کد خبر 174749

گزارش اقتصادآنلاین از نشست خبری مدیرعامل بانک مسکن؛

تعریف حساب‌های ترکیبی برای خانه‌دار شدن/ ۳شرط دریافت وام ٤٠میلیونی مسکن مهر

مدیرعامل بانک مسکن از ارائه پیشنهاداتی جدید به بانک مرکزی برای بهره‌مندی از حساب‌های ترکیبی (با سپرده و بدون‌سپرده) باهدف تسهیل روش‌های خانه‌دار شدن و افزایش قدرت انتخاب متقاضیان خبر داد و در عین حال تاکید کرد: بانک برنامه‌ای برای کاهش نرخ سود و افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم ندارد.

اقتصاد آنلاین - فرناز حبیبیان : مدیرعامل بانک مسکن همچنین با اشاره به اینکه افزایش ١٠ میلیونی تسهیلات مسکن مهر از امروز در تمامی شعب این بانک قابل اجراست، گفت: این تسهیلات به واحدهای نیمه تمامی تعلق می‌گیرد که فروش اقساطی نشده و پروژه فعال و دارای متقاضی باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمدهاشم بت‌ شکن مدیر عامل بانک مسکن امروز در جمع خبرنگاران، با شااره به اینکه به تازگی نرخ سود در صندوق پس‌انداز تک‌رقمی شده و همچنین سقف آن تا ۱۶۰ میلیون تومان افزایش داشته است، گفت: امروز تعداد مراجعان روزانه برای افتتاح حساب در این بخش به روزانه 700 فقره رسیده است که نشان از اقبال عمومی مردم به تسهیلات تعریف شده است.

وی افزود: تا به امروز بیش از 140 هزار فقره افتتاح حساب صورت گرفته است که بر این اساس رقم سپرده های مردمی به بیش از 30 هزار میلیارد ریال بالغ می شود.

بت شکن خاطر نشان کرد: در طول 10 ماهه سال جاری بالغ بر 44 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید خانه پرداخت شده است که از رشد 80 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: جزئیات بهره مندی متقاضیان خرید مسکن از حساب‌های ترکیبی (با سپرده و بدون‌سپرده) با هدف تسهیل روش‌های خانه‌دار شدن و افزایش قدرت انتخاب پس از طی مراحل اداری لازم و تصویب در شورای پول و اعتبار به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی یکی از گام های اثربخش برای تحریک بخش مسکن در مسیر خروج از رکود را کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق یکم در چندین مرتبه اعلام کرد که مطابق آخرین تصمیم در نیمه امسال، در حال حاضر تسهیلات خرید مسکن صندوق یکم در بافت‌های فرسوده با نرخ سود 8 درصد و در سایر مناطق شهری با نرخ سود 9.5 درصد به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اینکه در 9ماه امسال 382 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط سیستم بانکی کشور پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 درصد رشد داشته است، گفت: در بخش مسکن و ساختمان 34هزار میلیارد تومان وام پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 24درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سهم مسکن و ساختمان از کل تسهیلات شبکه بانکی 8.9 درصد بوده که با توجه به شرایط رکودی بخش مسکن نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است، افزود: بانک مسکن در 10 ماهه سال 95 در حوزه احداث و ساخت مسکن بالغ بر 55 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده که بیش از 101 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و این نشان از پوشش بخش قابل توجهی از تقاضای موجود در بخش ساخت است.

بت شکن در ادامه ضمن اعلام آخرین گزارش از تامین مالی مسکن مهر شروط امکان استفاده از افزایش وام این پروژه به 40 میلیون تومان را اعلام کرد و گفت: این تسهیلات به واحدهای نیمه تمامی تعلق می‌گیرد که فروش اقساطی نشده و پروژه فعال و دارای متقاضی باشد.

بت شکن برآورد پرداخت وام 40 میلیونی را برای حدود 390 هزار واحد در کل کشور عنوان کرد و افزود: از مجموع 540 هزار واحد مسکن مهر ساخته شده در سطح کشور، 30 هزار واحد تکمیل شده اما تصرف شده است، 50 هزار واحد تکمیل شده است اما متقاضی ندارد و حدود 70 هزار واحد م تکمیل شده اما انشعابات ندارد و بنابراین فقط 390 هزار واحد مشول افزایش سقف تسهیلات این طرح به 40 میلیون خواهند شد.

مدیر عامل بانک مسکن همچنین اعلام کرد که تاکنون بیش از 50 هزار میلیارد تومان بابت تکمیل مسکن مهر تامین مالی انجام شده که تا 2 میلیون و 359 هزار واحد را در بر می گیرد که از این تعداد یک میلیون و 726 هزار واحد نیز تحویل و فروش اقساطی شده است.

وی در اشاره ای که به میزان معوقات بانک مسکن داشت عنوان کرد که همواره کمترین معوقات به بانک مسکن اختصاص دارد چرا که مخاطب آن احاد جامعه و تسهیلات خرد است که امکان برگشت آن بسیار بالاست، اما در این بین از حدود 5800 میلیارد معوقات بانکی، 2100 میلیارد تومان در بخش مسکن مهر ثبت شده است. وی افزود: نسبت مطالبات معوق بانک مسکن فقط 3.4 درصد است.

بت شکن موضوع افزایش سرمایه بانک مسکن را نیز مطرح کرد و با اشاره به دو مجوز قانونی که برای این موضوع وجود دارد از عدم اجرای آن گله‌مند شد.

آنطور که مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد در قانون بودجه امسال حدود 5000 میلیارد تومان به منظور افزایش سرمایه این بانک از محل فروش دارایی‌های مازاد راه و شهرسازی در نظر گرفته شده که هنوز هیچ مرحله‌ای از آن محقق نشده است. این در حالی است که با پایان سال جاری اگر اتفاقی نیفتد این قانون به طور خودکار دیگر قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

اما استفاده 10 هزار میلیاردی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که قرار بود در قالب تبصره 35 قانون بودجه امسال به مرحله اجرا برسد، دیگر محل افزایش سرمایه بانک مسکن است که بت‌شکن عنوان می‌کند این هم هنوز اجرایی نشده و در مجموع هیچ اتفاقی برای افزایش بانک مسکن نیفتاده است.

این در حالی است که استفاده از مازاد تجدید ارزیابی بانک مرکزی موجب تزریق نقدی نخواهد شد و تنها فروش اموال مازاد وزارت راه و شهرسازی است که عامل ورود نقدینگی به بانک مسکن است که اتفاق نیفتاد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۹ ۳

  دوستانی که خروج مسکن رو یکسال یا دو سال یا بعد از 1400 و..... پیش بینی می کنند ویا اون رو منوط به افزایش قیمت نفت و دلار و .... می دونند , خواهش میکنم به بعضی موارد که بر رکود مسکن فعلی و آینده تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت توجه بفرمائید :
  1- هرم جمعیتی به سمت کمتر شدن داره میره پیک جمعیت جوان از بین رفته و درخواست بازار به اون حد قبل نیست و با افزایش بهای خوار و بار و درکل سطح عمومی قیمتها بعید به نظرمیرسه به حالت قبل برگرده.
  2- در دولت قبل سرمایه انبوهی به سمت بخش مسکن وارد شد که ناشی از فروش نفت 120 دلاری بود و تبدیل به ریال و قسمت اعظمش وارد بخش ملک شد درنتیجه اینکه بازار اشباع شده و تو تمام شهرها کلی خونه نوساز ساخته شده ودست سازندگان ودلالان باد کرده.
  3- قیمت مسکن به صورت جهانی هم رشد نداشته بلکه تو خیلی از کشورها افت داشته خوب بازار ایران هم شامل این مسئله میشه .
  4- مسایل سیاسی تو ایران از جمله تحریم و رکود تو بخشهای بالا دستی صنعت باعث شده درآمد مردم خیلی کم بشه رشد اقتصادی پایین تو چند سال گذشته بودجه خانواده ها رو کم کرده و تمایلی به تعویض یا خرید ملک جدید ندارند كه بعضا به علت بيكاري و ازدواج فرزندان فروشنده و درشرف مستاجر شدن هستند.
  5- تغییر عادت زندگی شهری و زندگی مجردی و کم شدن ازدواج تغییر فرهنگ مردم و تمایل اونا به هزینه تو امور تفریحی به نسبت پس انداز مخصوصا تو بخش مسکن.
  6- افزایش شهرکهای اطراف شهرهای بزرگ که چون قیمت زمین و آورده کمتری میخواهد باعث شده مردم خودشون یا انبوه سازان یا دولتها به شکل مسکن مهر, واحدهای بیشماری بسازند که جوابگوی افراد ضعیف و مهاجران به شهرها تا سالهاي سال جوابگو باشد.
  اگر به موارد بالا نگاه کنیم میبینیم که مسکن دیگه به اون رونق قبل بر نمیگرده مگر اینکه دوباره نفت بشه 120 و درآمد عمومي خانوارها بالا بره و هم زمان سود تسهيلات بانكها هم به زير 5 درصد برس

  7_رکود فعلی مسکن تا سالها بعد بشدت فعلی ادامه پیدا میکنه . الآن بلحاظ اقتصادی رکود مسکن ماهیتش با رکود بازارهای دیگه فرق میکنه و بخاطر قیمتهای سرسام آور و بی نهایت مسخره و فرانجومی نهادینه و ساختاری شده . این یعنی ریشه دواندن رکود به تمام اجزا و مویرگهای بازار املاک و قهر و فرار طولانی مدت خریداران از اون . طرف میره تو اینترنت می بینه یه قصر باشکوه با ده دوازده تا اطاق خواب و استخر و زمین تنیس و بافغ گل و فوق العاده اعیانی و لوکس تو اشرافیترین محله لوس آنجلس زدن یه میلیون دلار . زود اینم خونه خرابه پودر و ماتیک زدشو میزنه چهار هزار میلیون تومن بلکه با فروشش بره اونو بخره تا آخر عمرش عین پادشاهها زندگی کنه . آخه رویاپردازی چقدر ؟ تا کجا ؟ قیمتت منظومه شمسی رو رد کرده بعد میگی چرا هیچکی نمیاد خونه منو ازم بخره !!! اگه هپروت و بازی با عدد و رقم و حلوا حلوا کردنهای بی پایان امونت بده از تو آسمونا بیا زمین یه امتحان بکن . بیا یه ماه قیمتتو بکن یک سوم اونی که الآن زدی . ببین بالاغیرتا" بازم یه مشتری دست به نقد میاد روش . اگه یک سوم ازت نخریدن که مطمئنا" نمیخرن پی ببر چقدر از مرحله پرتی و این رکود تا قیمتگذاری مثل الآنه پایانی نداره
  ناشناس
  .......... دلیلهای عدم رونق در بازار مسکن..............
  ا سرمایه‌گذاری بی حد و حساب بانکها در مسکن، بحران ورشکستگی ۲۰۰۷ آمریکا در مسکن حتمی است.
  مسکن مرررررد چه باسود چه بی سود.
  آیا کسی فکر میکرد پلاسکوی ۵۰ ساله یکروزه نابود بشه؟؟؟
  قبل از سونامی مرگ زیر آوار پوسیده مسکن، به فکر فراااار باشید.

 • ناشناس
  ۷ ۰

  در عین حال تاکید کرد: بانک برنامه‌ای برای کاهش نرخ سود و افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم ندارد....
  وام مسکن مرد.

 • ناشناس
  ۵ ۰

  بورس که سقط کرده سکه هم که حباب داره واصل قیمتش نیست بانکها که پول مردم رو نمیتونند برگردونند بعلت پس نگرفتن وامهایی که دادن وسرمایه گزاری نادرست ریکس تولیدم که خیلی بالاست مردمم پس انداز انچنانی برای خرید مسکن ندارند بهتره مسئولین فکری بحال اقتصاد درحال رکود بکنند کسی که اقتصاد بلد نیست فعلا با ازمایش وخطا کار میکنه وسر نوشت مملکت رو نمیتونه بسمت رشد هدایت کنه چرخاندن اقتصاد باید بدست افرادی بیافته که دراین حیطه کار بلد هستند