کد خبر 516330
در مصاحبه با سی‌ان‌ان؛

بلینکن: برای مقابله با چین نیازمند راهبرد فراگیر هستیم

وزیر خارجه آمریکا گفت که مقابله با چالش‌های ایجاد شده توسط چین نیازمند آن است که آمریکا به توسعه یک راهبرد فراگیر در هماهنگی با متحدانش بپردازد. وی اضافه کرد: «ما در روند تکمیل بازبینی حمله سایبری اخیر به سازمان‌های آمریکایی و مداخله در انتخابات هستیم. در ناتو نیز نگرانی‌های مشترکی درباره اقدامات روسیه وجود داشته و تعهد مشترکی نیز برای ایستادن در برابر آن وجود دارد».

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس،  «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا یکشنبه گفت که آمریکا نیاز دارد قادر باشد از موضع قدرت علیه چین اقدام کند.

وی که با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» مصاحبه می‌کرد، گفت: «جنبه‌های خصمانه روابط، فزاینده بوده و قطعا رقابت‌هایی وجود دارد».

وزیر خارجه آمریکا گفت که مقابله با چالش‌های ایجاد شده توسط چین نیازمند آن است که آمریکا به توسعه یک راهبرد فراگیر در هماهنگی با متحدانش بپردازد.

بلینکن در ادامه مصاحبه به چالش‌ها با روسیه نیز اشاره کرد و گفت که «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا شفاف بوده که اقدامات روسیه، پیامدهایی برای این کشور به همراه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: «ما در روند تکمیل بازبینی حمله سایبری اخیر به سازمان‌های آمریکایی و مداخله در انتخابات هستیم. در ناتو نیز نگرانی‌های مشترکی درباره اقدامات روسیه وجود داشته و تعهد مشترکی نیز برای ایستادن در برابر آن وجود دارد».

وزیر خارجه آمریکا درباره خط لوله گازی «نورد استریم 2» نیز گفت که واشنگتن موضع خود را به متحدان آلمانی گفته و آماده اعمال تحریم‌های جدیدی علیه این پروژه است.

بلینکن در پاسخ به سوالی در این باره که آیا آمریکا خود می‌تواند کاری برای توقف تکمیل این پروژه بزرگ انجام دهد،‌ گفت این به کشورهایی که در حال ساخت آن هستند بستگی دارد».

وی در ادامه به اتحاد آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس در اعمال فشار به چین به دلیل ادعایی نقض حقوق بشر در سین‌کیانگ پرداخت.

از سوی دیگر روزنامه ساندی تایمز در گرازش امروز خود نوشت که «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس درصدد است با همکاری «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا ائتلافی علیه چین تشکیل دهد.

جانسون در جمع مقامات انگلیسی که به‌تازگی توسط پکن مورد تحریم قرار گرفته‌اند گفت، در تماس تلفنی روز جمعه با بایدن، افزایش تلاش برای ایجاد ائتلاف جهانی علیه چین را مطرح کرده است.

جانسون در این جمع، با اشاره به طرح اقتصادی بزرگ چین با عنوان «یک کمربند یک جاده»، گفت: «باید برای آن جایگزینی پیدا کنیم تا کشورها بتوانند دست به انتخاب بزنند. غرب باید این کار را انجام دهد».

ارسال نظر