در پی سفر پلوسی به تایوان؛

ایران از سیاست «چین واحد» حمایت می‌ کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سفر «نانسی پلوسی» به تایوان، بار دیگر بر حمایت از سیاست چین واحد تاکید و رفتار تنش‌زای مقامات آمریکا و مداخله در امور داخلی چین و نقض تمامیت ارضی آن کشور را محکوم کرد.

ایران از سیاست «چین واحد» حمایت می‌ کند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه) ۱۱ مرداد ماه و در در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره دیدگاه وزارت امور خارجه در ارتباط با سفر یک مقام رژیم آمریکا به تایوان گفت: احترام به حاکمیت ملی کشورها، از اصول بنیادین منشور ملل متحد است، به گونه‌ای که ماده ۲ منشور، اعضا را از هرگونه رفتاری که خدشه‌ای به تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دیگر دولت ها وارد کند، بر حذر می‌دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران احترام به تمامیت ارضی کشورها را از مبانی سیاست خارجی خود می‌داند و حمایت از سیاست چین واحد در این چارچوب، تردید ناپذیر است.

هواپیمای حامل «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا دقایقی قبل در فرودگاه تایپه به زمین نشست.

کنعانی رفتار تنش‌زای اخیر مقامات رژیم آمریکا در مداخله در امور داخلی جمهوری خلق چین و نقض تمامیت ارضی آن کشور را نمونه‌ای از مداخلات آمریکا در مناطق و کشورهای مختلف جهان خواند که حاصلی جز افزایش بی‌ثباتی و دامن زدن به اختلافات نداشته و از این رو محکوم است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تاکید کرد: یکجانبه گرایی و نقض قوانین و تعهدات بین المللی، به رویه‌ای ثابت در سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده و تجربه خروج این کشور از توافقات چندجانبه از جمله برجام و اِعمال تحریم‌های غیر انسانی و غیر قانونی علیه ملت ایران، گواهی روشن بر پایبند نبودن این کشور به تعهدات خود است.

«چانگ هوآ» سفیر جمهوری خلق چین در تهران امروز (سه‌شنبه) در توئیتی با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی اخیر روسای جمهور ایران و چین و حمایت ایران از سیاست چین واحد نوشت: ما از پایبندی مداوم ایران به اصل چین واحد قدردانی می‌کنیم

آیت‌الله سید ابراهیم رییسی پنجم مرداد ماه در گفت‌وگوی تلفنی با «شی جین پینگ» رییس جمهور خلق چین، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها را در ادامه سیاست مخرب یکجانبه‌گرایی این کشور خواند که اکنون به تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی تبدیل شده است. رییس جمهور کشورمان، احترام به حاکمیت ملی و حفظ تمامیت ارضی کشورها را از اصول بنیادین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و در این چارچوب حمایت از سیاست چین واحد را سیاست قطعی و اصولی جمهوری اسلامی ایران خواند.

گفتنی است سفیر چین در ایران همچنین در توئیت دیگری ضمن هشدار درباره دخالت خارجی در امور داخلی این کشور اعلام کرد که چین به هیچ شکل اجازه «استقلال تایوان» را نمی‌دهد.

منبع: فارس
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    خود فروشی نبوده که حکومت ایران نکرده باشه

آخرین خبر ها