کد خبر 358043

بانک‌ها به چه کسانی بیشتر وام می‌دهند؟

بانک‌ها علاقه زیادی به پرداخت تسهیلات به بخش خدمات دارند به طوری که در فروردین امسال حدود ۴۴.۷ درصد تسهیلات اعطایی به این بخش اختصاص یافته است؛ بخش صنعت و معدن به عنوان بخش مولد اقتصاد تنها حدود ۳۱ درصد این تسهیلات را دریافت کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، نگاهی به آمار تسهیلات اعطا شده به بخش‌های مختلف اقتصادی در فروردین ماه نشان می‌دهد که برای بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی، بخش خدمات که بخش عمده آن غیر مولد به شمار می‌رود در صدر جذابیت قرار دارد. با توجه به مشکلاتی که بخش صنعت و تولید در کشور با آن مواجه است، معمولاً وصول مطالبات بانکی از آنها در مقایسه با بخش خدمات سخت‌تر است بنابراین اعطای تسهیلات به بخش خدمات جذابیت بیشتری دارد.

پرداخت ۱۸۸ هزار فقره تسهیلات در فروردین

مجموع تسهیلات پرداختی بانک در فروردین امسال به بخش‌های مختلق اقتصادی شامل ۱۸۸ هزار و ۶۵۰ فقره تسهیلات به ارزش ۳۴۱ هزار و ۹۶۷ میلیارد ریال بوده که رتبه نخست را بخش خدمات به خود اختصاص داده است.

بخش خدمات در نخستین ماه امسال ۱۱۰ هزار و ۸۱۵ فقره تسهیلات به ارزش ۱۵۲ هزار و ۹۶۷ میلیارد ریال (معادل ۴۴.۷ درصد) دریافت کرده است.

در مدت یاد شده به بخش صنعت و معدن هفت هزار و ۱۷۷ فقره تسهیلات به ارزش ۱۰۵ هزار و ۸۹۹ میلیارد ریال (معادل ۳۰.۹ درصد) اختصاص یافته است.

اگرچه از نظر میانگین تسهیلات دریافتی سهم هر فقره تسهیلات بخش صنعت ۱۴.۸ میلیارد ریال بوده که بالاتر از میانگین سایر بخش‌های اقتصادی است، اما از نظر مجموع تسهیلات در نظر گرفته شده، جایگاه دوم را پس از بخش خدمات به خود اختصاص داده است.

بخش بازرگانی ۲۹ هزار و ۷۵۰ فقره تسهیلات به ارزش ۴۸ هزار و ۳۷۳ میلیارد ریال (۱۴.۱ درصد) دریافت کرده است.

بخش مسکن و ساختمان ۲۰ هزار و ۷۲۳ فقره تسهیلات به ارزش ۲۵ هزار و ۲۰۸ میلیارد ریال (معادل ۷.۳ درصد) تسهیلات اخذ کرده است.

بخش کشاورزی نیز ۲۰ هزار و ۱۱۳ فقره تسهیلات به ارزش ۹ هزار و ۴۱۲ میلیارد ریال (معادل ۳.۷ درصد) دریافت کرده است. سایر بخش‌های اقتصادی نیز در مدت یاد شده ۷۲ فقره تسهیلات به ارزش ۱۰۸ میلیارد ریال دریافت کرده‌اند.

۶۶ درصد تسهیلات بانکی برای تأمین سرمایه در گردش

بررسی آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که ۶۶.۴ درصد (۲۲۷ هزار و ۱۵۱ میلیارد ریال) از مجموع تسهیلات پرداختی به بخش‌های مختلف اقتصادی برای تأمین سرمایه در گردش این بخش‌ها اختصاص یافته است.

۷.۳ درصد (معادل ۲۵ هزار و ۱۲۹ میلیارد ریال) برای ایجاد واحدها، ۵.۸ درصد (معادل ۱۹ هزار و ۸۹۶ میلیارد ریال) برای انجام تعمیرات، ۵.۴ درصد (۱۸ هزار و ۶۰۸ میلیارد ریال) برای توسعه و ۳.۹ درصد (معادل ۱۳ هزار و ۳۰۴ میلیارد ریال) برای خرید کالای شخصی توسط این بخش‌ها پرداخت شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری