظور بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته ای آماده کرده اند.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در آستانه دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها در وین با تکرار ادعای آماده بودن واشنگتن برای رسیدن به توافق، در صدد فضاسازی برای فشار بر ایران در این دور از مذاکرات برآمده و روز چهارشنبه به وقت محلی قبل از عزیمت به وین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: در حال آمادگی برای سفر به وین بر اساس متن جوسپ بورل (مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا)  هستم.

مذاکره کننده آمریکا ادعا کرد انتظارات ما محدود است، اما آمریکا از تلاش های اتحادیه اروپا استقبال می کند و آماده است تا با حسن نیت جهت رسیدن به توافق تلاش کند.

رابرت مالی در تداوم فرافکنی های آمریکا ادامه داد: به زودی مشخص خواهد شد که ایران به صورت مشابه آماده رسیدن به توافق است یا خیر.

مقامات و رسانه های آمریکایی و غربی در ادامه بازی مقصر نمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند. این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران خواسته هایش را با رویکردی واقع‌گرایانه منطبق با ملزومات توافق سال ۹۴ و در تناسب با تجربیات بدست آمده از عملکرد طرف‌های غربی تنظیم کرده است.

تحلیلگران و کارشناسان مسایل بین المللی  می‌گویند عواملی مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره، قرار داشتن در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره (که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد) و مشکلات داخلی در آمریکا در زمره دلایل بی رغبتی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های گذشته به رغم شعار رویکرد دیپلماسی در قبال ایران، بوده  و این دور از مذاکرات پس از وقفه پنج ماهه آزمون دیگری برای دولت بایدن است تا حسن نیت خود را نشان دهد.

ساعت ۲۲:۳۶

 باقری: در مذاکرات اراده آمریکا برای دستیابی به توافق راستی آزمایی می‌شود

«پاسکواله فررارا» مدیرکل سیاسی و امنیتی وزارت امور خارجه ایتالیا در سفر به تهران، امروز (چهارشنبه) ۱۲ مرداد ماه با علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار طرفین ضمن بررسی آخرین وضعیت روابط دوجانبه و رایزنی درباره مسائل بین‌المللی، بر ضرورت فراهم کردن زمینه‌های گسترش همه جانبه مناسبات بین دو کشور تأکید کردند.

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان درباره آخرین وضعیت مربوط به مذاکرات لغو تحریم‌های ظالمانه اظهار داشت: هدف مذاکرات، تعیین شرایط بازگشت آمریکا به توافق است، از این رو آمریکا نمی‌تواند برای ایران که عضو برجام است، قید و شرط تعیین کند.

باقری درباره روند آتی مذاکرات گفت: در مذاکرات پیش رو، اراده جدی و واقعی آمریکا برای دستیابی به توافق راستی آزمایی می‌شود.

ساعت ۲۲:۳۵

 آژانس اتمی: ایران نصب سومین آبشار نسل ششم سانتریفیوژها را تکمیل کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه در گزارشی به اعضای خود اعلام کرده ایران فرایند نصب سه آبشار از سانتریفیوژهای IR-۶ در کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز را به اتمام رسانده است.

در این گزارش محرمانه که «رویترز» مدعی شده به رویت این خبرگزاری رسیده آژانس همچنین گفته که ایران اطلاع داده که قصد دارد شش آبشار از سانتریفیوژهای نسل دوم را در یک واحد عملیاتی جدید در کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز نصب کند.

ادعای رویترز درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو روز بعد از آن مطرح شده که «بهروز کمالوندی»، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که دستور راه‌اندازی و تزریق گاز به صدها ماشین سانتریفیوژ از جمله ماشین‌های پیشرفته در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی صادر شده و این موضوع قبلا به اطلاع آژانس رسیده است.

اقدام ایران در تزریق گاز به صدها سانتریفیوژ در حالی انجام می‌شود که شورای حکام آژانس ۱۸ خردادماه سال جاری قطعنامه‌ای را تصویب و ایران را به عدم همکاری در موضوع هسته‌ای متهم کرد. همان روز سازمان انرژی اتمی ایران با صدور بیانیه‌ای از قطع فعالیت‌ تعدادی از دوربین‌های فرا‌پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران خبر داد.

چند ساعت‌ قبل‌تر منابع خبری گزارش دادند که مذاکره‌کنندگان ایران، آمریکا و کشورهای اروپایی قرار است برای برگزاری دور جدیدی از مذاکرات رفع تحریم‌ها عازم شهر وین شوند.

مذاکرات رفع تحریم‌ها از چند ماه پیش دچار وقفه شده بود. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا در ادامه عملیات‌های رسانه‌ای و روانی خود بعد از وقفه مذاکرات وین به توجیه‌های متفاوتی برای مقصرنمایی ایران به جای عمل به تعهداتشان جهت احیای برجام متوسل شده‌اند. این کشورها ابتدا با متصل کردن موضوع مذاکرات به جنگ اوکراین ادعا کردند که روسیه مانع از پیشبرد گفت‌وگوها شده است.

بعد از آنکه «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که موضوع درخواست ضمانت مسکو برای همکاری‌ با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه گفت‌وگوها نیست، کشورهای غربی به برجسته‌سازی یک موضوع ایران پرداخته و مدعی شدند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی مذاکرات را به بن‌بست کشانده است.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

ساعت ۲۲:۰۰

ند پرایس: پیشنهاد جدید بورل بر اساس متن ماه مارس است

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا در خصوص توافق برای بازگشت به برجام مبتنی بر متنی است که در ماه مارس در مذاکرات وین حاصل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از تلاش‌های [جوزپ] بورل (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) برای به خاتمه رساندن موفقیت‌آمیز مذاکرات قدردانی می‌کنیم.»

وی اضافه کرد: «پیشنهاد جدید او بر اساس متن ماه مارس است. برای حصول توافق، ایران باید مطالباتی که بر برجام فرعی هستند را کنار بگذارد.»

ند پرایس درباره دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها که قرار است برگزار شود هم گفت: «بورل ما را دعوت کرد در هفته جاری به وین بیاییم تا ببینیم امکانی برای اتمام مذاکرات وجود دارد یا خیر.»

وی اضافه کرد: «ایران باید مطالبات فرعی بر برجام را کنار بگذارد. امیدوارم این اتفاق رخ بدهد، اگرچه در مرحله کنونی انتظارات کنونی ما کماکان پایین است.»

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا مدعی شده اصلاحاتی در متن توافق پیشتر حاصل‌شده در وین ایجاد کرده و آن را تحویل مقام‌های ایران و آمریکا داده است. او در مقاله‌ای برای فایننشال تایمز نوشت «پس از ۱۵ ماه مذاکره، به این نتیجه رسیده که فضا برای مصالحه‌های مهم دیگر تمام شده است».

کشورهای غربی در حالی تلاش می‌کنند ایران را مقصر وضعیت فعلی برجام نشان دهند که عدول آنها از تعهداتشان عامل بن‌بست فعلی در اجرای این توافق هسته‌ای است.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد بود خارج شد و دولت فعلی این کشور به ریاست «جو بایدن» تا کنون به وعده‌های خود برای بازگشت به آن خودداری کرده است. بعد از خروج آمریکا از برجام دولت‌های اروپایی به وعده‌هایشان برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خلف وعده طرف‌های غربی اعلام کرد طبق مفاد مندرج در متن برجام تعهدات خودش ذیل این توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در خصوص رفع تحریم‌ها هفتم و هشتم تیرماه در دوحه برگزار شد. در این گفت‌وگوها ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و با وساطت انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برجام رایزنی کردند. آمریکا بعد از اتمام این مذاکرات مدعی شد که طرح پاره‌ای مطالبات فراتر از برجام عامل به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوها بوده است. ایران، نتیجه‌بخش نبودن گفت‌وگوها را رد کرده است.

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است. جمهوری اسلامی ایران دو مقوله «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها» و «اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام» را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) ۱۲ مرداد ماه گفت در این دور از مذاکرات در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقیمانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم کنند.

ساعت ۲۱:۲۵

باقری: آمریکا قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است

علی باقری کنی معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشت: برای پیشبرد مذاکرات عازم وین هستیم. مسئولیت بر عهده آنهایی است که توافق را نقض کرده و در فاصله گرفتن از میراث‌ منحوس گذشته ناکام مانده‌اند.

وی افزود: آمریکا باید قدردان فرصتی باشد که با سخاوتمندی اعضای برجام فراهم شده است؛ توپ در زمین آنهاست تا از خود پختگی نشان داده و مسئولانه عمل نماید.

ساعت ۲۰:۴۴

روسیه: آماده نهایی کردن توافق در وین هستیم

مذاکره‌کننده ارشد روسیه می‌گوید مذاکره‌کنندگان این کشور آماده انجام گفت‌وگوهای سازنده در وین برای نهایی کردن توافق هستند.

میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها و نماینده این کشور در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از آمادگی کشورش برای نهایی‌سازی توافق در وین خبر داد.

اولیانوف در توییتر نوشت: «خبر فوری! به نظر می‌رسد گفت‌وگوهای وین در خصوص احیای برجام به زودی از سر گرفته خواهد شد.هیئت‌ها قصد دارند بعد از یک وقفه تقریباً پنج ماهه به وین بازگرداند.مذاکره‌کنندگان روسیه آماده گفت‌وگوهای سازنده برای نهایی کردن توافق هستند.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد بود خارج شد و دولت فعلی این کشور به ریاست «جو بایدن» تا کنون به وعده‌های خود برای بازگشت به آن خودداری کرده است.

تحلیلگران به دلایل مختلفی درباره دلایل بی‌میلی آمریکا برای بازگشت به توافق اشاره کرده‌اند. فشارهای رژیم صهیونیستی، نماینده‌های کنگره و کشورهای عربی، در کنار مشکلات داخلی بایدن در آمریکا از جمله عمده‌ترین عواملی بوده‌اند که آمریکا را برای بازگشت به این توافق بی‌میل کرده‌اند.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود.  این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران منجر شده بود.

جمهوری اسلامی ایران دو مقوله «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها» و «اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام» را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

ساعت ۲۰:۲۸

پولیتکو: اتحادیه اروپا آخرین تلاشش را برای نجات برجام انجام می‌دهد

نشریه پولیتیکو در گزارشی نوشت که دیپلمات‌هایی از آمریکا، ایران، چین، روسیه، آلمان، انگلیس، فرانسه و اتحادیه اروپا در گفت‌وگوهای وین شرکت خواهند کرد.

منابع نزدیک به مذاکرات به پولیتیکو گفتند که سطح انتظارات پایین است و عنوان کردند که هنوز برای اینکه بگوییم مذاکرات موفقیت‌آمیز خواهد بود یا نه، بسیار زود است و اینکه مذاکرات تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده کشورمان به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عصر امروز در این رابطه گفت: در چارچوب سیاست رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران تا ساعاتی دیگر عازم وین خواهد شد.

به گفته کنعانی، در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.

رویترز ساعاتی پیش گزارش داد که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران این هفته برای احیای توافق هسته‌ای با ایران عازم وین خواهد شد.

یک "منبع ایرانی" که نامش فاش نشده نیز به خبرگزاری رویترز گفت که گفت‌وگوهای وین غیر مستقیم و همانند فرمت "نشست دوحه" - که در آن انریکه مورا پیام‌ها میان باقری و رابرت مالی را منتقل می‌کرد- برگزار می‌شود.

پایگاه خبری اکسیوس نیز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که مذاکرات وین بر سر احیای برجام فردا (پنج‌شنبه) از سرگرفته خواهد شد.

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین نیز ساعاتی پیش راهی وین شد و در صفحه توییترش نوشت: در راه وین برای مذاکره درباره اجرایی شدن کامل برجام بر مبنای متن ارائه شده هماهنگ‌کننده مذاکرات [جوزپ بورل] در ۲۰ ژوئیه. از مقامات اتریش کمال قدردانی را دارم.

ارسال نظر

آخرین خبر ها