کد خبر 461885

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

تغییر در نحوه فروش سهام عدالت/ ارزش سهام عدالت چقدر است؟

حسین فهیمی، مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت از فروش ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از دارایی سهام عدالت از ۱۰ خردادماه سال جاری و تسویه آن به سهامداران خبر داد.

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ حدود ۱۹ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت، روش مستقیم را انتخاب کردند و از این تعداد، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر (معادل ۱۱ درصد) اقدام به فروش سهام خود کرد‌ه‌اند. همچنین ۳۰ میلیون نفر روش مدیریت غیرمستقیم، یعنی اعمال مدیریت از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را انتخاب کرده‌اند. در حال حاضر، شرکت‌های سرمایه گذاری استانی شامل استان‌های خراسان جنوبی و قم در بازار سرمایه حضور پیدا کرده‌اند.

در جلسه روز گذشته جلسه شورای عالی بورس، تصمیمات جدیدی درخصوص آزادسازی سهام عدالت گرفته شد. بنابر گفته حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از این تصمیمات، عدم ورود سهام عدالت به بازار سرمایه و خرید آن به صورت بلوکی است. بنابراین فروش سهام عدالت به صورت بلوکی و یکجا توسط کارگزاری‌ها صورت خواهد گرفت. در جلسه شورای عالی بورس به بانک ها نیز برای خرید مقطعی سهام عدالت اجازه داده شد.

به سفارش خرید یا فروش بخش بزرگی از سهام یک شرکت، معامله بلوکی گفته می‌شود. این معامله با یک قیمت توافقی معین، میان خریدار و فروشنده، انجام می‌شود و با توجه به نقد شوندگی سهام، معاملات بلوکی قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در این زمینه بخوانید؛

ارزش سهام عدالت من؟

۱۱درصد از سهامداران عدالت اقدام به فروش سهام کردند

بانک‌ها می‌توانند موقتا سهام عدالت بخرند

برای کم کردن این تاثیرات، خریدار و فروشنده در خارج از سیستم معاملاتی روی قیمت معامله، توافق می‌کنند و پیشنهاد خرید یا فروش توسط کارگزار مربوطه در سامانه معاملات بلوک با قیمت مشخص ثبت می‌شود.

ارزش سهام عدالت

در پایان معاملات روز گذشته بازار سهام، ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۶ میلیون و ۶۲۹ هزار تومان و ارزش سبد سهام عدالت یک میلیون تومانی به حدود ۳۲ میلیون تومان رسید. همچنین ارزش ۶۰ درصد سهام عدالت قابل فروش به ۹ میلیون و ۹۷۸ هزار تومان رسید.

فروش سهام عدالت، آری یا خیر؟

فروش سهام عدالت در دو مرحله اجرا شده است و در حال حاضر، مشمولان سهام عدالت می‌توانند ۶۰ درصد از سهام خود را به فروش برسانند. بسیاری از دارندگان سهام عدالت به ارزش سهام خود پی برده و سعی در نگهداری آن دارند. مسئولان و نهادهای مربوطه نیز نگهداری و اقدام نکردن برای فروش سهام عدالت را به دارندگان آن توصیه می‌کنند. 

 اما برخی از مشمولان به دلیل نیاز به دریافت حاصل وجه حاصل از فروش سهام عدالت، اقدام به فروش آن کرده‌اند. این در حالی است که برخی از فروشندگان همچنان از طولانی شدن روند واریز پول به حساب خود یا دریافت مبلغی کم، نارضایتی دارند. 

یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای عدم واریز پول حاصل از فروش سهام عدالت به حساب سهامداران مطرح شده، تعلل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای دراختیار قرار دادن وجوه و فهرست متقاضیان سهام عدالت به کارگزاری‌ها است. این در حالی است که با وجود شکایات و نارضایتی‌های متعدد سهامداران عدالت، حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت این موضوع را بیان کرده است که از بین مشمولین سهام عدالت تاکنون موردی که پول حاصل از فروش سهام عدالت به حساب مردم واریز نشده باشد و بعد از چند ماه فقط مبلغ بسیار کمی به حساب آنها واریز شود را نداشته‌ایم، اگر برای فردی چنین مشکلی پیش آمده است باید این موضوع را در قالب گزارش جهت شکایت ابلاغ کند تا بتوان رسیدگی لازم را در این زمینه انجام دهیم.

همچنین بسیاری از مسئولان درخصوص موانع ایجادشده برای دارندگان سهام عدالت و افرادی که اقدام به ثبت سفارش فروش کرده‌اند اما پولی دریافت نکرده‌اند، عدم تکمیل اطلاعات واردشده یا مطابقت نداشتن شماره شبا و شماره موبایل را علت تاخیر دانسته‌اند. 

حدود چهارماه از آزادسازی سهام عدالت می‌گذرد، اما همچنان ابهامات و موانعی درخصوص سیاست‌گذاری‌های مربوط به سهام عدالت وجود دارد. به نحوی که بسیاری از مشمولان سهام عدالت را دچار سردرگمی کرده و پاسخی نیز داده نشده است. بدیهی است تداوم روندهای اشتباه یا اتخاذ تصمیمات ناگهانی و بررسی نشده، ضررهای زیادی را به سهامداران و بازار سرمایه تحمیل خواهد کرد. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • .
  ۰ ۰

  پس ما که غیر مستقیم هستیم چی

 • ناشناس
  ۲ ۰

  اخه این بانک صادرات کی میخوات پولمونو وارریز کنه سه ماه پدرمونودراورد

 • غلامرضاحدادیان
  ۰ ۱

  باوضع که ریزش سهام عدالت زیادریزش پیدا کرده بلاتکلیف مانده ام که بفروشیم یانه لطفاً راهنمایی بفرمائید

 • محمود عسکری
  ۰ ۰

  والا دیگه خسته شدم ۱۶تیرماه ۳۰درصد ازسهامم رانزد بانک تجارت فروختم به صورت قطره چکانی واریز میکنن اصلابه درد بخورنیست تاالان ۲۱۱و۳۳۰و۱۰۰و۴۵ هزارتومان واربزکردن

 • علی
  ۱ ۰

  چرا بانک صادرات پول ما رو بعد از سه ماه خرد خرد پرداخت میکنه 40تمن 50 تمن واقعا شرم اوره برای بانک ومسولینش متاسفیم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  نزدیک به ۳ماه است در بانک انصار ۳۰درصد سهام عدالت رابه فروش گذاشتم ولی متاسفانه یه ریال به حساب من واریز نشده

 • بابک
  ۱ ۰

  من ۳۰درصدسهام خودم رو درکارگزاری مفید ثبت درخواست فروش زدم دوماه بیشتر میشود ولی حدودیک ودویست تومن پول اونم کم کم هرروز یه مبلغی بقیش هم چندین روزه اصلا خبری نیس این چه جور فروشی هست که مردم روتشویق کردین من شخص خودم احتیاج داشتم فروختم این دیگه به چه دردی میخوره اخه خواهشا رسیدگی کنید توبخش واریزی ممنونم.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  سلام خواهشن کارگزاری مفید رو پیگیری کنید واسه۳۰ درصد دوم زدم واسه فروش که زده بود ارزشش ۸۶۰۰ میلیون ارزشش بود یک سریش رو قبول کردن که هیچ واریز هم نکردن بعدشم الان زده ۵ میلیون کم شده کلا ۳ میلیون شده تور خدا پیگیری کنید واقعا لازم دارم زندگیم دار از هم میپاچه.واقعا لازم دارم تورو قران پیگیری کنید

 • وحید
  ۱ ۰

  ۲ماه میشه سهام فروختم کارگذاری فارابی همون سعدی موقعی که سهام داره بی ارزش میشه. مقدار کمی پول به حساب ریخته. بقیه پول چی چرا منتظر شده سهام بیاد پایین بعد پول واریز کنه. پشیمانم به برنامه ایوا اعتماد کردم

 • معین
  ۰ ۰

  سامانه سعدی فارابی چرا واریزی نداری در حالی که سهام شرکتها کم شده.حواسمون هست بهت

 • س
  ۰ ۰

  حدودا یک ماه پیش اقدام به فروش 30 درصد از سهام عدالت نزد کارگزاری بانک کشاورزی کرده ام. ارزش 30 درصد پنج میلیون و دویست هزار تومان بوده ولی امروز دو میلیون و هشتصد هزار تومان واریز شده است. معیار ارزش فروش روزی که سفارش را ثبت کرده ام است یا روزی که مبلغ واریز شده؟ آیا باید منتظر مابقی پولم باشم یا نه؟

 • محمد
  ۰ ۰

  اگر قرار بود ول سهامو دیر واریز کنن خب یه خبر قبلش باید میدادن من دوماه پیش پول نیاز داشتم که فروختم اما هنوز واریز نشده

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری