کد خبر 558888

رویترز به نقل از منابع طالبان؛

عبدالغنی برادر ریاست دولت بعدی افغانستان را برعهده خواهد داشت

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع طالبان گزارش داد ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان، ریاست دولت جدید در افغانستان را برعهده خواهد داشت.

به گزارش رویترز ،امروز (جمعه) به نقل از دستکم سه منبع طالبان گزارش رسید «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی گروه طالبان، ریاست دولت جدید در افغانستان را برعهده خواهد داشت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، این منابع گفتند «ملا محمد یعقوب» پسر «ملا عمر» بنیانگذار و رهبر پیشین طالبان و «شیر محمد عباس استانکزی»، مناصب عالی در دولت آتی افغانستان خواهند داشت.

روز گذشته گروه طالبان اعلام کرد به‌ زودی دولت جدید افغانستان را اعلام می‌کند. در همین حال، تصاویر منتشر شده از ارگ ریاست جمهوری افغانستان نشان از آمادگی طالبان برای برگزاری مراسم اعلام حکومت جدید خود حکایت دارد.

«احمدالله متقی» یک عضو گروه طالبان گفته که مراسم اعلام این حکومت در ارگ برگزار می‌شود، اما «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان به رویترز گفت که تاریخ دقیق اعلام این حکومت مشخص نیست، اما در چند روز آینده اعلام خواهد شد.

به گفته وی مشروعیت این حکومت جدید برای جهانیان بسیار مهم است زیر افغانستان با مشکلات جدی از قبیل خشکسالی و ویرانی ناشی از درگیری‌ها مبارزه می‌کند.

یک مقام ارشد طالبان ماه گذشته به خبرگزاری رویترز گفته‌ بود که «ملا هبت‌الله آخندزاده» رهبر طالبان، بر شورای حکمرانی افغانستان که رییس‌جمهور در راس آن باشد قدرت نهایی خواهد داشت.

همچنین علی‌رغم تاکید طالبان بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، شیر محمد استانکزی از مقامات ارشد طالبان گفته است که از اعضای دولت قبلی در کابینه جدید حضور نخواهند داشت.

روز سه‌شنبه تنها پس از گذشت چندین ساعت از خروج آخرین هواپیمای آمریکایی از افغانستان برخی منابع از سفر ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی گروه طالبان از قندهار به کابل خبر دادند. 

شبکه خبری الجزیره به نقل از یک مقام طالبان اعلام کرد رایزنی‌ها برای تشکیل دولت جدید در افغانستان پایان یافته و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

پیش از این یک رسانه نزدیک به طالبان از آغاز دیدارهای ملا هبت‌الله آخوندزاده با سایر رهبران این گروه در قندهار خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، طالبان اعلام کرده که رهبر این گروه و معاون او در حال انجام مشورت‌هایی در قندهار با رهبران و سران قبایل هستند. 

به گفته سخنگوی طالبان در نشست رهبری طالبان که از روز شنبه با حضور «ملاهبت‌الله آخوندزاده» آغاز شد، مسائل سیاسی، امنیتی و اجتماعی فعلی افغانستان به تفصیل مورد بحث قرار گرفت که طی آن وضعیت امنیتی، نظم اداری، شفافیت، حفاظت از کالاها و تسهیلات خزانه‌داری و مردم مورد بحث قرار گرفت.

طالبان در حالی برای اعلام دولت جدید افغانستان آمادگی کسب می‌کند که درگیری‌ها در پنجشیر همچنان ادامه داشته و به گفته مقامات طالبان مذاکرات با مخالفان به شکست منجر شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر