کد خبر 482924

واکسن کرونا و اقتصاد جهان

دوشنبه هفته گذشته دو شرکت فایزر و بایونتک در گزارشی اعلام کردند واکسنی که مشغول آزمایش روی آن هستند ۹۰ درصد موثر است و انتظار دارند در چند هفته آینده مجوزهای لازم برای تولید انبوه و عرضه این واکسن به بازار را بگیرند. انتشار این خبر موجی از امیدواری درباره افق اقتصاد جهان پدید آورد؛ زیرا تولید واکسن موثر به این معناست که درنهایت نوری در انتهای تونل مشاهده شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بحران همه‌گیری کرونا که در ۹ ماه اخیر لطمات بسیار شدید به اقتصادهای بزرگ و کوچک جهان وارد کرده، همچنان وجود دارد و اخیرا در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا بار دیگر شدت پیدا کرده است. تدابیر فراگیر برای مقابله با موج جدید همه‌گیری اتخاذ شده و به همین دلیل پیش‌بینی شده است تولید ناخالص داخلی در این اقتصادها در سه ماه کنونی بار دیگر کاهش می‌یابد.

پرسش‌های متعددی درباره اثر واقعی واکسن کرونا بر افق اقتصاد جهان مطرح است. برای مثال درباره زمان عرضه و سرعت واکسیناسیون جمعیت ها، اولین گروه‌هایی که واکسن برای آنها استفاده خواهد شد، رفتار مردم، تحولات در بازارهای مالی، تصمیم‌گیری نهادهای دولتی و... سوالات مختلفی مطرح است که باید پاسخ داده شود.

تحلیلگران معتقدند نباید بیش از حد درباره تاثیر این واکسن یا واکسن‌های مشابه که در آینده تولید خواهند شد، خوش‌بین بود. همچنین واقعیت این است که اثر این واکسن از نیمه دوم سال آینده میلادی احساس خواهد شد. در مطالب حاضر به تاثیر واکسن بر افق بازار نفت، دیدگاه تحلیلگران درباره اثر این واکسن بر اقتصاد جهان، تردیدهایی که وجود دارد و... اشاره شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر