کد خبر 509172

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد؛

روسیه خواستار احترام به حق حاکمیت سوریه شد

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با محکوم کردن حمله آمریکا به سوریه، از واشنگتن خواستار احترام به حق حاکمیت دولت دمشق شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، زاخارووا روز جمعه در نشست هفتگی در وزارت امور خارجه روسیه گفت: شب گذشته آمریکا به منطقه مرزی ابوکمال در خاک سوریه حمله کرد و اطلاعات حاکی از تلفات جانی این حمله منتشر شده است.

وی افزود: به گفته فرماندهی پنتاگون هدف این حمله گروه شبه نظامی عراقی بود که گویا در حمله موشکی به پایگاه آمریکا در عراق شرکت داشته است. 

زاخارووا گفت: رییس پنتاگون آنطور که می گوید هدف برای حمله آمریکا به سوریه باتوجه به اطلاعات انکارناپذیر تجسسی انتخاب شده است. 

وی ادامه داد: ما قاطعانه این گونه اقدام ها را محکوم می کنیم و خواستار احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه هستیم. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: موضع خود در ناخرسندی از هرگونه تلاش برای تبدیل سوریه به میدان برای تسویه حساب های ژئوپلیتیکی را مورد تاکید قرار می دهیم. 

جان کربی سخنگوی پنتاگون پنج‌شنبه شب در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: به دستور رییس جمهور بایدن ، نیروهای ارتش آمریکا اوایل عصر امروز حملات هوایی علیه زیرساخت‌های مورد استفاده گروه‌های شبه نظامی عراقی در شرق سوریه انجام دادند.

وی مدعی شد که  این حملات در پاسخ به حملات اخیر علیه  پرسنل آمریکا و ائتلاف در عراق و تهدیدهای مداوم این افراد انجام شده است.

سخنگوی پنتاگون ادامه داد که این حملات چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی را که توسط تعدادی از گروه‌های شبه نظامی استفاده می‌شد، از بین برد.

لاوروف: آمریکا، روسیه را چند دقیقه پیش از حمله به سوریه مطلع کرده بود

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمد حنیف اتمر، همتای افغان خود با اشاره به حملات اخیر جنگنده‌های آمریکایی به شرق سوریه، اظهار کرد: نظامیان روس تنها چهار یا پنج دقیقه پیش از انجام حملات؛ هشداری را از طرف آمریکا دریافت کردند.

وی افزود: حتی اگر درباره اقدامات معمول برای جلوگیری از بروز درگیری در روابط بین نظامیان روسیه و آمریکا صحبت کنیم، چنین ابلاغی که همزمان با اجرای حمله انجام می‌شود، هیچ سودی ندارد.

لاوروف ادامه داد: حضور نیروهای آمریکا در سوریه غیرقانونی بوده و با تمامی کنوانسیون‌ها و قوانین بین‌المللی از جمله قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت درباره سوریه در تناقض است.

 وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد: طبق برخی اطلاعات به دست آمده، آمریکا به هیچ وجه قصد عقب نشینی از سوریه را ندارد و مسکو قصد دارد این موضوع را با واشنگتن روشن کند.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که پنتاگون اعلام کرد، جنگنده‌های آمریکایی چندین حمله به شرق سوریه در واکنش به حملات اخیر به کارمندان آمریکایی در عراق داشتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر