کد خبر 496414

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد؛

توافق اولیه آنکارا و پاریس بر سر عادی سازی روابط

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که در تماسی تلفنی با همتای فرانسوی خود، دو طرف بر سر دست‌یابی به نقشه راهی برای عادی‌سازی روابط توافق کرده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، شامگاه روز پنجشنبه، در کنفرانسی مطبوعاتی با «آگوستو سانتوس» همتای پرتغالی خود از گفت و گویی تلفنی با «ژان ایو لودریان» همتای فرانسوی خود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، چاووش اوغلو در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در ارتباط با روابط ترکیه و فرانسه گفت که این کشور و فرانسه به شکل قاطعانه با یکدیگر مخالفت نمی کنند.

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: «فرانسه از زمان عملیات "چشمه صلح" علیه سازمان تروریستی پ ک ک در شمال سوریه علیه ترکیه موضع گرفت».

مولود چاووش اوغلو افزود: «این عملیات در مرزهای ترکیه اجرا شد نه در یکی از مناطق فرانسه یا جایی که این کشور در آن حضور دارد».

او در ادامه با اشاره به تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود، گفت و گو با وزیرخارجه فرانسه را «بسیار ثمربخش» خواند و اعلام کرد که دو طرف بر دست یابی به یک نقشه راه برای عادی سازی روابط توافق کرده اند.

وزیر خارجه ترکیه توضیح داد که تلاش های مشترک صورت گرفته در این خصوص تا این لحظه شاهد «پیشرفت خوبی» بوده است و «ترکیه ابدا نمی خواهد که با کشوری رابطه بد داشته باشد. اگر فرانسه در این خصوص صادق باشد، ترکیه آماده عادی سازی روابط با این کشور است».

اظهارات وزیر خارجه ترکیه در حالی است که روابط آنکارا و پاریس طی ماه های گذشته متشنج بوده است. فرانسه اقدامات ترکیه در شرق دریای مدیترانه، حمایت از دولت وفاق ملی لیبی و اعزام نیرو به این کشور و همچنین حمایت از جمهوری آذربایجان در جنگ با ارمنستان را محکوم و آنکارا را به اتخاذ اقدامات تنش زا متهم کرده بود.

در ارتباط با اهانت مطبوعات فرانسوی به پیامبر اکرم (ص) نیز پیشتر آنکارا از اقدام «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در حمایت از این مطبوعات به بهانه آزادی بیان به شدت انتقاد کرده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر