• صفحه اصلی
 • برای اولین بار در ایران سیاست هدف‌گذاری تورم اجرا می‌شود/ دولت سریعا اقدام به انتشار اوراق بدهی کند
تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۲
رییس کل بانک مرکزی:

برای اولین بار در ایران سیاست هدف‌گذاری تورم اجرا می‌شود/ دولت سریعا اقدام به انتشار اوراق بدهی کند

رییس کل بانک مرکزی نوشت: «قطب نمای اصلی سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی «تورم هدف» خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد.»

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، در یادداشتی اینستاگرامی با عنوان «چند نکته در خصوص هدف گذاری تورم»، نوشت:

1. ریشه تورم بالا، به عنوان گره اصلی اقتصاد کشور در طول چند دهه گذشته، سلطه سیاست های مالی، و پولی نمودن کسری بودجه و اتکای مستمر بر سیاستهای انبساطی پولی برای رشد اقتصادی بوده است.

3. پس از تغییر در سیاست های ارزی، پولی و مالی کشور، به همراه انباشت منابع لازم برای ادامه سیاست کنترل و ثبات سازی در بازار ارز، که از دو سال پیش آغاز شده است و با طراحی و توسعه ابزارهای عملیاتی کردن سیاستهای جدید پولی، امروز بانک مرکزی، آماده است که سیاست «هدف گذاری تورم» را به اجرا بگذارد.

4. در قالب این سیاست، قطب نمای اصلی سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی «تورم هدف» خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد. همان گونه که قبلا گفته بودم، نرخ سود سیاستی کوتاه مدت در دالان نرخ سود بازار باز، یک هدف میانی برای تحقق هدف خواهد بود.

5. موفقیت و اثربخشی این سیاست، در گرو اقدام دولت در انتشار هر چه سریعتر اوراق بدهی برای جبران کسری بودجه، جهت ضد سیکلی کردن بودجه و البته تلاش بیشتر برای کاهش کسری بودجه است.

d

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • علی
  ۰ ۰

  گره ای که با دست باز میشه ... نظام ما با دندون هم نمیتونه باز کنه .
  بایستی سیاست کلی نظام متحول بشه !!

 • پیام
  ۰ ۰

  شما برای تورم نمیتونین کاری کنین اون از اقای سیف اینم از شما

دیگر رسانه‌ها