کد خبر 323467

براساس آخرین آمار بانک مرکزی؛

افزایش ۱۱۳هزار میلیاردی سپرده کوتاه مدت/ افت ۸۵۰۰ میلیارد تومانی سپرده بلند مدت

در پایان مهر ماه امسال نسبت به اسفند ۹۶، سپرده‌های کوتاه مدت با ۱۱۳ هزار میلیارد تومان رشد به ۵۰۶ هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان و حجم سپرده‌های بلندمدت با ۸۵۹۰ میلیارد تومان کاهش به ۸۳۱ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سپرده‌های بانکی به دو بخش سپرده‌های دیداری و غیردیداری تقسیم می‌شود که سپرده‌های دیداری شامل سپرده‌های جاری، خالص چک‌‌ها و سایر می‌شود. میزان سپرده‌های دیداری در پایان مهر ماه امسال 196 هزار و 790 میلیارد تومان است.

براساس آخرین آمار بانک مرکزی، سپرده‌های غیردیداری هم شامل سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز، صندوق پس انداز مسکن، سایر، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و سرمایه‌گذاری بلندمدت و سپرده‌های متفرقه است. حجم این نوع سپرده‌ها 1451 هزار و 380 میلیارد تومان است. از این رقم، 506 هزار و 610 میلیارد تومان سپرده کوتاه مدت و 831 هزار و 770 میلیارد تومان سپرده بلند مدت است.

به عبارت دیگر سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد، در 7 ماهه امسال حجم سپرده‌های کوتاه مدت 113 هزار و 60 میلیارد تومان افزایش یافته، اما میزان سپرده‌های بلندمدت 8590 میلیارد تومان کاهش داشته است.

با این تغییر سهم سپرده‌های کوتاه مدت از سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار از 31.8 درصد به 37.8 درصد افزایش و سهم سپرده‌های بلندمدت از 68.1 درصد به 62.1 درصد رسیده است.

ترکیب سپرده‌های کوتاه مدت و بلند مدت در پایان سال گذشته به‌گونه دیگری بود، به طوری که میزان سپرده‌های کوتاه‌مدت 393 هزار و 550 میلیارد تومان و حجم سپرده‌های بلند مدت 840 هزار و 360 میلیارد تومان بود.

به نظر می‌رسد، تلاطمات بازار ارز و بازار سایر دارایی‌ها و افزایش نرخ سود سپرده کوتاه مدت در بانک‌ها از دلایل این تغییر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر