کد خبر 535779

در نشست کورنوال انگلیس مطرح شد؛

مخالفت گروه۷ با تأمین بودجه واکسن برای کشور‌های فقیر

سران کشور‌های عضو گروه ۷ علی‌رغم ادعا‌های خود، با درخواست‌ها برای اختصاص بودجه به منظور پایان دادن به کمبود واکسن کرونا در کشور‌های فقیر مخالفت کردند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، روزنامه ایندیپندنت در مطلبی نوشت: سران کشور‌های عضو گروه ۷ در نشستی که در منطقه کورنوال انگلیس برگزار شد، با درخواست‌ها برای اختصاص میلیارد‌ها پوند به منظور پایان دادن به کمبود واکسن کرونا در کشور‌های فقیر مخالفت کردند.

به موجب این گزارش، گروه‌های امدادی اعلام کردند ثروتمندترین کشور‌ها حتی درباره اختصاص بسته مالی گفتگو نکردند و در عوض به اختصاص تعداد دوز واکسن‌هایی متمرکز شدند که احتمال می‌رود در مجموع کمتر از ۱۰ درصد تعداد دوز‌های مورد نیاز باشد.

در آستانه برگزاری این اجلاس، بیش از صد مقام سابق جهان از جمله گوردون براون و تونی بلر از گروه ۷ خواستند دو سوم ۶۶ میلیارد دلار هزینه مربوط به این برنامه جهانی را بپردازد.

گوردون براون در مطلبی در ایندیپندنت نوشت این اقدام نه تنها به «آپارتاید واکسن» پایان خواهد داد بلکه اقدامی در جهت منافع شخصی نیز خواهد بود که موجب بازگشت ۹ تریلیون دلار به اقتصاد تا سال ۲۰۲۵ خواهد شد.

اما انتظار می‌رود سران گروه ۷ تنها یک میلیارد دوز از ۱۱ میلیارد دوز واکسن مورد نیاز را اختصاص دهند، زیرا دفتر نخست‌وزیری انگلیس اذعان کرده است اختصاص بسته مالی را در دستورکار گروه ۷ قرار نداده است.

شایان ذکر است، یک میلیارد دوز واکسنی که گروه هفت وعده آن را داده قرار است از طریق ساز و کار «کوواکس» در بین ۹۲ کشور جهان تقسیم شود. از این میان ۲۰۰ میلیون دوز قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱ در اختیار کشور‌های فقیر قرار گیرد.

کوواکس تاکنون بیش از ۸۰ میلیون دوز از واکسن  «کووید ۱۹» را در ۱۲۹ کشور یا منطقه جهان تقسیم کرده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر