کد خبر 516886

برای نخستین بار؛

الکاظمی وارد عربستان شد

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق پس از حرف و حدیث‌ها و فراز و فرودهای زیاد و ۱۱ماه انتظار بالاخره امروز چهارشنبه به عربستان سفر کرد و مورد استقبال بن سلمان ولیعهد سعودی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مصطفی الکاظمی پنجشنبه هفته گذشته با شاه سعودی دیدار مجازی برگزار و درباره مسائل مختلف منطقه ای با ملک سلمان گفت و گو کرد.

ملک سلمان از الکاظمی بخاطر ایجاد ثبات در عراق و الکاظمی نیز از شاه سعودی بخاطر آنچه "حل بحران یمن" خواند؛ تشکر کرد.

در این گفت وگوی مجازی پادشاه سعودی از نخست وزیر عراق برای سفر به عربستان و دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد خود دعوت کرد که نخست وزیر عراق  با پذیرش این دعوت امروز چهارشنبه به ریاض رفت.

الکاظمی قرار بود سال گذشته پس از رسیدن به منصب نخست وزیری دولت انتقالی در نخستین سفر خارجی خود به عربستان برود اما این سفر به دلیل آنچه که بیماری و کهولت سن شاه سعودی ذکر شد، صورت نگرفت.

پس از آن مکالمات متعددی بین الکاظمی و حکومت عربستان برای سفر به این کشور صورت گرفت اما پی در پی به تاخیر افتاد  ولی مقامات نظامی و سیاسی دو کشور در این بین سفرهایی به ریاض و بغداد داشتند.

در نهایت برنامه سفر الکاظمی با ماجراهایی مانند قدرت نمایی گروه های مردمی مسلح در پایتخت عراق و تعویق اجلاس سه جانبه بغداد با حضور مصر و اردن همراه شد.

سرانجام امروز چهارشنبه مصطفی الکاظمی در صدر هیات وزارتی که حتی استانداران استان های مرزی عراق با عربستان نیز حضور دارند، وارد ریاض شده و در فرودگاه این شهر مورد استقبال ولیعهد عربستان قرار گرفت. 

عراق  الکاظمی و بن سلمان در فرودگاه ریاض - معارفه مقامات دو کشور

ولیعهد عربستان و نخست وزیر عراق گفت و گوی کوتاهی در سرسرای تشریفات فرودگاه با یکدیگر داشتند.

حسین علاوی، مشاور الکاظمی این سفر را برای توسعه گسترده همکاری ها در زمینه های مختلف مخصوصا در گذرگاه های مرزی و دریایی، حمل و نقل، حج و همچنین مسایل اقتصادی و سرمایه گذاری در زمینه انرژی و در آخر مبارزه با بحران کرونا عنوان کرد.

رسانه های منطقه پیش بینی کردند که ۶ توافقنامه در زمینه های فوق بین عربستان و عراق امضا خواهد شد.

نخست وزیر عراق نیز در صفحه شخصی خود هدف از سفرش را "تقویت افق های همکاری برادرانه میان کشورهای منطقه " توصیف کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر