کد خبر 468056

درخشش بایدن در پی ناکامی ترامپ

کاندیداهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا هفته گذشته در حالی به صورت جداگانه در نشست‌های پرسش و پاسخ مردمی حاضر شدند که تنها ۷ هفته تا زمان برگزاری انتخابات زمان باقی است و عملکرد آنها در این مدت محدود باقی‌مانده می‌تواند تأثیر زیادی بر تعیین نتیجه نهایی رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۲۰ داشته باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، جو بایدن، معاون اول باراک اوباما که در ماه آوریل به عنوان کاندیدای نهایی حزب دموکرات برای حضور در مرحله نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی شد پنجشنبه شب در برنامه ویژه شبکه سی‌ان‌ان در ایالت فلوریدا حضور یافت تا در نشست پرسش و پاسخ مردمی که از سوی این شبکه ترتیب داده شده بود شرکت کند. این اتفاق در حالی رخ داد که دو شب قبل‌تر، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده نیز در برنامه‌ای مشابه که به میزبانی شبکه ای‌بی‌سی در پنسیلوانیا برگزار می‌شد شرکت کرد تا هر دو کاندیدا در فاصله دو هفته مانده تا برگزاری اولین مناظره انتخاباتی فرصتی برای قدرت‌نمایی در برابر رقیب داشته باشند.

طی این دو نشست، بیشتر سوالاتی که از ترامپ پرسیده می‌شد به عملکرد او در حوزه‌های مختلف اختصاص داشت و از او خواسته می‌شد تا به عنوان رییس‌جمهور پاسخگوی اتفاقاتی که در کشور می‌افتد باشد اما در مقابل بایدن فرصتی یافته بود تا به مقایسه سیاست‌های مد نظر خود با سیاست‌های دونالد ترامپ بپردازد. هرچند محتوای مطرح شده از سوی هر دو کاندیدا تفاوتی جدی را رقم می‌زد اما این دو نشست که در فاصله دو شب برگزار شد، تفاوت‌هایی جدی در فرم را نیز شامل می‌شد. در نشست پرسش و پاسخ ترامپ، افرادی در استودیو مسقف ای‌بی‌سی حاضر شده و سوالات خود را مطرح کردند اما در نشست دموکرات‌ها که این روزها توجهی ویژه به موضوع مقابله با ویروس کرونا دارند، این نشست در فضای آزاد برگزار شد و شرکت‌کنندگان با اتومبیل در این جلسه پرسش و پاسخ حاضر شدند. همچنین در حالی که ترامپ به صورت نشسته پاسخگوی سوالات در برنامه 90 دقیقه‌ای ای‌بی‌سی بود، بایدن تمام طول مراسم چند ساعته سی‌ان‌ان را سر پا ایستاد و به سوالات پاسخ داد تا نشان دهد به رغم سن بالایی که دارد، آماده است تا یک رییس‌جمهور سر حال برای امریکا باشد. در محتوا نیز تقریبا می‌توان تصریح کرد اکثر سوالاتی که از کاندیداها مطرح شد مشترک بود و مشخص شد که فارغ از نگاه سیاسی دغدغه‌های عموم مردم امریکا یکسان است هرچند آنها نگاه متفاوتی به این دغدغه‌ها داشته باشند.

ویروس کرونا

مقابله با کرونا اولین سوالی بود که از ترامپ درباره آن پرسیده شد. مردی میانسال از رییس‌جمهور امریکا پرسید «شما تا ماه می‌عملکرد خوبی داشتید و بعد همه‌چیز را رها کردید. چرا مردم جامعه را سوی کشته شدن هدایت کردید؟» ترامپ در پاسخ به این سوال مدعی شد که عملکرد دولت در این زمینه عالی و بی‌نظیر بوده و تلاش کرد تا با مقصر نشان دادن چین در شیوع ویروس کرونا خود را از زیر بار مسوولیت رها کند. در این نشست همچنین انتقادات زیادی از رییس‌جمهور امریکا مطرح شد که چرا در خصوص بیماری کووید 19 اقدام به گمراه کردن جامعه و کوچک نمایی کرده است اما ترامپ اعلام کرد که این کار را نکرده و صرفا تلاش داشته تا از ترس مردم جلوگیری کند. او در پاسخ به زنی که پرسید «چرا ماسک نمی‌زند و مردم را علیه ماسک زدن تشویق کرده» گفت که هر جا لازم باشد ماسک خواهد زد. رییس‌جمهور امریکا در مورد واکسن نیز وعده داد که به زودی آماده خواهد شد. در این پرسش و پاسخ تقابل مجری و ترامپ بر سر انکارهای رییس‌جمهور امریکا جالب توجه بود.

بایدن نیز در این خصوص بسیار مورد سوال قرار گرفت. به‌رغم آنکه همه‌گیری ویروس موضوع اصلی سخنرانی پنجشنبه شب جو بایدن نبود او با دوازده سوال در خصوص بحران کرونا و واکسن احتمالی بیماری کووید۱۹ روبه‌رو شد. نامزد دموکرات‌ها در خصوص وعده دونالد ترامپ برای توزیع واکسن کرونا تا هفته‌های آینده گفت که این سخنان «فریبنده» و برای انتخاب مجدد است و «امریکایی‌ها نمی‌توانند به سخنان رییس‌جمهوری اعتماد کنند». نامزد حزب دموکرات‌ در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا باردیگر نحوه مدیریت بحران کرونا در کشورش توسط دولت ترامپ را به باد انتقاد گرفت و ضمن اشاره به آنچه وی عملکرد «غیرمسوولانه» دولت در این خصوص خواند تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن خطر بیماری کووید۱۹ را یک «جنایت» توصیف کرد. با طرح این موضوع که دونالد ترامپ به‌رغم آگاهی از وخیم بودن بحران کرونا پذیرفته که در جهت کم اهمیت جلوه داده آن تلاش کرده گفت: «او می‌دانسته اما هیچ کاری انجام نداده؛ این تقریبا یک اقدام جنایتکارانه است.» جو بایدن همچنین محرومیت امریکایی‌‌ها از آزادی‌های اولیه در دوره مهار بیماری همه‌گیر کووید۱۹ را مورد نکوهش قرار داد و در عین حال از تعبیر ویلیام بار، دادستان کل که مقررات قرنطینه در دوره همه‌گیری ویروس را با دوران بردگی مقایسه کرده بود، انتقاد کرد.

نژادپرستی سیستماتیک و مساله پلیس

از دیگر سوالات مشابه در نشست پرسش و پاسخ دو کاندیدا، سوال درباره تبعیض نژادی و نقش پلیس در این موضوع بود. ترامپ در پاسخ به این سوالات اعلام کرد که احترام زیادی برای همه نژادها قائل است و دولتش در مقایسه با همه دولت‌ها عملکرد بهتری در این زمینه داشته که باید مورد توجه قرار بگیرد.

بایدن اما با پذیرش این موضوع که در امریکا شکاف نژادی عمیقی وجود دارد، وعده داد که تلاش خواهد کرد تا در راستای رفع این شکاف تلاش کند و سیاست‌گذاری‌های دولتش نیز در این مسیر خواهد بود.

در خصوص پلیس اما دو کاندیدا عملا روبه‌روی هم ایستادند و در حالی که ترامپ گفت که اعتقاد دارد باید قدرت پلیس برای مقابله با خشونت و جرم و جنایت افزایش یابد تا نظم و قانون به امریکا باز گردد. بایدن اما ضمن تأکید بر آنکه می‌داند اکثریت پلیس امریکا را آدم‌هایی خوب تشکیل می‌دهند گفت که برای کنترل معدود آدم‌های بد در اداره پلیس این نهاد باید مسوولیت‌پذیر‌تر و پاسخگوتر شود.

نگاه کاندیداها به سیاست خارجی

سوالات درباره نگاه کاندیداها به سیاست خارجی از دیگر مسائل مورد توجه در این نشست‌ها بود. ترامپ در این خصوص ضمن دفاع از عملکرد دولت خود عنوان کرد که توانسته موفق باشد و اکنون چینی‌ها به دنبال این هستند که بایدن را به قدرت برسانند. او همچنین عادی‌سازی روابط دو کشور عربی با اسراییل را دستاوردی بسیار بزرگ خواند که حاصل عملکرد دولت او بوده است.

سیاست خارجی بخشی دیگر از سخنان جو بایدن را تشکیل داد. وی در این بخش از سخنان خود وعده داد که حضور نظامی ایالات متحده امریکا در خارج از کشور را کاهش دهد. نامزد دموکرات‌ها همچنین در ادامه تاکید کرد که هرگونه تلاش از سوی یک قدرت خارجی برای تاثیرگذاری و یا مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری «نقض حاکمیت ایالات متحده» محسوب می‌شود. وی تصریح کرد که اگر پس از پیروزی در رقابت ماه نوامبر مشخص شد که روسیه برای دخالت و تاثیر‌گذاری در انتخابات تلاش کرده، به گونه‌ای عمل خواهد کرد که روس‌ها بهای این مداخله را بپردازند؛ و به گفته آقای بایدن این بها اقتصادی خواهد بود. بایدن از کشور روسیه به عنوان یک «حریف» نام برد اما هنگامی که از وی درباره چین سوال شد چنین واژه‌ای را به کار نبرد. وی در عوض از چینی‌ها به عنوان رقیب یاد کرد و وعده داد که در جهت بهبود سیاست تجاری با چین گام بردارد.

اقتصاد و بیمه درمانی

در شرایطی که اقتصاد امریکا روزهایی بحرانی را سپری می‌کند، سوالات زیادی در این باره مطرح شد که چه برنامه‌ای برای بهبود وضعیت موجود وجود دارد. ترامپ با اشاره به آمارهایی نظیر کاهش نرخ بیکاری تا ابتدای سال 2020 تصریح کرد که روند در پیش گرفته شده از سوی دولت نرخ بیکاری را که در پی شیوع ویروس کرونا افزایش یافته بود بار دیگر کاهش خواهد داد. او همچنین در پاسخ به سوالاتی نظیر اینکه چرا اهمیتی برای بیمه درمانی قائل نیست گفت که به زودی از بیمه درمانی دولت رونمایی خواهد شد. این وعده با واکنش مجری ای‌بی‌سی‌ مواجه شد و جرج استفانوپولوس یادآوری کرد که در سال‌های گذشته نیز ترامپ چندین بار این وعده را داده اما در اجرای آن ناموفق بوده است. در مقابل بایدن وضعیت موجود را ناامید‌کننده خواند و گفت که دولتش با افزایش مالیات ثروتمندان و همچنین بازگرداندن بیمه درمانی اوباماکر تلاش خواهد کرد تا در این زمینه تحولی ایجاد کند.

از فلوریدا تا پنسیلوانیا

از نکات جالب توجه درباره این جلسات پرسش و پاسخ می‌توان به انتخاب مکان برگزاری آن از سوی کاندیداها اشاره کرد. هر دو کاندیدا ایالت‌هایی از میدان نبرد را انتخاب کرده بودند با این تفاوت که بایدن ایالتی را برگزیده بود که در سال‌های گذشته به جمهوری‌خواهان رأی داده و با 29 رأی الکترال تأثیر زیادی در تعیین نتیجه نهایی انتخاب دارد، اما ترامپ به پنسیلوانیا رفته بود که رقابت در آن بسیار نزدیک است. تحلیلگران معتقدند ترامپ در صورتی که فلوریدا را از دست دهد عملا شانس خود را برای پیروزی در انتخابات از دست خواهد داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر