وزیر امور اقتصادی و دارایی:

هفته آینده عملیات بازارگردانی سهام بورسی آغاز می‌شود

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه، تا هفته آینده عملیات بازارگردانی سهام بورسی عملیاتی می‌شود، گفت: برای جبران کسری بودجه ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق در نیمه اول سال منتشر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها درخصوص کسری بودجه در سال جاری گفت: پیشبینی می‌شد درآمد و منابع جاری دولت تحقق پیدا نکند، اما دولت چگونه توانسته است این کسری تحقق منابع بودجه را جبران کند؟ ضمن اینکه بخش خصوصی هم یک نگرانی داشت که این به فشار مالیاتی منتهی نشود و یا برخی صاحب نظران نگران استقراض از بانک مرکزی بودند.
وی افزود: می‌خواهم این خبر خوب را بدهم که خوشبختانه تدابیری که دولت اندیشید در شش ماه گذشته توانستیم کسری تحقق منابع را از محل فروش اوراق و از محل واگذاری‌های سهام شرکتها و داراییهای دولتی تقریباً جبران کنیم.

وزیر اقتصاد افزود: با این اقدام توانستیم مانع از این شویم که خدای نکرده کسری تحقق منابع به استقراض از سیستم بانکی یا فشار مالیاتی منجر شود. ضمن اینکه امسال از نظر درآمد ناشی از واگذاریها عملکرد بسیار درخشانی داشتیم یعنی حدود سی و سه هزار میلیارد تومان در نیمه اول امسال واگذاری صورت گرفت و این رقم قابل توجهی است.

وی گفت: در مورد اوراق هم حدود 90 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه و اوراق منتشر شده و خوشبختانه سعی کردیم اگر هم کسری تحقق داریم، آن را از جامعه بگیریم و منتهی به افزایش نقدینگی و افزایش تورم و پایه پولی نشود.
دژپسند اظهار کرد: از سال 92 که در سازمان برنامه و بودجه بودم و بعد به وزارت اقتصاد آمدم هیچ وقت دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده و امسال هم در برنامه دولت نبوده است که از بانک مرکزی استقراض کند.
وزیر اقتصاد در مورد بازارگردانی در بازار سرمایه گفت: امروز جلسه پایش داشتم که ببینم مصوبه شورای عالی بورس چقدر اجرایی شده است ضمن اینکه خودم با دستگاه‌های ذیربط تماسهایی داشتم.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: معدنیها بازارگردانی را اجرایی کردند. علاوه بر آن بانک‌ها اقدامات لازم را برای کار انجام دادند. ضمن اینکه سازمان تامین اجتماعی و شستا به گفته وزیر رفاه کار بازارگردانی را انجام دادند و برخی از حقوقی‌ها نیز در آستانه عقد قرارداد هستند، فکر میکنم به سرعت تا اواسط هفته آینده همه بازارگردانیها عملیاتی شود.
وی درباره افزوده شدن تخفیف 10 درصدی به خرید صندوق پالایشی یکم افزود: برای کسانی که صندوق پاداش یکم خرید کردند میزان سهام افزایش پیدا می‌کند. یعنی اگربه طور نمونه ده تا سهام خریده بودند 11 سهام داده خواهد شد که با این تخفیف برای کسانی که در پالایش یکم شرکت کردند تخفیف 30 درصدی کاملا اجرایی شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۰ ۰

    آقای وزیر متاسفم

  • ناشناس
    ۰ ۰

    نخواستیم به سرمایه دار فشار مالیاتی وارد بشه اماپدر مردم بینوا را تو بورس دراوردیم الی برکت الله