کد خبر 473434

مسئول ارشد تازه بازرگانی اتحادیه اروپا هشدار داد:

بازگشت جنگ تجاری به روابط آمریکا و اروپا

مسئول ارشد تازه بازرگانی اتحادیه اروپا روز یکشنبه به واشنگتن هشدار داد در صورتی که از اعمال تعرفه های بیش از هفت میلیارد دلاری بر کالاهای تولیدی کشورهای عضو صرف نظر نکند، با اعمال عوارض اضافی بر صادراتش به اروپا روبه رو خواهد شد.

به گزارش فایننشال تایمز، والدیس دومبروسکیسن همچنین با درخواست حل و فصل اختلافات ۲ طرف بر سر تعرفه های بازرگانی بر هواپیماهای ایرباس و بوئینگ، افزود: برطرف کردن مشکلات روابط اروپا با ایالات متحده، اولویت نخست اتحادیه اروپاست و این کشور باید به عنوان اقدام اعتمادساز، تعرفه های مرتبط با ایرباس را لغو کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، فاینننشال تایمز به نقل از وی افزود: مسلم است در صوتی که ایالات متحده تعرفه های خود را لغو نکند، چاره ای جز اعمال تعرفه های اروپایی بر کالاهای تولیدی آمریکا نداریم.

 مناقشه ایرباس – بوئینگ، یکی از اختلاف های آمریکا و اتحادیه اروپاست که از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ شدت گرفته است. با اینکه پیش از این گفته شده بود که مناقشه تجاری ۲ طرف درمورد پرداخت یارانه های دولتی به شرکت های هواپیماسازی ایرباس اروپا و بوئینگ آمریکا در حال نتیجه گیری در سازمان تجارت جهانی است، اما به نظر می رسد که مقامات اروپایی نسبت به عزم واشنگتن برای حل و فصل این مناقشه امیدی ندارند.

این مناقشه از سال ۲۰۰۴ آغاز شد؛ که آمریکا، چهار کشور انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا را به پرداخت یارانه های غیرقانونی برای حمایت از تولید برخی محصولات ایرباس متهم کرد. در پرونده جداگانه ای که در سال ۲۰۰۵ به جریان افتاد، اتحادیه اروپا، شرکت بوئینگ را متهم کرد که  ۱۹ میلیارد و یکصد میلیون دلار یارانه از بخش های مختلف دولت آمریکا دریافت کرده است.  

این مناقشه پیش تر حق وضع تعرفه ها بر ۷.۵ میلیارد دلار کالاهای اروپایی از سوی آمریکا را به خاطر پرداخت یارانه اتحادیه اروپا به ایرباس اعطا کرده بود.

آمریکا و اتحادیه اروپا در ۲ سال گذشته در مورد موضوعات دیگر تجاری و تعرفه‌ای علیه یکدیگر اقدام کرده‌اند. پیش از وضع تعرفه‌های سال گذشته آمریکا بر ایرباس، دولت آمریکا با وضع تعرفه علیه فولاد وارداتی از اتحادیه اروپا، بروکسل را با مشکلاتی روبرو کرده بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین پیش تر تهدید کرده بود که صنعت خودروسازی اروپا را مجازات تعرفه‌ای کند که بیش از همه آلمان را نگران کرد.​

بیشتر بخوانید
ارسال نظر