کد خبر 441158

سیاست‌گذاری بانک مرکزی تغییر می‌کند؟

با اعلام آمادگی بانک مرکزی در اجرای هدف‌گذاری تورم، کارشناسان معتقدند که با اجرای این سیاست تغییراتی در روند سیاست‌گذاری بانک مرکزی ایجاد خواهد شد که مهم‌ترین آن اعلام مقاصد سیاستگذاران به مردم و اعمال پاسخگویی و انضباط بر بانک مرکزی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حدود یک هفته پیش رئیس کل بانک مرکزی از آمادگی این بانک برای اجرای سیاست هدف‌گذاری تورم خبر داد که طبق گفته وی با این اقدام قطب نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی "تورم هدف" خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد و موفقیت و اثربخشی این سیاست در گروه اقدام دولت در انتشار هر چه سریع‌تر اوراق بدهی برای جبران کسری بودجه جهت ضد سیکلی کردن بودجه و البته تلاش بیشتر برای کاهش کسری بودجه است.

کارشناسان می‌گویند که ایده اصلی هدف‌گذاری تورم این است که نخستین هدف سیاست پولی در بلند مدت، ثبات قیمت‌ها است و در این زمینه نیز محمدصادق‌الحسینی_اقتصاددان معتقد است که نمی‌توان در کوتاه مدت انتظار داشت تا این سیاست به ثبات قیمت‌ها منجر شود بلکه شاید در بلند مدت این مهم محقق شود.  

به گفته این کارشناس اقتصادی بانک مرکزی با این اقدام می‌تواند کمی در کاهش شدت رشد تورم یا رشد قیمت‌ها نقش داشته باشد اما نباید این انتظار را داشت که در سال آینده تورم به نرخی که بانک مرکزی در این زمینه درنظر گرفته، برسد بلکه تورم ریشه‌های دیگری در اقتصاد دارد که باید آن‌ها هم اصلاح شوند.

تاثیرات هدف‌گذاری تورم بر سیاست‌های بانک مرکزی

تاثیرگذاری سیاست پولی در بلند مدت تنها بر نرخ تورم، حفظ تورم در سطحی پایین و پایدار برای رسیدن به اهداف کلان اقتصادی و در آخر امکان اعلام مقاصدشان به مردم و اعمال پاسخگویی و انضباط بر بانک مرکزی از جمله تغییراتی است که به اعتقاد کارشناسان با اجرای هدف‌گذاری تورم در سیاست‌های بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.

همچنین این سیاست بستری برای انتظارات بازارهای مالی و عموم مردم فراهم می‌کند و مرجعی برای مقامات بانک مرکزی است که این امکان را به آن‌ها می دهد تا درباره شرایط مطلوب سیاست های کوته مدت قضاوت کنند.

اعلام تورم هدف در آینده نزدیک 

علاوه براین، بانک مرکزی می‌تواند مسیر آتی تورم را پیش‌برای کرده و آن را با نرخ تورم هدف (نرخی که به نظر دولت برای اقتصاد مناسب است) مقایسه کند. بنابراین، اختلاف بین پیش‌بینی و هدف، نشان دهنده میزان تعدیل سیاست‌های پولی خواهد بود.  

در این راستا، رئیس کل بانک مرکزی نیز به تازگی خبر داده که در روزهای آتی پیش‌بینی‌های بانک مرکزی از تورم یکسال آتی و «تورم هدف»، اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    تورم هدف روی 40 درصد محقق بشه ایول داره!