کد خبر 514812

طرح‌های جدید کنگره آمریکا؛

تلاش‌ برای ایجاد اخلال در بازگشت احتمالی آمریکا به برجام

قانونگذاران ارشد کنگره آمریکا در راستای تلاش‌ها برای ایجاد اخلال در بازگشت احتمالی دولت آمریکا به برجام ۲ طرح قانونی جدید معرفی کرده‌اند. با این اقدام، شمار طرح‌هایی که با همین هدف در کنگره معرفی شده‌اند به ۱۰ می‌رسد.

به گزارش «واشنگتن‌فری‌بیکن» که از پایگاه‌های نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکایی است حاکی است یکی از این دو طرح خواستار قرار دادن گروه‌های مقاومت عراق  در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» است و طرح دیگر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه‌های «حقوق بشری» را دنبال می‌کند.

نشست جمهوری‌خواهان برای ادامه فشار ضد ایران

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، این دو طرح یک روز بعد از دیدار مجازی اعضای «کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان» (به عنوان بزرگترین گروه محافظه‌کاران در نهادقانونگذار) با «مورگان اورتاگوس» و «برایان هوک»، سخنگوی سابق وزارت خارجه آمریکا و نماینده سابق دولت آمریکا در امور ایران معرفی شده است.

حاضران در آن نشست به ارائه راهکارهایی درباره نحوه دفاع از سیاست موسوم به «فشار حداکثری» شدند که بعد از خروج آمریکا از برجام علیه ایران معرفی شده بود، پرداختند. 

این دو طرح، شمار طرح‌های قانونی معرفی‌شده از سوی قانونگذاران کنگره برای اخلال در بازگشت آمریکا به برجام را به ۱۰ می‌رساند.

۸ طرح ضد ایرانی در کنگره

پایگاه واشنگتن‌فری‌بیکن هفته پیش توضیحاتی درباره ۸ طرح جاری تا آن زمان با هدف اخلال در بازگشت به برجام ارائه کرده بود.

تشدید تحریم‌ها علیه ایران، اعلام عدم حمایت از برجام، مخالفت با کاهش تحریم‌ها و تلاش برای جلوگیری از پیوستن دوباره آمریکا به این توافق موضوعات کلی آن هشت طرح را تشکیل می‌دهند.

پایگاه «جوئیش‌اینسایدر» نوشته برخی از این طرح‌ها از حمایت چندانی برخوردار نیستند اما برخی دیگر با حمایت قانونگذاران جمهوری‌خواه روبرو شده‌اند.

در مجلس سنا، طرحی که سناتور جمهوری‌خواه «بیل هاگرتی» ارائه کرده و به دنبال نظارت بر هر گونه اقدام از سوی دولت برای رفع تحریم‌ها است از حمایت ۲۷ سناتور دیگر برخوردار شده است.

طرح دیگر، قطعنامه‌ای است که سناتور افراطی ضد ایرانی، «جو کاتن» معرفی کرده و به مخالفت با هر شکل از کاهش تحریم، مگر در صورت حصول توافقی جدید با ایران جهت رسیدگی به تمامی زمینه‌های اختلافات با این کشور اعم از برنامه هسته‌ای، موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای می‌پردازد. این قطعنامه از حمایت ۳۱ سناتور برخوردار شده است.

موازی همین دو طرح در مجلس نمایندگان هم معرفی شده‌اند. در آن مجلس طرح موازی هاگرتی ۲۴ حامی و طرح موازی کاتن ۳۰ حامی دارند. 

در مجلس نمایندگان یک نماینده جمهوری‌خواه به نام «اندی بار» طرحی معرفی کرده که از دولت جو بایدن می‌خواهد هر گونه توافق با ایران را برای تصویب در سنا به این مجلس ارائه کند.

ششمین طرح، قطعنامه‌ای است که هفته پیش در مجلس نمایندگان صادر شده و مورد حمایت ۵ نماینده دموکرات و یک نماینده جمهوری‌خواه است. آنها در این قطعنامه برنامه هسته‌ای ایران را محکوم کرده‌اند.

دو طرح دیگری که در مجلس نمایندگان معرفی شده‌اند از حمایت نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه برخوردار هستند. یکی از این دو طرح خواستار انجام بررسی‌های لازم درباره امکان اعمال تحریم‌های جدید علیه مقام‌های ایران است. طرح دوم خواستار برقراری یک حکومت «دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای» در ایران است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر