اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

قیمت دیه کامل در ماه‌های حرام و غیرحرام ۱۴۰۱ چقدر است؟

بالاخره پس از گذشت هشت روز از سال جدید، نرخ دیه نفس اعلام شد. رییس قوه قضاییه قیمت دیه کامل را در ماه‌های غیر حرام برای سال ۱۴۰۱ را با توجه به بررسی‌های انجام شده، ۶۰۰میلیون تومان اعلام کرد.

قیمت دیه کامل در ماه‌های حرام و غیرحرام ۱۴۰۱ چقدر است؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، یک باور اشتباهی که پیرامون این موضوع وجود دارد این است که دیه در ماه‌های حرام دو برابر می‌شود. در حالی که این تصور اشتباه بوده و افزایش آن تنها به اندازه یک سوم دیه کامل است و به آن دیه تغلیظ‌شده گفته می‌شود.

همچنین طبق ماده ۵۵۷، قانون دیه تغلیظ‌شده فقط زمانی اعمال می شود که جنایت قتل صورت گرفته باشد. بنابراین طبق ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی، اگر در ماه‌های حرام یعنی ماه‌های ذی‌الحجه، ذی‌القعده، محرم و رجب جرم قتل عمد یا غیرعمد اتفاق بیفتد، مجازات آن پرداخت دیه تغلیظ شده است که قیمت آن برای امسال یک دیه کامل یعنی ۶۰۰میلیون تومان به علاوه ۲۰۰میلیون تومان، یعنی ۸۰۰میلیون تومان می‌شود.

این نرخ نسبت به سال گذشته که ۴۸۰میلیون تومان اعلام شده بود، ۲۵درصد افزایش یافته است. یکی از مهم‌ترین معیارهای افزایش این نرخ، نرخ تورم است. با این حال شایان ذکر است ارقام اعلامی برای تورم سال گذشته(چه تورم سالانه چه تورم نقطه به نقطه) بیش از ۲۵درصد بوده است.

اکنون با اعلام این نرخ از سوی قوه قضاییه باید منتظر بیمه مرکزی بود تا قیمت حق بیمه‌های امسال را اعلام کند.

ارسال نظر
ارسال نظر
  • سارا
    ۰

    دیه از لحاظ شرعی باید صد شتر یا ۲۰۰ گاو یا ۱۰۰۰ گوسفند باشه
    این دیه ک گذاشتن شرعی نیست و باعث فساد بیشتری در جامعه میشه