کد خبر 516248
وزارت خارجه چین؛

سند همکاری جامع ایران-چین باعث ارتقای منافع دو ملت می‌شود

وزارت خارجه چین با اشاره به امضای سند همکاری جامع تهران- پکن خاطر نشان کرد این سند باعث ارتقای منافع دو ملت می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، صفحه رسمی سخنگوی وزارت خارجه چین در توئیتر نوشت: «در ژانویه 2016 چین و ایران بیانیه مشترکی در مورد ایجاد مشارکت استراتژیک جامع صادر و توافق کردند که به یک برنامه همکاری جامع برسند. به همت مشترک آنها، برنامه همکاری جامع چین و ایران در 27 مارس امضا شد.»

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه افزود:  این به دو طرف کمک خواهد کرد تا از پتانسیل همکاری در اقتصاد، فرهنگ و سایر زمینه ها استفاده و مسیر همکاری های طولانی مدت را ترسیم کنند، بنابراین مشارکت استراتژیک جامع باعث ارتقاء منافع دو ملت  می‌شود.

وزرای امور خارجه ایران و چین روز  گذشته در محل وزارت امور خارجه سند همکاری‌های 25ساله ایران و چین را امضا کردند.

این سند با عنوان رسمی «برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین» ثبت شده است و حوزه‌های سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت‌های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و... را شامل می‌شود.

در برخی از بندها صحبت از تسهیل سرمایه‌گذاری و فاینانس است و برخی از بندها از حمایت‌های متقابل سیاسی در مجامع بین‌المللی می‌گوید. در حوزه نظامی و دفاعی موضوعاتی همچون آموزش، انتقال فناوری‌های دفاعی، مبارزه با تروریسم و رزمایش مشترک آمده است. از نکات بسیار مهم این سند می‌توان از توافق بر سر تجارت با ارزهای ملی یاد کرد.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    اگر راست میگویید چرا متن این سند همکاری را منتشر نمیکنید بچه دلیل مردم که صاحب حقیقی این سرزمین هستند نباید بدانند که در سند به این مهمی چرا مردم باید بی اطلاع باشند حتی ظریف با وجدان هم از ان اطلاع کافی ندارد فقط برادران عراقی ان را هماهنگ کردهاند این ها بخدا دارند کشور را میفروشند به این حرف ها بسنده نکنید در باره سرمایه گذاری چین بیشتر تحقیق کنید