کد خبر 531325

اردوغان: انتظار داریم آمریکا سازنده‌ تر عمل کند

رییس جمهوری ترکیه در نشست مجازی با مدیران ارشد شرکت‌های مستقر در آمریکا سخنرانی کرد. اردوغان نسبت به نشست آتی خود با جو بایدن ابراز اطمینان کرد که دوران جدید در روابط دو کشور گشوده شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه دستیابی به حجم تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری با آمریکا را منوط به رویکرد صمیمانه مبتنی بر منافع و ارزش‌های مشترک دانسته و اعلام کرد: انتظار داریم واشنگتن سازنده‌تر عمل کند.

وی ضمن تشکر از همه کارآفرینانی که به ظرفیت‌های ترکیه اعتقاد و به آینده روشن آن اعتماد دارند، ابراز امیدواری کرد این قبیل جلسات و رایزنی‌ها مفید واقع شوند.

اردوغان در ادامه گفت: با وجود انقباض جدی اقتصادی در بازارهای صادراتی سنتی و تقاضای خارجی در دوره همه‌گیری کرونا، به رقم صادرات ۱۷۰ میلیارد دلار رسیدیم. حجم تجارت ترکیه و آمریکا در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته با افزایش ۴۵ درصدی به ۴ میلیارد و ۲۷۲ میلیون دلار رسیده است.

وی همچنین افزود: رسیدن به چشم‌انداز حجم تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری با آمریکا، نیازمند رویکرد صمیمانه، احترام متقابل مبتنی بر منافع و ارزش‌های مشترک است. انتظار داریم که آمریکا در مورد این موضوعات سازنده‌تر عمل کند.

اردوغان متذکر شد حتی اگر اظهارات جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا در مورد وقایع ۱۹۱۵ به روابط آسیب وارد کرده باشد، هم دیدار با وی در اجلاس کشورهای عضو ناتو نوید بخش دوران جدیدی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: ترکیه پس از چین با ۱.۸ درصد بالاترین رشد اقتصادی را در میان کشورهای جی-۲۰ به خود اختصاص داده است.

اردوغان در پایان تصریح کرد: هدف ما در روند مقابله با شیوع کرونا، راه اندازی کمپین واکسیناسیون فشرده در ماه ژوئن برای عادی سازی شرایط در سراسر کشور است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر