تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۷

بخشنامه وام ازدواج ابلاغ شد

بانک مرکزی بر اساس بند ”الف“ تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، بخشنامه اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را با وثایقی سهل تر به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، براساس بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و جزء (۱) بند قانونی یادشده مقرر شده است:

بانک مرکزی مکلف است از محل صد در صد (۱۰۰٪) مانده سپرده های قرض‌الحسنه و پنجاه درصد (۵۰٪) سپرده های قرض الحسنه جاری شبکه بانکی، تسهیلات موضوع این بند را با اولویت نخست از طریق بانک های عامل تأمین کند.

بانک ها نیز مکلفند مبتنی بر اعتبارسنجی متقاضیان، حداکثر با اخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند. مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانک های عامل و کلیه مدیران و کارکنان ذی ربط است. عدم اجرا یا تأخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل پیگیری در مراجع ذی صلاح است:

«براین اساس تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۰۱‌/۰۱‌/۱۳۹۷ بوده است، یک میلیارد و دویست میلیون (۱.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و با دوره بازپرداخت ده ساله است. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر بیست و پنج سال و زوجه های زیر بیست و سه سال یک میلیارد و پانصد میلیون (۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال است. تمامی بانک ها موظفند به صورت ماهانه، تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات را به صورت عمومی اعلام کنند.»

همچنین، با توجه به مفاد ماده (۵۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران افراد مندرج در قانون یاد شده مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی هستند.

در پایان تأکید می شود، ترتیبی از سوی شبکه بانکی اتخاذ شود تا حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ وصول این نامه، موضوع به واحدهای اجرایی ذیربط در سراسر کشور ابلاغ و یک نسخه از ابلاغیه مربوطه به این بانک ارسال شود.‌‌‌‌‌‌‌‌

این مطلب برایم مفید است
۱۱۷ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴ ۰

  سلام ضامن معتبر یعنی همان ضامن کارمند؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۶ ۰

  ای خدا ۱۲۰ تومن هیچی نمیکنه همسرم قبل ازدواج کرده به اون وام نمیدن فقط به یکی مون میدن رهن خانه سربه فلک کشیده

  • ناشناس
   ۰ ۰

   اصلا ضامن پیدا میکنیم ک نگران خرج کردنش باشیم ؟

 • کارگر بی ارزش در ایران
  ۰ ۰

  به کسانی که اصلا وام ازدواج نگرفته اند و هفت سال گذشته چرا تعلق نمیگیره

 • کوثر رشنو
  ۲ ۰

  از کی پرداختی شروع میشه؟؟؟

 • نازنین
  ۰ ۰

  بعد چند ماه واریز میشه .

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تو این سایت زده یه ضامن رسمی با سفته
  ولی وقتی میریم بانک میگه ۳ الی ۴ ضامن کسرحقوق میخایم
  اخه چرا حرف رییس بانک با اخباری که دولت تایین میکنه همخوتی نداره

دیگر رسانه‌ها