کد خبر 515666

به خاطر خرید «اس-۴۰۰»؛

آمریکا به ترکیه هشدار داد

وزیر خارجه آمریکا از همتای ترکیه‌ای خود خواسته آنکارا از سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» ساخت روسیه دست بکشد و آن را کنار بگذارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا طی نشست امروز (چهارشنبه) با «مولود چاووش‌اوغلو» همتای ترکیه‌ای خود در حاشیه اجلاس وزاری خارجه عضو ناتو، از آنکارا خواسته از سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» ساخت روسیه دست بکشد.

پیشتر دولت سابق آمریکا به ریاست دونالد ترامپ نیز بارها مخالفت خود با اقدام ترکیه در خرید سامانه پدافندی اس-۴۰۰ روسیه را اعلام کرده و حتی آنکارا را بارها به تحریم تهدید کرده بود.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص آمده است: «وزیر خارجه بلینکن از ترکیه خواست از سامانه دفاع هوایی روسی «اس-۴۰۰» استفاده نکند».

واشنگتن همچنین اعلام کرده بلینکن در دیدار چاووش‌اغلو نگرانی ایالات متحده از خروج ترکیه از «کنوانسیون استانبول برای مقابله با خشونت علیه زنان و خشونت‌های خانگی» را ابراز کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود نوشته دو دیپلمات ارشد درباره منافع مشترک خود در سوریه و افغانستان، گفت‌‌وگو درباره فعالیت‌های اکتشافی میان ترکیه و یونان در شرق مدیترانه و همچنین حقوق‌بشر رایزنی کردند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • علی
    ۰ ۰

    با وجود اختلافات... دو کشور آمریکا و ترکیه منافع مشترک هم دارند ... ولی کشور ما با هیچ کشوری متافع مشترک ندارد ... متاسف ام برات آقای جواد آقا... داری گند میزنی !!