عضو فراکسیون توسعه صادرات مجلس پیشنهاد کرد؛

توسعه صادرات با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بورس‌کالا

عضو فراکسیون توسعه صادرات مجلس: بورس‌کالا طی سال‌های فعالیت خود توانسته مبادلات کالاها در بازار داخلی را نظامند و شفاف کند، از این رو باید پس از تمرکز عمده کالاهای قابل معامله در بورس با حمایت مجلس و دولت نسبت به توسعه صادرات محصولات ایرانی به بازارهای منطقه از کانال بورس‌‌کالا اقدام کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجید کیانپور با اشاره به اینکه یکی از راه‌های اصلی برای حرکت در مسیر سلامت اقتصاد کشور، ایجاد شفافیت در بخش‌های مختلف است گفت: تقویت بازارهای رسمی در کشور باید در اولویت برنامه‌های سیاست گذاران قرار گیرد تا روند گسترش بازارهای غیررسمی و غیرشفاف کند شود. از این رو بورس کالا به عنوان بازار رسمی کالای کشور باید میزبان محصولات قابل عرضه در بورس باشد تا علاوه بر ایجاد تعادل در بازارها، شرکت هایی که شفافیت را به معاملات پنهانی ترجیح می دهند از سایر شرکت ها جدا شده و به فعالان اقتصادی معرفی شوند. 

این عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: با وجود اینکه همه مسوولان اقتصادی بر لزوم ایجاد زمینه های شفافیت در اقتصاد و حذف فعالیت های واسطه گری مخرب تاکید دارند، اما هنوز شاهد رواج بازارهای سفته بازی هستیم که از این رو تدبیر برای تمرکز عرضه کالاهای واسطه ای مهم در بورس کالا به شکل حداکثری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی در ادامه گفت: اطمینان خاطر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در بازار داخلی باید به نحوی باشد که امروز در فکر توسعه صادرات محصولات باکیفیت ایرانی از بستر بورس کالا به کشورهای همسایه باشیم.

به گفته کیانپور، بازار عراق یکی از پرسودترین بازارها برای اقتصاد و تجار ایرانی به حساب می آید که آنها نیز از وجود یک ساختار مناسب برای خرید استقبال می کنند. اینکه محصولات ایرانی از بستری به عراقی‌ها فروخته شود که کیفیت و قیمت تضمین شده باشد، به طور حتم مورد اقبال کشورهای همسایه قرار می‌گیرد.   

او عنوان کرد: حضور بازارهای کالایی رسمی همچون بورس‌کالا در عراق، قدرت رقابت پذیری ما را افزایش می‌دهد که در صورت فراهم کردن زیر ساخت‌های مبادلاتی و مالی، بدون شک می‌توان اقداماتی مثبتی در این زمینه انجام داد. 

عضو فراکسیون توسعه صادرات مجلس در پایان گفت: حذف واسطه‌ها و دلالان از بازار پرسود عراق از دیگر مزایای انجام معاملات از طریق بورس کالا است که می‌تواند مسیر تجارت را برای تجار و سرمایه‌گذاران هموار کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر