کد خبر 547845
پیشروی در قندهار کند شد؛

طالبان هدف بمباران آمریکایی‌ ها

نیروی هوایی آمریکایی در هفته جاری برخی مواضع طالبان را هدف قرار داده و بمباران کرد. این اقدام در راستای حمایت از نیروهای دولت افغانستان اتخاذ شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛  این یکی از اولین واکنش‌های قاطعانه به پیشروی شورشیان طالبان در افغانستان همزمان با عقب‌نشینی آمریکا بوده است. دست کم یکی از این حملات علیه طالبان در قندهار بوده که موجب کند شدن پیشروی این گروه شده است.

حضور طالبان در این منطقه تهدیدی بود بر تصرف و احتمالا سقوط کل شهر اما حمله هوایی آمریکا سرعت پیشروی آنها را تا حدودی کند کرد. «آدام نوزیتر» و «اریک اشمیت» در گزارش ۲۳ جولای برای نیویورک تایمز نوشتند، طالبان این حملات را «تمرد» از توافق سال گذشته اعلام کرد و نسبت به «تبعات» این حملات هشدار داد. این مواضع نشان می‌دهد که حملات تاثیر خود را بر این گروه گذاشته است.

در روزهای اخیر مقیاس و میزان پیشرفت طالبان زنگ خطر را در میان برخی مقام‌های ارشد کشوری و لشگری ایالات متحده به صدا در آورده بود. شورشیان طالبان اکنون تهدیدی بر ۳۴ پایتخت استانی به ویژه کابل هستند. این گروه هم اکنون کنترل بیش از نیمی از ۴۲۰ ولسوالی (شهرستان) را به دست گرفته و در برخی موارد بدون هیچ درگیری موفق به تصرف مناطق شده است.

حملات اخیر که طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه انجام گرفت بازتاب دو نگرانی بود: نگرانی مقام‌های آمریکایی و نیاز ارتش افغانستان به حمایت هوایی از سوی آمریکا و این در حالی است که واشنگتن می‌کوشد حضور خود را در این جنگ ۲۰ ساله خاتمه دهد. این اولین حمله قاطعانه در نوع خود پس از استعفای ژنرال اوستین میلر در هفته گذشته است. به نوشته «نوزیتر- اشمیت» نیروهای افغانی در برابر حملات طالبان احساس سرگردانی می‌کنند، زیرا ایالات متحده به روزهای پایانی خارج کردن نیروهای باقیمانده خود نزدیک می‌شود. ایالات متحده و دیگر قدرت‌های بزرگ در تلاشند که یک توافق صلح بین طالبان و دولت افغانستان امضا شود، اما طالبان معتقدند که آنها پیروز جنگ هستند و بنابراین، انگیزه کمی برای مذاکره دارند. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه در مصاحبه با  MSNBC گفت: «ما نگرانی عمیقی در مورد اقدامات طالبان داریم. وضعیت نشان می‌دهد که طالبان قصد دارد با زور کل این کشور را تصرف کند اما اگر این امر رخ دهد، افغانستان به یک کشور مطرود و منزوی تبدیل خواهد شد.»

ژنرال «مارک میلی» رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز چهارشنبه نسبت به «تسخیر کل افغانستان» به دست طالبان هشدار داد و افزود که شورشیان طالبان در نبرد با نیروهای دولتی دست برتر دارند. تنی چند از مقام‌های پنتاگون اعلام کردند که احتمال دارد طی روزهای آتی حملات بیشتری علیه طالبان صورت گیرد. یکی از این مقام‌ها گفت: «ما این حملات را در جایی که بدانیم و در زمان مقتضی انجام می‌دهیم و تا هر زمان که صلاح بدانیم انجام خواهیم داد.»‌ این مقام به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود.

این در حالی است که دو اتفاق دیگر هم در افغانستان رخ داده است: ۱- طالبان تهدید خود علیه مترجمان افغان که با نیروهای آمریکایی همکاری می‌کردند را عملی کرد. به همین دلیل، این گروه «سهیل پردیس»، مترجم افغان نیروهای آمریکایی را در مسیر کابل - خوست دستگیر و سپس سر بریدند. پردیس ۳۲ ساله در حال رانندگی بود که با ایست بازرسی جنگ‌جویان طالبان برخورد کرد.

او با سرعت دادن موتور خود قصد عبور از ایست بازرسی را داشت اما جنگ‌جویان طالبان موتور او را به رگبار بسته، سپس او را از موتور پیاده کرده و سرش را از تنش جدا کردند. او مدت ۱۶ ماه به عنوان مترجم سربازان آمریکایی کار کرده بود. ۲- «ارگ» ریاست جمهوری افغانستان‌(محل استقرار اشرف غنی) خبر داد که اشرف غنی با جو بایدن رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا تلفنی صحبت کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا ۳/ ۳ میلیارد دلار برای کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در نظر گرفته است. کاخ سفید اعلام کرد که یک میلیارد دلار از این مبلغ برای نیروی هوایی افغانستان و دسته عملیات ویژه هوایی در نظر گرفته شده تا این نیروها بتوانند به عملیات نظامی‌شان ادامه دهند.

بر اساس بیانیه کاخ سفید یک میلیارد دلار دیگر برای تهیه تدارکات کلیدی مانند بنزین، مهمات و قطعات اضافی در نظر گرفته شده و بقیه برای پرداخت هزینه‌های معاش ارتش افغانستان هزینه خواهد شد.

ارسال نظر