کد خبر 518026

سخنگوی وزارت امور خارجه؛

آمریکا باید همه تحریم‌ها علیه ایران را بردارد

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آنچه فردا در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اتفاق می‌افتد، هیچ فرقی با کمیسیون‌های مشترکی که تا الان بوده ندارد، مجددا تٔأکید کرد: هیچ طرح گامی به گامی از سوی ایران مطرح نبوده و ایران هم هیچ طرح گامی به گامی را نپذیرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۶ فروردین ماه در نخستین نشست هفتگی با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این نشست گفت: امسال مقام معظم رهبری سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نامیدند وزارت خارجه در هر سه قسمت این شعار که به دستورالعمل مانند است، دخیل است و می‌تواند اقداماتی را صورت دهد. امیدواریم تا  روزی که این شعار و نقشه راه امسال به اهداف خودش برسد، کمک‌های موثری را در خدمت همه بخش‌های جامعه و نهادهای جمهوری اسلامی فراهم کنیم.

خطیب‌زاده افزود: هفته گذشته هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) بود.در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای هم هستیم که به همه عزیزان در این حوزه تبریک می‌گویم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه اقدامات ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی در چه مرحله‌ای از لغو تحریم‌ها توسط آمریکا صورت می‌گیرد و نقش مجلس در فرآیند راستی آزمایی تحریم‌ها بیان کرد: آنچه فردا اتفاق می‌افتد هیچ فرقی با کمیسیون‌های مشترکی که تا الان بوده ندارد. فردا کمیسیون ادواری بین ایران و ۱+۴ است. قرار بود در اسفند برگزار شود که تاریخ نهایی نشده بود. قرار شد در اوایل فروردین برگزار شود. قرار شد به صورت آنلاین برگزار شود و گفت‌وگوها ناقص بود و رفت برای کمیسیون حضور.

خطیب‌ زاده ادامه داد: دستورکار این جلسه رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران و چگونگی اجرای تعهدات مقابل است. این موضوع کمیسیون مشترک این دفعه بوده است. بحث جدی مطرح شده است و فردا معلوم‌ می‌شود ۱+۴ می‌تواند منافع ما را تامین کند یا خیر.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سند برنامه همکاری جامع ایران و چین گفت که این قرارداد نیست و افزود: حضور نیروهای خارجی در ایران از اساس مردود است چون مخالف قانون اساسی ایران است و این موضوع مطرح نیست و بیشتر نگرانی آفرینی است.

وی درباره اینکه آیا امکان امضای این سند با کشورهای دیگر است؟ هم گفت: هم هست و هم قبلا بوده است. با روسیه هم سندی بوده که باید آن را تجدید کنیم.

خطیب‌زاده اضافه کرد: با هند چنین چیزی را به نام بیانیه دهلی نو داشتیم که مربوط به یک کشور یا دو کشور نیست و متاسفانه برخی بزرگ نمایی‌ها درباره برخی امور صورت می‌گیرد. قراردادی در آن نیست برای کار ۲۵ ساله.

وی تصریح کرد: هر قراردادی که از این نقشه راه بیرون بیاید مدت زمان و شرایط آن در خود قرارداد ذکر می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره این سؤال که پیشنهاد مشخص تهران درباره برجام چیست؟ اظهار داشت: هیچ طرح گامی به گامی از سوی ایران مطرح نبوده و ایران هم هیچ طرح گامی به گامی را نپذیرفته است. 

وی ادامه داد: در کمیسیون مشترک روز جمعه موضع ایران کاملا تبیین شد. استقبال می‌کنیم آمریکا مسیر غلط را کنار بگذارد. نه گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا در وین و در هر هیچ جای دیگه صورت نگرفته و نخواهد گرفت. 

خطیب‌زاده افزود: وزارت خارجه همه تحریم‌هایی که باید برداشته شود استعلام کرده است. همه تحریم‌ها باید برداشته شود و مسیر راستی آزمایی را ایران با ۱+۴ درباره آن گفت‌وگو کرده است. گفت‌وگوهای وین هم فنی و حقوقی است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: وزارت خارجه مسئول اجرای سند همکاری جامع ایران و چین نیست. ما هماهنگ کننده هستیم و قوه مقننه باید به نقشه راهی که نظام به آن رسیده باید کمک کنند تا اجرایی شود.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره ادعای روزنامه وال استریت ژورنال درباره حصول دو توافق در وین، گفت: اینکه ۱+۴ در کجا و چگونه با آمریکا صحبت می‌کند به خود ۱+۴ مربوط است. فردا براساس دستورکار کمیسیون درباره مسیر رفع تحریم‌ها گفت‌وگو می‌کنیم. ۱+۴ از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی را عنوان کنیم. 

وی گفت: مسیر روشن است تحریم‌های آمریکا تماما باید برداشته و راستی آزمایی شود. ما فقط یک گام داریم. آن یک گام هم شامل برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکاست و در مقابل آن ایران آمادگی دارد اقدامات جبرانی خود را متوقف کند و به عقب برگرداند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران بیان کرد: درخواستی بوده و ما از این سفر استقبال کردیم. مسائل تعیین جزییات فنی سفر در حال اتمام است و به محض نهایی شدن آن را اعلام می‌کنیم. انتظار داریم نخست وزیر کره با خودش راه حل‌هایی که برای آزادسازی منابع مسدود شده ایران در کره را با خود بیاورد. این موضوع روابط دوجانبه را شدیدا تحت تاثیر خود قرار داده است. این سفر ضمن اینکه می‌تواند در ارتقای روابط کمک کند نخست وزیر کره با دست پر و راه‌حل‌های اجرایی و عملیاتی وارد ایران شود.

خطیب‌زاده درباره اعلام رسانه‌های کره‌ای مبنی بر آزادی نفتکش کره بیان کرد: موضوع کشتی کره‌ای یک موضوع کاملا متفاوت از روابط دوجانبه است. دولت کره درخواست‌های جدی از ما داشته و کاپیتان هم سوء سابقه نداشته و ما پیشنهادهای خود را به مقام قضایی ارائه کردیم و مقام قضایی به محض اینکه به نتیجه برسد سخنگوی قوه اعلام خواهد کرد. وزارت خارجه توصیه‌های خود را به قوه قضاییه اعلام کرده است.

وی درباره اظهارات وزیر خارجه عربستان و اینکه عربستان باید در مذاکرات ایران و ۱+۴ حضور داشته باشد، نیز گفت: متاسف هستم که همچنان شجاعت گفت‌وگوهای خارج از قدرت‌های فرامنطقه‌ای در ریاض شکل نگرفته است. همچنان نگاه ریاض به پایتخت‌های دیگر خارج از منطقه است.

خطیب‌زاده ادامه داد: موضع عربستان در قبال برجام شناخته شده است و زمان مذاکرات اقدامات مخربی انجام داد. برجام گفت‌وگو و مهر و موم شد و بر روی طاقچه گذاشته شد. توصیه می‌کنیم عربستان به گفت‌وگوهای منطقه‌ای بازگردد و آغوش منطقه به سوی عربستان باز است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره پایبندی چین به تعهداتش در سند همکاری جامع ایران و چین اظهار داشت: ما در این نقشه راه تعهد یا قراردادی را نگنجاندیم و اینها یک نقشه راه و اولویت‌های همکاری است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره نشست فردا در وین هم گفت: دستورکار ما و مسیری که ما روشن کردیم، روشن است. آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره پخش سریال گاندو و اینکه آیا فشاری از سوی وزارت خارجه و ظریف برای جلوگیری از پخش آن صورت گرفته است؟ گفت: با نردبان دروغ نمی‌شود به بام حقیقت رسید. مادامی که این سریال پلیسی - تخیلی حساب می‌شد اصحاب هنر و رسانه باید اظهارنظر می‌کردند ولی از آن بابت که سازندگان این سریال اصرار زیادی دارند که اینها مبتنی بر سند است و آن را به عنوان مستند معرفی کنند. اگر این سند است و سندی دارند حتما به مراجع ارجاع می‌دهم که معرفی کنند وگرنه دون شأن نظام جمهوری اسلامی است که براساس سفارش پروژه‌ای ساخته شود برای تخریب یکی از ارکان حاکمیت جمهوری اسلامی ایران. پروژه‌های سفارشی و محفلی نمی‌تواند ارزش‌ دیپلمات‌های ایرانی را کم کند. دوستان در صدا و سیما این سریال را دون شأن خود می‌دانستند و اینکه سریال متوقف شد جای سؤال دارد. آنهایی که پول ساخت آن را داشتند قطعا می‌توانند آن را ادامه دهند.

وی تصریح کرد: هیچ فشاری از دولت و وزارت خارجه نبوده است الا تک و توک اظهارنظراتی که مثل امروز بیان شد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی گفت: ایران در بسیاری از کشورها دارای ملک‌ها و زمین‌هایی است و طبق قانون وزارت خارجه مستقلا نه می‌تواند تصمیمی درباره این املاک بگیرد چون ملی هستند و هیأت دولت باید راسأ تصمیم بگیرد که کدام فروخته و کدام حفظ شود. اینها روال قانونی دارد. 

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اینکه ایران نباید مرتکب هرگونه نقض تعهدات شود خاطرنشان کرد: انتظار ما از فرانسه حرکت در مسیر سازنده و بازگشت به اجرای تعهداتشان است. اروپا در کنار آمریکا در اجرای تعهدات خود کوتاهی کرده است. توصیه ما به طرف‌های اروپایی این بوده که راه آسان‌تر را پیش بگیرند و پاسخ ایران به اقدامات آنها روشن خواهد بود.

واکسن کرونا/ تسریع در واردات واکسن طی یکی دو هفته آینده از طریق روسیه و کواکس

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره ارسال واکسن روسی «اسپوتنیک وی» و اینکه تعداد کمی از این واکسن وارد شده نیز گفت: از هفتم فروردین ۱۳۹۹ تا امروز، بیش از یک سال و یک هفته پیش وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری کرونا، نامه‌ای به مقامات عالی نظام و وزارت بهداشت نوشت و همه موضوعات درباره واکسن را پیش بینی کرد و گفت. در طول این مدت همه اقدامات خود را برای رفع موانع خارجی همکاری در حوزه واکسن و واردات واکسن انجام دادیم.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت تلاش موثری کرده و پیشرو بوده است، اظهار داشت: وزارت خارجه جز با تصمیم و نظر وزارت بهداشت و شورای عالی کاری نکرده و نمی‌کند. هرگاه چیزی را از ما خواستند، حتی اگر از زمان توصیه ما چند ماه هم گذشته بوده به جدیت رفتیم از جمله در مورد اسپوتنیک وی که ظریف در سفر به مسکو مصوبه و درخواست را انجام داد.

خطیب‌زاده ادامه داد: میزانی که با طرف روس صحبت شده بود، مقدار زیادی از آن را وارد کردیم و اگر اشتباه نکنم بیشتر از نیم میلیون دوز وارد شده است و توافق برای تولید مشترک را انجام دادیم و حتی به این هم متوقف نبوده و ما با طرف‌های هندی همکاری‌هایی کردیم و منابع مالی را تامین کردیم و با طرف کوبایی توافقاتی داشتیم. ظریف در سفر به کوبا این مسیر را آغاز کرد و البته وزارت بهداشت مرجع صلاحیت دار بود که کدام کار با سرعت بیشتری جلو برود و کدام با سرعت کمتری. تولید مشترک با کوبا هم در دستورکار بوده است.

وی خاطرنشان کرد: کواکس در چند روز آینده یک مقدار از دوزی را که وعده کرده و عقب انداخته بود را وارد می‌کند. اگر کواکس به تعهداتش عمل کند، ۲.۲ میلیون دوز از کواکس در چند هفته آینده وارد می‌کنیم. 

خطیب‌زاده ادامه داد: از چین چند صد هزار دوز واکسن وارد و هدیه داده شده است. در سفر آقای وانگ یی وزیر خارجه چین در ملاقات بیش از نیم ساعت در این خصوص و همکاری مشترک در حوزه واکسن گفت‌وگو شده است و اینها نشان می‌دهد با چه حجمی و فعالیتی، تمامی ارکان از جمله وزارت خارجه کار می‌کنند.

وی گفت: فکر می‌کنم واردات واکسن طی یکی دو هفته آینده از طریق روسیه و کواکس تسریع خواهد یافت. هند هم با اینکه منابع مالی آن تامین شده بود به خاطر قوانین داخلی این کشور همچنان واکسن را نفرستاده که اگر بفرستد به چند میلیون دوز واردات خواهیم رسید و البته طبق گفته وزارت بهداشت مسیر تولید واکسن در مسیر خودش حرکت می‌کند.

 نه به وعده‌ها نه به پالس و نه به سیگنال چه مثبت و چه منفی بعد از روی کار آمدن آقای بایدن اهمیت ندادیم/ برجام زنده است چون ایران صبورانه و مسئولانه رفتار کرد

خطیب‌زاده درباره نشست فردا در وین و اینکه آیا این نشست با توجه به حضور غیرمستقیم آمریکا و اینکه قرار نیست با آنها مذاکره کنیم، یک گام رو به جلو است و آیا پالسی از سوی آمریکایی‌ها دریافت کرده‌اید؟ اگر اتفاقی رخ ندهد آیا جلسه فردا حسن ختام برجام خواهد بود؟ نیز بیان کرد: ما نه به وعده‌ها، نه به پالس و نه به سیگنال چه مثبت و چه منفی از بعد از روی کار آمدن آقای بایدن اهمیت ندادیم. آنچه برای ما مهم است عمل و اقدام دولت آمریکاست.

وی گفت: اینکه دستورکار جلسه کمیسیون مشترک به نتیجه می‌رسد، یا نه، به این برمی‌گردد که اروپایی‌ها و ۱+۴ بتوانند تعهدات آمریکا را به آن یادآوری کنند و آمریکا هم به تعهداتش عمل کند. اینکه این کار را خواهد کرد؟ باید منتظر ماند و دید.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: اساسا برجام به این خاطر زنده نیست که طرف‌های دیگر اقدام موثری کردند. برجام زنده است، به خاطر اینکه ایران بسیار صبورانه و مسئولانه رفتار کرده و هزینه‌های حفظ برجام تا به امروز بر دوش ایران بوده است.

وی تصریح کرد: این پنجره تا ابد باز نیست ولی فردا هم بسته نخواهد شد. آنچه در سفر گروسی به تهران توافق کردیم، یک توافق سه ماهه بود و یک ماه گذشته و دو ماه بیشتر نمانده است و در موعد آن موظف به اجرای تمامی بندهای قانونی مصرح در قانون مجلس هستیم.

 اگر عربستان برای گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای آماده باشد، استقبال می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره اظهارات روز گذشته وزیر خارجه عربستان و استقبال از مذاکره با ایران و اینکه آیا پیامی بین دو کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم رد و بدل شده است؟گفت: همکاری در منطقه یکی از اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران است. البته عربستان تاکنون مانع اصلی این گفت‌وگوها بوده است.

وی افزود: اینکه دولت عربستان به این نتیجه برسد که آمادگی دارد برای گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای مستقیم و چندجانبه در منطقه، ما استقبال می‌کنیم. همیشه از طرق مختلف این پیام‌ها گفته شده و جواب داده شده است. ولی اینکه الان پیام خاصی رد و بدل شده باشد، چنین نیست. از طریق کویت و بقیه کشورهای حوزه خلیج فارس پیام‌هایی را دریافت کرده و پیام‌هایی را دادیم. امیدواریم دولت عربستان آمادگی این را پیدا کند در یک گفت‌وگوی درون منطقه‌ای حاضر شود.

 سفر ظریف به چهار کشور آسیای مرکزی

وی درباره سفر منطقه‌ای ظریف به آسیای مرکزی اظهار داشت: هفته پیش ظریف به تاجیکستان رفت و چهار کشور دیگر حوزه آسیای مرکزی که حوزه‌ مشترکات فرهنگی، تمدنی، مردمی و دینی ما هستند باقی ماندند. در این هفته سفر به این چهار کشور انجام می‌شود. با همه کشورها موضوعات جدی دوجانبه داریم.

خطیب‌زاده ادامه داد: در چارچوب ۱+۵ یا ۲+۵ درون این منطقه آمادگی همکاری همواره داشتیم. در بسیاری از حوزه‌ها شاهد تحولات خوبی باشیم. اگر کرونا نبود شاید این سفر باید زودتر انجام شود ولی پروتکل‌ها باعث تعویق این سفر شد.

 راستی آزمایی حوزه نفت یکی از ساده‌ترین حوزه‌هاست

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره راستی آزمایی تحریم‌ها از جمله تحریم نفتی هم گفت: نفت یکی از مهمترین حوزه‌های راستی آزمایی ما در خصوص رفع تحریم‌هاست. برای بازپس گیری سهم خودمان از بازار نفت، البته منتظر رفع تحریم‌ها نبودیم. آمارهای رسمی و غیررسمی حاکی از آن است تلاشگران صنعت نفت تلاش می‌کنند با وجود تحریم‌ها بتوانند صادرات را انجام دهند. 

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: همانند دور قبلی رفع تحریم‌ها، اگر اتفاق بیفتد در تمامی حوزه‌ها باز پس گیری سهم ما از بازار با جدیت جلو می‌رود. راستی آزمایی حوزه نفت یکی از ساده‌ترین حوزه‌هاست چون ما مشتری‌های دائمی خرید نفت داریم.

 ابراز نگرانی از تحولات موزامبیک

وی درباره تحولات موزامبیک و اشغال شهر پالما توسط داعش ضمن ابراز نگرانی از این تحولات گفت: از آنچه در موزامبیک اتفاق می‌افتد، نگران هستیم. با مردم و دولت موزامبیک همدردی می‌کنیم. از اقدامات اتحادیه آفریقا و جامعه توسعه جنوب آفریقا حمایت می‌کنیم.

خطیب‌زاده افزود: ریشه تروریسم و افراطی گری در همه جای دنیا مشترک است و پاسخ مشترک می‌طلبد. آمادگی داریم تجربیات خودمان را برای چگونگی مبارزه با این پدیده شوم که امروزه پدیده جهانی و به کشورهای مختلف صادر شده، در اختیار دولت موزامبیک قرار دهیم.

باید برگردیم به ژانویه ۲۰۱۷

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تفسیر صحیح از رفع تحریم‌ها بیان کرد: در دوران اوباما برخی تحریم‌ها به درستی برداشته نشده بود، ولی بر روی کاغذ بسیاری از تحریم‌هایی که کنگره اعمال کرد را دولت اوباما اجرایی نمی‌کرد. امروز آنچه می‌گوییم این است که باید برگردیم به ژانویه ۲۰۱۷ و تحریم‌هایی که آمریکا برداشته بود و دوباره اعمال کرده یا اضافه کرده و مثلا تحت عنوان هسته‌ای، نهادی یا شخصی تحریم کرده بودند باید برداشته شوند و برای ما فرقی نمی‌کند و همه این تحریم‌ها باید برداشته شوند. 

وی گفت: اینکه می‌گوییم گفت‌وگوها فنی است ما به ۱+۴ گفتیم باید همه تحریم‌ها برداشته شود و آنها از ما جزییات خواستند و ما جزییات را در حوزه‌های مختلف به آنها ارائه کردیم. البته این گونه نیست که یک مرتبه همه آن چیزی که ارائه کردیم فردا باشد باز هم اگر چیز جدیدی پیدا کردیم در اختیار ۱+۴ قرار می‌دهیم و از متحدان خود هم که تحت تحریم قرار گرفتند خواستیم موارد تحریمی خود را به ما اعلام کنند که آمریکا نه فقط تحریم‌ها بر ضد ایران بلکه تحریم‌هایی که بر ضد همکاران ما در جامعه بین‌المللی اعمال کرده باید یک جا بردارد.

ما به سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر رفع تحریمی صورت بگیرد باید به تایید کنگره در آمریکا هم برسد، گفت: ما به سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم. سیاست داخلی آمریکا برای خودشان و ما به تعهدات آمریکا کار داریم و اینکه در داخل آمریکا چه می‌کنند و چه می گذرد به خودشان مربوط است و ما فقط یک ایالات متحده بیشتر نمی‌شناسیم.

دستورکار مذاکرات فردا رفع جامع تحریم‌های آمریکاست

وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر آزادسازی بخشی منابع مالی ایران در خارج در آستانه نشست وین گفت: این اخبار در راستای انحراف از دستورکار جلسه است. ما نه با کسی گفت‌وگو کردیم و نه اقدامات جزیی را می‌پذیریم. نشست فردا یک نشست فنی بین ایران و ۱+۴ است و دستورکار مذاکرات فردا رفع جامع تحریم‌های آمریکاست، اگر بتوانیم با این توافق با ۱+۴ برسیم و آنها بتوانند تعهد آمریکا را تضمین کنند، مسیر باز می‌شود.

مجلس بر همه چیز می‌تواند نظارت کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره نگاه به نقش مجلس در خصوص سند برنامه همکاری جامع ایران و چین نیز گفت: مجلس بر همه چیز می‌تواند نظارت کند. اما اینکه قراردادهایی که از این نقشه راه بین ایران و چین دربیاید باید مورد تصویب مجلس قرار بگیرد شاید نکته دقیقی نباشد چون ممکن است صدها قرارداد بین بخش‌های خصوص انجام بشود. هر چیز حاکمیتی را مجلس می‌تواند با دقت نظارت کند و همه ارکان کشور به نظارت مجلس پایبند هستند.

 ما هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت

وی در پاسخ به این سؤال که اگر فردا نتیجه‌ای حاصل شد با طرف آمریکایی در وین صحبت می‌کنید؟ گفت: ما هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت تا مادامی که آمریکا به تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ برگردد. اینکه آمریکا با ۱+۴ چگونه به نتیجه برسد موضوع ما نیست، موضوع ما کمیسیون مشترک است. 

 پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: کند پیش می‌رود و امیدواریم در سفر نخست‌وزیر کره به ایران ایشان با راه‌حل‌های عملی برای چگونگی رفع این انسداد بیاید. روابط دوجانبه تحت تاثیر آن قرار گرفته و به نوعی گروگان این بی عملی طرف کره‌ای قرار گرفته است و امیدواریم در سال جدید حل شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ابتدای این نشست هم گفت: امسال مقام معظم رهبری سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها نامیدند وزارت خارجه در هر سه قسمت این شعار که به دستورالعمل مانند است، دخیل است و می‌تواند اقداماتی را صورت دهد. از روز اول ۱۴۰۰ این را فراهم کردیم و روی این کار می‌کنیم و امیدواریم تا  روزی که این شعار و نقشه راه امسال به اهداف خودش برسد، بتوانیم کمک‌های موثری را در خدمت همه بخش‌های جامعه و نهادهای جمهوری اسلامی فراهم کنیم.

خطیب‌زاده افزود: هفته گذشته هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) بود. امنیت ایران مدیون تلاش‌ها و جانفشانی‌های برادران وزارت اطلاعات است و همه ما قدردان آنها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای هم هستیم که به همه عزیزان در این حوزه تبریک می‌گویم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر