کد خبر 514532

توجیه انگلیس برای افزایش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای

تصمیم دولت انگلیس برای افزایش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای این کشور از ۱۸۰ به ۲۶۰ کلاهک با انتقاد کشورهای ایران و روسیه روبه‌رو شده است. این تصمیم با تعهدات پیشین لندن مبنی بر کاهش زرادخانه هسته‌ای منافات دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دومینیک راب»، وزیر امور خارجه انگلیس چهارشنبه طرح دولت «بوریس جانسون» برای گسترش حجم زرادخانه هسته‌ای کشورش را برای ایجاد «حداقلی از بازدارندگی» ضروری دانسته است.

تصمیم انگلیس برای افزایش تعداد کلاهک‌های هسته‌ای در حالی مطرح شده که این کشور بارها از برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در توییتر از این رویکرد دولت انگلیس انتقاد کرد و آن را «دو رویی محض» توصیف کرد.

ظریف در توییتر نوشت: «بوریس جانسون با ریاکاری تمام می‌گوید "نگران تولید یک سلاح هسته‌ای واقعی توسط ایران است". در همان روز، او اعلام می‌کند که کشورش زرادخانه اتمی‌اش را گسترش می‌دهد. برخلاف انگلستان و متحدانش، ایران معتقد است که تسلیحات اتمی و تمام تسلیحات کشتارجمعی وحشیانه هستند و باید ریشه‌کن شوند.»

دومینیک راب چهارشنبه تأکید کرد که برنامه دولت این کشور برای افزایش زرادخانه هسته‌ای خود جزو حداقل‌های لازم برای حفظ بازدارندگی این کشور است.

او گفت: «ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم حداقلی از بازدارندگی باورپذیر را حفظ کنیم.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر