کد خبر 476252

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

افزایش مبتلایان کرونا بهبود اقتصاد بریتانیا را با دشواری مواجه کرد/ بررسی شاخص مدیران خرید بخش‌های مختلف اقتصاد انگلیس

اقتصاد بریتانیا که پس از برداشته شدن محدودیت‌های اعمال شده در ماه آگوست علائم بهبود را نشان می‌داد، در ماه اکتبر به دنبال افزایش مجدد موارد ابتلا به ویروس کرونا با مشکل مواجه شده است.

اقتصاد آنلاین مهسا نجاتی؛ به گزارش رویترز، بررسی‌های جمعه نشان داد که بهبود اقتصاد بریتانیا در ماه اکتبر، به دنبال افزایش مجدد شیوع ویروس کرونا و آسیب آن به بخش‌های هتلداری و حمل و نقل و همچنین کاهش روحیه مصرف‌کننده، با دشواری مواجه شد.

شاخص مدیران خرید (PMI) برای سنجش بخش خصوصی بریتانیا نشان می‌دهد که میزان رشد آن از 56.5 در سپتامبر، به پایین‌ترین حد چهار ماهه یعنی 52.9 در اکتبر کاهش یافت.

نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، به کاهش کمتری اشاره می‌کرد و انتظار می‌رفت میزان آن 53.9 باشد.

در حالی که داده‌های رسمی جمعه نشان می‌داد که در ماه سپتامبر رکورد در رشد خرده‌فروشی ثبت شده، شرکت تحقیقاتی بازار GfK نسبت به کاهش شدید اعتماد مصرف‌کننده در ماه جاری به دلیل افزایش مجدد شیوع ویروس کرونا هشدار داد.

بریتانیا، ملت اروپایی که بیشترین آسیب را از این بیماری همه‌گیر دیده، در حال حاضر شاهد موج دوم ویروس بوده و شمار مبتایان جدید در طول سه روز به بیش از 20هزار نفر رسیده است.

برای فهمیدن اینکه در آینده چه چیزی ممکن است برای بریتانیا پیش بیاید، باید گفت که شاخص مدیران خرید برای منطقه یورو انقباض مجدد در فعالیت تجاری را نشان می‌دهد.

به گفته IHS Markit، به دنبال اقدامات مجدد برای قرنطینه، بخش هتلداری و حمل و نقل بریتانیا در ماه جاری بیشترین ضرر را متحمل شده است.

اقتصاد بریتانیا در سه ماهه سوم سال جاری 20درصد سقوط را تجربه کرد که بیشترین میزان پسرفت را در میان اقتصادهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد و بهبود اولیه سریع در ماه آگوست شروع به تزلزل کرد.

از آن زمان شمار مبتلایان به ویروس کرونا به شدت افزایش یافته و ریشی سوناک، وزیر دارایی بریتانیا، پنجشنبه مجبور به حمایت بیشتر از مشاغلی که در پرداخت حقوق پرسنل خود با دشواری مواجه شده‌اند، شد.

خرده‌فروشی، به عنوان نقطه امیدی برای بهبود اقتصاد بریتانیا، در ماه سپتامبر از سطح پیش از بیماری همه‌گیر فراتر رفت و 1.5درصد رشد را تجربه کرد که بالاتر از بسیاری از پیش‌بینی‌ها بود.

چنین رشدی بعید است که دوام داشته باشد. شاخص اعتماد مصرف‌کننده GfK در ماه اکتبر به 31 رسید که پایین‌ترین سطح از اواخر ماه مه را نشان می‌دهد.

جو استاتون، مدیر GfK گفت: "تهدید نگران‌کننده‌ای وجود دارد که کاهش اعتماد مصرف‌کننده را دو برابر کند."

شاخص مدیران خرید برای خدمات که بخش عمده‌ای از اقتصاد را پوشش می‌دهد، از 56.1 در ماه سپتامبر به 52.1 در ماه اکتبر کاهش یافت که پایین‌ترین سطح آن از ماه ژوئن است. در این بررسی به یک ماه از دست رفتن قابل توجه مشاغل نیز اشاره شد.

عملکرد بخش‌های تولیدی کوچکتر بهتر بود اما همچنین با کاهش مشاغل مواجه شد.

شاخص مدیران خرید برای کارخانه‌ها از 54.1 به 53.3 سقوط کرد که کمترین میزان آن از ماه ژوئیه است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر