کد خبر 547953
برای شرکت در دور چهارم مذاکرات راهبردی؛

نخست وزیر عراق راهی آمریکا شد

مصطفی الکاظمی در رأس هیاتی بلندپایه از عراق راهی واشنگتن شد تا در دور چهارم مذاکرات راهبردی با آمریکا مشارکت کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع) مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق امروز (یک‌شنبه) در رأس هیاتی بلندپایه از بغداد، پایتخت عراق راهی واشنگتن، پایتخت آمریکا شد تا ضمن مشارکت در دور چهارم مذاکرات راهبردی بغداد و واشنگتن با جو بایدن، رییس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، الکاظمی قبل از عزیمت، طبق بیانیه دفتر رسانه‌ای خود منتشر کرده است، گفت: این دیدار در چارچوب تلاش‌های عراق برای تحکیم روابط نزدیک با آمریکا و بر اساس مبانی احترام متقابل و همکاری دو جانبه در زمینه‌های مختلف است.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که این دیدار نتیجه تلاش سخت در طول جلسات گفتگوی راهبردی برای تنظیم روابط امنیتی بین دو کشور بر اساس منافع ملی عراق است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز هفته گذشته درخصوص این سفر گفت: محور اصلی این سفر گفتگو که قرار است ۴ مرداد ماه سال جاری در کاخ سفید برگزار شود، مشارکت و همکاری‌های استراتژیک دو کشور مطابق با توافقنامه سال ۲۰۰۸ مبنی بر خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق است.

به گفته ساکی، بهداشت و انرژی هم از جمله محور‌هایی است که در دیدار بایدن با نخست وزیر عراق مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.

حسین علاوی، مشاور نخست وزیر عراق نیز اعلام کرد که مصطفی الکاظمی قرار است در سفر خود به آمریکا پرونده خروج نیرو‌های خارجی به ویژه نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق را بررسی کند.

این درحالی است که نیویورک تامیز به نقل از منابعی در پنتاگون اعلام کرد که آمریکا قصد ندارد نیرو‌های خود را از عراق خارج کند و تنها شرح وظایف آنان بر روی کاغذ تغییر خواهد کرد.

ارسال نظر