اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

واگذاری دارا دوم پس از موانع مختلف/ دارا دوم به مرحله عرضه رسید

دارا دوم که شامل نماد‌های پالایشگاهی، شتران (پالایش نفت تهران)، شبریز (پالایش نفت تبریز)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شبندر (پالایش نفت بندر عباس) است، چهارشنبه مورخ ۵ شهریورماه در بورس تهران عرضه خواهد شد.

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ خبر عرضه دومین صندوق قابل معامله دولتی، اولین بار در اوایل مردادماه توسط فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام شد. اما روز دوشنبه، ۲۰ مردادماه، علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی سازی لغو شدن عرضه دارا دوم را به دلیل عدم همکاری وزرات نفت اعلام کرد. با این حال این خبر تکذیب شد و وزیر اقتصاد از عرضه دارا دوم در پنجم شهریورماه خبر داد. 

در این زمینه بخوانید

نحوه تخفیف خریداران دارا یکم برای صندوق پالایشی

دارا دوم باعث تحرک مثبت بورس می‌شود

جزییات پذیره نویسی صندوقETF پالایشی یکم

عرضه دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) حواشی زیادی را به دنبال داشت. بسیاری تایید یا تکذیب اخبار عرضه دارا دوم را درگیری دو وزارتخانه اقتصاد و نفت دانستند. اما وزرای این دو وزارتخانه درنهایت اعلام کردند اختلافی بر سر این موضوع وجود ندارد و دارا دوم به طور حتم عرضه خواهد شد. اما اخبار مرتبط با عرضه دومین صندوق قابل معامله دولتی تاثیرات منفی خود را بر بازار سرمایه گذاشت و التهاباتی را در بازار سهام ایجاد کرد. 

مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف در صندوق دارا دوم

هیأت وزیران در جلسه روز یکشنبه، دوم شهریورماه با توجه به ضرورت واگذاری سهام صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم (دارا دوم)، درخصوص تعیین مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف در صندوق دارا دوم تصمیم‌گیری کرد. به موجب تصمیم دولت، مبنای محاسبه قیمت برای اعمال تخفیف صرفاً برای سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم (دارا دوم)، قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی صندوق یاد شده خواهد بود.

مهلت خرید دارا دوم

مردم می‌توانند از فردا صبح تا چهارشنبه دو هفته آینده (۵ تا ۱۹ شهریورماه)  از طریق درگاه‌های بانک‌ها یا کارگزاری‌ها اقدام به پذیره نویسی این صندوق کنند. برای خرید سهام صندوق پالایشی دارا دوم  محدودیت سنی وجود ندارد و افراد با حداقل اطلاعات هویتی می‌توانند پذیره نویسی را انجام دهند.

افرادی که کد بورسی دارند، می‌توانند از طریق کارگزاری‌ها اقدام به پذیره نویسی کنند و افرادی هم که کد بورسی ندارند می‌توانند با استفاده کارت ملی به بانک‌ها مراجعه کنند.

مبلغ مورد نیاز برای خرید دارا دوم

سقف خرید دومین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، ۵ میلیون تومان است. 

تخفیف خرید برای دارندگان دارا یکم

به گفته علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی، اشخاصی که صندوق دارا اول را قبلا با تخفیف ۲۰ درصد خریداری کردند، می‌توانند تفاوتش را تا ۵ میلیون تومان با همین تخفیف خریداری کنند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز در نشست خبری با اشاره به این که مطابق مصوبه هیئت دولت تمام موانع واگذاری دارا دوم بررسی و از چهارشنبه آماده واگذاری خواهد شد، گفت: واگذاری دارا دوم موجب تحرک و مثبت شدن بورس خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر