کد خبر 157842

تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی

سیف: تسهیلات اعطایی باید موجب بهره وری اقتصادی شود

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: امسال پرداخت چهار هزار و ۶۰۰میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک ها پیش بینی شده که ۱۰ یا ۲۰درصد آن را می توانیم به واحدهای تولیدی به منظور رونق تولید و اشتغال پرداخت کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین، ولی‌الله سیف شنبه شب در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یزد با بیان اینکه 80درصد دستاوردهای اقتصادی دولت یازدهم در سایه انضباط و صورت های مالی دقیق محقق شده است ، اظهار کرد: یک بانک کارآمد در کنار صنعت کارآمد و تولید کننده فعال می توانند سیستم و اقتصاد فعال ایجاد کنند.
 وی درباره شرایط فعلی نظام بانکی کشور گفت: نظام بانکی در دوره ای که متعالی نیست با انباشت دارایی ها یا دارایی های منجمد از سال های قبل که شامل 45 درصد از سرمایه‌های بانک‌هاست بوده و همین امر مانع از پرداخت نیمی از سرمایه های بانکی به صورت تسهیلات است.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ضرورت منطقی عمل کردن در ارتباط با نظام بانکی تصریح کرد: با فعالیت هایی که دولت تدبیر و امید در این مدت انجام داده اقتصاد ایران به سمت حرکت‌های با انضباط، منطقی و متعادل حرکت کرده که یکی از اثرات این حرکت منظم، کاهش تورم از بالای 40 درصد به زیر 8 درصد است.
سیف اضافه کرد: این موضوع به عنوان یکی از بزرگترین کارها و دستاوردهای قابل قبول و خیلی خوب ایران در اوج تحریم ها و شوک نفتی معرفی شده است.
وی ادامه داد: حرکت دولت به سمت بهبود وضعیت اقتصادی کشور است اما امکان‌پذیر نیست که با دستور و بدون برنامه به اهداف اقتصادی کشور دست پیدا کنیم بلکه باید بر اساس برنامه‌ریزی دقیق در زمینه رفع مشکلات قدم برداریم.
رئیس کل بانک مرکزی ایران با بیان اینکه امسال سال بسیار مهمی برای اقتصاد کشور است تصریح کرد: هنر نظام بانکی در این شرایط که انجماد سرمایه ها را داریم این است که منابع محدود را تخصیص بهینه داده و در مسیر فعالیت‌هایی با رشد اقتصادی و اشتغال بیشتر هدایت کند.
به گفته وی ، در سال های اخیر فعالیت‌های اقتصادی و بازار سرمایه ایران به سمت رفع مشکلات حرکت کرده و از سوی دیگر جهت گیری نظام بانکی هم به سمت پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی و در راستای تحقق نیازهای اقتصادی کشور متمرکز شده است.
سیف گفت: نظام بانکی در ایران به جای بازار سرمایه حدود 88درصد تامین مالی کشور را بر عهده داشته و از رونق واحدهای تولیدی حمایت کرده است به همین منظور 160هزار میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط پیش بینی کرده که تاکنون 110هزار میلیارد ریال آن به 15هزار واحد کوچک و بزرگ پرداخت شده است.
وی ادامه داد: در واقع طی سال گذشته چهار هزار و 200میلیارد ریال تسهیلات از سوی نظام بانکی پرداخت شده و امسال به چهار هزار و 600میلیارد ریال افزایش یافته که پرداخت 10 یا 20درصد آن در قالب کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید قابل تحقق است.
این مسئول تاکید کرد: از سوی دیگر اگر استانی در پرداخت این تسهیلات در کارگروهها با کمبود منابع مواجه هستند به بانک های مرکزی خود اطلاع داده تا تامین بودجه صورت گیرد .
به گفته رئیس کل بانک مرکزی ، هم اکنون کشور در مسیر تعادل قرار گرفته و نظام بانکی تلاش دارد در این مسیر با ارائه سپرده های متنوع ، زمینه فعالیت بهتر واحدهای تولیدی و در نتیجه رونق اشتغال را فراهم کند.
سیف روز شنبه در سفری یک روزه علاوه بر بازدید از چند واحد تولیدی و مرکز سرمایه گذاری یزد در نشست هماهنگی بانک های استان یزد نیز حضور یافت .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • مردمپرست
  ۰ ۰

  (( اعلامیه حمایت از ارزش پول ملی ))

  (ارزش پول ملی.... حق مسلم ماست......کاهش ارزش پول....ظلم بر این ملت است)

  کلید حل مشکله, فقر و گرانی .......در حمایت از ارزشه, پول ایرانی

  بی ارزش ترین پول دنیا, ریال ایرانی شد ...بلاخره در دنیا اول شدیم ....

  عصرایران - قیمت دلار در سال 1384 ، زمانی که محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد و دولت را تحویل گرفت ، 902 تومان بود و (صبح روز دهم مهر1391) به مرز 3000 تومان رسید , این در حالیست که هر دلار در سال 1357 که 7 تومان بود, بعد از گذشت بیش از 25 سال در سال 1384 به 902 تومان رسیده بود یعنی با رشد بیش از 129 برابر ......!!!
  این اعداد نشان می دهند, از سال 1384 , دلار در این سال ها بطور باورنکردنی به یکباره دوباره در سال 1391 حدود 3.3 برابر شده و به همین میزان نیز از ارزش پول ملی کاسته شده است...!!!
  همچنین زمانی که احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور سوگند خورد که "درحراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور(( جان و مال و ناموس )) از هیچ اقدامی دریغ نورزد" (اصل 121 قانون اساسی) و بر روی صندلی ریاست جمهوری نشست ، هر قطعه سکه بهار آزادی 96 هزار تومان بود ولی امروز یک میلیون و 160 هزار تومان است که افزایشی قریب به 13 برابری را نشان می دهد.*

  تازه ترین نرخ برابری ارزهای مختلف اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول نشان می دهد ریال ایران در برابر دلار کم ارزشترین پول در بین کشورهای محاسبه شده است.
  به گزارش جهان، در گزارشی که صندوق بین المللی پول از نرخ برابری ارز کشورهای مختلف اعلام کرده است ریال ایران در بین کشورهای مختلف جهان در برابر دلار آمریکا بی ارزش ترین پول می باشد.

  این در حالی است که در چند سال گذشته خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرده بود، ریال ایران دهمین پول کم ارزش دنیاست. بر اساس آن گزارش در سال ۲۰۰۵ میلادی هر دلار آمریکا برابر ۸ هزار و ۷۶۴ ریال بود، کم ارزش ترین پول خارجی در برابر دلارآمریکا لیر ترکیه بود که هر دلار آمریکا بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه ارزش داشت.
  بدین ترتیب ریال ایران در فاصله ۶ سال به کم ارزش ترین پول جهان در برابر دلار آمریکا تبدیل شده است.....
  حال,حفظ ارزش پول ملی, در کشور ما وظیفه کیست..!؟؟؟

  مردم عزیز ایران بیدار شوید و از ارزش پول ملیتان در مقابل این سیستم فاسد دلالان بانکی و دلار فروشان غارتگر دفاع کنید و جلوی کاهش ارزش پول ملی تان که قدرت خریدتان است,را بگیرید... کاهش ارزش پول مساویست با تورم ,گرانی و فقر, فساد, فهشا و فشارهای مالی و هزاران بدبختی دیگر...... لطفاً, آگاه و بیدار شوید,

  ارزش پول ملی ...حق مسلم ماست.....کاهش ارزش پول......غارت از این ملت است.

  کلید حل مشکله,فقر و گرانی..........در افزایش ارزشه, پول ایرانی

  مردم لطفاً حمایت و همت کنید و این اعلامیه حمایت را بین همه مردم منعکس کنید......

عناوین بیشتر