کد خبر 461862

لاوروف:

آمریکا موفق نمی شود تحریم‌ها علیه ایران را برگرداند

وزیر خارجه روسیه از تصمیم آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه انتقاد کرد و این اقدام را غیرقانونی دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا هیچ ابزار قانونی برای بازگرداندان تحریم‌ها علیه ایران ندارد و موفق به انجام این کار نخواهد شد.

بر این اساس، لاوروف تاکید کرد: تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران ممکن است به رسوایی بزرگ و شکاف در شورای امنیت سازمان ملل متحد منجر شود.

وی ادامه داد: اکثر قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت سازمان ملل رویکرد غیرسازنده و نادرست بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را درک می‌کنند.

گفتنی است آمریکا که پیش از این نتوانست اجماعی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ایجاد کند، روز پنج‌شنبه از فعال‌کردن مکانیسم ماشه خبر داد.

اقدام اخیر آمریکا موجب انتقاد رقبا و شرکای واشنگتن شده است. چین، روسیه و اتحادیه اروپا تاکید کردند که اقدام آمریکا در فعال‌کردن مکانیسم ماشه، غیرقانونی است، چراکه واشنگتن دیگر در توافق برجام حضور ندارد و نمی‌تواند به بندی که در توافق برجام هست مراجعه کند.

کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس مخالفت خود را با درخواست آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه اعلام و نامه‌ای در این باره به سازمان ملل ارسال کردند.

در همین حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد آمریکا نمی‌تواند از سازوکار حل‌وفصل اختلافات در برجام استفاده کند، چرا که از این توافق خارج شده است.

هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی پیامی در حساب توییتری خود تاکید کرد که آمریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند.

پکن نیز اعلام کرد که اصلا مکانیسم ماشه علیه ایران فعال نشده، چراکه آمریکا صلاحیت فعال‌کردن آن را ندارد. فعال شدن مکانیسم ماشه می‌تواند نهایتا منجر به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پیش از توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری