اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بازگشت سبز شاخص با جهش دو هزار و ۲۰۰ واحدی/ فعالان به رشد بازار امیدوارند

در جریان معاملات سومین روز هفته تالار بورس تهران شاهد بازگشت همه شاخص‌ها از محدوده منفی به مثبت بودیم. از این رو معاملات در گروه‌های فرآروده‌های نفتی، پتروشیمی و فلزات اساسی با رشد قیمتی قابل توجهی روبرو شد.در این بین اما گروه بانکی و خودرویی در میانه‌های بازار با افزایش عرضه مواجه شده و اندکی از رشد شاخص کاستند.

اقتصاد آنلاین - مریم علیزاده؛ در سومین روز هفته شاهد افزایش قابل ملاحظه شاخص اصلی بازار بودیم به نحوی که سه شاخص بورس، فرابورس و هم وزن در محدوده های مثبت قرار گرفتند. از این رو کمی خیال فعالان بازار در خصوص ادامه روند ریزشی شاخص راحت شد. اما همچنان بازار ازافت ارزش و حجم معاملات خرد رنج می برد. گفتنی است روز جاری شاهد افت نسبی ارزش معاملات خرد به میزان 610 میلیارد تومان در بورس و فرابورس بودیم.

اما در مجموع کارشناسان معتقدند دلیل بنیادی برای ریزش های بازار وجود ندارد و بیشتر جو منفی و روانی است که سمت و سوی معاملات را فاز فروش و عرضه می کند. البته گفتنی است در مقاطع حساس کنونی فعالان منتظر شنیدن اخبار خوش از صنایع پُرطرفدار و دلاری بازار هستند که نشان دهد با وجود آغاز تحریم های آمریکا دچار افت تولید و فروش شدند. از این رو پس از این گزارش های ماهانه و همچنین گزارش 9 ماهه شرکت ها زیر ذره بین سهامداران قرار خواهند گرفت.

اما امروز در گروه فرآورده‌های نفتی شاهد افزایش اقبال اشخاص حقیقی به نمادهای اصلی این گروه بودیم. در این گروه نمادهای «شپنا»، «شاوان»، «شسپا» و «شپاس» در صف خرید به کار خود پایان دادند. در این گروه مجموعا 37 میلیون سهم به ارزش 34 میلیارد تومان دادوستد شد که بازدهی 3.9 درصدی را نصیب سهامداران کرد.

پس از آن گروه محصولات شیمیایی بود که با افزایش تقاضا از همان ابتدای بازار مواجه شد. در این گروه نیز بیشتر نمادها با افزایش قیمت مواجه شدند. از این رو شاهد معامله بیش از 52 میلیون سهم به ارزش 32 میلیارد تومان بودیم که بازدهی 1.7 درصدی را به ثبت رساند.

اما گروه پُرطرفدار این روزهای بازار همچنان در گیر نهایی شدن تصمیم رئیس جمهور در خصوص افزایش نرخ خودرو بوده و نمادهای این گروه نوسان های قابل توجهی را تجربه می کنند. در این گروه «خساپا» که در ابتدای صبح کار خودر ا در محدوده منفی یک درصد قیمت تابلو آغاز کرد در میانه های بازار به نزدیکی صف خرید رسید اما بازهم در پایان ساعت معاملاتی و افزایش فشار عرضه به اجبار به محدوده های منفی بازگشت. در مجموع در این گروه نیز شاهد دادوستد بیش از 249 میلیون سهم به ارزش 37 میلیارد تومان بودیم که بازدهی 0.67 درصدی را به همراه داشت.

همچنین در گروه بانکی ها نیز شاهد عدم یکنواختی در بین تقاضا برای نمادهای بانکی بودیم. از یک سو در نماد «وتجارت» صف خرید چندین میلیونی تشکیل شده اما در سویی دیگر در نماد «وبملت» حقوقی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از صف فروش در این نماد را انجام داد.

 

آمار و ارقام بازار امروز

در طی معاملات امروز بازار سهام 24 صنعت از 38 صنعت حاضر در بازار بازدهی مثبت را به ثبت رساندند. در نتیجه  نماگر اصلی با رشد 2258 واحدی (معادل 1.3 درصد) به ارتفاع 175 هزار و 816 واحد رسید. این در حالی است که شاخص هم وزن که دو روز گذشته در محدوده های منفی به سر می برد، امروز  وارد محدوده های مثبت شد و با رشد 170 واحدی به رقم 27 هزار و 922 واحد رسید.

در این بین یک میلیارد و 810 میلیون ورقه بهادار به رازش 552 میلیارد تومان در 206 هزار نوبت دادوستد شد که از این میزان 420 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در بورس اختصاص داشت.

 

ترین‌های بازار

در گروه های صنعت نیز بابانکی ها، خودرو و فرآروده های نفتی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گفتنی است روز جاری معاملات در نمادهای «شپنا»، «پارس»، «فولاد» و «شبندر» بیشترین تاثیر مثبت را صعود شاخص داشته است. 

 

کوتاه از فرابورس

آیفکس هم از صعود جا نماند و باافزایش 30 واحدی به محدوده یک هزار و 910 واحدی رسید. در این بازار نیز 698 میلیون ورقه بهادار به ارزش 407 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 180 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص یافت.

همچنین در بین نمادهای با اهمیت فرابورسی، «مارون»، «کگهر» و «زاگرس» بیشترین تاثیر مثبت را بر آیفکس داشتند. از سوی دیگر معاملات منفی «میدکو» تا حدی زیادی در منفی کردن شاخص فرابورس نقش داشتند. امروز نیز شاهد معامله بیش از یک میلیون و 200 سهم در سقف قیمتی بودیم.

گفتنی است امروز با وجود رشد بیش از 2200 واحدی شاخص کل، شاهد خروج بیش از 100 میلیارد تومان نقدینگی توسط اشخاص حقیقی از بازار بودیم که بیشترین میزان خروج پول در گروه بانکی، فلزات اساسی و استخراج کانه های فلزی رقم خورد. در مجموع امروز معاملات مثبت «شپنا»، «پارس»، «فولاد» و «شبندر» بیشترین نقش را در رشد شاخص داشتند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر