اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

لزوم مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان یا شعب کارگزاری/ احراز هویت آنلاین کارگزاری‌ها، هم‌چنان امکان‌پذیر نیست

از ۱۶اردیبهشت ماه سال جاری، به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان، احراز هویت افرادی که قصد دریافت کد بورسی را دارند، به صورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام می‌شود. اما احراز هویت کارگزاری‌ها، هم‌چنان به صورت مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان یا شعب کارگزاری است.

اقتصادآنلاینسارا محسنی؛ در حال حاظر بنا به دستورات سازمان بورس، احرازهویت برای کارگزاری الزامی است و این فرآیند فقط از طریق دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با کارگزاری یا شعب آن، امکان پذیر است.

بر اساس مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار، همه سرمایه‌گذاران، چه افرادی که قبلا کد بورسی گرفته‌اند و چه افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند و متقاضی دریافت کد بورسی هستند، باید اطلاعات خود را در سامانه سجام ثبت یا ویرایش کنند. علاوه بر این امر، افراد نیاز به دریافت کد کاربری از سوی کارگزاری‌ها نیز دارند.

نکته قابل توجه، عدم امکان احراز هویت آنلاین شرکت‌های کارگزاری است. در حالی که ویروس کرونا گسترش یافته است، ازدحام در مراکزی مانند دفاتر پیشخوان و شعب کارگزاری، احتمال ابتلای افراد را به این بیماری بیشتر می‌کند و تعداد بالایی از اشخاص به دلیل شاغل بودن در ساعات کاری، امکان مراجعه به این مراکز را ندارند، هنوز اقدامی درخصوص این موضوع، صورت نگرفته است.

در حال حاضر، کارگزاری‌ها در سایت‌های خود، گزینه‌ای تحت عنوان ثبت‌نام غیرحضوری را تعریف کرده‌اند و افراد در هر ساعتی از روز می‌توانند بخش عمده‌ای از فرآیند ثبت‌نام خود را انجام دهند. اما احراز هویت کارگزاری‌ها، برخلاف احراز هویت سامانه سجام، هنوز به صورت حضوری و مراجعه مستقیم است.

تناقض‌های زیادی را درخصوص موضوعات اشاره شده، می‌توان مطرح کرد. از یک سو با توسعه فناوری و علوم ارتباطات، باید زیرساخت‌های لازم را برای توسعه ابزارهای نهادهای مرتبط با بازار سرمایه مانند کارگزاری‌ها، فراهم شود تا امکان احراز هویت غیر حضوری را برای مردم با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف یا سایت‌های خود، فراهم کنند.

از سوی دیگر، اگر مبنا بر احراز هویت الکترونیکی است، باید شرایط این کار در هر دو بخش، یعنی سجام و کارگزاری فراهم شود تا افراد بتوانند به صورت غیرحضوری، مراحل را طی کنند و از ازدحام در شعب کارگزاری یا دفاتر پیشخوان، کاسته شود.

علاوه بر اقداماتی که سازمان بورس و اوراق بهادار باید در این زمینه انجام دهد، شرکت‌های کارگزاری نیز باید به این موضوع توجه کنند و درخواستی را درخصوص ایجاد بسترهای مناسب برای احراز هویت الکترونیکی و صدور مجوز برای آن، به سازمان بورس دهند تا بررسی شود.

بازار سرمایه در حال گسترش است. بدیهی است با گسترش این بازار، تعداد سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد و نیاز به سیستمی قوی برای است. بنابراین امکان احراز هویت غیر حضوری، فرصت را برای سرمایه‌گذاران بیشتری فراهم کرده و از تجمع آنها در مکان‌های پرخطر در شرایط فعلی، جلوگیری می‌کند.

لزوم امکان احراز هویت آنلاین کارگزاران در کنار احراز هویت حضوری که با مراجعه به شعب یا دفاتر پیشخوان صورت می‌گیرد، احساس می‌شود. در چنین شرایطی، افرادی که توانایی دریافت کد کاربری آنلاین را دارند، از این طریق اقدام می‌کنند و اشخاصی که شرایط احراز هویت الکترونیکی را ندارند، به مراکز مشخص شده مراجعه و کد خود را دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سایت امتا قطع شده

 • ناشناس
  ۱ ۱

  تقاضامندم روش تغییر سهام عدالت از مستقیم به غیر مستقیم را بگذارید

 • علی بابا
  ۴۵ ۱

  با سلام چرا احراز هویت سجام و کارگزاری یکجا انجام نمیشه و اصلا با وجود احراز هویت سجام چه لزومی داره که کارگزاریها دوباره احراز هویت کنند

  • ناشناس
   ۴۱ ۲

   همه چی فقط بخاطر پوله .کسی که بفکر سلامتی مردم نیست.

  • پوریا
   ۲۳ ۱

   من احراز هویت سجام شدم . دنبال یه کارگزاری میگردم که نیاز به احراز هویت حضوری نباشه اما نیسس.
   چقد عذاب آور شده این کاراتون. اینقد مردم رو دور سر نگردونین.

  • محمد
   ۷ ۰

   مسخره کردن هم ما رو هم خودوشونو.
   سجام که تایید شدیم بخاطر اینها باید یک روز از کارم بزنم که کد بورسی بگیرم !

 • ـحید
  ۱۲ ۱

  جانا سخن از زبان ما میگوبی

 • وحید
  ۱ ۱۸

  با سلام در حال حاضر میتوانید از طریق اپلیکیشن سیگنال احراز هویت رو بصورت غیر حضوری انجام بدهید

  • هادی
   ۱۷ ۰

   احراز هویت سجام رو بله ولی کارگزاریو نمیشه هنوز، باید حتما رف دفترپیشخوان !

  • ناشناس
   ۰ ۱۷

   رفیق اگه بخوای در بورس فعالیت داشته باشی باید یه مرتبه حضوری بری دفتر پیش خوان برای احراز هویت کارگزاری که توش ثبت نام کردی

 • بهمن ن
  ۱۳ ۳

  سلام همش بخاطر پول وگرنه آخه مادر ۸۵ ساله من خط موبایل میخاد چکار .کد رهگیری سجام گرفتم حالا چجور ازروستا ببرمش برا احراز هویت ازاونور میگید تجمع نکنید اماخودتون باعث تجمع صدنفری تو ی دفتر پیشخوان میشید برا خرید سیم کارت واحراز
  بخداقسم فقط کافی نت ومخابرات ودولت پول مفتی بردن .سهام نخواستیم

 • ناشناس
  ۱ ۱

  پس چرا پول سهامهارو که فروخایم نمیریزید ۶ ام زدیم الان ۲۰ ام هست

 • هادی
  ۱ ۲

  سلام.تمام مراحل احراز هویت الکترونیکی انجام دادم و احرازهویت تائید شد ولی با ورود به سایت کارگزاری اعلام می کند که به دفتر پیشخوان جهت احراز هویت مراجعه نمائید. آیا همینطوره؟؟؟

  • علی
   ۳ ۲

   شما احراض هویت سجام الکترونیکی انجام دادی ، لاکن احتمالا احراض هویت برای کارگزاری و استفاده ازسامانه معاملات آنلاین انجام ندادی

 • farhad sepehre
  ۹ ۰

  از اقتصاد آنلاین و خانم محسنی بخاطر این مقاله تشکر میکنم این موضوع واقعا نیاز و مشکل روز و دغدغه اکثر مردم تبدیل شده. لطفا مسولین هرچه زودتر تسریع کنن.
  از نظر تکنولوژی امکانش هست و مشابه سجام، همانگونه که در مقاله هم اشاره شده به راحتی امکان‌پذیره
  به نظر نمی رسد که مشکلی برای کارگزاری ها ایجاد کند در تمام دنیا تمام کارگزاری ها بورس به راحتی و در زمانی کوتاه می‌توان کاملا آنلاین و غیر حضوری، ثبت نام کرد و کد بورسی دریافت کنید.

 • ناشناس
  ۲ ۱

  سلام من کدبورسی گرفتم پس چرانمیتونم واردبورس بشم وسهامم رامدیریت کنم جوابمو یکی بده توروخداا

  • مهدی
   ۱ ۱

   سلام باید در یک کارگزاری نیز ثبت نام کنید

 • رامین
  ۱۱ ۱

  تصمیم داشتم وارد بازار سرمایه بشم اما از اونجایی که تو این وضعیت کرونا احراز هویت حضوری اصلا کار درستی نیست پشیمان شدم. فکر نمی کردم احراز هویت کارگزاری ها هنوز حضوری باشه.
  سلامت از هر چیزی با اهمیت تره. پول رو واسه سلامت و رفاه می خواد آدم نه برعکس.

 • علیرضا
  ۸ ۰

  گزارش خوبی بود. اتفاقا منم کدبورسی رو از سجام و نرم افزار سبگنال گرفتم ولی باز میگن باید برم دفتر پیشخوان و... مسخره است واقعو

 • محمد شیخ
  ۶ ۰

  حالا تا کی منتظر بمونیم که یه کارگزاری احراز هویت شرو غیر حضوری کنه فرصت هامون از دست میره مسخرشو دراوردن

 • ناشناس
  ۰ ۱

  بعد از احراز هویت حضوری در بانک چقدر باید صبر کنیم تا بتونیم وارد بورس شویم

 • ناشناس
  ۰ ۱

  بعد از اینکه در بانک احراز هویت انجام دادم لینک سایت سمات اومده برام ثبت نام کردم و وارد شدم اما مبلغی که در پذیره نویسی مالی یکم خریداری کردم در دارایی ام قرار نگرفته

 • Mohammad Houshmand
  ۸ ۰

  خب مگر یکبار درسجام احراز هویت نمی شوند خب کارگزاری از همان احراز هویت نمی تواند استفاده کند؟

 • مرتضی زاهری
  ۴ ۰

  گزارش عالی بود اما کاش پیگیری میکردین که حداقل کارگزاری ها هم آنلاین احراز هویت انجام بدن.بخدا الان بندرعباس وضعیت کرونا خیلی وخیم هست و من پدر مادرم رو چجوری ببرم دفتر پیشخوان تو این وضعیت خطرناک شما که رسانه دارین و دستتون میرسه ازشون بخواید کارگزاری ها هم آنلاین بشن وگرنه ما مردم هر چه بگیم هیچی شما حرف ماها رو به گوششون برسونید
  ممنونم از سایت خوبتون

 • علیرضا
  ۵ ۳

  یعنی کارگزاری ها مهمتر از سامانه سجام هستند بهتر بگم یعنی اطلاعات که متقاضی به سجام داده و احراز هویت شده کمتر از اطلاعاتی هست که کارگزاران می خواهند انجام بدن

 • ناشناس
  ۷ ۰

  هدف سازمان بورس از احراز هویت سجام وکارگزاری پر کردن جیب دفاترپیشخوان وکارگزاریها هست این روزا دفاتر پیشخوان وکارگزاریها پولهای میلیاردی به جیب میزنن دولت الکتونیکی ما نمیتونه یه سامانه طراحی کنه مردم تو خونه همه کارهای بورسی را انجام بده

 • پارسا
  ۰ ۰

  حاضر به این شکل بود که نوشتم لطفا دقت بفرمایید

 • رضا
  ۱۰ ۰

  چه معنی داره وقتی پدرمون در اومده در سجام احراز هویت کردیم دوباره پاشیم بریم با شناسنامه و کارت ملی به یک کار گزاری .. ؟ طرف زده ٍثبت نام غیر حضوری بعد که ثبت نام میکنی و کل اطلا عاتت رو از سجام بهت نشون میده میگه پاشو بیا کار گزاری شعبه فلان .. !!! مسخره است .. این کجاش غیر حضوریه!! یکی نیست بگه سجام من رو تایید کرده باز شناسنامه بگیر دستت بیا یعنی چی !!

 • علی
  ۰ ۰

  دولت الکترونیک جهان سوم سه روز نتونستم ثبت نام کنم دو تا ده تو منم از حسابم کم شده تو این کرونا باید حضوری رفت این یعنی جهان سوم جون مردم ارزش نداره