تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
بیمه سلامت ایران؛

نحوه بیمه شدن اتباع خارجی اعلام شد / افغانستانی های مقیم ایران بیمه می شوند؟

معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت ایران در پاسخ به اینکه آیا اتباع خارجی هم می‌توانند در ایران بیمه شوند، گفت: در سال جاری کمیساریای عالی سازمان ملل متحد ۱۲۰هزار نفر از مهاجران را بیمه کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما؛ مهدی رضایی معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت در پاسخ به این سوال که اتباع خارجی چگونه می‌توانند از خدمات بیمه سلامت برخوردار شوند، اظهارداشت: تعدادی از اتباع توسط هر ساله طبق قراردادی که کمیساریای عالی پناهندگان با بیمه سلامت ایرانیان منعقد می‌کند، تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند که درسال جاری ۱۲۰هزار نفر را کمیساریای عالی سازمان ملل متحد و حدود ۵۰هزار نفر را هم دولت جمهوری اسلامی ایران تحت پوشش بیمه‌ای قرار داده است و مابقی می‌توانند خودشان با پرداخت دو برابر سرانه بیمه، تحت پوشش قرار بگیرند.

وی در خصوص اتباع غیر مجاز نیز گفت: خوشبختانه دولت اعلام کرده است که برای آن‌ها هم کد شناسایی و هویت مشخص می‌کند، اما هنوز در خصوص این افراد تعیین تکلیف نشده است.

معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت ایران گفت: طبق بند د تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ قرار بود سه دهک پایینی درآمدی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان بیمه سلامت معرفی شوند که خوشبختانه انجام شده است و ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار نفر به ما معرفی شده اند که تحت پوشش بیمه همگانی قرار گرفتند و می‌توانند از امروز از خدمات بیمه پایه همگانی بهره‌مند شوند.

رضایی با بیان اینکه طبق پیش بینی‌های قبلی حدود ۶ تا ۸ میلیون فرد فاقد بیمه در کشور داشتیم افزود: علاوه بر این ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، حدود ۴۰۰ هزار نفر هم سال گذشته از حاشیه شهر‌ها تحت پوشش بیمه درمان قرار دادیم که می‌توان گفت مجموعا به پوشش بیمه‌ای کف افراد فاقد بیمه دست یافته ایم و به پوشش همگانی رسیده ایم. وی در پاسخ به این سوال که این بیمه شدگان از چه خدمات بیمه‌ای بهره مند می‌شوند گفت: طبق قانون خدمات کامل بخش دولتی را خواهند داشت، در بخش بستری ۹۰ درصد و در بخش سرپایی ۷۰ درصد از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد البته با اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع می‌توانند از خدمات بخش خصوصی هم استفاده کنند.

وی افزود: البته این میزان (۶ میلیون نفر) مربوط به سه دهک پایین درآمدی است و هفت دهک بالای درآمدی هم طبق فراخوان می‌توانند به صورت غیر حضوری از طریق سامانه بیمه سلامت ایرانیان و حضوری از طریق دفاتر پیشخوان مراجعه و با آزمون وسع و مشارکت درصدی از حق بیمه از پوشش خدمات بیمه‌ای برخوردار شوند.

این مطلب برایم مفید است
۳ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها